Sdílení karet – levnější satelitní příjem v domácnosti

 • Lukáš Honek
  Kategorie: Návody, Satelitní technika
  Bře 06, 2013
  11× Komentováno
  sdílení karet

  Televize ze satelitu je kvalitní, ale dražší, než DVB-T. „Satelitní poplatky“ jsou obzvláště nepříjemné, když vyžadujete příjem na několika televizorech v domácnosti. Řešením, nikoli nelegálním, může být sdílení jedné přístupové karty.

  Již dříve jsme porovnávali kvalitu a možnosti DVB-S a DVB-T. Tedy satelitní versus pozemní příjem televize. Satelit jsme označili za kvalitnější, svým způsobem lepší, variantu. Ovšem také finančně náročnější.

  Satelitní příjem vyjde dráže nejen při pořizování, ale i při provozu. K základní televizní nabídce se dostanete nejlevněji za 29 korun měsíčně, plus zaplatíte něco i za pořízení přístupové dekódovací karty. A kartu běžně potřebujete pro každý přijímač, pro každou televizi. Více se můžete o této oblasti dozvědět v našem velkém průvodci satelitním příjmem.

   

  Druhá karta od poskytovatele – levnější, ale stále drahá

  Poskytovatelé si toho jsou vědomi a nabízejí do domácnosti doplňkové karty, které jsou o něco levnější. Tyto karty se ale vyplatí u dražších programových balíků, nikoli u těch základních. Podívejme se například na našeho největšího satelitního operátora.

  Skylink nabízí doplňkovou kartu NEXT za 80 korun měsíčně. Tato karta zpřístupní na druhém přijímači totožné předplatné, jako má vaše hlavní karta. Avšak k jedné hlavní kartě můžete mít jen jednu další NEXT kartu. Karta NEXT se tak vyplatí u dražších programových balíčků. V žádném případě se nevyplatí pro základní programovou nabídku. Pro případy s více, než 2 přijímači v domácnosti, je nutné každou lichou kartu platit v plné sazbě a k ní přibírat jednu NEXT kartu.

  U poskytovatele freeSAT od UPC najdeme obdobnou službu – kartu TWIN. Ta stojí 100 korun měsíčně a kopíruje, dle očekávání, služby dostupné na hlavní kartě. Na rozdíl od Skylinku ale lze přikoupit ještě další TWIN karty. Dohromady tak obsloužíte až 4 satelitní přijímače. Také TWIN karta je výhodná pouze pro vyšší programové balíčky, nikoli ty základní.

   

  Sdílení karet – technicky náročnější levné řešení

  Další možností, jak ušetřit a využít v domácnosti jen jednu přístupovou kartu k satelitním službám, je její sdílení. Takzvaný homesharing. Je to možnost technicky náročnější, negarantovaná, ale legální. Legální ovšem pouze v rámci jedné domácnosti!

  Současné satelitní přijímače jsou mnohdy sofistikované a nechybí jim různé síťové funkce. Včetně těch pro sdílení jedné přístupové karty na další přijímače, na kterých pak lze v jednu chvíli sledovat různé programy zpřístupněné právě jednou sdílenou kartou. Jde o doménu takzvaných linuxových satelitních přijímačů. V tomto případě stačí jeden přijímač vybavený kartou (v roli serveru), zapojení do počítačové sítě, a několik dalších přijímačů na téže síti pak využívá tuto jednu sdílenou kartu (v roli klientů). Sdílení většinou probíhá z UNI čtečky karet, jen ojediněle je to možné z certifikovaného CAM modulu.

  Pro sdílení se nejčastěji využívají služby (rozšiřující moduly pro systém přijímače) MCAS a MCLIENT, nebo balík OSCAM. Doporučené řešení se liší dle značky a modelu přijímače a nelze vytvořit univerzální návod. Konfigurace si v každém případě žádá zkušenějšího uživatele. Pro zjišťování postupů a stahování potřebných souborů doporučujeme návštěvu některého ze specializovaných diskusních satelitních fór.

   

  TIP: Otestovali jsme 2 zajímavé satelitní přijímače. HD-BOX 7119 a Cryptobox 550HD. Oba podporují sdílení karet

   

  Homesharing jednoduše se splitterem

  Pro sdílení karet tu máme ještě jeden způsob, podstatně jednodušší. Na trhu najdeme specializovaná zařízení, která zajišťují výhradně funkci sdílení – tzv. splitter. Do centrální jednotky se vloží přístupová karta, která je sdílena na speciální fyzické (nikoli jen softwarové) klientské karty. Tyto karty se vloží běžným způsobem do dalších přijímačů a není na nich třeba náročné konfigurace. Přijímač se chová, jako by měl v sobě originální kartu.

  Clone+ Smart Card Splitter jednoduše zduplikuje vaši přístupovou satelitní kartu. Cena je cca 2700 korun, viz Heureka...

   

  Legální a garantované? Ano i ne…

  Sdílení karet v jedné společné domácnosti je u nás legální. Konkrétně se v podmínkách služby Skylink píše o právech uživatele pod odstavcem 4.5.5.: Využívat službu Skylink výhradně pro svou vlastní potřebu, resp. pro potřebu členů své domácnosti, a současně se uživatel zavazuje neumožnit a zamezit užívání karty jiné osobě bez souhlasu poskytovatele. To nám nezní jako zákaz sdílení v domácnosti. Něco jiného je pak sdílení karty napříč internetem, nedejbože za peníze. To již jde o trestný čin. Pro jistotu jsme si ale naši doměnku ověřili. 

  K sdílení karet nám poskytl vyjádření Marek Němec, mediální zástupce M7 Group S.A.: „Principielně skutečně proti sdílení v rámci domácnosti nemůžeme nic namítat.“ A dále upřesňuje: „Metoda sdílení karty mezi několika přijímači je cesta, jak obejít systém podmíněného přístupu. Systém podmíněného přístupu je potřeba proto, aby jednotlivé platformy a vysílatelé získali kontrolu nad tím, kdo jejich služby využívá a nedocházelo k neoprávněnému využívání služeb. Technický princip sdílení karty přitom nikterak neomezuje, kde budou další přijímače využívány. Využití pouze v rámci jedné domácnosti se dá jen velmi obtížně kontrolovat. Proto se všechny platformy tomuto systému brání a existuje na to řada technických prostředků. Některé z nich jistě využije i Skylink. Zároveň neexistuje žádný certifikovaný přijímač s dekodérem Irdeto, který sdílení karty podporuje. Pokud uživatel naší karty používá kartu v přijímači s necertifikovaným dekodérem, vystavuje se riziku, že mu naše služby nebudou řádně fungovat.

  Z vyjádření vyplývá, že jediná jistota bezproblémového a trvalého příjmu je využití certifikovaného dekodéru v daném bezpečnostním standardu. A přijímače nebo nástroje umožňující sdílení certifikované nebývají. Současné zkušenosti ukazují, že provozovatelé neoficiálních čteček si se změnami zabezpečení vždy poradili. Spoléhat na to ale nelze.

   

   

  PŘIDAT KOMENTÁŘ

  11 Komentáře

  1. Vyplatí se to, pokud využíváte některý z vyšších programových balíčků, které stojí zhruba od 249 korun měsíčně. Při dvou TV ušetříte první rok skoro 960 korun, při třech TV 1920 korun atd. Takže investice do splitteru se vrátí zase vrátit může. A u satelitních přijímačů, které samy o sobě sdílení umí, ještě dříve. U základního balíčku je úspora u dvou TV ročně jen 348 korun, u tří TV pak 696 korun. Tedy mluvíme o Skylinku. U freeSATu je to 500 korun za rok při dvou TV. Dále je zde nemalá úspora za pořízení dalších karet, nejen měsíční poplatky. Ale to si každý jistě spočítá sám.

  2. Zdravím,na základě Vaší recenze jsem si Clone+ pořídil. Dokonce jsem si i několikrát přečetl návod k použití. Jediným efektem bylo,že moje karta Skylinku přestala fungovat - tedy vidím jen ČT24. Máte nápad,čím to může být? Nečekal bych,že se při použití tohohle přístroje změní funkce a funkčnost mé základní karty. Mám Wlan a mám i kabel,který je přenášen do televize ¨funkem¨, tedy z vysílače na příjmač. Za tipy a možnost nápravy bych byl vděčný....

  3. Asi nikdo,
   sam mam skylink 2x plus ke kazde kartu next,
   jiz tedy vyuzivam karty materske, karty next vyrazne podrazily.
   taky bych byl vdecny za vyjadreni na clony, a podrobnejsi info
   sic sem dosti investoval nejen do pristroju....
   Mam pet tv v domacnosti.
   Coz asi je krapet tez ne OK, platim pouze poplatek jen za tv a radio,
   coz jak vim, ale jiz je to delsi doba, poplatek je pouze na jedno zarizeni?
   Dik za reakci

  4. Super.... Autorom asi nič nehovorí § 43 českého autorského zákona (a § 59 slovenského)... A tiež im nedošlo, že pri každom zdieľaní dochádza k OBOHACOVANIU SA toho, kto programy zdieľa - už len tým, že šetrí za poplatkoch na druhú, tretiu atď. kartu.... To že sa obhajuje vetou vytrhnutou z VOP Skylinku, bez uvedenia ďalších súvislostí (napr. vo VOP sa nikde nehovorí o ZDIE%LANÍ a vždy sa používa pojem prijímacie zariadenie v jednotnom čísle - teda jedno zariadenie a jedna karta...) je síce pekné, ale nech uvedie JEDEN JEDINÝ prijímač, ktorého OFICIÁLNY FW určený pre trh v EÚ, ktorý umožňuje zdieľanie kariet....

  5. ked je teda nelégalne obhacovať sa tým že kopírojuš kartu pre ďalší televízor, tak si možes zaplatiť online "sharing" naper. TU: http://cardshara.me/
   Nikde nieje zakazané sťahovať čokolvek z internetu a používať pre vlastnú potrebu :D

 • Doporučujeme podobný obsah z našeho webu

 • Poradna

 • Komerční odkazy

  Používáme fotky z DepositPhotos
 • Anketa

  Jak přijímáte televizní vysílání?
 • Inzerce

 • Užitečné články k přečtení

  satelitní příjem

  Satelitní příjem je velkou konkurencí pozemního vysílání. Má své nevýhody, ale jeho výhody převažují. Zjistěte vše o tomto způsobu příjmu televizního vysílání. Vysvětlíme si jak technologii, kterou jsou vybaveny satelitní přijímače, tak i možnosti naladění, nastavení paraboly, propojení a výběr vhodných prvků a poskytovatele vysílání.

  AV receiver

  AV receiver je mimořádně užitečné zařízení, jehož význam rozhodně neklesá. Naopak je až s podivem, kolik audio-video-počítačových nadšenců by jej využilo, ale přesto jej ještě nemají. Přitom takovéto zařízení vám může sloužit 10 až 20 let. Zjistěte s námi, k čemu vám bude dobrý a jakým byste si mohli třeba udělat radost.