Sharp LC-32LE244E – základní LED TV, která umí

 • Jiří Ptáčník
  Kategorie: Recenze, Televizory - projektory
  Pro 09, 2012
  24× Komentováno
  LC-32LE244E

  Jaká je jedna z nejlevnějších značkových FULL HD 32palcových LED televizí? Pokud chcete solidní základ bez zbytečných vychytralostí, může být pro vás tou pravou. Jednoduše se ovládá, má české rozhraní, normální obraz i zvuk a navíc vám přehraje i filmy z USB.

  Když budete hledat levnou televizi a pominete různé čínské výrobky s nalepenou evropskou značkou, začnete v rozměru 32 palců, tedy zhruba 80 centimetrů, na ceně mírně pod 7 tisíc korun. Kraluje zde LG a Samsung, o něco cenově výše pak budou třeba Panasonic a Sony. Ale kolem této hranice to bude v segmentu LED televizí téměř vždy s rozlišením 1366x768 bodů. Ovšem vykoukne na vás i Sharp LC-32LE244E s 1920x1080 full HD obrazovkou. A ještě pro upřesnění - LED TV je marketingové označení LCD televizorů s LED podsvícením. 

   

  Aktuální cena Sharp LC-32LE244E v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

   

  Donedávna platilo, že full HD v tomto rozměru a při naší „kvalitě“ televizního vysílání není potřeba, naopak je spíše ke škodě. Dnes už ale můžeme přijímat full HD vysílání nebo přehrávat HD videa z různých zdrojů, takže proč ne… Ale stále platí, že je lepší volbou kvalitnější HD ready obrazovka, než méně kvalitní full HD. U Sharpu se tohoto ale snad bát nemusíme.

   

  Televize nikoli chytrá, ale rozumná

  LC-32LE244E není chytrá televize, neboť postrádá připojení na internet. Ale není ani hloupá – dá se říci, že je obdařena selským rozumem, což myslíme zcela jistě kladně. Má české rozhraní, byť ojediněle podivně přeložené, intuitivní a rychlé ovládání i solidní obraz. Soustředí se na základní poslání televizoru, a proto nebyly síly tvůrců tříštěny do mnoha dalších funkcí a tak je pro ty méně náročné celkem ideální volbou.

  Odhlédneme-li od základních funkcí televize, tak zde najdeme jedinou rozšiřující funkční sekci – a tou je přehrávání médií z USB. Hudba, fotografie a video můžeme přehrávat opět velmi snadno a rychle. Podpora formátů není nijak přehnaná – v podstatě si Sharp poradí se základními formáty videa DivX, MPEG-2, MPEG-4 h264, AVCHD v kontejnerech AVI, MKV, MPG, TS či M2TS. Podporovány jsou i externí titulky se stejným názvem jako videosoubor, ale jejich font je příliš drobný. A také diakritika zlobí. 

   

  Přehrávání médií z USB je příjemným bonusem. Podpora formátů je široká, zamrzí jen malé titiulky s problematickou diakritikou

   

  Jednoduchá je dobrá

  Vraťme se zpět k základu. Sharp LC-32LE244E usazujeme do obyčejného plastového stojanu, který poskytuje dostatek stability, avšak postrádá jakékoli možnosti polohování (samozřejmě kromě posunutí či otočení stojanu na podkladu). Full HD panel je zasazen do rámu z lesklého plastu, takzvaného „lapače prachu“. Ovládací tlačítka najdeme vlevo vzadu po straně. Nahmatat je lze dobře, ale na přední straně k nim není připojen žádný popis.

   

  Stojan nedisponuje žádným polohováním. Konektorová výbava je dostatečná

   

  Televize má 2 HDMI vstupy, což je dnes již nutné minimum. Dále VGA vstup pro počítač, zmiňovaný USB port a také digitální koaxiální audio výstup. Kromě toho nechybí další analogové konektory včetně SCARTu. Najdeme zde i CI+ slot, který může najít využití pro příjem kabelové televize DVB-C. Tuner DVB-T potom podporuje jak klasické MPEG-2 vysílání, tak i MPEG-4 včetně příjmu HD kanálů. Přepínání kanálů není závratně rychlé, což je dnes celkem běžným nešvarem. Počítejte tady se 2 až 3 sekundami. Spotřeba činí cca 3 W při vypnutém přístroji a 50 W při zapnutém. 

   

  Možnosti nastavování jsou bohaté - i když třeba na basy nemá nastavení příliš vliv. Z malých repráčků hutné basy jednoduše nevykouzlíte...

   

  Možnosti nastavení jsou velmi bohaté, opět v duchu jednoduchého a svižného ovládacího menu. Řazení kanálů je taktéž snadné. EPG musíme též pochválit. 

   

  Informace o pořadech a EPG funguje přesně tak, jak má

   

  Dálkové ovládání nepůsobí nijak luxusně. Vlastně se podobá těm levnějším čínským kouskům zmiňovaným na začátku recenze. Ale ti by si nedali práci s ergonomickými kolébkovými tlačítky pro hlasitost a posun programů. Ovládání nakonec docela dobře sedne do ruky a díky dobré směrovosti a rychlým reakcím přístroje plní své poslání velmi dobře. Snad jen změna hlasitosti by mohlaprobíhat rychleji, tedy nikoli po tak jemných krocích. 

  Dálkové ovládání nepůsobí nijak luxusně, ale patří celkově k mírnému nadprůměru

   

  Příjemný obraz a ne zcela plochý zvuk

  LCD panel této televize má rovnoměrné podsvícení a to i přes použití levnější technologie edge LED, kdy jsou diody umístěny pouze po krajích a do zbytku plochy je světlo rozváděno pomocí světlovodných pásů. Také pozorovací úhly jsou dost dobré na to, abyste se na televizi mohli dívat skoro odkudkoli. Podání obrazu je přirozené. Tedy v marketu byste nejspíše mezi mnoha jinými televizemi řekli, že Sharp má obraz skoro až nudný. Ale není to tak správně? Nemá být Hellboy spíše červený, než rudý? Dynamický mód obrazu se nám zde zdál na rozdíl od mnoha jiných televizí použitelný i pro běžné denní sledování TV vysílání nebo filmů, kdežto večer může přijít na řadu některá z decentnějších předvoleb. Případně je zde pro nastavení dostatek dalších možností. Ale ano, v tmavých scénách dynamický rozsah chybí. Jenže to je skoro vlastnost LCD technologie. Proti obrazu tedy nakonec nic nemáme – je příjemný, neagresivní a neunavující.

  U plochých televizorů je téměř pravidlem i plochý zvuk. Tento Sharp není výjimkou, ale není to ani nepoužitelné. Spektrum je pro běžné sledování televize dostatečné. Zastoupeny jsou mírně i hloubky. Z těch ale i přes několik různých nastavení v menu již více nevymáčknete…

   

   

  Dobře zvládnutá obyčejná televize

  Na televizi Sharp LC-32LE244E nás nic vysloveně neštvalo, což je dnes velký svátek. Jde o levnou televizi, která není nabitá funkcemi, ale to, co má dělat, dělá dobře. Příjemný obraz, použitelný zvukový projev, intuitivní a jednoduché ovládání, dostatek konektorů. A k tomu navíc USB port s možností přehrávání médií. I tuto oblast zvládá Sharp velmi dobře a pro přehrávání mnoha formátů (až na speciality) by byl zcela dostatečný. Zamrzí zde jen malý font titulků, respektive nějaké možnosti jejich nastavení.

   

  Aktuální cena Sharp LC-32LE244E v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

   

  záporyklady
  - nepolohovatelný stojan+ značková full HD LED televize za nízkou cenu
  - volič hlasitosti po příliš malých krocích+ jednoduché a intuitivní ovládání
  - slabší titulky u přehrávače médií+ přehledné a svižné české menu
   + přehrávání médií z USB

   

  PŘIDAT KOMENTÁŘ

  24 Komentáře

  1. Trend je to v marketingu a prodeji. Nepěkné je kopírovat reklamní bludy v odborných článcích a recenzích. Klidně můžete psát LCD TV nebo "LED" TV. V každém případě by toto marketingové ohlupování zákazníků mělo být v každé recenzi nebo každém odborném článku alespoň jednou větou zmíněno, protože opakování není nikdy dost - marketing tuto lež taky opakuje stále dokola. Odborné články a recenze jsou tu od toho, aby marketingové žvásty demaskovaly a psaly v rámci možností objektivně - ne aby s marketingem spolupracovaly na ohlupování zákazníků. A to přes to, že je to Sisyfovská práce, protože většina zákazníků lžím marketingových odborníků a prodejců stejně nakonec podlehne.

  2. Prijde mi to jako zajimava televize a kandidat na 2. televizi do domacnosti. Mrzi me ale ten problem s diakritikou titulku. To je jasna chyba firmware. Nevite o vydanem nebo pripravovanem updatu, ktery by toto resil?
   Diky

  3. Na webu sharp.cz není o aktualizaci firmwaru ani zmínka. Pokud je pro vás funkce přehrávání včetně titulků důležitá, tak bych vám kupovat televizi s vírou v budoucí vydání opraveného firmwaru nedoporučoval, protože výrobci a dovozci se vydávání nových firmwarů z pochopitelných důvodů brání - jsou to pro ně náklady navíc a výrobek s chybami motivuje zákazníky k nákupu nových výrobků víc než vlastnictví výrobku bezvadného.

   Můžete ale zkusit 2 věci:
   1) kontaktovat české zastoupení Sharpu a zeptat se na to
   2) zjistit, zda je ve specifikaci výrobku jasně uvedeno bezproblémové zobrazení českých titulků. Pokud ano, tak byste měl šanci na reklamaci z důvodů nesplnění specifikace výrobku. Pokud to ve specifikaci výslovně uvedeno není, tak bystě podle mě s případnou reklamací neuspěl.

  4. CZ TITULKY U MÉHO JINÉHO SHARPU ŘEŠÍM koverzí kódování textového formátu na UNICODE (samostatný suobor titulků tuším srt).

  5. Dobrý tip. Změna kódování textových titulků může být řešením.

   Přípona souboru ale nesouvisí s kódováním textu, nýbrž s formátem souboru. Kódování se na příponě souboru nijak nepozná a soubor s příponou .SRT může být kódován libovolným kódováním.

   Nejčastěji jsou používána tato tři kódování:
   CP1250 ("Windows"), ISO 8859-2 a UTF-8

   Spousta přístrojů spotřební elektroniky neumí všechny tyto tři typy kódování. Pak je řešením provést konverzi nepodporovaného kódování do kódování přístrojem podporovaného. Popsané je to třeba zde:
   http://www.digilidi.cz/titulky-ve-stolnim-dvd-prehravaci

   Problém je, že aby zákazník zjistil, jestli přístroj umí správně alespoň jedno z kódování, tak musí mít připravené testovací soubory s titulky ve všech třech kódováních a musí mít přístroj v ruce. Nebo to musí udělat recenzent.

   A to konvertování je při běžném používání taky pěkná otrava. Já jsem líný a přístroj bez podpory všech tří kódování bych si nekoupil.

  6. Tuhle televizi jsem koupil rodičům k letošním Vánocům. Jsem rád, že jste tuhle televizi nyní otestovali a já si díky Vám mohl ověřit svůj názor, že jsem koupil dobře, samozřejmě s ohledem na pořizovací cenu.
   Sharp mi byl několika lidmi doporučen a vidím, že asi oprávněně.
   Jediná věc, která mě mrzí, že Sharp skončil s tříletou zárukou. V balení jsem nenašel registrační kartu a přes e-mail mi ze Sharpu sdělili, že jak tam není karta, je tam obyčejná záruka 2 roky.
   Ještě dotaz, na co má vliv technologie aquos na této televizi? Je zde i technologie Quattron?
   Díky. Honza

  7. Aquos je jen obchodním názvem. LCD panel je zcela běžný. Quattron je o něčem jiném. Tam již jde o specialitu Sharpu, kdy použije pro LCD panel namísto RGB subpixelů o jeden navíc a to žlutý (RGBY). A tím má zlepšit podání barev. Ale i bez něj se dá docela dobře žít. Spíše je u této vyšší řady celkově lepší obraz, protože jde o dražší a vypiplanější produkty.

  8. Většina tv Sharp byla aspoň donedávna vyráběna v Japonsku. Nedíval jste se na štítek, jestli je i tato základní Made in Japan?

  9. Jak je to s mkv soubory? Stáhl jsem nějaké ve 720p a některé v 1080p. Obraz mi jde u všech, ale zvuk jen u některých. Většinou ty větší v rozlišení 1920x1080 mi zvuk nehrají, televize napíše nepodporovaný audio kodek. V diskusích u jiných televizí jsem se dočetl, že jim to dělá také u velkých souborů, menší třeba do 8GB jedou. Jenže ve full HD se u delších filmů do 8 GB nevlezu. Jaký je na to váš názor? Je nějaké řešení, aby se mi rozběhl zvuk i u těch delších filmů v plném rozlišení?

  10. Velikost souboru (délka filmu) nehraje roli, respektive je to jen zástupný znak, který může něco naznačovat. U některých MKV vám nehraje zvuk, protože jej mají v nepodporovaném formátu. Třeba v DTS. Viz obecně článek http://www.digilidi.cz/avi-na-dvd-prehravacich-aneb-proc-nektere-hraje-a...

   Teoreticky by mohl hrát zvuk i v oněch problematických případech, kdybyste měl TV připojenu digitálně s AV receiverem a ten by daný formát již zvládnul přehrát.

  11. Volič hlasitosti po příliš malých krocích beru jako výhodu. Pokud potřebuji ubrat jen trochu hlasitosti, například večer, je to ideální řešení.

  12. Nevíte někdo, jak setřídit programy podle svého. Vždycky se TV po cca týdnu jakoby znovu sama přeladí a přetřídí pořadí programů. Díky

  13. Nepřetřiďuje se to po přeladění? Třeba nějakém automatickém dohledávání nových programů?

   Každopádně postup je asi takovýto - v nastavení DTV se dá jednotlivým programům nastavit přeskakování a pak v postupném přepínání programů nefigurují, nicméně drží si svou číselnou pozici. Pak zbývá jedině přečíslování. Toto nastavování není na téhle televizi právě ergonomické.

  14. no přečíslování jsem už zkusil. Ale zřejmě se provádí nějaké automatické ladění a všechno znovu přeháže, nikde v nastavení ani v návodu nic není.

  15. Dobrý den,
   i nám se programy občas přelaďují a to dokonce při běžném přepínání programů. Už se to stalo za měsíc dvakrát a nepodařilo se nám zjistit, co to způsobilo. Dalším drobný problémem je to, že téměř při každém použití televizoru (dcera ho má v pokoji, ale už jsem toho byl také svědkem) se asi na dvě až tři sekundy ztratí obraz i se zvukem. Může to být kdykoliv v průběhu používání a někdy se to stane i vícekrát... Nevíte, jestli je to závada nebo standardní chování například v důsledku špatného digitálního signálu (jako že místo kostičkování to raději vypne úplně. Nic jiného mne nenapadlo.)?
   Děkuji,
   Honza

  16. Tak to je nemilé. Mám to sice jen zprostředkovaně, ale stejné problémy mi hlásí i další uživatel. K přeladění prý docházelo při přepínání programů nahoru nebo dolů. Při přímé volbě číslem je to snad v pořádku a nestalo se to. Ale zatím jde jen o neověřené domněnky. Aby se to mohlo reklamovat, chce to vědět přesněji. Také výpadky obrazu se zde dějí - ale to zase může být nějakým rušením/ztrátou signálu.

  17. Problém s diakritikou bych neviděl jako vadu výrobku...i v PC jsou problémy s diakritikou u jednoho přehrávače jedou titulky normálně u druheho je špatná diakritika takže vše je o tom jak ten kdo dělal film a titulky kodoval.Bohužel dnes se snaží dělat filmy kdejaky hnup co tomu nerozumí a podle toho to pak vypada. Navíc překodování titulku není vubec žádny problém, dáte otevřít soubor vyberete program word a než se soubor otevře vyjukne na vas tabulka o kodování tam stačí změnit na požadované kodování a uložit. a myslím že když tam už je pandžábština jistě si každy vybere :o)
   Taky se tu zminujete o nepodporvaných formátech..opět je to věc toho kdo video dělal a jaky použil kodek, kodeky jsou stale nove a pokud někdo použije nejnovější kodek samozřejmě ho televize nebude umět. tady už je to řešení složitější bud stahnout film z jineho zdroje nebo si ho předělat. Já osobně používám Divx converter a ten umí full HD bez problemu a používá kompaktibilní kodek. Bohužel free verze sice filmy koduje ale pak nejedou :o) Je třeba mít pnou verzi pak není problém.
   Jinak mam tv měsíc a zatím spokojenost žádne problémy ktere tu popisujete nemám. tedy to přeladování nevím mam O2 TV takže tam se nic neladí.

 • Doporučujeme podobný obsah z našeho webu

 • Poradna

 • Komerční odkazy

  Používáme fotky z DepositPhotos
 • Anketa

  Jak přijímáte televizní vysílání?
 • Inzerce

 • Užitečné články k přečtení

  AV receiver

  AV receiver je mimořádně užitečné zařízení, jehož význam rozhodně neklesá. Naopak je až s podivem, kolik audio-video-počítačových nadšenců by jej využilo, ale přesto jej ještě nemají. Přitom takovéto zařízení vám může sloužit 10 až 20 let. Zjistěte s námi, k čemu vám bude dobrý a jakým byste si mohli třeba udělat radost.

  virtuální adresa pro zásilky ze zahraničí

  Nakupovat v zahraničí může být velmi výhodné. Mnohdy ale prodejci nedoručují do našich končin. Naštěstí existují služby pro přeposlání zboží. Tyto služby vychází občas i levněji, než doručení přímé.