Čtvrtek , 25. 04. 2024

Jiří

Stolní počítač, nebo notebook? Tipy, jak se rozhodnout správně

Při rozhodování, zda si pořídit nový notebook, nebo raději stolní počítač, je nejdůležitější ujasnit si, k čemu všemu hodláte dané zařízení používat. Jak notebooky, tak stolní počítače totiž mají svoje výhody a nevýhody. Nedá se tedy jednoznačně říct, že by jedno bylo lepší než druhé – vždy bude záležet především na vašich individuálních potřebách.

05. 12. 2019

Při rozhodování, zda si pořídit nový notebook, nebo raději stolní počítač, je nejdůležitější ujasnit si, k čemu všemu hodláte dané zařízení používat. Jak notebooky, tak stolní počítače totiž mají svoje výhody a nevýhody. Nedá se tedy jednoznačně říct, že by jedno bylo lepší než druhé – vždy bude záležet především na vašich individuálních potřebách.

Výhody notebooku jsou zřejmé: je malý, poměrně lehký, velmi snadno přenosný, nepotřebujete k němu shánět klávesnici, myš a další komponenty. S notebookem tak můžete vyřídit emaily u snídaně a večer se podívat na film v posteli, snadno ho ale můžete i sbalit a pracovat na něm například během cestování vlakem. Notebooky navíc mívají nižší spotřebu a vydrží několik hodin i bez zapojení do elektrické sítě. Naopak velkou nevýhodou notebooků je, že se snadno přehřejí či zanesou prachem. Pokud se nějaká součást uvnitř notebooku pokazí, je obtížné ji vyměnit a navíc bude náhradní díl mnohdy tak drahý, že se více vyplatí koupit úplně nový notebook.

MSI Infinite i5-8400,16GB,256GB SSD+2TB HDD

 

Stolní počítač je na jednom místě a nepočítá se s tím, že byste ho často přesouvali. Tomu odpovídá i jeho mohutnější konstrukce. Na rozdíl od notebooku vám však počítač nabídne vyšší výkon a větší kapacitu. Navíc se jeho jednotlivé součásti dají snadno vyměnit za nové. Můžete si tak pořídit třeba lepší grafickou kartu nebo rozšířit paměť. Výhodou oproti notebooku je i nižší cena a delší životnost. Kromě nemožnosti vzít si s sebou počítač do postele nebo na dovolenou má pár dalších nevýhod – zabírá více místa na pracovním stole nebo pod ním, je zcela závislý na elektřině a je nezbytné k němu dokoupit další zařízení, jako monitor, klávesnice, reproduktory či myš.

Jak se tedy mezi notebookem a stolním počítačem rozhodnout? Pokud pro vás hlavní roli hraje vysoký výkon, tak je jasnou volbou počítač. Ten doporučujeme těm uživatelům, kteří používají složitější grafické programy nebo často hrají počítačové hry. Notebook ocení především ti, kteří jsou často na cestách, potřebují mít svá pracovní data neustále u sebe nebo neradi pracují na jednom místě. Jestliže nové zařízení budete používat pro psaní emailů, surfování po internetu, sledování seriálů a občasné hraní her, tak pro vás bude notebook zcela dostačující.

Notebook HP Spectre x360 13,3″ i5 8GB, SSD 256GB, 1TR32EA

Ideálním řešením je pořídit si obě dvě zařízení. Pokud výkonný stolní počítač doplníte lehkým notebookem, vždy si budete moct vybrat, čemu dáte přednost. Další výhodou vlastnictví obou přístrojů je, že nebudete zcela bez výpočetní techniky v případě, kdyby se jeden z nich pokazil a bylo potřeba ho nechat opravit.

 
Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Již číslo v názvu napovídá, že tato kamera se bude v portfoliu Lamaxu řadit na jeho začátek, stává se nejlevnější modelem. Co to v praxi znamená pro zákazníka? Papírově se prakticky shoduje (popisky s piktogramy na produktových stránkách jsou prostě totožné) s dražším modelem Lamax X7.1 Naos, což vypadá lákavě.
Niceboy nás zahrnul novinkami na léto, které jistě byly možnými kandidáty na dárky za vysvědčení. Do této doby byla řada RAZE hlavně odolnými reproduktory bez dalšího pozlátka (levný RAZE mini nepočítejme) v podobě rádia apod. Právě ego to mění a přináší věci, které z něj činí plnohodnotný přehrávač hudby.
Budoucnost technologií přináší nekonečné možnosti a inovace, a rok 2024 slibuje být naplněný revolučními změnami. V našem článku se podíváme na Top 10 trendů, které budou formovat technologickou krajinu. Od umělé inteligence až po pokročilé ekologické technologie – představíme vám klíčové směry, které definují budoucnost a ovlivní způsob, jakým interagujeme s technologiemi ve světě, který se neustále vyvíjí
Na novinku v portfoliu Verbatim jsme vás upozornili, nehonosí se žádnými armádními standardy, díky kompozitnímu matriálu KyronMAX má vydržet opravdu hodně drsné zacházení a ochránit data na flash disku. Je tomu tak? Pojďme na to.
Každému z nás se jistě stalo, že jsme omylem smazali soubor, zavadili o Delete, anebo se k němu chtěli později vrátit. První možností je Koš ve Windows již od pradávna. Co dělat, když jste jej vysypali (často automaticky), anebo jste tak učinili např. na paměťové kartě či flash disku, kde koš není nastaven? Zde přichází ke slovu různé utility, které data dokáží „vytáhnou ze záhrobí“. Jako dnes testovaný program EaseUS Data Recovery Wizard.
Postavili jsme proti sobě lehká, otevřená, na uších ležící sluchátka vhodná na doma i na použití venku. Konkrétně druhou generaci legendárních Sennheiser – PX100 II a zajímavý produkt švédského výrobce V-Jays. Již nyní prozraďme, že tak dramatický duel jsme tu dlouho neměli. Rozdíly jsou propastné. A to na obou stranách…
Test powerbanky jsme vám dlouho nenabídli, při tom se rychle píší a práce s tím taky není tolik. :o) Ale vážně. Naposledy to byla snad odolná AData D16750 (resp. D8000L), kde jsme se více zaměřili na pokusy ji zničit. Slouží stále. Dnes tu máme obyčejnou za to kapacitně obrovskou P20100 za přijatelnou cenu. A to není jediný parametr, ve kterém předčila nezničitelného sourozence...

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek