SSD disk místo optické mechaniky v notebooku

 • Tomáš Skrášek
  Kategorie: Návody, HTPC
  Dub 08, 2013
  12× Komentováno

  Také jste zatoužili koupit si rychlý SSD disk do vašeho notebooku, ale odradila vás malá kapacita a velká cena? Co takhle ponechat původní klasický disk a pořídit k němu menší SSD disk pro běh systému a programů?  Toto řešení je možné, pokud se vzdáte své optické mechaniky. Jak konkrétně na to se dozvíte v tomto návodě.

  Většina notebooků vlastní optickou mechaniku, kterou mnozí uživatelé v této době ani nevyužívají. Pro tyto uživatele je na trhu dostupná redukce (jak ATA tak SATA), která vám umožní připojit druhý disk k vašemu notebooku. V pár krocích si ukážeme jak několikanásobně zrychlit váš notebook.


   
  Externí box AKASA AK-OA2SSA lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
  Porovnat ceny >>
   
   
  Externí box AKASA AK-OA2SDE lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
  Porovnat ceny >>
   

   

  Co bude potřeba?

  • Notebook s optickou mechanikou (v našem případě 3 roky starý notebook Sony Vaio VPCEB1E1E)
  • Redukce, která umožní připojení druhého disku místo optické mechaniky (v našem případě pořízená na ebay za cenu $9,58 včetně poštovného.)
  • Před koupí redukce je nezbytné si zjistit, jakou tloušťku má vaše mechanika. Tloušťka může být 12,7mm, nebo 9,5mm.
  • SSD disk (v našem případě Samsung SSD 840 Series 120 GB za cenu kolem 2500 Kč)
  • Šroubovák

   

  Jak začít?

  V první řadě je potřeba rozhodnout se, zdali budete chtít operační systém přeinstalovat, nebo využijete některý z nástrojů pro kopii operačního systému na SSD disk. Např. Samsung u svých SSD disků dodává program Data Migration Tool, který vám tento přesun usnadní. Obecně se ale doporučuje operační systém přeinstalovat kvůli správnému zarovnání dat na disku.

  Pokud se rozhodnete pro novou instalaci systému, můžete pokračovat přesně podle tohoto návodu. Začneme výměnou původního disku za SSD disk. Odšroubujeme kryt notebooku, jenž kryje pevný disk. Původní disk odšroubujeme z konstrukce, která ho drží v notebooku, a místo něj přišroubujeme nový SSD disk.

   

  Poté do optické mechaniky vložíme instalační disk systému a systém nainstalujeme na SSD disk. Popř. můžeme tento krok přeskočit a systém nainstalovat později z USB flash disku

  V dalším kroku bude potřeba demontovat kryt optické mechaniky. Při spuštěném systému mechaniku otevřeme, notebook vypneme a opatrně sejmeme kryt mechaniky, který je nacvaknutý na 4 háčcích. Poté již mechaniku uzavřeme a odšroubujeme šroubky držící mechaniku v těle notebooku. A mechaniku následně vytáhneme ven.

   

  Poté bude následovat demontování dvou plíšků, které slouží k upevnění mechaniky v notebooku. Tyto plíšky následně přišroubujete na vámi zakoupenou redukci.

   

  Nakonec upevníme starý disk v redukci, zasuneme zpět do notebooku, přišroubujeme dvěma šroubky a připevníme kryt mechaniky.

   

  Poté již nezbývá nic jiného, než nastartovat počítač, odstranit starý oddíl se systémem a užívat si rychlosti notebooku.

   

  Srovnání rychlostí aplikací

  Rozdíly v rychlosti startu systému a programů jsou opravdu rapidní. Spuštění systému Windows 7 s následným spuštěním prohlížeče Chrome zabere pouze 18 vteřin, namísto původních 62 vteřin při použití klasického pevného disku s 5400 ot./min. Adobe Photoshop CS6 se spouští za 4,5 vteřiny namísto původních 21 vteřin. Rozdíly dalších startů programů jsou zobrazeny v následující tabulce.

  Aplikace

  HDD (Windows po 4 měsících)

  HDD (Windows čistá instalace)

  SSD (Windows čistá instalace)

  Start Windows po zadání hesla

  21 s

  19 s

  9 s

  Start Windows + spuštění Chrome

  63 s

  62 s

  18 s

  Photoshop CS6

  22 s

  21 s

  4,5 s

  Word 2013

  10 s

  9 s

  2 s

  Winamp

  4 s

  4 s

  1,7 s

   

  Časy v tabulce s SSD diskem by nejspíše byly ještě nižší, ale bohužel notebook Sony VPCEB1E1E je vybaven pouze SATA 2 řadiči (nikoliv SATA 3), proto nedosahuje rychlost čtení ani poloviny maximální uváděné rychlosti SSD disku. Srovnání naměřených a uváděných rychlostí čtení a zápisu jsou zobrazeny na následujícím snímku.

   

  Tipy

  Proč neponechat klasický disk na svém místě a SSD vložit do redukce po optické mechanice?

  U některých notebooků jsou totiž využívány odlišné verze SATA sběrnic pro různá zařízení. Pro pevný disk může být například použita SATA 3 (6 Gb/s), zatímco pro optickou mechaniku pouze SATA 2 (3 Gb/s). Tudíž při osazení SSD do slotu po optice by nebylo využito potenciálu SSD disku.

  Je vhodné využívat hibernaci systému?

  Při použití hibernace dochází k mnohonásobně většímu opotřebovávání disku, poněvadž celý obsah pamětí RAM je kopírován na SSD disk. Proto se doporučuje notebook spíše uspávat, nebo vypínat.

  Dá se nějak využít vymontovaná optická mechanika?

  Ano, na ebay lze zakoupit za necelých $7 rámeček a můžete si tak vyrobit externí DVD mechaniku, která se k notebooku připojuje skrze dva USB porty. 
  PŘIDAT KOMENTÁŘ

  12 Komentáře

  1. Přidám další problémy, na které je možné narazit. Jsou to asi spíš výjimky, ale stejně je podle mě dobré před objednáním rámečku nejprve "zagooglit" a zjistit si, zda s tím nejsou u daného modelu notebooku nějaké problémy:

   1) U některých notebooků je použit atypický SATA konektor mezi mechanikou a "tělem" notebooku. Pak samozřejmě nelze redukci se "standardním" konektorem použít, ale je nutné použít redukci se stejně "nestandardním" konektorem, jaký má původní optická mechanika.

   2) Některé notebooky nepodporují (nerozpoznají) pevný disk místo optické mechaniky, nebo po výměně systém havaruje - může to být například omezením v BIOSu, atypickým řadičem a podobně. Tohle se ale před objednáním rámečku asi pozná těžko - jedině zase asi "googlit a googlit".

   3) Setkal jsem se i s notebookem, kde se interní optická mechanika v systému "tvářila", jako kdyby byla připojená přes USB. Detailně jsem to nezkoumal, ale předpokládám, že byla opravdu interně připojena k USB řadiči přes následný interní USB-SATA konvertor. Asi by to výměně optické mechaniky za harddisk bránit nemělo, ale zřejmě by to omezovalo přenosovou rychlost i přístupovou dobu. Toto se dá samozřejmě řešit popisovanou výměnou původního plotnového disku za nový SSD disk a výměnou optické mechaniky za původní plotnový disk.

  2. Dobrý den,

   mám NDT Asus X61SL. Hdd v rámečku (EVOLVE) funguje bez problémů až na jednu anomálii. Pokud uložím data v biosu a dám exit PC se sekne je je nutné ho vypnout. To samé udělá v OS. Pokud se dá reset, vše se ukončí a kousne. Jinak bez problémů. Já jsem to typnul na bios ale v asusu od toho dávají ruce pryč - prý je to staré PC. V krámě byli ochotní a zkusili jiný rámeček ale to samé.

   Přitom zde: http://hddcaddy.com/en/asus-hdd-caddy/48-asus-x62-x64-x66-x61-x70-x71-x7...

   ho mají přímo na tento model. Ovšem se bojím ho objednat aby to nebylo stejné.

   Méte prosím někdo podobnou zkušenost a řešení?

   Děkuji

  3. Acer 5560G hdd .Při použití druhého hdd místo cd -rom se win nespustí. Musím hdd odpojit a po částečném načtení win
   teprve druhý hdd připojit.

  4. Musím říct, že toto řešení již cca rok používám a nemohu si jej vynachválit. Jako interní disk mám 120GB Intel SSD a v rámečku místo mechaniky 640GB běžný HDD nastavený na vypínání po 5 minutách (po 2 minutách na baterii). Všechny programy jsou na SSD, na HDD pouze data. Funguje to skvěle. Notebook je Asus F6V.

  5. Super řešení , dnes již mám SSD taky, dříve jsem místo mechaniky měl dva normální HDD , jeden na system a druhý na data. Ještě dříve jsem sebou tahal externí HDD na data a na pevný disk se systémem jsem ukládal když tak jen dočasně nebo bezvýznamné věci.

  6. Dobrý den,

   mám notebook Acer Aspire 7730G a mechaniku s označením L633A ATA Device, znamená to, že je připojená přes Ata řadič? Co by to pro mě znamenalo, kdybych chtěl využít řešení s SSD diskem?

  7. Zdravím. Mám ACER APIRE 7745G který má dvě pozice na HDD,ale musí na druhý HDD být redukce (konektor)který se dá koupit,ale skoro za cenu SSD.Koupil jsem tedy externí box AKASA AK-OA2SSA-BKV2. Vložil jsem do něj HDD a dal misto CD mechaniky. Jako boot disk mám SSD.Po zapnutí "ACER" a pak černá obrazovka.Když ale po vypnutí vysunu ex.box tak normálně najede systém.Když za běhu zasunu ex.box zpět tak se nestane nic a systém normálně jede.BIOS je V.1.15 (novější jsem nenašel).
   Na jiném ASPIRE 5740G to údajně vyřešil bios V.1.28.Googlit jsem googlil,ale
   zatím nic.
   Rosta

  8. Zdravim mame doma problem s SONY VAIO SVE1511B1E s H2O BIOSem ve kterym je mozne akorat zmenit prioritu BOOTovani. Kdyz dam misto CD/ROMky do suplicku z Ebay SSD nebo HDD tak mi procesor topi na 100% a tim vznika absolutni degradace pozadovaneho vykonu. Na maximum vyleti dva procesy " svchost.exe(netsvcs) - Host Process for Windows Services " a " Systemova preruseni - Odlozena volani procedur a rutiny preruseni " Nevi nekdo jak to nejak oklamat aby se to chovalo normalne? Predem dik za postrehy

 • Doporučujeme podobný obsah z našeho webu

 • Poradna

 • Komerční odkazy

 • Anketa

  Jak přijímáte televizní vysílání?
 • Inzerce

 • Užitečné články k přečtení

  Nákup bitcoinu návod a vysvětlení
  O bitcoinu a dalších kryptoměnách se dnes mluví skoro všude. Pořád ještě není pozdě se o tuto oblast začít zajímat. Vysvětlíme si, co to kryptoměny jsou a poradíme, jak si koupit bitcoin, litecoin nebo třeba ethereum. A zkusit s námi můžete i vlastní těžbu na svém počítači.
  AV receiver

  AV receiver je mimořádně užitečné zařízení, jehož význam rozhodně neklesá. Naopak je až s podivem, kolik audio-video-počítačových nadšenců by jej využilo, ale přesto jej ještě nemají. Přitom takovéto zařízení vám může sloužit 10 až 20 let. Zjistěte s námi, k čemu vám bude dobrý a jakým byste si mohli třeba udělat radost.