Hudba na dotek:MEIZU M3 SENCOR

 • Tomáš Luka
  Kategorie: Recenze, Přenosná zařízení
  Srp 02, 2007
  28× Komentováno

  prehravac Značka MEIZU není v naších končinách příliš známá. Jedná se o asijského výrobce přesněji čínského, který dodává přehrávače třeba pro společnost Emgeton. MEIZU M3 je něco jako menší bratříček M6. V něčem si jsou hodně podobní.

  Zábal

  M trojka se dodává v úhledné bílé krabičce, která je spíše nenápadná, decentní, nejsou na ní žádné pouťové obrázky. Na přední straně je ve výřezu vidět samotný přehrávač a je možné si hned udělat představu o jeho velikosti. Co mě mile překvapilo byly české popisky na krabici což předznamenává, že dovozce přístroj kompletně počeštil.

  V balení není žel žádný originální obal

  Po rozbaleni najdeme jako příslušenství samotného MEIZU M3 špuntová sluchátka s dvěma páry molitanů, propojovací USB kabel (standart USB – mini USB), poměrně rozsáhlý český návod, český záruční list s adresy servisů, mini CD s ovladači pro Win 98 a programem na předělávání videa. To je vše. Kdo by hledal nějaký obal nebo poutko na ruku, na krk bude hledat marně. Podle informací od dovozce bude na podzim toto příslušenství možné dokoupit.

  Provedeni M3

  Samotný přehrávač má velmi příjemné rozměry 81 x 39 x 7 mm (V x Š x H). O něco větší jak zapalovač a menší než průměrná vizitka. Nejzajímavější je hloubka 7mm. Je to taková sympatická placička. Zpracování je na velmi dobré úrovni což se také od tohoto výrobce očekává. Jelikož přehrávač má vestavěnou Li-ion 3,7V 460 mAh baterii nikde nejsou žádné výčnělky, dvířka a jiné mechanicky odnímatelné části. Působí velmi celistvě a pevně. Spodní část a většina plochy po stranách je z matného kovu. Na tuto „kovovou“ část je jakoby přilepena horní část z tvrzeného plastu. Celkový design je inspirován iPodem, kterému je M3 dost podobná.

  Inspirace iPodem je zjevná

  Na první pohled nic netušících nadšenců zarazí počet a rozmístnění ovládacích prvků. Těch je nezvykle málo. Na spodní straně je jen potisk výrobce kde se dovíme jakou paměť daný přehrávač má. Na horní boční straně je posuvný jezdec který slouží k uzamykání tlačítek. Na spodní boční straně je mini USB konektor k propojení s PC a nabíjeni akumulátoru, hned vedle je štěrbinka pro případné poutko na ruku nebo na krk a jako poslední je standardní 3,5mm sluchátkový konektor. A teď asi to nejzajímavější na celém přehrávači, vrchní strana. Horní jednu třetinu zabírá 1,5 palcový barevny displej. Ve spodní 2 třetinách je svislý šedý proužek a v levém spodním rohu šedý puntík:). K čemu jsou? Jsou to jediné prvky ovládání.

  Ovládání

  Na toto jsem byl hodně zvědav. Mtrojka se ovládá kombinací doteku, posuvu prstu a mačkání mikrospínačů. Ten svislý šedý proužek je dotyková ploška a na každým jejím konci je ještě mikrospínač. Šedy puntík je taky dotykový a dá se i zmáčknout. Ovládání je podobné jako u Emgetonu M6. Zapíná se kratším stlačením spodní časti dotykové plošky, tento prvek slouží jen k zapnuti / vypnuti a jako play / pauza. Horní část plošky při zmáčknuti slouží k návratu o úroveň zpět. Menu je horizontální, textové, kompletně v češtině i s diakritikou. Na jedné obrazovce je 6 řádků v menu nebo 7 při čtení textu. V menu se pohybuje lehkým posouváním prstem nahoru a dolů, potvrzuje se poklepnutím. Pro návrat o krok zpět slouží horní tlačítko. Na toto ovládáni je potřeba si zvyknout. Ze začátku se budete potýkat s častým nechtěným potvrzováni a kolikrát skončíte tam kde jste nechtěli. Je to jenom o zvyku a cviku po chvilce se stane ovládání příjemné a pohodlné. Reakce jsou okamžité a celý přehrávač je velmi svižný. Celkové menu je poměrně logické a dá se dobře přizpůsobit. Můžeme si vybrat které hlavní funkce se budou zobrazovat v úvodním menu.

  Displej

  Úhlopříčka 1,5 palce, 176x132 bodů, počet barev 250000 (dle údaje výrobce). Rastr je téměř neviditelný, pozorovací úhly jsou také na dobré úrovni. Použitý font je dobře čitelný a dá se barevně přizpůsobit. Velikost displeje odpovídá velikosti přehrávače a i na video se dá koukat, ale je potřeba si uvědomit že přehrávání videa je jenom možnost a přece jenom je to hlavně MP3 přehrávač. Menu si můžete zpříjemnit vlastním pozadím a to dokonce zvlášť k přehráváni hudby, zvlášť k posloucháni rádia, nahráváni nebo čtení textových souborů. Je k dispozici 8 pěkných nahraných pozadí nebo si nahrajete vlastní. Jas se dá nastavit v rozmezí 0-100 v krocích po jednom. Celkově se mi display libí a není mu co vytknout.

  Zvuk a přehrávání

  Teď asi to nejdůležitější. Jak Menzu M3 hraje ? Můžu na rovinu říct že dobře, moc dobře. Přiložena špuntován sluchátka patří k lepšímu průměru, ale opravdový zvuk si vychutnáte s nějakými lepšími sluchátky. Osobně jsem připojil Koss Porta Pro. Podporovaný jsou tyto hudební formáty: MP3, FLAC, WMA, OGG, WAV takže vše standardní i méně standardní formáty. Hlasitost je v kroku po jednom od 0 do 40 maximální hlasitost je dostačující. Je možno nastavit náhodné přehrávání, opakované ale bohužel zde není možnost opakovat vybraný usek skladby vhodný při výuce jazyka. Nastaveni zvuku EQ je zde opravdu propracovaný a každý si nastaví co mu vyhovuje. Mimo samostatného nastavení basy a výšky je zde 6 přednastavených equalizerů a jeden 10 pásmový uživatelský kde se dá krásně nastavit rozsah od 60Hz až po 20kHz což je úplná paráda a přijde si na své každý audiofil:).

  Equalizér

  Další možnost je nastavení prostorového zvuku pod názvem Efekt Spatializer. Přehrávač podporuje ID3 tagy a podle nich taky třídí hudbu. Můžeme si vybrat jestli chceme poslouchat vše nebo jen určitá alba nebo jen od určitého interpreta. Samozřejmosti je vytvářet vlastní playlist. Na displeji se zobrazuji při přehrávání všechny potřebné informace. Název skladby, interpret, album, bitrate a když je název delší text se plynule posouvá. Zajímavě je řešeny přeskakování na další / předchozí skladbu. K tomu slouží samostatné jedno dotekové / mačkací tlačítko. Při doteku zjistíme kterým směrem budeme přeskakovat a po stlačení se tak provede. Když chceme na druhou stranu stačí krátce přidržet a směr se změní pak již při dalším zmačknuti budeme přeskakovat v tomto směru. Do hudby muže blikat i grafický equalizér, který ale není úplně doladěný. Podle něj je většina hudby jakoby přebuzená, ale to se snad vyřeší novějším firmwarem. Jednoduše po zvukové stránce se přehrávač opravdu povedl, vše je účelové a jednoduché a zvuk je na velmi vysoké úrovni.

  FM tuner

  Velmi příjemnou věcí je ze v tomto přehrávači je i FM rádio. Citlivost je lepší průměr. Horší už to je s ovládáním to je podle mě nedotaženy do konce ale použitelný. Po prvním zapnutím FM přijímače se projede cele pásmo a do paměti se uloží stanice se silnějším signálem. Paměť je až na 50 stanic. Bohužel už se seznamem toho nejde moc dělat maximálně přepínat mezi předvolby nebo smazat určitou stanici se seznamu. Bohužel chybí jakákoliv editace nebo tříděni. Naštěstí se dá stanice naladit ručně, ale už ji nijak neuložíme. V menu FM radia je možnost použít externí seznam, který si můžeme upravit pomocí nějakého textového editoru a doplnit si názvy stanic.

  Průměrně citlivý FM tuner

  Další a poslední funkcí FM tuneru je zapnuti/vypnuti sterea, což se někdy hodí při příjmu slabších stanic. Na displeji se ukazuje STEREO / MONO, frekvence, číslo předvolby a úroveň hlasitosti. V případě že používáte externí seznam tak i název stanice (je potřeba vytvořit v PC). V horní liště vlevo je něco jako ukazatel síly signálu podobně jako u mobilu, který musíme brát s nadhledem. Uprostřed jsou hodiny a vpravo stav baterky. Škoda že ovládání není dotažené, ale i tak je rádio v MP3 přehrávači dobré zpestření.

  Video, obrázky a ostatní…

  Další co M3 umí je přehráváni videa. Zde toho moc k nastaveni není. K video souborům se dostaneme jen přes Průzkumníka ve složce video. Zde si vybereme jaký soubor chceme, potvrdíme přehrávání a už to hraje:). Při přehráváni se dá jen regulovat hlasitost a to poněkud zabrzděné a můžeme použít pauzu. Přetáčení není bohužel možné. Video vypadá na displeji pěkně a je plynulé bez žádného škubaní. Samozřejmě také záleží na zdroji videa. Podporovány jsou AVI kodek Xvid a Dvix4 až 25 snímků za sekundu ale stačí 20. Na přiloženém CD je jednoduchý program na konverzi videa Video Converter. Tento program je opravdu jednoduchý a ani není potřeba nic nastavovat všechny potřebné hodnoty jsou přednastaveny. Velikost tohoto displeje není vyloženě na sledování filmů, ale na krátké klipy to stačí a celkový dojem je dobrý.

  Na video je displej dost malý, ale přesto se dá celkem čitelně prohlížet

  Při poslouchání hudby si můžeme prohlížet i obrázky. Podporovány jsou: BMP, JPG, GIF a to do velikosti 1024x1024. Prohlížení obrázku je velmi pohodlné, nejdříve se zobrazí náhled 3 řádky po 4 miniaturách. V menu si můžeme nastavit prezentaci, určit čas zobrazeni, automatické otočení, náhodné zobrazeni a režim přechodu. Prohlíženi je rychlé, ale je lepší obrázky předem přepočítat na rozlišení displeje. Menzu M3 můžeme použít i jako diktafon. Vestavěny mikrofon je poměrně citlivý a pořízena nahrávka je čistá a srozumitelná. Máme na výběr ze 3 kvalit záznamu. Ukládaný formát je MP3. Vedle hodin je v přehrávači i kalendář. Bohužel v něm nemůžeme nic nastavit ani zadat žádnou poznámku, jen se podívat kolikátého je dnes a kolikátého bude třeba zítra nebo za měsíc:) Připojení k PC je bezproblémové. Pod Win. XP se přihlásí se jako výměnný disk a pro starší systémy je na CD ovladač. Po nahrání nových dat do přehrávače, odpojení od USB a zapnutí se nejdříve aktualizuje seznam skladeb a dat. Toto bohužel někdy muže trvat déle ale je to jen jednou, při prvním zapnuti po odpojení od PC. Zřejmě si zjišťuje údaje s ID3 tagu aby se urychlil výběr. Výdrž baterie jsem bohužel nemohl změřit. Podle výrobce je doba přehrávání hudby až 23 hodin a videa až 5 hodin. Doba úplného nabíjeni je kolem 3 hodin.

  Závěr

  Tento přehrávač mě opravdu oslovil. Co se zvuku týče není co dodat. Ovládáni je nezvyklé, ale v dnešní době se stále více objevují nové nekonvenční způsoby. Jakmile si na toto ovládaní zvyknete budete ho považovat jako vítanou a praktickou změnu. Menu a některé funkce by se daly ještě vylepšit, ale vše funguje jak má a ovládání je intuitivní. Snad nový firmware (jestli nějaký bude) přinese vylepšení hlavně v ovládáni FM radia. Velkou výhodou je FUNKČNÍ video konvertor s kterým byly v minulosti u některých MP4 přehrávačů problém. Škoda že výrobce nedodal žádný obal nebo šňůrku na krk, ale podle společnosti bude možno tyto doplňky dokoupit. Po skončení mé recenze musím uznat že bílá barva přehrávači opravdu sluší. Nejdříve bych si bílou osobně nevybral, ale teď sem názor změnil a má to i výhodu. Na bílé barvě nejsou viditelné otisky, které by na černé dost vynikaly. Testovaný přehrávač MEIZU M3 by SENCOR byl ve verzi 4GB a v bíle barvě. Dodává se i v černém provedení a v kapacitách 2, 4, 8GB. Zapůjčil výhradní dovozce Fast ČR, a.s.

   

  Plusy a mínusy
  + precizní provedení- FM tuner není úplně dotažen
  + ovládání- v příslušenství chybí obal a poutko
  + funkce a podporované formáty
  + výborný zvuk 

   

  PŘIDAT KOMENTÁŘ

  28 Komentáře

  1. Hezky napsaný článek. Technicky dobrý, čitelný a dokonce i správně česky. Chybí mi jen jedna, ale zato zásadní informace. Lze přehrát hudbu, která neobsahuje IDtagy? Nebo je má zmatené? Lze zvolit adresář tak, jak jsem jej zkopíroval z PC a přehrávač jej přehraje bez toho, že by se snažil rozdělit skladby podle autora, žánru ap.? Třeba u výběrů mi většina "značkových" přehrávačů rozhodí 10 písniček do 4 alb a kromě úpravy tagů s tím nejde nic dělat. V tomto směru jsou neznačkové MP3ky mnohem lepší (ovšem většinou za cenu tragického zvuku, špatného počeštění atd.).
   Děkuji za odpověď.

  2. mám ho asi 2 měsíce a pořád jsem nepřišla na to jak se překopává to video=( přes přiložený program na CD mi to nejde=( prosím nevíte to někdo???????????????????????

  3. Mám asi stejný problém. Nejde mi překopat video přes videokonvertor přiložený na CD. Vlastně ten video konvertor vůbec nemaká, ikdyž dělám vše podle návodu a zdá se to jednoduché. Není to např. tím , že některé zdrojové formáty prostě nejdou? Čím byto mohlo být? Souvisí to s kodeky?
   Díky za každou odpověď. Jinak je Meizu super!

  4. Také mám problém s převáděním videí pomocí přiloženého CD. Vše dělám dle návodu a až do postupu č.9 (kde se mi možnost STYLES ani nezobrazuje) se všechno tváří správně, ale po stisknutí START to nijak nereaguje. Prosím o radu.
   Děkuji moc předem.

  5. Stejně jako mnoho lidí předemnou mám stejné problémy s převodem videa...prostě od první chvíle nefunguje.... a z hlavního menu z neznámých důvodů zmyzela možnost nastavení a nijak nemůžu měnit možnosti přehrávače..jak je tohle možný nechápu...neví někdo jak se kompletně restartuje??? firmware nechávám jako poslední řešení...

   díky smrk

  6. Mám stejný problém, rozšířené nastevení MENU zmizelo a nelze nijak vrátit zpět. Neví nekdo co s tím? A konvertor přiložený na CD nefunguje. Jinak jsem spokojen.

  7. Že by byl článek napsán správně česky, o tom bych se raději nzmiňoval, nicméně na český internet pořád nadprůměr... Hlavně recenze se celkem povedla, autor mnoha lidem (včetně mě) usnadnil výběr. Díky za to!

  8. Včera jsem si ho koupil. Ručně naladěnou FM stanici lze přidat přes MENU -> Station list -> 00.00 MHz (poslední záznam) -> Save.
   Jsem z něj nadšený. Abych nebyl neobjektivní, tak se zmíním co mi vadí:
   Nemožnost přetáčení přehrávače videa (ani po aktualizaci nejnovějšího firmwaru).
   Absence pouzdra v balení (a neexisce nějakého přímo ušitého na míru).
   Absence dobíjecího adaptéru v balení.
   Nemožnost současného dobíjení přes USB a používání přehrávače.
   Citlivost FM tuneru.

  9. mam takovy maly problem - smazalo se mi z meho M3 uplne vsechno, vcetne souborů .DAT . To znamena, ze mi to ted neprehraje vubec nic. Kdybyste vedeli, kde bych je mohl sehnat, tak mi prosim dejte vedet bud tady, nebo na fil.trefil@seznam.cz. Diky moc.

  10. Mam po operaci omezeny sluch na pravem uchu, ktere je funkcni tak na 50%. Proto
   potrebuji pristroj s nastavitelnym vyvazenim L/R abych si stereo efekt mohl vybalancovat. Tato MP3 se mi moc libi jak po designove strance, tak je chvalen i co se hudebni kvality tyce. Da se u nej nastavovat vyvazeni praveho/leveho ucha?
   Dekuji predem za vas cas a ochotu poradit.

  11. Dobry den, da se nekde sehnat posledni firmware T2004_6 v cestine? U vyrobce neni (tady myslim v CZ). Po koupi byl uvnitr, pak se M3 kousnul a nahral jsem tam pouze soft, ktery jsem sehnal, tedy T2004_2. Nekde ale musi existovat. Z opravny me poslali vykopavku T2003_. Tam maji take kulovy. Dik za typ.

  12. Tento mp3 mi najdenou "vypl". Prostě když ho chci zapnout tak jenom blikne nic víc. Stejně jako když ho dám do nabíječky, taky jenom blikne a nic víc neudělá, jsem už celkem zoufalý. Prosím o radu.

  13. Mě se stalo ůplně to stejný...Jednoho dne se mi vypnul a už nejde zapnout..Když ho chci zapnout pouze blikne a toť vše...Nevíte co stím lidi? Ani pc mi to nepříjmná..Blikne a nic..Hrozný už mě to štve..Nemám co poslouchat :( :D

  14. Přístroj jsem si zakoupila včera a teď si nahrávám hudbu ale dost mě vytáčí skutečnost, že když si přetáhnu album s nějakým názvem,tak se to v přístroji automaticky přejmenuje na Unknown artist.. není tomu tak u všech alb ale ve většině případů ano a to potom ztěžuje orientaci v přehrávání. Nevíte někdo co s tím??

  15. Máš špatné ID3 tagy u některých alb (nejspíš chybí úplně, nebo jsou v jiném formátu)
   Použij program ID3 Tager nebo podobný a doplň nebo uprav tagy u alb (také lze u jednotlivých skladeb)

  16. Ahojte potrebujem pomoc , dlho som meizu nepouzival a zabudol som ako ho mam pirpojit na pc aby mi tam naskocilo to usb pirpojenie co pise na displayi.Ako to mam urobit ? Prosim ak viete tak mi napiste na email patokuro2@azet.sk Dakujem :)

  17. dobry den chci se zeptat meizu m3 sencor mam doma ale nevim jak si tak dat pisnicky když nemam cd mozete mi to napsat dekuji vam naskle

 • Doporučujeme podobný obsah z našeho webu

 • Poradna

 • Komerční odkazy

  Používáme fotky z DepositPhotos
 • Anketa

  Jak přijímáte televizní vysílání?
 • Inzerce

 • Užitečné články k přečtení

  Nákup bitcoinu návod a vysvětlení
  O bitcoinu a dalších kryptoměnách se dnes mluví skoro všude. Pořád ještě není pozdě se o tuto oblast začít zajímat. Vysvětlíme si, co to kryptoměny jsou a poradíme, jak si koupit bitcoin, litecoin nebo třeba ethereum. A zkusit s námi můžete i vlastní těžbu na svém počítači.
  AV receiver

  AV receiver je mimořádně užitečné zařízení, jehož význam rozhodně neklesá. Naopak je až s podivem, kolik audio-video-počítačových nadšenců by jej využilo, ale přesto jej ještě nemají. Přitom takovéto zařízení vám může sloužit 10 až 20 let. Zjistěte s námi, k čemu vám bude dobrý a jakým byste si mohli třeba udělat radost.