Dvě mouchy jednou ranou: Recenze Sencor SDV-8801T

 • Zdeněk Štancl
  Kategorie: Recenze, Digitální vysílání
  květen 21, 2007
  24× Komentováno

  Nějak se nám to začíná pod tím televizorem hromadit, na stolku v obýváku se válí již halda dálkových ovladačů ke všem možným zařízením. DVD přehrávač, video, settopbox atd. Člověka tedy logicky napadne, zda by nemohl ušetřit místo a najít přístroj kombinující více funkcí. Sencor SDV-8801T se snaží nabídnout řešení všem, kdo pokukují po novém DVD přehrávači a zároveň by chtěli přijímat pozemní DVB-T televizi. Přístrojů kombinujících DVD přehrávač se settobboxem je na trhu jako šafránu. Výrobci se do těchto combo strojů moc nehrnou, což je škoda. Proč totiž kupovat zvlášť krabičku s DVB-T tunerem a zvlášť přehrávač, když za cenu jednoho zařízení lze pořídit obě? Ideální by byl samozřejmě DVD rekordér s DVB-T, ale ne každý na jeden z těch několika prodávaných má.

  Střídmý design bez zbytečných kýčů

  Sencor SDV-8801T se po designové stránce relativně povedl, nekonají se žádné “blikačky“, jen decentní modrý displej (dost malý), několik základních ovládacích tlačítek s poněkud tuhým chodem a tradiční slimová mechanika. Ta umožňuje oproti zaběhlé praxi i vybírání disku za boky, ale jak se ukázalo později, je velice vybíravá hlavně co se týče Audio-CD a CD-R médií, se kterými si testovaný kus dost dobře neporadil a vykazoval značné zasekávání. DVD jak lisovaná, tak pálená pak již pracovala bez problémů. Nesmím opomenout přítomnost USB portu pro flashdisk. Umí z něj přečíst opět jako vždy DivX, MP3, WMA a JPEG obrázky.

  Potěší u Sencoru běžný 5.1 analogový výstup

  Přístroj poskytuje solidní konektorovou konektivitu, přítomen je i druhý SCART pro připojení videa a 5.1 zvukový výstup s dekodérem Dolby Digital. Na anténní průchodce není zapojen RF modulátor, takže pro prehistorické TV bez AV vstupů se Sencor nehodí.

  Ovladač tradičně průměrných kvalit

  Úskalím levných přehrávačů i settopboxů je tradičně dálkový ovladač. Diplomaticky řečeno, přibalené DO spadá do lepšího průměru dané kategorie. Designem i uspořádáním tlačítek vyhovují dnešním požadavkům, směrovost a vysílací výkon tradičně nikoliv. Budete prostě muset mířit přesně na přístroj a důsledně mačkat.

  Vše na jedné desce

  Nedalo mi, abych se nepodíval, jak jsou dvě zařízení fyzicky skloubena do sebe a odejmul kryt přístroje. Výrobce použil osvědčený DVB-T tuner LG 352D, který se však nevyznačuje nijak zvlášť dech beroucí citlivostí. V místech s dobrým signálem ale poskytuje stabilní příjem. O DVD část se stará na našich stránkách již mnohokrát zmiňovaný průměrný čip Sunplus. Trendem poslední doby je integrace všeho včetně zdroje na jednu obvodovou desku, což se však nijak neprojevovalo na nějakém rušení výstupního signálu. Ten je možno do značné míry korigovat, což je dobře, protože v defaultu je RGB obraz dost pobledlý. Ani jeho ostrost není zrovna žiletková, ale pro běžnou CRT televizi plně postačuje.

  Rozdvojená osobnost: část DVD

  Kromě zmíněného vybíravého apetitu mechaniky ve vztahu k CD médiím uživatele po stránce přehrávání DVD nic moc nezaskočí. Vlastnosti čipu Sunplus si můžete přečíst v některé jiné recenzi, zde jen krátce připomenu, že základní funkce a formáty zvládne precizně a rychle, ale nic moc víc se po něm chtít nedá. Nesympatický filebrowser je toho důkazem. Poměrně bohatá jsou systémová nastavení obrazu i zvuku a pár vychytávek, jako několik přednastavených zvukových témat a podobně. Vše plně lokalizováno d češtiny. Velmi příjemná je také funkce upozornění na začátek zvoleného televizního pořadu během přehrávání.

  Titulky DivX jsou v obraze prakticky nečitelné...
  ...jedinou možností je pak zmenšit obraz lupou, na černém podkladu už se něco málo přečíst dá.

  Lidi zapálené do DivX a alternativních mediálních formátů asi příliš neuspokojí. I když co se DivX a Xvid týče, neměl s nimi větší problémy, jen titulky (SUB, SRT a TXT stejného názvu) jsou sice s českými znaky, ale prakticky nepoužitelné. Použitý fint je titěrný, některé znaky mají navíc dost podivné tvarování a chybí i orámování, takže v obraze prakticky zanikají.

  Rozdvojená osobnost: část DVB-T

  Integrovaný tuner po prvním startu neváhal a na malou pokojovou anténu brzy našel jediný v Brně dostupný multiplex. Elektronika jinak není z nejrychlejších a na některé podněty reaguje s drobným zpožděním. Sencor láká zákazníky na plnou českou podporu a je tomu skutečně tak.

  Komunikuje bez výhrady česky

  Teletextu nejsou české znaky cizí, zato je extrémně pomalý a nemá paměť ani na jednu stránku navíc. EPG s češtinou také obstálo, bohužel je sice česky, ale díky nějaké softwarové chybě, která deformuje v EPG menu obraz (zplošťuje jakoby do 16:9), spolu s malým použitým fontem ho činí dosti obtížně čitelným. Narkoleptiky potěší časovač vypnutí přístroje a zapomětlivé už zmíněné nastavení přepnutí na očekávaný pořad z přehrávání DVD.

  Obecným problémem přístroje je čitelnost použitých fontů

  1+1 = 1

  Sencor SDV8801T si nedělá ambice nabídnout špičkové výkony v obou integrovaných disciplínách. Při “roubování“ dvou funkcí do sebe se nevyvaroval výrobce několika chybám ve firmware a dalším několika nedomyšlenostem. Největší slabinou je zřejmě použitá mechanika (nebo byla vadná v testovaném kuse). Pozitivní je čeština, i když občas prakticky nečitelná. S použitím levných komponent se podařilo dát dohromady ale celkově funkčně vyvážený a stabilní stroj, který brojí hlavně cenou blížící se pořizovací ceně pouze jednoho z obou integrovaných zařízení. A s ohledem na ni mu lze ledasco odpustit. + kompletní čeština + cena/výbava + USB port - mechanika - nečitelné EPG a titulky v DivX

   

  Dodatek: Co přináší aktualizace firmware?

  Jak už to tak bývá, většinu testovaných vlastností toho kterého přístroje určuje verze jeho firmware. A protože pro Sencor 8801T je k dispozici novější aktualizace z 19.4.2007 , bude správné uvést změny, kterých vlastnosti přehrávače doznaly. Předem musím pochválit velmi snadnou možnost aktualizace přes USB pomocí flashdisku (samozřejmě je možné ji provést i přes DVD mechaniku).

  Nový font je o něco čitelnější, podkres stále chybí

  Jedinou zásadnější změnou je výměna tolik kritizovaných fontů jak titulků v DivX, tak těch v menu a EPG za čitelnější. EPG tedy už skutečně jde rozluštit, i když chyba se smršťováním obrazu přetrvává. Taktéž titulky v DivX jsou o chlup větší a použitý font se dá také konečně přečíst. Bohužel tmavý podkres stále chybí a titulky pořád mizí ve světlých scénách.

  Největšího pokroku v čitelnosti doznalo EPG

  Nahrát poslední aktualizaci se tedy určitě vyplatí, i když třeba na schopnosti čtení DVD mechaniky nemá žádný vliv. Konzultací s několika majiteli tohoto přístroje docházím k názoru, že se spíš jedná o kusový problém v tomto ohledu, ale ostražitosti není nikdy nazbyt:)

  PŘIDAT KOMENTÁŘ

  24 Komentáře

  1. Tento přehráváč nedoporučuju. Při upgradu FW se zasekl a již nešel spustit. Naštěstí jsem bezproblémově dostal zpět peníze a jdu do Fergusona D-770HX.

  2. Měli jste v balení nějaké tištěné informace ? Já v krabici krom kabelu 3 x cinch a dálkového ovladače, nic jiného neměl. Příde mi divné, že chybí jakékoliv info.

  3. Už je to nějakej čas, co jsem ho kupoval a pokud si vzpomínám, tak jsem taky návod nenašel. Až když jsem chtěl vyhodit krabici, tak jsem ho našel zasunutej jakoby v dvojitým dně. :-)

  4. Fw, jsem bez problému přeinstaloval, podstatná změna při čtení titulků k lepšímu. Mechanika opravdu mívá problémy se čtením Divx a Cd formátu, (zasekává), že by nějaká mezipaměť ? Nepříjemné je to že neotevírá mechaniku pokud není zvolen režim DVD.

  5. Zdravím,byl by někdo ochoten mi poradit,jestli má SDV 8801T funkci,aby při přerušení přehrávání DVD mi po opětovném spuštění disk nezačal hrát od začátku,ale od chvíle přerušení?Díky.Můj mail thecremator@seznam.cz.Jinak jsem s přístrojem spokojen,až na ten drakonický,nic neříkající návod.I aktualisace mě proběhla bez problémů.Osobně bych doporučil.

  6. Dobry den,

   vedeli by ste mi povedat, ci SDV08801T dokaze prehravat mp3 subory v nahodnom poradi?
   Cize ma shuffle resp. random funkcia ?
   Vie robit aj playlisty?

   Tato funkcia sa malokedy vyskytuje v tech. specifikaciach. Preto ak tento pristroj mate, pozrite sa prosim do manualu alebo ju otestujte. Budem vam vdacny.

   Dakujem,
   Lafy

  7. Zdravím jsem vlastníkem a jsem celkem spokojen,zajímá mě zda při koupi repro. a nasledném napojení bude vše fachat jak má předem děkuji.

  8. To je fakt, ale bohužel jsem se nesetkal s přehrávačem, který by AC3 posílal rovnou na digitální výstup, většinou to posílá v 2CH PCM, což je škoda. Z PC jde s AC3 filtrem nastavit dekódování AC3 z DivXů a receiver to pak detekuje jako DD (5.1 CH).

  9. Bez problémů by měl jet až do 250GB. Podmínkou je naformátování ve formátu FAT32, nikoli NTFS. Na formátování takové velikosti si však musíte najít prográmek Fat32format, popř. i formatfat32. Pak to jede přes USB skvěle, odzkoušeno.

  10. od tohoto DVD som stratil dialkovy ovladac. kupil som philips SRU3040II, ktory mi pasuje aj na TV, ale neviem najst spravny kod pre DVD.
   poradte mi prosim najvhodnejsi univerzalny ovladac s ktorym mi toto DVD bude bezproblemovo fungovat.
   pripadne je mozne, ze by spominany philips obsahoval kod nejakeho vyrobcu, ktory bude kompatibilny s DVD Sencor 8801T?

  11. Přítel mi tento přehrávač nadělil k narozeninám, ale bohužel musel odjet a nestihl ho nastavit......tak jsem se do toho vrhla s manuálem v ruce já a musím přiznat, že jsem to asi pěkně zkazila, protože jsem se dopracovala do fáze, kdy nevidím na obrazovce televizoru nic ze základního menu a tudíž nejsem schopná zadat možnost továrního nastavení a tím zrušit veškeré změny které vedly až k tomuto nezdaru. Nevíte někdo co teď s tím?

  12. mohl by mi někdo poradit jak k tomu sencoru připojit playstation 2??? Snažily jsme se celá rodina přes scar i cinche, ale nepodařilo se.

 • Doporučujeme podobný obsah z našeho webu

 • Poradna

 • Komerční odkazy

  Používáme fotky z DepositPhotos
 • Anketa

  Jak přijímáte televizní vysílání?
 • Inzerce

 • Užitečné články k přečtení

  gramofon

  Prodeje gramodesek dramaticky rostou, stejně tak přibývá lidí poslouchajících hudbu z gramofonu. Analogově. Je to nostalgie, je to magie, může to být i kvalitní zvuk. Ale má to smysl?

  satelitní příjem

  Satelitní příjem je velkou konkurencí pozemního vysílání. Má své nevýhody, ale jeho výhody převažují. Zjistěte vše o tomto způsobu příjmu televizního vysílání. Vysvětlíme si jak technologii, kterou jsou vybaveny satelitní přijímače, tak i možnosti naladění, nastavení paraboly, propojení a výběr vhodných prvků a poskytovatele vysílání.