MP3 Creative ZEN V – s hudbou den za dnem

 • Lucie Medová
  Kategorie: Recenze, Přenosná zařízení
  květen 10, 2007
  7× Komentováno
  MP3 přehrávače od známého výrobce zvukových karet Creative vždy patřily k tomu lepšímu, co trh nabízí. Model ZEN V to potvrzuje. Skvělým designem, intuitivním ovládáním, funkcemi a bezproblémovým provozem. Chyby se ale najdou vždy. Drobné tělo, které uvnitř lesklého černého plastu schovává 2 GB paměti, se jistě nebude zamlouvat jenom nám. Konstrukce je pevná a hmotnost dává tušit, že uvnitř se skrývá velký akumulátor. Naneštěstí, povrchová úprava je náchylná na „upatlání“. Ale vzhledem k rozměrům to není nikterak velký problém.
  Design se povedl, dostupných je několik barevných variant

   

  Super displej, ale ne na slunci

  Dominantu přehrávače tvoří OLED displej s líbivým barevným podáním a čitelností, která ovšem ztrácí na přímém slunečním světle. Zvukový výstup přístroje je na výborné úrovni, šum není patrný, stejně tak žádné lupance nebo jiné pazvuky. Zvuk u této kategorie ovšem dělají především sluchátka. Dodané pecky odvádějí na pouhé příslušenství poctivou práci, ostřílení mobilní posluchači jistě sáhnou po svých oblíbených souputnících (například některé z těchto). Při poslechu se může výjimečně stát, že narazíte na strop možné hlasitosti. To je bohužel vada na kráse jinak výborného zvukového výstupu.

  Jednoduché ovládání i bez manuálu

  Ovládání nabízí množství různých položek. Přesto nebudete ani chvilku tápat nebo bloudit. Pro ovládání není vůbec nutné číst manuál. Rozhraní je navíc plně počeštěno. Vytvářet lze vlastní playlisty, zobrazovat a hrát skladby podle alb, žánrů nebo interpretů, náhodně či opakovaně. Funkce DJ odhalí málo hrané skladby a nabídne je k poslechu. A tím možnosti zdaleka nekončí. Současně při poslechu lze přehrávač konfigurovat nebo i prohlížet fotografie. Ty se sice zobrazují rychle a k dispozici je zoom, ale displej je prostě příliš malý, než aby bylo prohlížení fotek smysluplné. Jednou z dalších funkcí je kalendář, správce úkolů a poznámek. Poslední dvě zmíněné funkce jsou vázány na synchronizaci s počítačem.

  Propojujeme

  Možnost záznamu zvuku je v kategorii MP3 přehrávačů běžná, přítomnost linkového vstupu pro záznam je ale překvapením. Vstup je sice řešen zdířkou pro 2,5 jack, ale součástí balení je kabel 2,5 jack – 3,5 jack.
  Mini USB konektor, výstup na sluchátka a vstup na line-in
  Důležitou oblastí každého přenosného přehrávače jsou jeho schopnosti připojení k PC. V tomto případě není nutné instalovat žádný software, Windows XP zařízení najdou samy. ZEN V ale nevystupuje primárně jako další disk (USB Mass Storage), objeví se v Jiných zařízeních. Přes ně ale není problém kopírovat soubory také. Pokud byste chtěli přehrávač využít současně jako USB disk (Mass Storage), je nutné v menu přístroje vymezit požadovanou vyčleněnou velikost pro data všeho druhu (od 128 MB do 1 500 MB). Rychlost zápisu na paměť přehrávače činí 2 MB a čtení přesahuje 4,5 MB za sekundu. Samozřejmě přibalen je i ovladač a hodnotný doplňkový software, který poslouží jako případný konverzní systém hudebních souborů. Přes USB se přehrávač také dobíjí.

  Zvuk i v CD kvalitě

  Co se týče podporovaných formátů, bez potíží jsou přirozeně interpretovány jakékoli MP3, dále WMA, včetně těch s ochranou DRM a také nekomprimované WAV (PCM). FLAC nebo OGG podporovány nejsou. Výdrž při poslechu a občasné manipulaci s přístrojem se blížila slušným 11 hodinám.

  Kvalita není zadarmo

  Koho tedy nakonec ZEN V zaujme? Určitě ty, kteří budou ochotni zaplatit za kvalitní provedení, zcela bezproblémový a jednoduchý provoz, spoustu funkcí souvisejících s přehráváním hudby a efektní vzhled. Tímto daný výrobek překonává levnou neznačkovou konkurenci ve všech směrech. Jak ale již bylo zmíněno, ne právě lidová cena tomu odpovídá. Odhlédneme-li od ceny, byli jsme s výrobkem spokojeni. To, že testovaný model nemá rádio a nepřehrává video, není důvod k výtkám. Jsou to jeho vlastnosti. Pokud po nich toužíte, můžete zvolit vyšší model stejného přehrávače (ZEN V Plus). Absence slotu pro rozšiřující karty taktéž není pro každého důvodem k zavrhnutí, koupit se dá i verze s větším prostorem. Výběr na trhu je extrémně bohatý a díky tomu to ale nebude mít ZEN V vůbec lehké.

   

  Plusy a mínusy
  + design- na slunci nečitelný displej
  + ergonomie a intuitivní ovládání- nižší výkonová zvuková rezerva
  + česká lokalizace- cena
  + funkce
  + zvuk

  Fotografie rozhraní

  Creative ZEN V 2 GB

  Hlavní funkce: MP3 přehrávač Hlasový záznamník Prohlížeč obrázků Organizér USB přenosný disk Kapacita: 2 GB Podporované formáty: Audio: MP3, WMA, IMA ADPCM, WMA DRM, Audible audio Obrázky: JPG Záznam: Hlas Line-in Přehrávání: Odstup signál/šum: až 90 dB Odstup kanálů: až 65 dB Frekvenční rozsah: 20 Hz - 20 kHz Harmonické zkreslení: <0,05% Ekvalizér s osmi přenastavenými volbami Sluchátka: Frekvenční rozsah: 20 Hz - 20 kHz Citlivost: 112 dB ± 3 dB Impedance: 32 ohmů ± 15% Rozhraní: USB 2.0 Line-in vstup (2,5 mm stereo minijack) Displej: Typ: OLED Velikost: 1,5 palce Rozlišení: 128 x 128 bodů Počet barev: 262 000 Napájení: Dobíjecí Li-Ion baterie Výdrž až 15 hodin Rozměry: 43,5 x 67,5 x 15,9 mm Hmotnost: 43,5 g (s baterií) Obsah balení: Creative ZEN V Sluchátka Zavěšení na krk Váček se stahovací šňůrkou USB kabel Line-In kabel Instalační CD Stručná příručka uživatele Cena: Zhruba 2500,- s DPH

  PŘIDAT KOMENTÁŘ

  7 Komentáře

  1. No jako velikost paměti udáváte pouze 2GB, ale existuje i model se 4GB, který mimo jiné vlastním a můžu vřele doporučit. Jinak bych, řekl, že ke článku není moc co dodat.

  2. Chtěla jsem se jen zeptat, kde jste v mp3 přehrávači vzali češtinu? Já mám sice ZEN V Plus, ale češtinu jsem tam nenašla...

  3. Chci se zeptat. Mám tento přehrávač, s Win.XP mi komunikuje ,ale v práci mám Win 2000 a doma Win 98 a ani s instalačním CD nejdou natahovat písničky,ani nejde nabíjet. Dokonce jsem si koupil nabíječku USB a ta taky nebyla schopna přístroj nabít.

  4. dobrý den, nepochopil jsem to tak trochu s těmi "jinými zařízeními" jak to tedy doopravdy funguje? lze prostě spustit total commander a kopírovat? díky

  5. Dobrý den, mám takový problém vybila se mi baterka a nemůžu jí nabít (když ji zapojím do Pc tak se pořád zapíná a vůbec se nenabíjí) Děkuji za odpověď

 • Doporučujeme podobný obsah z našeho webu

 • Poradna

 • Komerční odkazy

 • Anketa

  Jak přijímáte televizní vysílání?
 • Inzerce

 • Užitečné články k přečtení

  satelitní příjem

  Satelitní příjem je velkou konkurencí pozemního vysílání. Má své nevýhody, ale jeho výhody převažují. Zjistěte vše o tomto způsobu příjmu televizního vysílání. Vysvětlíme si jak technologii, kterou jsou vybaveny satelitní přijímače, tak i možnosti naladění, nastavení paraboly, propojení a výběr vhodných prvků a poskytovatele vysílání.

  gramofon

  Prodeje gramodesek dramaticky rostou, stejně tak přibývá lidí poslouchajících hudbu z gramofonu. Analogově. Je to nostalgie, je to magie, může to být i kvalitní zvuk. Ale má to smysl?