Sony DVP-NS38: Absolutní minimalista

 • Lucie Medová
  Kategorie: Recenze, Přehrávače a rekordéry
  Srp 25, 2007
  10× Komentováno
  sony dvp-ns38Nejlevnější a logicky i nejméně vybavený přehrávač od Sony – DVP-NS38. Přesto, že Sony občas dělá psí kusy a tvrdošíjně lpí na podpoře jen určitých standardů, není to kupodivu tentokrát tak strašné. Rozuměj, přehraje i XviD. Ale i tak budeme tomuto modelu hledat zájemce jen stěží.

  Dobrá dálka, minimum konektorů

  Stran designu je NS38 jen mírný nadprůměr a neznačkové produkty překonává jen o kousíček. Dálkové ovládání už je na tom lépe, obzvláště exceluje v citlivosti, není nutné přehnaně mířit na přístroj. Tlačítka by ale mohla být větší, místa je na ovládání dostatek.
  Dálkové ovládání s dobrou citlivostí a slušnou ergonomií, ale malými tlačítky

  Při pohledu na zadní panel se nejeden nadšenec do techniky zhrozí. Pouhé dva konektory – SCART a digitální koaxiální výstup. Na druhou stranu, technický analfabet nebude tápat při výběru toho správného propojení. HDMI by ale chybět dnes již opravdu nemělo.

  Mechanika plná písku a základní menu

  Od Sony bychom čekali alespoň trošku slušnou mechaniku, ale i zde jsme se zděsili. Při prvních testech jsme vložili již dosti omšelé DVD+RW s testovacími soubory a zvuk, který se z přístroje ozýval, připomínal situaci, kdy vám DVD spadne na zem, na které je plno písku a následně jej zvedáte táhnutím po povrchu… Naštěstí při přehrávání to již nebylo tak strašné a i s dalšími médii se situace trošku uklidnila. Při inicializaci disku je tedy mechanika hlučná, při přehrávání to již lze snést, ale nejtišší rozhodně není (je ovšem možné, že náš testovací kus už byl po cestě trošku „natřesen“, jinak by bylo podivné, že Sony označí takto hlučnou mechaniku hrdým názvem Precision Drive 3). U běžného a dávno již zvládnutého přehrávání DVD-videa jsme nenarazili na žádné výrazné problémy. Snad jen první krok zoomu 2x je příliš hrubý. Při přehrávání dalšího obsahu vše probíhá přes souborové menu, které zobrazuje dlouhé názvy souborů, což pomáhá v orientaci. Procházení adresářů a odezva menu je v pořádku. Pouze když v podadresáři spustíte soubor a potom se do menu vrátíte, jste opět v kořenovém adresáři a musíte znovu procházet do nižší úrovně.
  Menu podporuje dlouhé názvy souborů a reaguje svižně, tím jeho popis v podstatě končí, nic dalšího neumí

  Umí XviD, české titulky a... to je vše přátelé

  Přehrávač nemá potíže přehrávat MPEG-4 (dokonce i docela dost formátů, viz tabulka na konci), MP3 nebo JPEG i z DVD médií, ale příliš se mu nezamlouvá, když je na jednom médiu více druhů souborů (takže pokud je na DVD uloženo DivX video, už z něj nelze přehrávat MP3, které by na něm byly taktéž uloženy). U textových titulků k MPEG-4 (DivX, XviD) je podporováno několik znakových sad, včetně české nejrozšířenější WIN-1250. Jejich zobrazení se nám zdálo poměrně dostatečně použitelné, tedy alespoň na velké obrazovce. Na menších úhlopříčkách by se pravděpodobně hodil o málo větší nebo kontrastnější font a jeho pozadí.
  Titulky v MPEG-4 jsou relativně dobře čitelné, musí se jmenovat stejně, jako soubors s videem

  Nakonec se zamysleme, zda má cenu se tímto přehrávačem zabývat dále. Vzhledem a ergonomií průměr, funkcemi a vybavením podprůměr, možnostmi nastavení a propojení taktéž podprůměr, kvalita obrazu a zvuku průměr. Cena vzhledem k uvedenému a konkurenci mírně nadprůměrná. Přehrávač můžeme doporučit jen laikům, kteří chtějí základní model DVD přehrávače k obyčejné CRT televizi a se kterým nebudou muset nijak moc „laborovat“. Jinak pro všechny ostatní - ruce pryč!

   

  Plusy a mínusy
  + docela dobré dálkové ovládání a odezva- minimum výstupů a vstupů
  + jednoduché zapojení- horší mechanika
  + umí české titulky v MPEG-4- minimum funkcí

   

  Podpora MPEG 4
  divx3_fast_motion_mp3_cbr_29fps_640x432ano
  divx3_low_motion_mp3_25fps_688x416ano
  divx3_low_motion_mp3_VBR_25fps_640x336ano
  divx651_gmc_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272ano
  divx651_hometheatreprofile_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272ano
  divx651_qpel_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272ano
  divx651_qpel_gmc_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272ano
  xvid_ac3_23976fps_640x272ano
  xvid_ac3_bvop_23976fps_640x272ano
  xvid_bvop_nvop_ac3_29fps_672x288ano
  xvid_bvop_nvop_mp3_VBR_23976fps_576x304ano
  xvid_bvop_nvop_mp3_VBR_23976fps_608x336ano
  xvid_gmc_ac3_23976fps_640x272ne
  xvid_gmc_ac3_bvop_23976fps_640x272ne
  xvid_gmc_PB_ac3_bvop_23976fps_640x272ne
  xvid_gmc_qpel_ac3_23976fps_640x272ne
  xvid_PB_ac3__bvop_23976fps_640x272ano
  xvid_qpel_ac3_23976ps_640x272ano
  xvid_qpel_ac3_bvop_23976fps_640x272ano
  xvid_qpel_gmc_PB_ac3_bvop_23976fps_640x272ne
  xvid_qpel_mp3_vbr_25fps_672x272ano
  xvid_qpel_PB_ac3_bvop_23976fps_640x272ano

  PŘIDAT KOMENTÁŘ

  10 Komentáře

  1. Ve všech vašich recenzích přehrávačů postrádám jednu strašně důležitou věc. Vůbec nepíšete, jaké koncovky či kontejnery s jakým obsahem jsou schopné přehrát a taky na jakých médiích je umí přehrát! Nechápu, přitom je to mnohem důležitější, než se zabývat tím, jestli to umí přehrát jinak docela bezvýznamnou featurku gmc. Sorry, ale takové recenze jsou bezcenné.
   Mimochodem, každý zkušený kameraman vám řekne, že časté zoomování je prasárna největšího kalibru, tak proč se porád zabýváte nějakým gmc, které stejně při zapnutí na kvalitě nepřidá a ušetří maximálně 1-2 procenta z celkové velikosti komprimovaného videa.

  2. Ano, GMC je prasárna a zbytečnost! Ale ve spoustě komprimovaných videí je prostě obsažena, takže schopnost ji přehrát je důležitá. Co se týče formátů (koncovek, kontejnerů) a médií, bereme za samozřejmost přehrávání AVI (DivX, XviD) z čehokoli (CD, DVD, FLASH, HDD...). Pokud přehrávač něco z uvedeného nepodporuje, je to zmíněno v recenzi a stejně tak, pokud podporuje něco navíc (např. MP4), taktéž je na to upozorněno. Obdobně potom u zvuku.

  3. Dobrý den,

   protože jsem v oblasti DVD laik, mám jeden dotaz. Pokud mám v PC video soubory s koncovkou .avi a vypálím je na nosič DVD, tento přístroj mi je bez problémů přehraje? Budu se těšit na odpověď.

  4. Ano, jak to popisujete, tak to půjde. Ale zcela bez problémů to být nemusí. Záleží, jak byl AVI soubor komprimován. Občas některou konfiguraci přehrávač nezvládne. Ale řekněme v 90 % případů to funguje OK.

  5. Pokud si budete komprimovat video sám, nebo překomprimovávat na kompatibilní formát, stačí zvolit DivX Home Theatre profil, který zaručuje kompatibilitu se stolními DVD přehrávači. Ale komprese videa není úplně jednoduchá záležitost. Je třeba tomu věnovat čas.

  6. Dobrý den,
   pořídila jsem si Sony DVP-NS38 a zjistila jsem, že nepřehrává některá (nebo spíš většinu) originálních DVD. Je možné, aby nepodporoval jejich formáty anebo to je jen závada na přehrávači?
   Děkuji za odpověď

  7. Firmware pro Sony DVP-NS38 se řeší například zde:
   http://forum.rpc1.org/viewtopic.php?t=35811

   Obecně lze aktualizovat firmware asi u všech DVD přehrávačů, ale výrobci přehrávačů vydávají aktualizace jen při vážných chybách ve firmwaru, protože oprava firmware jsou pro ně vícenáklady. Navíc při flashování firmwaru je určité riziko znefunkčnění DVD přehrávače při použití nesprávného firmware, nedodržení předepsaného postupu nebo výpadku napájení při flashování a podobně. Při takovémto znefunkčnění zákazníci zkoušejí reklamovat DVD přehrávače jako poškozené, u těch po záruce pak mají tendence na výrobce házet špínu, přestože na riziko této operace jsou vždy předem upozorněni.

   K některým DVD přehrávačům vydávají firmware i nezávislí úpravci, kteří často i přidávají nějaké nové funkce nebo odblokovávají funkce výrobcem záměrně zablokované.

 • Doporučujeme podobný obsah z našeho webu

 • Poradna

 • Komerční odkazy

 • Anketa

  Jak přijímáte televizní vysílání?
 • Inzerce

 • Užitečné články k přečtení

  AV receiver

  AV receiver je mimořádně užitečné zařízení, jehož význam rozhodně neklesá. Naopak je až s podivem, kolik audio-video-počítačových nadšenců by jej využilo, ale přesto jej ještě nemají. Přitom takovéto zařízení vám může sloužit 10 až 20 let. Zjistěte s námi, k čemu vám bude dobrý a jakým byste si mohli třeba udělat radost.

  virtuální adresa pro zásilky ze zahraničí

  Nakupovat v zahraničí může být velmi výhodné. Mnohdy ale prodejci nedoručují do našich končin. Naštěstí existují služby pro přeposlání zboží. Tyto služby vychází občas i levněji, než doručení přímé.