Sencor SHR 9500T: povedený multimediální HDD rekordér

 • Vlastimil Waic
  Kategorie: Recenze, MMC
  Bře 23, 2011
  39× Komentováno
  Sencor SHR 9500T

  Jako pravověrný nadšenec do Windows Media Center jsem tuto hrací skříňku – tím spíše pod značkou Sencor – rozbaloval s určitým despektem. Ten mě však přešel už po několika minutách od zapojení a změnil se v opatrné přesvědčení o určitých kvalitách tohoto přehrávače. Nemít Media Center, jistě bych si Sencor SHR 9500T koupil. Kdyby byl za polovic, koupil bych si ho nejspíš i tak.

  sencor

   

  Aktuální cena Sencor SHR 9500T v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

   

  Sencor je znám jako výrobce low-endové černé techniky. To může na jednu stranu vzbuzovat strach ze suboptimální funkčnosti pořízených zařízení, avšak na druhou stranu také naděje na funkce a možnosti, které zařízení věhlasnějších výrobců nabídnout neumí (či nechtějí). HD Media Recorder & Player SHR 9500T je i přes drobné chybky firmwaru příkladem té druhé skupiny. Na pohled jednoduché zařízení tak skrývá netušené možnosti.

  Navenek nenápadný...

  SHR 9500T je necelý kilogram těžká černá krabička o něco větší než běžné autorádio. Na přední straně najdeme maticový displej a dotyková tlačítka pro ovládání základních funkcí. Displej nepatří mezi nejkrásnější, ale jeho vzhled je bohatě vyvážen funkcemi. Přístroj jeho prostřednictvím dovede informovat až o nečekaném množství toho, co právě provádí. Jedinou výtkou v této oblasti snad je nesprávné zobrazení některých názvů přehrávaných souborů, kdy displej zobrazuje naprosto nesmyslné řetězce.

  Mnohem zajímavější je zadní strana rekordéru, která dává tušit široké možnosti využití. Kromě konektoru napájení a hlavního vypínače zde najdeme konektor pro USB připojení k počítači, USB porty pro USB host (připojení disku, flash disku či optické jednotky), HDMI výstup (až 1080p) a optický výstup pro zvuk. Dalšími možnými výstupy pak jsou kompozitní (RCA) i komponentní YPbPr (RCA) video, digitální koaxiální (RCA) i analogové (RCA pár) audio a konečně dvojice SCART konektorů, z nichž jeden slouží i pro vstup. Mezi vstupy nechybí kompozitní video (RCA), analogové audio (RCA pár), již zmíněný kombinovaný SCART a anténní vstup. Připojení antény je tradičně průchozí. Podle manuálu existuje i verze bez SCART konektorů, kterou však obchod videotech.cz, jenž nám přístroj zapůjčil k recenzi, nenabízí.

  sencor

  Možnosti připojení uspokojí snad každého

  ...uvnitř velmi schopný

  První spuštění klasicky nabídne prvotní základní nastavení a následně skenování DVB-T kanálů. Ano, zařízení má kromě širokého množství vstupů také DVB-T (MPEG-2 i MPEG 4 HD) tuner, lze jej tedy používat téměř stejně všestranně jako o něco dražší media centery v podobě plnohodnotných počítačů PC. Vyhledání kanálů trvá mnohem déle, než jsem zvyklý z řádově levnějších set-top-boxů, ale vzhledem k tomu, že jde o jednorázovou činnost, rád nad tím přimhouřím oči.

  Dálkové ovládání má docela logické uspořádání tlačítek pro ovládání základních funkcí. Přesto jsem při pravidelném používání postrádal tlačítko pro zobrazení hlavního menu, které by fungovalo i při procházení uvnitř menu. Tlačítko zpět funguje podivným způsobem, kdy častokrát signalizuje, že krok zpět není možný, přitom z logiky věci bych očekával, že by možný být měl. Poněkud matoucí jsou také tlačítka HDD, USB a LAN pro přímý přístup k jednotlivým médiím pro přehrávání, která bez dalších popisků slouží rovněž k ovládání teletextu.

  sencor

  Dálkové ovládání má sice tužší stisk, ale patří k tomu lepšímu, co lze v této třídě zařízení zakoupit

  Pochvalu jednoznačně zaslouží přítomnost tlačítka TV System, které slouží k cyklování mezi jednotlivými výstupními režimy a formáty (PAL, NTSC, 720p, 1080p aj.), díky čemuž umožňuje přístroj zprovoznit i pokud váš televizor některé formáty nepodporuje a tudíž výstupní signál přístroje nezobrazí. Celkově lze – i přes poměrně tvrdý stisk tlačítek – ovládání řadit k těm povedenějším. To však nelze říct o softwarové klávesnici, která jednak neposkytuje vizuální odezvu na stisk, což „oceníte“ zejména při třetím opakování zadávání delších hesel, a jednak nepíše velká písmena po volbě přepínače Shift. Velká písmena tak lze zpřístupnit jen Caps Lockem s nutností je opět Caps Lockem vypnout (stejně jako na PC).

  keyb

  Softwarová klávesnice není řešena špatně, do dokonalosti však má daleko a písmenka na tlačítkách ovladače, na která jsem zvyklý z Windows Media Centeru, rozhodně netrumfne

  Na data je kabrňák

  Jednou ze silných zbraní SHR 9500T je možnost připojení nejrůznějších datových zařízení. Do útrob rekordéru lze připojit až 2TB (manuál uvádí 1 TB, krabice uvádí 2 TB) SATA pevný disk, prostřednictvím USB externí pevné disky, flash disky i optické mechaniky. Zařízení se standardně dodává bez interního pevného disku, kromě funkcí nahrávání (včetně timeshiftu DVB) je však plně funkční i bez něj. Snadno tak SHR 9500T můžete využívat jako síťový přehrávač. Nahrávat na vzdálené úložiště bohužel není možné.

  senc

  Procházení připojených zařízení. Škoda, že tu není „zástupce“ pro spuštění přehrávání televize

  Procházení datových úložišť je relativně svižné. Přístroj nemá problém se zobrazením dlouhých názvů souborů. Problémy nastávají při načítání obsahu adresářů s větším množství objektů či při načítání meta informací z multimediálních souborů. V těchto případech je třeba počítat s drobnými prodlevami. Práce se sítí podporuje protokoly FTP (server), Samba (server i klient) a UPnP (klient).

  gui

  Při procházení složek s multimédii zobrazuje přístroj meta informace o médiích

  Sambu (sdílení s počítačem s operačním systémem Windows 7) se mi zprovoznit nepodařilo pravděpodobně kvůli nutnosti přihlášení nastavené na počítači. UPnP streamování médií (Vysílání datového produdu médií ve Windows 7) je bezproblémové, avšak počítač přístroji nabízí pouze média, která podporuje Windows Media Player, takže například soubory MKV si takto nepřehrajete. Řešením pravděpodobně bude patřičný zásah do registrů a vnucení podpory těchto formátů Windows Media Playeru.

  Přehraje, na co si vzpomenete i něco navíc

  SHR 9500T podporuje širokou paletu multimediálních formátů, jejichž přehled najdete v tabulce pod článkem. Velice dobře je zpracována podpora titulků, které nemají žádný problém s češtinou. Navíc nabízí možnost načtení libovolného vlastního TTF fontu pro zobrazení. Přístroj také podporuje přehrávání internetových rádií, k nimž je však cesta poměrně krkolomná. Jejich adresy je třeba uložit do M3U či PLS playlistů do složky InternetRadio v kořenovém adresáři pevného disku nebo USB. Přehrávání rádia se pak spouští „přehráním“ těchto playlistů.

  titulky titulky

  Při nastavení kódování na oblast střední Evropy nemá SHR 9500T problém s diakritikou v titulkách. Konfigurace titulků je dostupná na stisk jediného tlačítka na dálkovém ovladači

  Zajímavé jsou i doplňkové funkce BitTorrent klienta a možnosti připojení optické mechaniky. BitTorrent klient ukládá data na interní pevný disk. Pokud funkci BitTorrentu v nastavení přístroje aktivujete, samotná práce klienta se pak ovládá vzdáleně prostřednictvím webového rozhraní. Optické mechaniky lze připojovat do portu USB. Podporovány jsou CD, DVD i BD mechaniky, výrobce však varuje před DRM ochranou CSS (a podobnými modernějšími mechanismy na discích DVD a BD), kvůli níž mohou být některá média nepřehratelná.

  gui gui

  Hlavní menu i podřízené nabídky jsou vkusně graficky zpracované. Je však škoda, že s výjimkou televize a hudby přístroj neumí přehrávat na pozadí (třeba právě při procházení menu)

  Sencor SHR9500T je rekordér a přehrávač, který dokáže snadno zastoupit i mnohem složitější a dražší plnohodnotná domácí media centra postavená na platformě PC. Cena zařízení mírně přesahující 4 500 korun se zdá adekvátní, nutnost dokoupení disku a optické mechaniky (a v případě zájmu také USB Wi-Fi modulu) však cenu hravě srovnávají s levnějšími PC media centry. Sám pro sebe bych si toto zařízení dovedl představit bez interního pevného disku jako kvalitní síťový přehrávač ke druhému televizoru či při vhodném umístění třeba k projektoru.

   

  Specifikace Sencor SHR 9500T

  • Podporovaný disk: Dle manuálu do 1 TB, dle obalu do 2 TB, SATA, NTFS
  • Záznam z DVB-T tuneru: MPEG-2 / MPEG 4 HD TS
  • Záznam z externích analogových zdrojů: MPEG 2
  • Přehrávání videa: H.264 (včetně HD MP4 videí stažených z YouTube), WMV9, MKV, MPEG-2 (TS, TP), AVI, RMV, MPEG 1, 2 (včetně VOB, ISO)
  • Přehrávání audia: MP3, AC3, WMA, OGG, WAV, FLAC (výrobce neuvádí), Dolby Digital
  • Obrázky: JPEG, BMP, GIF, TIFF
  • Vstupy / výstupy: USB host (2× USB 2.0), USB klient, LAN (10/100 Mbit), kompozitní video in (RCA), kompozitní video out (RCA), audio in (RCA pár), audio out (RCA pár), komponentní video out (Y/Pb/Pr), HDMI out (typ A, až 1080p), digitální audio out (optický i koaxiální), SCART in/out, SCART out.

   

   
  Sencor SHR 9500T lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
  Porovnat ceny >>
   
  PlusyMínusy
  + široká podpora formátů- softwarová klávesnice bez vizuální odezvy
  + široká nabídka funkcí- ventilátor není zcela bezhlučný
  + přijatelná cena 
  + dobrý MMC přehrávač a rekordér v jednom 

   

  Za zapůjčení produktu Sencor SHR 9500T děkujeme společnosti Videotech

  videotech

   

  PŘIDAT KOMENTÁŘ

  39 Komentáře

  1. Pro střih používám "Smart Cutter". U něj vidím jedinou nevýhodu. V místě střihu vloží do obrazu na okamžik text "FAME". Možnost jeho odstranění jsem nezkoumal.

   Vadí mi ale, že po přepsání firmwaru není použitelná funkce "timeshift". Pro jeho zprovoznění je nutno nastavit velikost místa na disku a následně přeformátovat disk. Ztratit až 2 TB dat považují konstruktéři asi za snesitelnou nevýhodu. Také mi zeslabuje průchozí signál při nahrávání. Mohu se tedy dívat jen na pořad který nahrávám. To už je úplně na palici. Mám za sebou 2 reklamace a zatím neuznány.

  2. Dobry den musím reagovat na tuto recenci, ktera me celkem presvedcila.

   1) konstrukce je udelana tak blbe ze ventilator je tam jen jako vyrobna hluku - nic nevysaje. zarizeni se extremne hralo (osazen hdd). Vyzkousel jsem to nechat den zapnute - zarizeni ackoliv je z plastu salalo teplem! Rozdelal jsem krytku disku a na disku jsem neudrzel prst asi 1 sekundu!!! mel asi 90°C...

   2) kdyz jsem aktivoval fci FTP, pri prijmu TV, se zarizeni kouslo a restartovalo. Fakt super...
   3) naprosto neintuitivni ovladani porad jsem neco mackal blbe hlavni v nabidce menu

   4) sice to ma ovladaci tlacitka, jsou ale reseny velmi divne v podstate jsem s nima nic poradne neobslouzil - takze taky naprd...

   5) nepodarilo se mi poskladat poradi programu. Vlaste ano poskladat podle frekvence :) dobry vtip. Proste to neslo manual nepomohl/neodpovidal realite...

   abych to jen nehanil:
   - ma to dobre moznosti napojeni skoro na cokoliv
   - tv to nahrava OK timeshift taky OK.
   - prehravani ze site OK - ale nez se nekam proklikate (uaaaaa)
   Po tydnu trapeni se podelala sitovka - a to byla posledni kapka slo to z baraku. Odstoupil jsem od smlouvy.

   Verdikt?
   naprosto odfláknutá konstrukce, software - ovládání. Podopra na netu od vyrobce = NULA.

   Jsem poučen. SENCOR? Nikdy!!!

  3. Jsi pako. Sencor SHR 9500T mám víc než rok a jsem naprosto spokojen. Mám v něm 2TB disk, je zapojen do domácí sítě a funguje naprosto perfektně. Je pravda, že některé věci (např. pojmenování filmů vč. české diakritiky) dělám přes počítač, ale není v tom sebemenší problém. Takže - blbane - kup si něco za 10 tisíc a užij si to!!!

  4. Ahoj, mam dotaz. Je mozno spustit prehravani internetoveho radia bez nutnosti mit zapnuty televizor? Docela me otravuje vecne zapinat a vypinat telku.
   Diky R

  5. Nejspíše nikoli... existuje k tomuto účelu, nebo spíše obecně k přehrávání hudby bez dalších serepetiček, jako nutná zapnutá TV, jen minimum vhodných přehrávačů. Zkuste kouknout třeba na řadu Logitech Squeezebox

  6. ma problem to napojit na internet nemate niekto podrobnejši navod ako maju oni original neako to neviem rozchodit a vzadu na konektore lin blika len oranžova kontrolka

  7. Mam to pripojene do site a aby to fungovalo je nutne aby slozky byly nasdilene a pak je do nich videt i z sencora. Funguje to v pohode.

  8. Ahoj, mám dotaz ohledně aktualizace firmware...nějak se mi to nepodařilo ačkoliv jsem udělal přesně co chtěl návod. Display hodil loading ale po 50 minutách mě to přestalo bavit,nevíte náhodou jak na to? díky.

  9. Můžete mě prosím poslat váš úspěšný postup krok za krokem? Při instalaci se mě zobrazí na displeji instal a nic. Jak dlouho aktualizace trvala, jakou USB Flash jste používal. Děkuji.

  10. Moc by mě zajímalo jak se Vám povedla aktualizace a jají číslo.Asi potřebuji starší,protože aktualizace přez menu nefunkuje.Na druhý pokus jsem vydržel držet domeček 80 min. a nic.Díky za odpověď a radu. Jinak paráda věcička.

  11. dneska jsem aktualizoval a vše šlapalo dle návodu. Aktualizace trvala chvilku ...do 5 možná 10 minut.
   Stáhnul, rozbalil na usb, vložil do sencoru a spustil aktualizaci přes menu

  12. Aktualizaci z FW 10.... na 11.... podle anglického popisu.
   1. Nahrajte pouze img na flash do kořenového adresáře.
   2. Vypněte 9500T vypínačem vzadu a zasuňte flash do usb.
   3. Zapněte zadním vypínačem 9500T a teprve asi po jedné sekundě (řekněte si jednadvacet) podržte palec na domečku.
   4. K tomuto úkonu použijte nejlépe palec a držte jej tak dlouho než obrazovka zmodrá (několik sekund asi 15, neměřil jsem to).
   5. Pak už jen čekejte než se aktualizace neprovede (asi 3 minuty).
   6. Při tomto kroku se vymažou veškerá původní nastavení.
   7. Pokud budete dále přecházet na verzi FW 12.... je zbytečné cokoli nastavovat, nebo i formátovat disk.
   8. Přechod na FW 12.... se již provádí aktivací z nastavení, jen na flash disku musí být v usb v kořenovém adresáři jen tento img.
   9. Po dokončení aktualizací se doporučuje zformátovat pevný disk, data si zálohujte předem.

  13. Dobrý den. Mám tenhle přehravač zatím pár dní. Z uvedených připomínek jsem zatím zjistil, že: pořadí programů je možné změnit, ale má to smysl jen při posouvání šipkami nahoru-dolu, programy si nechávají svá původní čísla - při zadání konkrétního čísla naskočí program bez ohledu na to, do jakého pořadí jsem ho přesunul.
   Síť s počítačem funguje bez problémů, ale je nutné v PC umožnit sdílení jednotlivých složek, ze kterých chcete přehrávat.
   Po připojení HDD je možné přehrávač připojit k PC přes USB jako externí disk a přehrát cokoli z PC na disk a pak dál přehrávat.
   Velký problem: instaloval jsem disk Seagate Barracuda ES ST3400620NS - 400GB SATA II. Po cca 20 minutách se začne zhoršovat kvalita TV signálu, i když průchozí signál připojený koaxiálem je bez ztráty kvality. Jednoznačně je to vlivem tepla z pevného disku na přehřívání celého Sencoru, když HDD nechám běžet mimo přehravač, signál je bez problému. Když se podíváte do boxu pro HDD, je jasné, že se tam disk přehřívat musí, protože úložný prostor prakticky nemá přístup vzduchu, disk nakonec ohřívá celý přehravač víc, než je ventilátorek schopný uchladit.
   Má někdo radu, jak dál? Vypadá to, že disk budu muset nechat točit mimo Sencor

  14. Řešení asi jednině v rámci lepší rozvahy při koupi úložného zařízení - buďto méněotáčkový 3,5" disk (ten váš má 7200 otáček, což je zbytečné pro úložiště dat) nebo ještě lépe pořízení 2,5" pevného disku, který je menší, tišší a méně hřející.

  15. Děkuji, taky mě to už napadlo, škoda, že tato informace není v manuálu, nebo aspoň přibalená na nějakém dotištěném lístečku.
   Protože můj disk nebyl zadarmo, sháním teď prodlužovací kabel, abych mohl nechat disk běžet mimo přehrávač, ale datový + prodlužovací kabel pro DATA se běžně na pultech neválí, budu si ho muset někde objednat a zaplatit i s dopravou. Každá zkušenost dobrá, ale někdy se trochu prodraží :-(

  16. Ahoj

   zvažuji koupi tohot přístroje a mám k dispozici dva disky
   ST3100052AS a WD10EAVS. Který by podle vás byl vhodnější.

   Můžu samorřejmě použít i ntb disky 160Gb , ale ty jsou jen SATA, což asi nemá na fci vliv. Díky za odpověď.

   JIn

  17. Zakoupil jsem si k SENCORU 9500 T optickou mechaniku LITEON,model e SAU 108,zapojil vše přesně podle návodu.Vložil nahrané DVD disky,ale v informacích na obrazovce se objevilo buď "no disc",nebo "not loader".Bohužel,nepodařilo se mi přes SENCOR ji dát do provozu.Vyzkoušel jsem ji na nootebooku.Zde bez problémů běžela.Dotaz, zda není třeba k zprovoznění firmware,anebo dělám nějakou chybu ?

  18. Hezká recenze a dobrý multimediální přehrávač.Mám nějakou dobu EAGET M7 , ale tohle se mi líbí mnohem víc.
   Má navíc nahrávání a je vybaven scarty což není špatné pro automatické přepnutí AV vstupu na TV.Tedy pokud vaše televize nedisponuje HDMI vstupem.EAGET M7 taky nemá vůbec DVBT tuner.

  19. Posledni dobou se mi stava ,ze se pristroj zblazni a zacne se sam prepinat jako by nekdo zbesile mackal dalku.Musim ho restartovat,je chvili klid a zase na novo.Dela to jen pri provozu TV,pokud prehravam film z HDD ,nedela to.Nevite nekdo cim to muze byt?

  20. Stalo se mi to jednou, po několikahodinovém provozu, bohužel jsem nebyl u TV, když přepínání začlo. přepínal jeden program za druhým a "pípal". Musel jsem ho na chvíli odpojit od sítě. Od té doby se to neopakovalo.
   Začínám mít obavu, jestli jsem nekoupil nějaký horší kus :-(

  21. Taky se mi to stávalo, od té doby co jsem ho vytáhl z přihrádky pro podobné zařízení a dal do volného prostoru je to OK. Takže chladit a chladit.

  22. Dobrý den,
   zhoršení signálu, o kterém jsem psal v souvislosti s HDD se mi začlo projevovat, i když je disk mimo přehrávač a slot je otevřený. Obraz po cca 20 minutách začne chvílemi kostičkovat. Když přepínám ovladačem program, ve spodní části obrazovky se zobrazuje info, které ukazuje i úroveň signálu - postupně klesá na 60%, i míň. Pokud nahrávám, kostičky na záznamu nejsou, takže je to na výstupu HDMI(na průchozím analog. signálu těžko kvalitu posuzovat, ale digitální signál, který koaxiálem prochází současně, je bez vady a televize ukazuje plnou kvalitu).
   Má někdo podobnou zkušenost?

  23. jaky program mam pouzit na radia? nemuzu na to prijit a jutube prohlizec mi nefunguje jak to vyřešit? a jete mam problem ze cirka po 30minutach divani se na tv program se mi kousne nabehne zelena obrazovka a musim to restartovat pomuze novy firver na ty tri problemy?diky za reakce!!!!!

  24. Mám stejný problém, už dva dny rozjíždím rádio a nic. YouTube taky nešlape.
   Psal jsem do Sencoru, tam mě snad poradí jak na radio. Až něco pošlou a bude to makat, tak se ozvu.

  25. Kostickovani a jine poruchy vznikaji (nejen u tohoto rekorderu) vetsinou proto, ze zdroj neutahne spotrebu pevneho disku pri zapisu dat (a pozdeji - az kondenzatory zestarnou - ani cteni z disku).Dojde k zvlneni napajecich napeti, ktere zpusobuje chyby na procesoru a RAM (kosticky). Pak dochazi i k mirnemu "rozladovani" tuneru od frekvence vysilace (pokles urovne signalu). Vyresit takovou chybu je i neni snadne. Pokud lze vymenit externi zdroj, tak "staci" najit nejaky, co dava vice amper a ma kvalitnejsi stabilizaci napeti. Pokud je zdroj uvnitr pristroje, tak "staci" vymenit elektrolyticke kondenzatory za nove (nejlepe s vetsi kapacitou, pokud je dost mista). V mem pripade jsem musel vymenit prakticky vsechny kondenzatory i ty u procesoru, obou tuneru a u kabelu k disku - mely pekne vyboulena bricha, asi vysoke teploty uvnitr vyrazne urychluji starnuti elektrolytu.

  26. Dobrý den,

   po přečtení všech recenzí i na jiných serverech jsem si tuto krabičku vybral jako nejmenší zlo a ponechám si pasivně chlazenéhý WD přehrávač.

   Škoda, že součásti této recenze nejsou informace o zahřívání/přehřívání a silně hlučnému ventilárotu, který uvnitř pořádně nich nechladí a zdá se být na dvě věci.

   Kapitola sama pro sebe se třídění automaticky naladěných stanic.

   Vše jsem sepsal sem:
   http://multimedialni-centra.heureka.cz/sencor-shr-9500t/recenze/?added=u...

   Dotaz na tomto místě na tomto serveru:
   - existuje DVB-T krabička, která do nahraného souboru dá název nahraného pořadu z EPG?

  27. Dobrý den. Pokud sem ještě někdo chodí, prosím o radu, jak zprovoznit příjem WI-FI. Koupil jsem USB TP-LINK TL-WN722N (prostě USB s antenkou), vyzkoušel na notebooku, že po instalaci s dodaným CD opravdu funguje, ale na tom jsem skočil. Když ho zapojím do Sencoru SHR 9500T, nic se neděje. Kde se tu dá něco nainstalovat?

 • Doporučujeme podobný obsah z našeho webu

 • Poradna

 • Komerční odkazy

  Používáme fotky z DepositPhotos
 • Anketa

  Jak přijímáte televizní vysílání?
 • Inzerce

 • Užitečné články k přečtení

  virtuální adresa pro zásilky ze zahraničí

  Nakupovat v zahraničí může být velmi výhodné. Mnohdy ale prodejci nedoručují do našich končin. Naštěstí existují služby pro přeposlání zboží. Tyto služby vychází občas i levněji, než doručení přímé.

  satelitní příjem

  Satelitní příjem je velkou konkurencí pozemního vysílání. Má své nevýhody, ale jeho výhody převažují. Zjistěte vše o tomto způsobu příjmu televizního vysílání. Vysvětlíme si jak technologii, kterou jsou vybaveny satelitní přijímače, tak i možnosti naladění, nastavení paraboly, propojení a výběr vhodných prvků a poskytovatele vysílání.