Sága pokračuje: recenze Ferguson D-880

 • Lukáš Straka
  Kategorie: Recenze, Přehrávače a rekordéry
  Dub 20, 2008
  45× Komentováno
  A tak k nám z hlubokého vesmíru doputoval další povedený model DVD přehrávače značky Ferguson. Výrobce je znám snad nejširšími možnostmi nastavení prakticky čehokoliv, zvláště DivX titulků, ale nejen jich. D-880 opět pokročil, i když také něco málo ztratil. Dozvíte se, kam postoupila inovace, jak si poradí s externím HDD a mnoho dalšího. Čtěte dále.

  Neměníme, co se ujalo

  Na první pohled si model D-880 lze lehce splést s minulou řadou D-780, protože povedeně umírněný design zůstal totožný, stejně jako jednoduchý bílý VFD displej (jeho jas lze nyní měnit ve více krocích od zcela vypnutého stavu po jas až oslňující) a zřejmě také optická mechanika. Ta vydává při hledání dat občas malinko znervózňující zvuky, ale při přehrávání je její chod hladký a kultivovaný.Nelíbil se nám jen opravdu velmi malý prolis pro disk a tak přesnost jeho zakládání (pouze za střed) je třeba natrénovat. Krycí lišta v pravém rohu schovává nyní již rozhraní USB 2.0 namísto verze 1.1 u starších modelů a dále zjistíme, jestli se to také odrazí na lepší práci s externím pevným diskem.
  "Krabici" zcela přebral po svém předchůdci D-780
  Dálkový ovladač s bateriemi a trojitým cinchem jsou jediným příslušenstvím, které je k přístroji přibaleno. Ovladač je shodný s minulými modely a není divu. Mezi levnými přístroji je stále jeden z nejcitlivějších a nejhodnotnějších, i když barevné odlišení některých kláves by mu jen prospělo. Největší změnu však najdeme na zadním panelu a zde se o změně k lepšímu žel hovořit nedá.
  Také dálkový ovladač je totožný, což není na škodu vzhledem k jeho kvalitám
  Již tak chudší výčet výstupních konektorů utrpěl další citelnou ztrátu v podobě absence 5.1 analogového výstupu zvuku. Krok řekněme iracionální, neboť Fergusony byly vždy také oblíbené díky dekódování prostorového zvuku Dolby Digital a DTS rovnou do šesti analogových kanálů, ale nový model se žel “opičí“ po značkových přístrojích a omezuje oba zmíněné dekodéry pouze na stereo výstup. Velkého zlepšení na oplátku doznal od minulé série HDMI výstup. Nejen, že nyní zvládá přepočet do rozlišení 1080 také progresivně, nedělá žádné chyby přes HDMI-DVI redukci, ale hlavně má znatelně lepší kvalitu obrazu, která již snese srovnání s levnějšími značkovými přístroji.
  Velice skromná paleta konektorů, nyní již bez 5.1

  Obsáhlá nastavení

  Hned první zapojení do sítě přes náš měřák ukázalo, že přístroj nijak neplýtvá čím dál dražší energii a i když nemá síťový vypínač, nebere ve Stand-by ze sítě měřitelný proud. Za plného provozu spotřebuje úsporných 7W. Jako všechny Fergusony, obsahuje i D-880 čip Mediatek. Tentokrát již poněkud nezvykle osazený pasivním chladičem. Od čipu se opět vše odvíjí a většina vlastností je totožná s předchozími modely. Zvláště možnost nastavení prakticky všeho je ještě rozšířena o několik dalších položek.
  MTK čip se jen tak nepřehřeje, kryje ho pasivní kovový chladič
  Většinou se přehrávání normálních DVD moc nevěnujeme, ale nelze nezmínit užitečnou funkci DVD Q-Play, která přeskočí nekonečná menu a reklamy na začátku disku rovnou na film. Zajímavá je také možnost úpravy zpoždění zvukové stopy až o 200ms nebo volba kapitoly disku přímo z náhledu kapitol vytvořených přehrávačem a podobně.
  V rámci již zmíněných “stereo“ možností přístroje si lze pohrát s nastavením zvuku včetně různých zvukových DSP efektů, ekvalizérů, virtual surround a dalších efektních przničů zvuku pro hračičky. Hodit se může také noční režim regulující množství výbuchů a výkřiků (z televize samozřejmě:)) prostupující o půlnoci k uším vašich sousedů. Stejně bohaté jsou volby korekcí obrazu, jehož podání lze prakticky libovolně korigovat.

  Nejsilnější disciplína – DivX titulky

  Nad až neuvěřitelnou škálou možností nastavení parametrů titulků DivX jsme se rozplývali již u minulých modelů, takže jen v krátkosti připomeneme, že nastavit lze vše od velikosti, přes barvy všech částí titulků, po jejich pozici na obrazovce a časovou synchronizaci. Nejlépe vše ilustruje následující video, které vydá za tučný odstavec textu. Těžko také zveřejnit referenční fotografii titulků, protože mohou vypadat prakticky jakkoliv.
  Titulky SUB, SRT, SMI, SSA a TXT mohou, ale nemusí mít stejný název, nastavit lze v kolika znacích se název má shodovat s videem, prostě krása. Přehrávač nezaskočí ani exotičtější znakové sady, všechny běžné české jsou samozřejmostí. Všechna kouzla s titulky poskytují pouze přístroje od českého dovozce, pokud koupíte Ferguson v zahraničí, zřejmě tam tyto možnosti nenajdete, tak pozor. S podporou nových formátů mimo stávající DivX Ultra a Nero Digital si Ferguson polepšil s WMV (zdaleka ne všechny testované ale přehrál) a VC-1 (SD). K žádnému posunu žel nedošlo u zvukových formátů a tak si musíme vystačit s WMA a MP3. Velmi svižné a kvalitní bylo zobrazení JPEG obrázků vyšších rozlišení přes HDMI výstup, jen lupa má, jak je u Mediateku zvykem, trochu větší skoky. K dispozici je spousta přechodových efektů mezi obrázky a nastavit lze i prodlevu mezi jejich střídáním.

  Práce s USB

  Výrobce operuje na krabici s označením USB 2.0 a logem USB Hi-Speed, náležícím rozhraní 2.0, na samotném přístroji je ale nic neříkající logo USB Direct! Práce s disky je zhruba stejně rychlá jako u předchozích verzí s USB 1.1. Výrobci většinou zneužívají označení USB 2.0 jen pro marketingové účely. Ve skutečnosti má totiž USB 2.0 tři rychlostní režimy, přitom ten střední “Full Speed“ odpovídá maximální rychlosti USB 1.1, tedy 12Mbps. Aby bylo nové rozhraní rychlejší, muselo by pracovat v režimu “High Speed“ s reklamě výborně prodanou přenosovou rychlostí 480Mbps a výrobce by musel použít mnohem kvalitnější elektroniku, což by celý výrobek neúměrně prodražilo. Jednodušší je tedy pouze použít označení USB 2.0 bez jakékoliv změny rychlosti. Jak prosté. Otázkou je, jestli výrobci používají alespoň střední rychlost, protože reakce mnoha zařízení s USB by odpovídala spíše nejnižšímu “Low Speed“ s 1,5Mbps (což by se již projevilo na cukání DivX s velkým Bitrate). Změřit reálnou rychlost USB stolního přehrávače je přitom poněkud obtížné. To nebyla ale výtka vůči Fergusonu, ale spíše obecné vysvětlení, jak to mezi “nejen“ levnými výrobci funguje. Ferguson vykazoval obstojnou kompatibilitu s různými flash USB pamětmi, ať už flash disky, fotoaparáty, nebo čtečkou karet. Horší situace je ( bohužel u všech běžných stolních přehrávačů současnosti) u externích pevných disků. Jednak je stále striktně vyžadován obstarožní formát FAT32, takže pokud máte disk v NTFS, konverzi se nevyhnete. Navíc Windows XP odmítají jakýmkoliv způsobem připustit formátování partition větší 32GB na FAT32, takže jedinou možností je použít nějaký samostatný program typu Partition Magic apod. Ani potom ale není vyhráno, protože kompatibilita USB rozhraní není jako vždy stoprocentní a uspěli jsme až u druhého externího “noname“ rámečku, který již Ferguson detekoval. Neexistuje žádny list kompatibility , takže nezbývá než procházet fóra, nebo zkusit se svým externím diskem prostě štěstí.

  Bardzo dobry

  Nový Polák narozený v Číně neudělal svým “předkům“ rozhodně ostudu. Ferguson dotáhl některé vyčítané nedostatky hlavně v kvalitě HDMI výstupu, přidal několik dalších nastavení a kompatibilnější USB 2.0 rozhraní. Nepochopitelné odstoupení od integrace 5.1 zvuku ho však těsně připravilo o aspiraci na stále volný post nejlepšího DVD přehrávače do dvou tisíc. Kdo si vystačí se stereem nebo má externí dekodér prostorového zvuku, a DivX video je jeho nezvladatelnou vášní, bude s třemi generacemi odladěným strojem nadmíru spokojen.

   

  Plusy a mínusy
  + konečně solidní obraz před HDMI- mělká slim mechanika
  + DVD Q-Play- nemá analogový 5.1 výstup
  + ještě více nastavení nejen DivX titulků- USB HDD tradičně jen ve FAT32
  + dobrý dálkový ovladač
  + nízká spotřeba
  Podpora MPEG 4
  divx3_fast_motion_mp3_cbr_29fps_640x432ano
  divx3_low_motion_mp3_25fps_688x416ano
  divx3_low_motion_mp3_VBR_25fps_640x336ano
  divx651_gmc_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272ano*
  divx651_hometheatreprofile_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272ano
  divx651_qpel_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272ano
  divx651_qpel_gmc_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272ano
  xvid_ac3_23976fps_640x272ano
  xvid_ac3_bvop_23976fps_640x272ano
  xvid_bvop_nvop_ac3_29fps_672x288ano
  xvid_bvop_nvop_mp3_VBR_23976fps_576x304ano
  xvid_bvop_nvop_mp3_VBR_23976fps_608x336ano
  xvid_gmc_ac3_23976fps_640x272ne
  xvid_gmc_ac3_bvop_23976fps_640x272ne
  xvid_gmc_PB_ac3_bvop_23976fps_640x272ne
  xvid_gmc_qpel_ac3_23976fps_640x272ne
  xvid_PB_ac3__bvop_23976fps_640x272ano
  xvid_qpel_ac3_23976ps_640x272ano
  xvid_qpel_ac3_bvop_23976fps_640x272ano
  xvid_qpel_gmc_PB_ac3_bvop_23976fps_640x272ne
  xvid_qpel_mp3_vbr_25fps_672x272ano
  xvid_qpel_PB_ac3_bvop_23976fps_640x272ano
  DivX Ultraano
  Nero Digital Standard Profileano
  * nahlásí, že GMC není podporováno, video ale přehraje s drobnými výpadky
  Související články: Recenze DVD Ferguson D-770 Recenze DVD Ferguson D-780

  PŘIDAT KOMENTÁŘ

  45 Komentáře

  1. S tím USB 2.0 to nebude jenom marketingový trik, mám externí USB disk Teac 80GB, který vyžaduje 2 USB porty pro rozjezd, když ho připojím D780, tak se nerozjede, s D880 ano, není náhodu ve specifikaci USB 2.0 i vyšší proud? Z chování toho disku to vypadá, že ano.

  2. Dobrý den, mám USB HDD WD Passport 160GB, který používá napájení z jednoho USB´. Jak Vám chodí ten HDD od TEACU? Případně zkoušel někdo, jestlu USB stačí "nakrmit" disky napájené jen přes USB?

  3. Já mám doma USB HDD WD Passport 80GB a ačkoli se disk roztočí tak jej Ferda nenačte. Musím připojit zdroj a pak je vše OK. Na NTB mi HDD jede i bez zdroje.

  4. Zatial este DVD prehravac nemam (cakam na philips 5990). Chcem sa opytat ako sa zvykne riesit problem s tym, ze skoro kazdy film je ultra wide screen (kino format) a cierne pruhy hore a dole mozu vypalit ciaru na plazmovej TV (tam kde cierna prechadza do obrazu). Vedia DVD prehravace tuto ciernu nahradit za napr sivu farbu, alebo maju DVD prehravace zoom rezimy ktore toto riesia?

   dik

  5. Jen bych chtěl podotknout, že D-880 nenahrazuje předchozí model D-780, oba modely se budou prodávat současně, takže kdo preferuje 5.1 analogový výstup může zvolit D-780HX.

  6. Dobrý den,
   u mého Ferdy 880 se objevil následující problém - zvuk jdoucí z přehrávače je nezvykle tichý. Zvuk na televizi (SCART) případně na hi-fi věži (stereo kabel) musím dávat na maximum a ani to často nestačí. Navíc je na pozadí slyšet nepříjemný šum, který zesílí, když běží titulky nebo Menu. Zkoušela jsem to na různých televizích a s různými kabely, ale žádný rozdíl...

   Jestli máte nějaký nápad, tak předem děkuji za pomoc.

  7. Dobrý den,
   tak už jsem konečně zjistila, v čem byl problém - závada naštěstí nebyla na přístroji, takže reklamace se konat nebude.
   Ferda se jednoduše nesnese se satelitním přijímačem, který mám doma (KSC 660 od Kaonu) - takže řešením bylo vytáhnout milý satelit ze zásuvky (vypnutí do stand-by nestačilo). Předtím mě to nenapadlo, protože s DVD od Sony si tento satelit rozuměl.
   Věci jsou někdy tak prosté :-)

  8. Zdravim
   Nema nekdo tucha, zda neplanuje ferdik pridat do nektereho ze svych povedenych zarizeni v pristi verzi i sitovku ? V podstate mi neni jasny, proc to tam nedavaji, urcite by to pomerne silna skupina uzivatelu uvitala, nejak mi tu chybi konkurence pro Popcornhour a toto by se mi celkem zamlovalo ;-).
   j

  9. Mám wd my book 500gb ve fat32, na něm spoustu mp3, filmů atd... dvd nezobrazuje všechn y podsložky. V manuálu je napsáno, že dvd zobrazí pouze asi 350 složek a 500 souborů což je málo. Nevíte někdo co s tím? Pomohlo by rozdělení hdd na více oddílů? Děkuji

  10. Nevím, jestli Vámi uváděný limit se týká jedné složky (úrovně) či za celý disk. Z programátorského hlediska si dokážu z paměťových důvodů představit limit pro jednu složku, jejíž obsah se načte kvůli zobrazování, popř. setřízení souborů ve složce. Při výběru podsložky či návratu do nadřízené se nová složka znovu načte. Limit pro celý disk by měl význam jen tehdy, pokud by se na začátku načetla celá složková (adresářová) struktura, což se mi zdá zbytečné a pomalé.
   Tedy ověřte si, zda to nezobrazování je jen u složek s mnoha soubory či podsložkami - pak by mělo stačit tuto složku více rozčlenit na podsložky.

  11. Dobrý den, používám Ferguson D-890 a k němu jsem se pokusil připojit externí HDD WD 500GB. Přehrávač ho téměř okamžitě po připojení zobrazí ale místo uložených složek mi napíše že zařízení není podporováno. Zkoušel jsem formáty FAT32 i NTFS ale výsledek pořád stejný. Přitom s flash disku (1GB) vše funguje jak má.. Je možné, že by byl kapacitně moc velký a menší disk by fungoval?

  12. Kapacita disku by problém dělat neměla. WD MyBook má uvnitř předpokládám 3.5" harddisk a má vlastní napájecí adaptér, takže se slabým napájením z USB taky problém být nemůže. Napadají mě 3 možné problémy:

   1) nějaký skrytý systémový oddíl s nějakým "bezpečnostním" spywarem od WD, se kterým má Ferguson problém. Ve Windows ve Správci disků se podívejte na MyBook, zda tam nějaký skrytý oddíl není. Nejjistější je ve Správci disků všechny oddíly na disku odstranit a pak na něm vytvořit jediný oddíl FAT32 pomocí SwissKnife 3.22:
   http://www.stahuj.centrum.cz/utility_a_ostatni/systemove_nastroje/sprava...
   NTFS oddíly Ferguson samozřejmě nečte.

   2) nekompatibilita s elektronikou externího boxu WD MyBook - ta je bohužel častá. To ověříte připojením jiného typu externího boxu s diskem samozřejmě zformátovaným jako FAT32.

   3) ve Fergusonu máte nějakou starší problémovou verzi firmware. Stáhněte si od dovozce www.acomp.cz aktuální verzi firmware verze 3.0CZ_20100422 z 22.04.2010:
   http://forum.acomp.cz/viewtopic.php?f=98&t=5187

  13. Dobrý den,

   chtěl jsem se zeptat jak na tomto přístroji funguje zoom. Jestli má více kroků. Chtěl bych si podobně jako na PC u "příliš" širokoúhlých filmů zmenšit černé pruhy nahoře a dole, ale většinou je na přehrávačích zoom pouze s jedním krokem a příliš velký.

   děkuji za odpověď

  14. Dobrý den,
   chci se zeptat jak je to s kvalitou obrazu přes HDMI výstup oproti Ferguson 780 na 106 cm LCD. Jestli má někdo třeba zkušenosti tak díky moc za odpověď.

  15. Dobrý den,
   chci se zeptat jak to je se složkami při načítání z USB Flash disku. Jde mi načítat pouze první úroveň, pokud má daná složka další podsložky, tak se mi DVD zasekne a musím jej vytáhnout ze zásuvky. Dále nejde přehrát DVD z USB disku, dělám něco špatně? Nemá s tím někdo zkušenost?

   dík

  16. V popisu je uvedena možnost posunutí zvuku oproti obrazu o 200ms. To se týká jen DVD filmů, anebo i formátů div, xvid? Může se to hodit-

  17. Dobrý den,
   Chci se zeptat vypalil jsem DVD fim jako datovi disc, zbylo trochu mista tak jsem pridal fotky, klipy, a MP3. Ferda 880 porad cte jen ten film nevidi ostatni soubory. Nerozpozna, ze je datovy disc. Ma nekdo s tim skusenosti? Dekuji predem.

  18. dalkove ovladaní tohoto přehravače funguje na stejne frekvenci jako sat přijimač hyundai dual box od digi tv takže při zmačknutí pause přehazujete programy na tv jak vyřešit tento podstatny problem ale nevim

  19. Mam doma postarsi TV Panasonic TX-29PM1P, 50Hz a uvazujem o kupe prehravaca Ferguson D-880. Mam ocakavat problemy, alebo bude takato zostava bez problemova?

  20. Občas se mi stane, že po zapnutí svítí na displeji jenom Hello a tím to končí. Nejde nic dělat, nejde ani vypnout, musím přístroj vytáhnout ze zásuvky a po zapojení už jde. Poradí někdo něco? Nechce se mi ho posílat do servisu, kupoval jsem ho přes internet.

  21. Zdravim,

   mam prehravac doma, planuji koupi USB disku.

   Otazka zni, je mozne z UDB disku prehravat DVD video? Respektive, postaci USB 2.0 na datovy tok DVD formatu?

  22. P vložení disku do mechaniky se při načítání jeho obsahu a také následně po výběru přísl. souboru (např. Xvid ), když se začne načítat, ozývají z mechaniky cca 3-4 nepříjemné poměrně hlasité „skřípavé“ pazvuky. Jedná se o vadu a mám tedy přístroj reklamovat u prodejce či je to „vlastnost“ přístroje a je to obvyklé. Jak to máte Vy?

   V recenzi se o tom sice píše: "optická mechanika vydává při hledání dat občas malinko znervózňující zvuky....", no, ale mně to přijde docela dost hlasitý a dost mi to vadí...

  23. Dobrý den, jak je to se zobrazováním fotografií (JPEG)? Předchozí model D-780 měl špatný poměr stran, fotografie byla zdeformovaná, ze stran "spláclá" a musí se to řešit přepnutím televize na 16:9, ale i tak je obraz mírně zdeformovaný a kolem jsou černé pruhy. Má to tento model vyřešeno lépe?

  24. U vyroku ktery se honosi, tim ze prehraje vse, absolutne chybi podpora Mp4!!!! Spatna prace s posunem titulku v realnem case, pomale nacitani fotek. Pomale zapinani, pomala synchronizace, manual malo podrobny. Neumi MOV. Jen digizvuk

  25. Na vsech forech prudis s temito nesmysly.jak uz ti bylo nekolikrat receno.Nastuduj si formaty a pak delej chytreho . Jses opravdu m...r!

  26. Jsem z 880tky hodne zklamany. Testoval jsem 4 nove DVD prehravace, protoze jsem potreboval resit filmy pres USB. Byly to Pioneer, ECD, LG a Xoro. Po recenzich a napisu na krabici HI-USB 2.0 jsem si rikal ze jedine Ferda mne muze uspokojit. Pouzil jsem rychly flash disk (29,2 MBps) a otestoval USB s avi filmem a 5.1 zvukem. Rekneme ze v pohode. Ale to je tak vsechno. USB v zadnem pripade nestiha prehravat z flashky klasicke DVD s vicekanalovym zvukem. To bych snad i prekousnul, ale nejvetsi sok jsem zazil pri prehravani klasickeho nosice DVD - RW (zakoupil jsem 2ks nove, vypalovano rychlosti 4X..) Zvolil jsem opet film se zvukem 5.1. Film se seka pravidelne zhruba co 5 az 10 minut. Zamrzne tak na 1 - 2 sekundy a pokracuje dale. Pri pouziti orig. DVD jede bez problemu, ovsem to nikoho nezajima. V jednom pripade pri prehravani zamrznul tak, ze jsem ho musel vytahnout az ze zasuvky abych dostal oplatek ven. Prestalo reagovat na vsechno. Proste uplna katastrofa. Za zhruba 2.000,- Kc jsem necekal zazraky, ale pokud neprehraju klasicke DVD tak to je spatne. Nejhorsi na tom vsem je to, ze jsem ho kupoval na me doporuceni i pro kolegu a ten ma s touto 880 naprosto do detailu stejne potize. Zakoupeno v zastoupeni Ferguson u firmy Asis Vsetin.

  27. Ahoj
   Mám v úmyslu koupit si Ferguson D-880 , a to především kvůli usb vstupu pro HDD
   Bohužel se mi nikde nepodařilo zjistit jak velké HDD příehrávač podporuje , jak musejí být formátované . Chtěl bych si koupit 500Gb nebo 1000Gb , které se standardně prodávají s externím napájením , ale mám strach že mi potom nebude HDD s přehrávačem chodit
   Nemáte prosím , někdo vyzkoušený nějaký konkrétní typ HDD + rámeček , který je momentálně na trhu ? V podstatě mi nezáleží na tom jestli půjde o HDD 2,5 nebo standardní
   Děkuji za odpověď , moc mi pomůžete

  28. Ja mám 2 roky fergusona 770,nemůžu si na něj stěžovat.Zde vysvětlím proč.Tento přehrávač je stavěný na formáty z nízkým datovým tokem,lidově řečeno na filmy stažené z internetu kde bezkonkurenčně vyniká a přehrává takřka vše bez problému ve srovnání se značkovýmy výrobci.Obrazově zde vyniká,stero zvuk je proto naprosto dostačující.Používám 300giga externí hardics bezproblemu.Na závěr bych chtěl dopručit těm kteří preforují DVD formát at se věnují raději značkovým přehrávačům,ty jsou k tomu výhradně určeny.

 • Doporučujeme podobný obsah z našeho webu

 • Poradna

 • Komerční odkazy

  Používáme fotky z DepositPhotos
 • Anketa

  Jak přijímáte televizní vysílání?
 • Inzerce

 • Užitečné články k přečtení

  AV receiver

  AV receiver je mimořádně užitečné zařízení, jehož význam rozhodně neklesá. Naopak je až s podivem, kolik audio-video-počítačových nadšenců by jej využilo, ale přesto jej ještě nemají. Přitom takovéto zařízení vám může sloužit 10 až 20 let. Zjistěte s námi, k čemu vám bude dobrý a jakým byste si mohli třeba udělat radost.

  virtuální adresa pro zásilky ze zahraničí

  Nakupovat v zahraničí může být velmi výhodné. Mnohdy ale prodejci nedoručují do našich končin. Naštěstí existují služby pro přeposlání zboží. Tyto služby vychází občas i levněji, než doručení přímé.