Sony Handycam FDR-AX33 – nová 4K videokamera je na světě

 • Roman Nohejl
  Kategorie: Preview, Videokamery
  Led 21, 2015
  22× Komentováno

  Společnost Sony představila na veletrhu CES (International Consumer Electronics Show) 6. Ledna 2015 v Las Vegas v USA nové produkty. My se zde podíváme na zbrusu novu 4K videokameru FDR-AX33.

  Začnu tím, co jsem kritizoval na její větší předchůdkyni – stabilizací obrazu, která se nemohla rovnat stabilizaci s Balanced Optical SteadyShot (plovoucím objektivem) na některých předchozích typech vyšší třídy řady Handycam.

  Klasická optická stabilizace, byť s výpomocí elektronické části, v FDR AX100E se nemohla plovoucímu objektivu ani zdaleka vyrovnat. Proto se odvažuji věřit a tvrdit, že B.O. SS bude pro novou FDR-AX(P)33 velkou výhodou.

   

  Co se mi na nové Handycam FDR-AX33 líbí? Co ne?

  Množné číslo proto, že Přichází ještě sestra FDR-AXP33, která má navíc vně LCD panelu projektor se svítivostí 50 lumenů.

  Především to, co je velmi patrné již z prvního obrázku – kroužek ostření kolem objektivu. Nadšení mi trochu kazí jeho šířka. Mohla mít alespoň 10 milimetrů, aby se dal lépe svírat mezi palcem a ukazováčkem. Ale co, buďme rádi, že tam vůbec je. :-)

  Srovnání detailu FDR-AX33 a AX100E.

  Podle tlačítka MANUAL v jeho blízkosti soudím, že kroužek kolem objektivu bude multifunkční. Místo toho bych raději uvítal vedle tlačítka otočný váleček, jako má AX100. Nic naplat, jdeme dál.

  Na obrázku výše si můžeme všimnout několika věcí. Objektiv je dosti světelný v nejširším ohnisku F1,8 a jeho světelnost klesne při transfokaci až na F3,4 (to už je skryto).

  Dalším překvapením je LCD dotykový panel, který disponuje úhlopříčkou pouze 3,0 palce (tedy 7,6 cm) oproti AX100, která má 3,5 palce (metricky řečeno 9 cm).  Pro video v rozlišení 4K by byla vyšší hodnota mnohem užitečnější.  Pojďeme dál.

  Nad objektivem postrádám LED diody jako u FDR-CX730E (viz obrázek) pro přisvícení scény. Dle mého soudu výborná pomůcka, která se čas od času hodí každému.

  Desetinásobné optické přiblížení je slušné. Navíc se k němu přidává patnáctinásobné přiblížení pro 4K UHD 3840 × 2160 elektronicky (u Sony zavedeno jako zoom s čistým obrazem) a dokonce 20× pro HD 1920 × 1080 natáčení. Čeho se obávám, je, že díky zaostřovacímu prstenci kolem objektivu zmizí s příslušenství, pro mne více než vítaná sluneční clona, kterou mám na domácí CX730E.

  TIP: Test SDXC paměťových karet – rychlá a rychlejší

  Srovnání levé strany kamer Sony FDR-AXP33 a AX33.

  Uvnitř pod výklopným zobrazovačem vidíme shodnou šachtu pro SD paměťové karty. Typ s projektorem má navíc tlačítko projektor vedle vstupu pro záznamové médium. Dole je navíc druhá zdířka PROJECTOR IN (ta shodná pro oba typy je mikro HDMI Out), která umožní promítat skrze kameru videa z externích zdrojů.

   

  Řada nešťastných drobností

  Co mě ale mrzí a pranýřuji to stále dokola, je tlačítko POWER opět nevhodně umístěno pod LCD panel místo na plášť kamery vně, kde vidíme nahoře přepínání mezi video a foto módem. Tam by se určitě startovací/vypínací tlačítko v pohodě vměstnalo.

  Zadní strana je vybavena stroze. Okulár hledáčku vypadá lépe než u jiných Handycam kamer, nicméně mám neblahé tušení, že i zde Sony znovu šetřilo na velmi nepatřičném místě a objímka hledáčku je pouze z tvrdého plastu, místo aby byl alespoň pogumován, když už nemůže mít poctivou pryžovou očnici. Ach jo. :-( Hledáček je i nadále nejenom vysouvací, ale i vyklápěcí vzhůru, pro pohodlné natáčení. To je veliké plus.

  Proč návrháři v Sony na typ HRD-AX33 umístili tlačítko MODE na vrchní části kamery a nevzali si příklad z vlastní stáje a nezopakovali šikovnější a přehlednější umístění, jako se jim to povedlo již např. na HDR-CX730E? Proč? Nedá se nic dělat, jdeme dál.

  Jedna s pozitivních zpráv je, že dobíjecí akumulátor zůstává typově stejný jako v několika předešlých typech kamer Sony. Druhou je, že je přibalen v základu silnější akumulátor, stejně jako u AX100. Tedy NP-FV70 oproti jinak běžně přibalenému NP-FV50, který vydrží sotva půl hodiny natáčení. Doufejme, že zde to bude s výdrží akumulátoru alespoň obdobné jako u AX100.

  I na pravé straně kamery vidíme nehoráznou paličatost vývojových pracovníků v Sony. Pro mě osobně jsou tu hned tři věci, které se mi nelíbí a už dlouho volám ve svých testech videokamer Sony o jejich předělání (zrušení). Začnu zrůdností, na kterou je Sony asi stále (pro mne nepochopitelně) pyšné. Je to USB kablík vystupující přímo z těla kamery, zasunutý do hřbetního třmenu.

  Sony HXR-NX30E – takto má vypadat třmen na 4K videokameře.

  Další věcí je samotný třmen, který je ohavně úzký a dle mé zkušenosti z jiných typů kamer i nepohodlný. Navíc na něm postrádám poutko pro popruh na krk.

  Poslední výtkou, kterou mám na této straně kamery, už ani nevím v kolikáté generaci Handycam přístrojů velmi nešikovné umístění šachty pro konektory mikrofonu a sluchátek. Když budete držet přístroj klasicky ve výši očí a budete mít zastrčenou objemnější mužskou dlaň do třmenu, buď úplně překryjete tyto zdířky, anebo budete alespoň lámat kablíky hranou dlaně. Multifunkční USB konektor, umístěný úplně vespodu šachty, by si též dokázal najít lepší a snadněji přístupné umístění. Nezlobte se na mne, ale pracovníci ve vývojovém středisku by si zasloužili nejméně pár pohlavků, za to co nám léta předvádějí.

  Dostáváme se k horní straně videokamery FDR-AX(P)33. Multifunkční inteligentní sáňky skrývající se uprostřed těla kamery jsou již několik generací opět umístěny nevhodně. V případě použití příslušenství – nejčastěji externího mikrofonu – budou prsty s dlaní ve třmenu překážet tomu, co bude zrovna v sáňkách nebo spíše naopak. Jejich nepřirozené pokroucení potom vbrzku povede minimálně ke křeči v nich. Vážně to navrhují inženýři z Japonska? Nebo si z nás spotřebitelů dělají přinejmenším opakovaně legraci. Jenže to opravdu k smíchu není, vážení.

  Dalším pokračujícím letitým nešvarem je umístění mikrofonu na horní straně přístroje. Líbilo by se mi, aby byl pěkně postaru na přední straně pod tubusem objektivu a snímal poctivě to, co je před kamerou a ne funění a vzdychání obsluhy kamery, která ji dřímá nejčastěji v ruce někde v terénu a logicky se zadýchá. Tento chrapot kolikrát slyšíte nepříjemně v záznamu. Jen kvůli letitě krajně nevhodnému umístění vestavěného mikrofonu.

  Ale důvod pro umístění mikrofonu nahoře existuje  - uměle vytvářený prostorový zvuk 5.1. Větší blbost na spotřebních kamerách být vymyšlena nemohla. Stereo je maximum. Vše navíc je hloupý marketingový tah. Čím vyšší čísla na těle kamery, tím úspěšnější prodeje. Bohužel.

  A přitom právě u tohoto typu by pod objektivem místo bylo, když tam není ovládací váleček, jako je tomu u mnoha jiných typů staršího provedení. Ano, je tam infračervený reflektor pro Nightshot, tedy noční snímání. Jestli na tom bude s vyzařováním podobně jako u AX100, je tam úplně zbytečně.  4K videokamera by si zasloužila spíše skvěle snímaný zvuk, není-liž pravda.

  Při pohledu na páčku zoomu, se mi ještě vybaví lenost transfokace na AX100. Doufám, že zde bude svižnější. Osobně jsem rozmazlený bleskovým přejezdem po celé délce přiblížení na CX730E a jakékoliv zpomalení bude dalším nepříjemným rozčarováním. Nechme se překvapit.

  TIP: Sony FDR-AX100E v testu - 4K kamera pro širokou veřejnost: 1. část, 2. část3. část

   

  Co jsme si, to jsme si...

  A je to. Tuhle novou krásku, která má na náš domácí trh přijít koncem února 2015, jsem předběžně podrobil dosti drsnému průzkumu, podle jejích zevních znaků a zkušeností s jinými typy videokamer Sony.

  Ale nebojme se. I přes kritiku, které jsem jí dnes podrobil, půjde jistě o přístroj, na který se bude mnoho z nás třást, kritika nekritika. A to včetně mé maličkosti. U kamery je totiž nejdůležitější ve výsledku klidný, prokreslený obraz plný detailů a dynamický zvuk, ve kterém rozeznáme vše podstatné.

  Ono 4K je prostě 4K. A nádherný obraz, který věřím po zkušenostech s předchůdkyní AX100, bude obrovským plusem a tedy i tahákem pro kdejakého zkušenějšího domácího tvůrce, který chce mít kvalitu obrazu nějakou tu dobu zase nadčasovou, oželí výše popsané nedostatky a bude se těšit, až jí poprvé vybalí z krabice a vrhne se do natáčení.

   

   

  Aktuální cena SONY FDR-AXP33 v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

  PŘIDAT KOMENTÁŘ

  22 Komentáře

  1. Tie vstupy na sluchatka a mikrák sú fakt na figu. Duplom keď kolísku zoomu nedali napravo orientovanú spredu dozadu, ale je uložená na tele vzadu. Návrhári očividne kamery používajú len na statíve alebo položenú na dlani. Asi by sme mali nakúpiť komponenty od sony a panasonicu a spraviť vlastnú kameru a financovať to cez kickstarter. A pre mňa osobne je zatiaľ 4K zbytočné. Len málo % užívateľov má taký obsah na čom sledovať.

  2. Cobra, máte úplnou pravdu s tou ideou montáže nového hybridu, s technologiemi od více producentů současně. A no myslím už dlouhá léta, že by to bylo nejlepší řešení. :-) Také souhlasím s tím, že vývojáři jsou asi úplně odtrženy od reality, jinak si ty nedostatky nedokáži vysvětlit.

   V posledním bodě se ale diametrálně rozcházíme. 4K už smysl má! 4K záznam můžeme zpracovat ve střižně a vyprojektovat zatím do "pouhého" FHD. Obraz zůstane mnohem kvalitnější, než je tomu u natočení záznamu v FHD (1920 x 1080). A věřte, že 4K je i na Full HD TV nebo monitorech pořád ve zvýšení kvality hodně znát.

  3. Cobra: Děkuji za důvěru. Co se týká kamer Panasonic, nemám je tak zažité jako je tomu u Sony přístrojů. Já pracuji silně intuitivně. Píšu o tom, co mě osloví. Kamery Sony mě provázejí dlouhá léta. Nepochybuji, že Panasonic 4K kamera bude na velmi slušné úrovni. Ale. První co mě praští do očí u Panasonic HC-WX970 je absence hledáčku. Pro mne je to obrovské mínus a pak už nemám velkou potřebu komentáře, i kdyby byly všechny ostatní parametry na nejvyšší možné úrovni. Doufám, že mě pochopíte. :-)

  4. ale zase má peknú slnečnú clonu a tam kde má byť hľadáčik umiestnili slot pre shoe adaptér (dúfam, že je v balení), 20x zoom a zaujímavú funkciu HDR video, ktorá by mala zlepšovať video v svetelných prechodoch za pomoci druhej šošovky. Uvidím, aké budú porovnávacie videá.

  5. Taky jsem si ji pořídil i když jsem spíš chtěl ax 53,ale ta mi taky nepřináší 50p a nebýt televize,která mi ty chybějící obrázky dopočítá(samsung 55JU 6872)tak bych ji vrátil takže cena necelých 20k s dph za 4K Je víc než dobrá.Vlastnil jsem sony hdr pj 780.Chci jen doporučit redukční kroužek z 52mm na 62mm a nasledně na to filtry uv,nd...Kamera vypadá ůplně jinak celý objektiv je v rovině s filtry a lehce to supluje sluneční clonu.Vypadá to líp jak vytlemený filtr 52mm.Jinak obraz z kamery je standardní takové lepší FHD.točím staticky scény nešfenkuji minimálně zomuji mám vždy stabilní obraz, ale detaily jsou průměrné,čekal bych víc.Na Youtube je o hodně lepších videí s polovičním datovým tokem samozřejmě z jiných kamer.Jinak degradace z UHD na FHD v programu Cyberlink (100mbits uhd na 20mbits fhd) poznali 3 kámoši z 5 na té mojí TV.

  6. Romane,prosímtě dej vědět až ji otestuješ jak je na tom s obrazem oproti ax33 a ještě si myslím,že by bylo dobré otestovat tu pátou osu u stabilizátoru ve full hd.Ta mi fakt chybí ten boční náklon bez stabilizace(5té osy) je hodně rušivý.Děkuji.

  7. Po delším důkladném laborování jsem zjistil, že ten kdo má AX33 si nemusí dělat starosti s tím, zda koupit či nekoupit novinku AX53. Vím teď již najisto, že NEKUPOVAT! Nemá to význam. Obraz 4K i ostatních je z obou stejný. Zlobí ostření. Má nudně pomalý zoom. Stabilizace - zázrak se s pětiosým ustálením obrazu nekoná. Ne do té míry, aby se vyplatilo AX33 za AX53 měnit. Počkáme, co vymyslí Sony za rok.

  8. Chci se zeptat,nikde jsem nenašel nový firmware na amatérské kamery Sony.
   Opravy firmware SONY handycam asi nemájí v amatérské třídě žádnou podporu u výrobce...?začínající podpora ja až u ax100 a cx900
   Přijde mi to jako,že jsou neomylní a myslí si uvádějí na trh vždy
   Kamery bez chyb.Tohle je fakt špatně.

  9. Dobrý den. Podpora kamer "pro obyčejné lidi" je u Sony opravdu mizerná. Musí být jen něco velmi špatně, pak nějakou opravu vydají, ale ne vždy. Většinou to implementují až do nové série nebo častěji typu daného přístroje. Ono to Sony bere podle západního vzoru. Je to jen "spotřebka". Na západě si to člověk koupí, párkrát to použije a vyhodí. Pak si koupí nový přístroj a tak se kola kapitalismu točí vesele dál. AX33 má mizerné automatické ostření, podobně jako AX53 ve verzi 1.0. Na AX33 opravu neudělali. Pokoušejí si tak zajistit odbyt pro AX53, pro kterou před cca 20 dny vyšel firmware 1.1, který se pokouší opravit líné aut. ostření. Částečně se jim to i podařilo. To se u AX100, přes několik nových firmware ve finále nepodařilo, a když tak jen velmi okrajově. AX33 se tedy opravy firmwaru asi už opravdu nedočká. Jsem jen zvědav, jestli pro AX53 ještě nějaká oprava vyjde, potřebovala by to totiž jako sůl.

  10. Dobrý deň, vedeli by ste mi poradiť pri kúpe kamery? Rozhodujem sa medzi Panasonic HC-X920 a SONY FDR-AX33. Oplatí sa ešte investovať do staršej x920, alebo radšej hľadať niečo novšie? Kameru budem potrebovať na natáčanie cez deň aj za šera v rôznych situáciách a rôznych svetelných podmienkach. Ktorá z tých dvoch by to zvládla lepšie, pokiaľ ide o kvalitu, stabilizáciu videa a ovládateľnosť? Podľa recenzií a testovacích videí čo som videl, mi zatiaľ vyhovuje viac Panasonic, ale nechám si poradiť od niekoho skúsenejšieho. Ďakujem Vám za odpoveď.

  11. Zdravím.Chci kupovat tuto kameru(FDR-AX33)Nemáte někdo zkušenosti s velikostí pam.karet do této kamery?Bude fungovat např.Transcend SDXC 128 GB UHS–I U3 class 10?Nebo pouze velikost do 32 GB jak se na oficiálních stránkách Sony píše?.Díky moc za pomoc a rady.

  12. Dobrý den.Tak už kamerku mám.Akorát nevím v jaké kvalitě natáčet.Jedná se mě o XAVC S 100 Mbps nebo 60 Mbps.Na paměť.kartu se vejde 2X tolik,když se nahrává pouze v 60 Mbps.Je rozdíl v kvalitě?Jakou variantu používat?Mám 4K TV.Díky za pomoc.

  13. Moje už letitá zkušenost je, že pro běžné scény úplně stačí 60Mbit/s. Jen jestli budete natáčet něco náročného po obrazové stránce, doporučuji 100Mbit/s. (Zčeřená vodní hladina, kouř, drobné kmitající listí ve větru, tráva, málo osvětlené scény.) Ostatně není problém vlastnoručně vyzkoušet. Mojí zkušeností je to, že rozdíl nejspíš nepoznáte. Já výsledná videa převádím skrze DVDFab do vysoké dvou průchodové kvality, na pouhých 22Mbit/s a obraz zůstává stejně kvalitní.

 • Doporučujeme podobný obsah z našeho webu

 • Poradna

 • Komerční odkazy

  Používáme fotky z DepositPhotos
 • Anketa

  Jak přijímáte televizní vysílání?
 • Inzerce

 • Užitečné články k přečtení

  gramofon

  Prodeje gramodesek dramaticky rostou, stejně tak přibývá lidí poslouchajících hudbu z gramofonu. Analogově. Je to nostalgie, je to magie, může to být i kvalitní zvuk. Ale má to smysl?

  satelitní příjem

  Satelitní příjem je velkou konkurencí pozemního vysílání. Má své nevýhody, ale jeho výhody převažují. Zjistěte vše o tomto způsobu příjmu televizního vysílání. Vysvětlíme si jak technologii, kterou jsou vybaveny satelitní přijímače, tak i možnosti naladění, nastavení paraboly, propojení a výběr vhodných prvků a poskytovatele vysílání.