Stavíme HTPC: Díl druhý

  • Lukáš Straka
    Kategorie: Návody, HTPC
    Čer 26, 2007
    18× Komentováno
    V prvním článku jsme si nastínili, jaký použijeme case a zdroj. Nyní je čas něčím tu “prázdnotu“ vyplnit. Čím jiným začít “naplňovat“ náš záměr postavit pořádné HTPC, než základní deskou, procesorem a pamětí?

    Základ

    Při stavbě jsme se rozhodli pro platformu AM2 pro AMD, takže volba základní desky padla na nový model Asus M2A-VM HDMI s čipovou sadou 690G. Tu jsme si už krátce představovali. Pro HTPC se díky svým vlastnostem skvěle hodí svou integrací maxima toho, co potřebujeme, do jedné desky. Zvolená mutace desky je vybavena kromě VGA a DVI rozhraním přímo na sobě, ještě přídavným modulem s HDMI (podpora rozlišení 720p a 1080p), YUV a kompozitním výstupem, ale taky digitálním koaxiálním výstupem. Pro náš účel tedy ideální destička. Stěžejní je HDMI, ale v rámci zachování kompatibility se jistě hodí i nějaký ten analogový výstup.
    V PCI-E slotu je vidět zapojený modul s HDMI výstupem
    Pro výčet parametrů bude vhodnější přiložená tabulka, na microATX desku rozměrů 245x229mm se toho totiž vešlo opravdu hodně. Z hlediska použití v HTPC je pro nás nejdůležitější dostatečně výkonný (na HD video) integrovaný grafický čip ATI Radeon X1250. Nelze od něj čekat zázraky, pokud si budeme chtít zahrát nějakou novou hru, ale pro tento účel HTPC nestavíme a navíc vždy lze dodatečně do PCI-E slotu doinstalovat samostatnou výkonnou grafickou kartu a tím získat plnokrevnou herní mašinu.
    Značnou část celé desky zabírá masivní chladič procesoru
    Obraz je sice skvělý vynález, ale od dob konce éry němých filmů je třeba pamatovat i na nějaký ten zvuk. O ten se stará integrovaná šestikanálová zvukovka Realtek ALC883. V dosavadních testech různých médií potvrdila v rámci integrovaných karet výtečnou kvalitu audio výstupu. Na základní desce je i konektor pro připojení linkového vstupu a mikrofonního výstupu na předním panelu, což je u HTPC také nezbytnost. Užitečným bonusem navíc jsou dva řadiče rozhraní IEEE 1394a FireWire pro případné připojení digitální videokamery.

    Tabulka technických parametrů desky:

    Čipset: AMD690G
    Patice: Socket AM2
    Procesory: Athlon 64 X2 / Athlon 64 FX / Athlon 64 / Sempron
    FSB: 2000 / 1600 MT/s
    Paměť: 4x DDRII 800/667/533 Dual channel
    Kapacita paměti: 8GB
    PCIe x16: 1x
    PCIe x1: 1x
    PCI: 2x
    Grafická karta: integ. ATI Radeon X1250, sdílená paměť až 256MB
    Zvuk: 5.1
    Zvuková karta: ALC883 High Difinition Audio
    Síťová karta: gigabit
    IDE: 1x PATA/133
    Serial ATA: 4x SATA/300 RAID 0, 1, 0+1
    USB: 10x USB2.0
    FireWire: 2x IEEE 1394a
    Konektory: 4x USB, FireWire, LAN, VGA, DVI, 2x PS/2, paralelní, audio 5.1
    Headery: 6x USB, FireWire, sériový, S/PDIF
    Formát: mATX
    Rozměry: 245 x 229 mm
    Poznámka: Podpora HDMI

    Schizofrenní mozek

    Mohlo by se zdát zbytečné pro HTPC zvolit dvoujádrový procesor, ale nekupte to, když je to tak levné! Dvoujádra od AMD jsou cenově opravdu dostupné a přitom nám poskytnou kýženou výkonnostní rezervu. Jednak pro případné rozšíření na herní stroj a hlavně pro dekompresi HD videosignálu, a to jak při přehrávání z disku, tak v budoucnu při přijímání HDTV přímo ze satelitu nebo pozemního digitálního vysílání.
    AMD Athlon 64 X2 nabízí momentálně nejlepší poměr ceny/výkonu
    Procesorů AMD X2 se pro patici AM2 dělá celá výkonnostně diverzifikovaná řada. V našem případě nebudeme sahat úplně po základu a raději připlatíme nějakou tu stovku za výkonnostní rezervu modelu AMD Athlon 64 X2 4200+ s jádrem označovaným Windsor. To je sice stále vyráběno 90nm technologií SSDOI (nataženého křemíku), ale v použité verzi EE (Energy Efficient) dosahuje příkonu 65W. Dokázal bych si sice představit příkon ještě nižší, ale poměr Watt/výkon je i tak výborný. Procesor především nebude problém nehlučně uchladit. Další technologií, která nám pomůže HTPC ztišit je Cool’n’Quiet. Ta řídí frekvenci a napětí procesoru podle aktuální zátěže. Šetří tím energii a tedy i vyprodukované teplo. Fyzicky běží každé z jader AMD X2 na taktovací frekvenci 2,2GHz a dohromady mají k dispozici 1MB L2 cache. Těžko by se dnes už obešly bez celé řady instrukčních sad, pomáhajících optimalizovat výpočetní procedury. Jsou to především již stařičká MMX, potom 3Dnow!, SSE, SSE2 a SSE3.
    Výrobce kvalitních pamětí Kingmax netřeba představovat
    S procesorem úzce souvisí použitá paměť, protože AMD do procesorů integruje paměťový řadič. V tomto případě zvládá paměti s taktem až 800MHz a byl by proto hřích této mezní hodnoty při jejich výběru nevyužít. Zvolili jsme osvědčený značkový modul Kingmax DDR2 800 (PC6400) s kapacitou 1024MB. Ta by měla být pro plynulý chod více než dostačující. Hlavně je dostatečná na to, aby byl celý systém nahrán v paměti a při běžném provozu tedy nebyl nutný přístup na pevný disk. Použitý modul sklidil řadu ocenění v zahraničních testech a ukázal svoji odolnost i při přetaktování (až na 956MHz). To my sice nevyužijeme, ale napovídá to hodně o spolehlivosti a stabilnosti této paměti Kingmax.

    Chladíme

    Přibalený hliníkový chladič od AMD vrátíme pěkně do sběrných surovin a raději se poohlédneme po opravdu tichém chladiči. Díky velkorysému prostoru v case SilverStone si můžeme dovolit použít opravdu masivní Arctic Cooling Freezer 64 Pro.
    Prostornost case nám umožnila použít opravdu veliký chladič procesoru
    Chladič obsahuje měděnou desku dosedající na procesor, ta předává teplo šesti “heatpipes“ trubičkám vedoucím skrze opravdu prostorově výrazné hliníkové žebrování (celkem 528g hliníku!). Na tom je osazen ultra tichý ventilátor průměru 107mm a pracovními otáčkami 900-2200 ot./min. V konečném důsledku bez problému tento mastodont uchladí i procesory AMD Athlon 64 5000+, takže opět máme značnou rezervu značící převládající chod ve velmi tichém pásmu nejnižších otáček.

    Do třetice…

    Příště nám zbývá mrknout na použitý pevný disk, optickou mechaniku a TV tuner Pinnacle. Tím bude výčet základních komponent uzavřen a plni očekávání se konečně pustíme do oživování celého HTPC. Související články: Stavíme HTPC: Díl první

    PŘIDAT KOMENTÁŘ

    18 Komentáře

    1. Naprosto souhlasim s prosbou zamerite se na problemy desky, ktere jsou popisovany na zive.cz!!! Mozna by nebylo od veci aby autor okomentoval jak se HTPC vede v komplektu s nejakym receiverem (zejmena funkcnost HDMI 1.3, kvalita zvukovky).
      Diky

    2. Všemu se budeme věnovat. Zatím první postřehy k desce. Asi největší problém vidím v nedotažené podpoře ovladačů grafiky. Jak všude píší, dobře fungují jen Catalisty 7.3, ani Catalisty 7.6 nic nového nepřinesly. Stejně jako se na fórech píše o velkém zahřívání čipové sady. To mohu potvrdit, ale ani při zátěži se o chladič nepopálíte. Nicméně na něm dlouho prst držet nevydržíte:) Myslím, že to není problém. Zatím jsem se nesetkal s grafikou, která by měla jen pasivní chladič, a která by ho neměla horký...Teplota v case je jinak na výborné úrovni, žádná horkovzdušná pec se nekoná. Nemám ani problémy s restarty, nahrál jsem nový bios z 25.6. a zdá se být zas malinko stabilnější.
      Komplexní testy příjdou na řadu po odladění sestavy a určitě se s nimi podělím.

    3. Digilidi predbehl cervencovy Computer c13/14, ktery mimo jine publikoval clanek "HTPC podle Computeru". Jako zaklad si vybrali desku od MSI. Podle Computeru vsechno fungovalo dobre.
      Zpozduje se pokracovani serialu "HTPC podle DigiLidi" kvuli problemum se zakladni deskou ASUS???

    4. Zpožďuje se především kvůli nedostatku času. Momentálně bojujeme spíše s Multimedia Center utilitou pod Win XP MCE...je docela problém tam rozumně zprovoznit combo TV tuner (aspoň v tomto případě). Jinak stroj šlape velmi uspokojivě, je tichý jak jsme doufali, jen je třeba to ještě dotáhnout a sepsat další díl:)

    5. Na pctuning.cz sveho casu testovali sestavu HTPC se zakladni deskou Biostar TA690G AM2 s integrovanou ATI Radeon X1250, jednojadrovym procesorem AMD Athlon 64 3500+ ktery bezel na frekvenci 2600MHz. Podle recenze integrovaná grafika s HDMI výstupem "sice fungovala, ale také to nebylo úplně ono". Pri prehravani videa s FullHD rozlisenim "obraz byl vidět celý a kvalita byla perfektní, ale i tam se občas objevovaly černé tečky a čtverce". Ale celkem to zrejme fungovalo, i kdyz zatizeni CPU bylo 59%.
      Naopak ve vyse zminovanem clanku Computeru (c 13/14) pisou, ze na prehravani BR nebo HD DVD filmu je potreba silnejsi procesor nez Athlon X2 BE-2350 (frekvence 2,1GHz) nebo lepsi grafika, nez integrovana ATI Radeon X1250 (testovalo se na zakl. desce MSI K9AGM2-FIH). Jsem tedy ponekud zmateny. Staci tedy integrovana grafika na HDvideo nebo nikoliv? Sice BR filmy nedorazi hned zitra, ale bylo vy fajn, kdybyste vasi sestavu HTPC taky otestovali jak zvlada dekodovani H264, VC1 a spol. aby clovek vedel jake jsou minimalni hw pozadavky na HD domaci kino.

    6. odpověď je jednoduchá desky s čipem 690G zvládají bez problému video ve vysokém rozlišení, ale pokud chcete mít mechaniku HD DVD nebo Bluray je třeba už mít lepší procesor pro dekodování a práci se samotným mediem.
      Toto ale v computeru máte dobře popsáno
      pokud Vás zajímá víc podívejte se na
      http://www.mach4.cz

    7. Ne tak docela - na BR je datový tok videa až 40 Mb/s a osobně to je třeba nejrpve protalčit k příslušným procesorům - ať už CPU nebo GPU. A optické mechaniky a jejich propojení na sběrnice u mě nikdy nebudily důvěru.

      Každopádně ale - grafika obsažená na testované desce podle mě nezvládne dekódovat všechny kompresní formáty používané u BR a HD DVD ve full HD. Na to prostě nemá zabudouvanou podporu. Zvládá to až nová generace grafických karet.

      Proto si myslím, že do HTPC, pokud nechcete šetřit, taktovat nebo vám stačí nižší rozlišení, je nutný procesor od AMD alespoň o frekvenci 2,2 GHz. Teoreticky by se jevilo lépe, použít raději jednojádrový procesor o frekvenci 2,6 GHz, nežli dvoujádrové AMD o frekvenci 1,8 nebo 2 GHz. Samozřejmě ideální je dvoujádro o vyšší frekvenci, 2,4 GHz a výše, nebo klidně pomalejší CPU a nová grafika, která zvládne akceleraci BR a HD DVD an 100 %.

    8. Podle toho co v Computeru psali se nedá usuzovat nic, protože podle všeho se vůbec nezaobírali s žádnou optimalizací a aktualizací bios a ovladačů grafické karty. Čipset 690G vykazuje s různými ovladači dost různé výsledky co se grafiky týče...

    9. Neodolal jsem a nahlédl do uvedeného Computeru. Ono je úplně jedno jestli někdo někoho předběhl, o HTPC se píše všude možně už léta a je jen dobře, že se téma dále popularizuje. Nicméně jsem po pár minutách zběsilého listování a hledání toho "Totálního návodu" (jak píší na obálce) byl docela zklamán, když mi došlo že tím myslí tu dvoustránku s pár řádky obecného textu...každopádně je tam docela dobrý tip na pěknou HTPC case a link na alternativní utilitu k Win MCE. Jinak nic moc:(

    10. Tak s radostí můžu říct, že nový bios 0902 vyřešil snad všechny strasti s grafikou pod Windows XP MCE, škubání MPEG2 už zmizelo, sláva...takže zas o kus dál a brzy se v seriálu zase posuneme:)

    11. Zdravím,

      v popisu chladiče Arctic Cooling Freezer 64 Pro na http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=33865 je uvedeno upozornění, že: "Tento chladič není kompatibilní se socketem AM2 - dle zkušeností našich techniků jej sice lze na AM2 nasadit, ale s velkou pravděpodobností následně poškodí patici (plastový úchyt na socketu po čase podlehne tahu a ulomí se)."

      Byl nějaký problém s instalací?

      Díky.

  • Doporučujeme podobný obsah z našeho webu

  • Poradna

  • Komerční odkazy

    Používáme fotky z DepositPhotos
  • Anketa

    Jak přijímáte televizní vysílání?
  • Inzerce

  • Užitečné články k přečtení

    virtuální adresa pro zásilky ze zahraničí

    Nakupovat v zahraničí může být velmi výhodné. Mnohdy ale prodejci nedoručují do našich končin. Naštěstí existují služby pro přeposlání zboží. Tyto služby vychází občas i levněji, než doručení přímé.

    satelitní příjem

    Satelitní příjem je velkou konkurencí pozemního vysílání. Má své nevýhody, ale jeho výhody převažují. Zjistěte vše o tomto způsobu příjmu televizního vysílání. Vysvětlíme si jak technologii, kterou jsou vybaveny satelitní přijímače, tak i možnosti naladění, nastavení paraboly, propojení a výběr vhodných prvků a poskytovatele vysílání.