Co oči vidí, srdce bolí: Sony KDL 32S2530 versus Samsung 32R86BDX – část I.

 • Lukáš Straka
  Kategorie: Recenze, Televizory - projektory
  Zář 02, 2007
  11× Komentováno
  Ploché televizory už nejsou zdaleka jen luxusním doplňkem vydesignovaných domácností ze stránek časopisů o bydlení. LCD technologie razantně válcuje v prodejích nižších úhlopříček 26-37’’ CRT modely. Postavili jsme v recenzi proti sobě dva podobně vybavené stroje s nejpopulárnější úhlopříčkou 32 palců a konečně také integrovaným DVB-T tunerem. Kontrast proti kontrastu, jas proti jasu, bez slitování do posledního pixelu. Začněme!

  Hozená rukavice

  Nebylo nic jednoduššího, než najít ty správné adepty pro náš čestný souboj. Dovolte, abych vám je představil. Značka Samsung má mezi LCD vynikající renomé a jeho naprosto největším bestselerem posledních týdnů je bezesporu model 32R86BDX. Sekundovat mu u této recenze bude neméně silný soupeř v podobě parametry i cenou velice podobného televizoru Sony KDL 32S2530. Renomé Sony je poslední dobou dosti diskutabilní, ale pověst jejich LCD televizorů zatím nijak zvlášť neutrpěla.
  Oba adepti na zájezd do stanice "Vaše peněženka" v plné kráse
  Oba spojuje také kvalitní integrace nejen analogového, ale také DVB-T tuneru pro příjem pozemního digitálního TV signálu a skoro totožná cena. Z následující tabulky lze vyčíst papírové předurčení obou k velkému vítězství, či ostudnému návratu domů v bedně (v našem případě do skladu v krabici:).

  Základní technické parametry testovaných LCD TV

    Sony KDL 32S2530 Samsung 32R86BDX
  Úhlopříčka 32'' / 81 cm 32'' / 81cm
  Nativní rozlišení 1366x768 bodů 1366x768 bodů
  Jas 500cd/m2 550cd/m2
  Nativní kontrast 1300:1 Neuvádí
  Dynamický kontrast 5000:1 8000:1
  Odezva g-to-g 8 ms 8 ms
  Pozorovací úhly 178°/178° 178°/178°
  Zvukový výkon 2x10W 2x10W
  Tunery 1x analog / 1x DVB-T 1x analog / 1x DVB-T
  Paměť teletextu 700 stránek 700 stránek
  SCART/HDMI/VGA in 2/2/1 2/3/1
  Optický/sluchátkový out NE/ANO ANO/ANO
  CI slot ANO ANO
  Hmotnost 17kg 13,1kg
  Spotřeba* (W) 120/103/84/15 163/115/62/<1
  Cena s DPH 21 836 Kč 21 777 Kč
  *spotřeba podle nastavení intenzity podsvícení displeje, tedy maximum / střední hodnota / nejnižší a samozřejmě v režimu spánku. Zde si dovolím poznámku v poznámce. Sony zaskočila dosti značnou spotřebou 15W ve Stand-by, i když udává v manuálu 0,3W! Z tohoto pohledu má pro recenzi Samsung mírně navrch. Jednoznačně jeho displej více září a měl by tedy nabízet vyšší kontrast (ostatně tvrdí to i papírově). Je také o jednu hmotnostní kategorii níže (ne, že by to na funkci mělo mít vliv) a velkou kartou do hry je i přítomnost hned tří HDMI vstupů, z toho jednoho pohodlně dostupného na boku přístroje.
  Postranní vstupy obou testovaných přístrojů – Samsung nabízí jeden HDMI vstup navíc právě zde
  Analogové konektory jsou naštěstí pomalu na vyhynutí, a tak se s těmi kvalitativně nejnižšími (S-Video a kompozitní) setkáme už jen na bočních panelech. Bez obligátní dvojice SCARTů se přece jen ještě nějaký čas neobejdeme, YUV je s masivním nástupem HDMI poněkud do počtu a Samsung 32R86BD nás na rozdíl od Sony mile potěšil osazením optického výstupu. Oba výrobci mysleli i na analogové stereo vstupy u HDMI a VGA vstupů. Samsung má navíc už jen servisní sériový konektor, ale ruku na srdce pistolníci, kdo si troufne flashovat podomácku firmware LCD televize? Já tedy ne.
  Samsung 32R86BD je po stránce konektorové vybaven dokonale, potěší i optický audio výstup
  Oba televizory disponují PCMCIA rozhraním pro CI moduly dávajícím do budoucna naději na rozšíření třeba o kabelový tuner DVB-C nebo podporu MPEG-4. Nicméně zatím zůstává jen u zbožného přání a nezbývá než doufat, že nějaké přídavné moduly budou výrobci někdy opravdu prodávat a nebude tedy tento port jen pro parádu.
  Konektorová výbava působí oproti Samsungu u Sony KDL 32S2530 trošku chudší, ale i tak se nemá za co stydět

  Něco pro pianisty a něco pro konzervatoristy

  “Design prodává!“, řekli si u Samsungu a již u předchozího modelu R71BD vyrukovali s neotřepaným vzhledem s oblými rohy a lesklým černým “klavírním“plastem. R86BD tuto úspěšnou podobu s drobnými změnami přejal. O praktičnosti lesklého povrchu si každý jistě udělá obrázek dle svého uvážení. Velice působivé je modré stavové podsvícení pod logem výrobce. Po hromadě zkušeností s oslňujícími přepálenými modrými LED hrůzami, jsem ani netušil, že modrá může svítit také příjemně měkce a nerušivě ve velice decentním odstínu. Na rámu byste také marně hledali ovládací mikrospínače narušující ladnou linii. Nahrazují je dotykové spínače na pravém boku. Jejich obsluhu nelze nazvat jinak, než jako ladnou.
  Relativně subtilní noha televizoru poskytuje průměrnou stabilitu a umožňuje otáčení TV (pouze) do stran v řádu 20-25° (platí i pro Sony). Rozhodnete-li se ji odstranit a “připlácnout“ na stěnu, dost možná budete potřebovat speciální zahnuté “fajfkové“ konektory kvůli vyvedení vstupů přímo na zadní desce přístroje (platí i pro Sony). “Máme armády konzervativních zákazníků!“, řekli si u Sony a podřídili tomu i dosti tradiční vzhled, který vám na první pohled dovolí si ji splést s prakticky jakoukoliv jinou LCD televizí libovolného výrobce. Nelze to však brát zcela jako výtku, neboť takový design s čistými hranatými liniemi nepodléhá v čase, prostoru a vrtkavém vkusu, zdaleka takové zkáze.
  Mikrospínače se základními funkcemi najdeme pro Sony typicky na horní straně rámu
  Mikrospínače se základními funkcemi najdeme pro Sony typicky na horní straně rámu televizoru. Reproduktory se na rozdíl od Samsungu nesnaží kamuflovat a jejich umístění pod obrazovkou je zřejmé. Nožka KDL 32S2530 je o poznání sebejistější, pokud jde o celkovou stabilitu TV.

  Jaká dálka…

  Podařené dálkové ovládání tvoří často devět desetin konečné spokojenosti uživatele, a proto nezbývá, než důkladně zkřížit meče i v tomto ohledu. Oba výrobci jdou přitom na věc od lesa, ale každý evidentně zcela od jiného.
  Ergonomické ale chudší ovládání Sony nakonec vyhrává nad bohatým ale méně ergonomickým Samsungem
  Na ovladači od Sony nás zarazila jen jedna věc. Proč že je stříbrný, když je celá televize černá? Odpověď neznáme, můžeme se jen domýšlet, že tmavé znaky na světlém podkladu jsou daleko lépe čitelné. Konstruktéři Sony stlačili počet tlačítek na minimum, nikoliv však životní, ale plně dostačující. Vše, co je třeba, je snadno dostupné, tlačítka jsou dost velká a ovládání je tak jednoduché a logické, že jeho osvojení je dílem okamžiku. TV na povely z ovladače reaguje okamžitě, bez prodlev a nutnosti razantního mačkání kláves. To samé žel nelze říci o ovladači Samsungu. Je třeba trpělivosti i důrazu. Tlačítka jsou malá a je jich až moc, což plodí dlouhodobý chaos a delší zvyk Je na ně navíc potřeba důrazněji mačkat, abyste se dočkali reakce, což nás při testu přivádělo k šílenství. Ovladač je na druhou stranu mnohem univerzálnější, lze ho naprogramovat na ovládání prakticky libovolného jiného přístroje. Potěší také zapnutí podsvícení nejdůležitějších tlačítek. V příští části testu nás čeká to nejdůležitější, tedy kvalita obrazu, tunerů, zvuku, možností nastavení a mnoho dalšího. Již nyní můžeme prozradit, že rozdílů jsme našli obrovské množství, a proto ne každému bude vyhovovat ten který model… Za zapůjčení LCD TV Samsung LE32R86BD a Sony KDL 32S2530 děkujeme www.lcdtelevize.biz

  Související články

  Co oči vidí, srdce bolí: Sony KDL 32S2530 versus Samsung 32R86BDX – část II.

  PŘIDAT KOMENTÁŘ

  11 Komentáře

  1. No jsem na vysledky celkem zvedavy kdyz podle vseho dela Samsung se Sony ty obrazovky spolecne, tak asi bude zalezet hlavne na elektronice. Ale nechame se prekvapit, zatim bych si vybral toho Samsunga s ovladacem od Sony:D

  2. Obrazovky testovaných modelů stejné nejsou, jelikož výsledný obraz, který produkují, je velice odlišný (o tolik, že to elektronika nemůže tolik ovlivnit). Více však ve zbytku recenze v průběhu týdne.

  3. Ono to možná bude v následujícím dílu, ale - když se tu už dopředu komentují rozdíly v obrazu - dělali jste před Vašimi testy (re)kalibraci těch LCD, anebo půjde "jen" o test jejich "továrního nastavení"?

  4. O praktičnosti lesklého povrchu si každý jistě udělá obrázek dle svého uvážení.

   Musim rict, ze se neda nic pomuto povrchu vytknout. Pokud jde o usazovani prachu tak ten se usazuje pouze na spodni noze. Jinak jsem z toho mel taky strach, ale zatim me jenom mile prekvapil.

  5. Chtěl bych se autora recenze zeptat proč ji kouskujete? Osobně bych uvítal kdyby byly recenze a testy "v kuse" a ne takto nadrobeny. Výborná je i možnost prohlénout si foto v plné velikosti. Jinak, ať se vám práce daří...

  6. ...já si vaše (i jiné) recenze rád přečtu. Přiznám se, že jste mě převapili. Nějak mi uniká smysl té dělby práce...asi jste se chtěli rochnit s těmi TV oba :D No nevadí, česi jsou na seriály zvyklí. Snad to nebude jako DALLAS.

  7. Dobrý den.
   Nejsem si jistý, zda je tohle korektní srovnání. Přístoupili jste k tomu asi dle ceny pro zákazníka, která se opravdu srovnatelně pohybuje u těchto 2 modelů. Když se ale kdokoli podívá do struktury řad LCD televizí SONY a SAMSUNG, musí mu být jasné, že toto nejsou srovnatelné řady. Pokud vezmete jako základ dnes velmi prodávaný model Samsung 32R86BDX, který za posledních několik měsíců postihl obrovský pokles ceny, existují vůči němu 2 modely Sony, která právě teď mění řady. Tedy buď KDL-32V2500, nebo v nových řadách již v malých uhlopříčkách nahrazeno S řadou, která získala parametry řady V a přidala něco málo navíc, ale ne S2530, ale S3000 (3010,3020). Pak dostanete stejné nebo podobné výchozí parametry, tedy dny. kontrast 8000:1, 3x HDMI, kvalitnější podsvícení a tím pádem lepší podání barev a color gamut, featury zpracování obrazu v rámci Bravia Engine u Sony vůči Movie plus a DNIe u Samsungu.

   Nelze vyloučit, že za pár měsíců se situace mírně zblíží, nebo otočí, to až se posune lifecyklus obou výrobců a až tedy budou stávající modely SONY delší dobu na trhu a klesne u nich cena a až Samsung přijde s novými. Pravdou ovšem asi zůstane, že Sony bude při stejných výchozích parametrech vždy o něco více.

   No a ještě jedna informace k panelům, je pravdou, že Sony se se Samsungem podílí na výrobě S-PVA panelů a tyto panely i mnohdy oba používají ve svých výrobcích, pravdou ale také je, že zrovna Samsung do tohoto modelu v různém čase a různých montážních regionech montuje různé panely, v tuto chvíli třeba v SK montují panely Samsung S-PVA, ale oběvují se po světě v recenzích i 32R8x televize s panely A-MVA a jiné xMVA technologie od AU Optronics (AUO), Chi Mei Optoelectronics (CMO) či Chunghwa Picture Tubes (CPT). Kvalita pak může být velmi nevyrovnaná a v některých recenzích s panelem CMO si například stěžovali na velmi malé pozorovací úhly kolem 100st bez zjevných barevných posunů a velkého úbytku kontrastu. Jak je to se situací u SONY netuším.

   Pls, jaký panel byl v TV ve Vaší recenzi? Lze to zjistit třeba v servisním menu, jak naleznete například zde: http://www.avforums.com/forums/showthread.php?t=601553
   http://forum.ixbt.com/topic.cgi?id=62:10800

   Díky
   Maarty

 • Doporučujeme podobný obsah z našeho webu

 • Poradna

 • Komerční odkazy

  Používáme fotky z DepositPhotos
 • Anketa

  Jak přijímáte televizní vysílání?
 • Inzerce

 • Užitečné články k přečtení

  Nákup bitcoinu návod a vysvětlení
  O bitcoinu a dalších kryptoměnách se dnes mluví skoro všude. Pořád ještě není pozdě se o tuto oblast začít zajímat. Vysvětlíme si, co to kryptoměny jsou a poradíme, jak si koupit bitcoin, litecoin nebo třeba ethereum. A zkusit s námi můžete i vlastní těžbu na svém počítači.
  AV receiver

  AV receiver je mimořádně užitečné zařízení, jehož význam rozhodně neklesá. Naopak je až s podivem, kolik audio-video-počítačových nadšenců by jej využilo, ale přesto jej ještě nemají. Přitom takovéto zařízení vám může sloužit 10 až 20 let. Zjistěte s námi, k čemu vám bude dobrý a jakým byste si mohli třeba udělat radost.