Recenze DVD Biostek PDX-950U: šikovný spolupasažér

 • Lukáš Straka
  Kategorie: Recenze, Přenosná zařízení
  Bře 20, 2007
  8× Komentováno
  Lidé jsou ze své podstaty cestovatelé. Neustále a čím dál více se přesunují ze vzdálenějších a vzdálenějších bodů A do bodů B kdesi v dálavách. A lidé se také ze své podstaty neradi nudí. Kombinací obojího vznikají čím dál populárnější přenosná zábavná zařízení typu DVD přehrávače Biostek PDX-950U.

  Černý gumídek

  Už letmým pohledem do modravé krabice musí být každému jasné, že výrobce přibalil vše, co budeme na cesty potřebovat. Kromě obligátních adaptérů na 230V a do auta, baterie, sluchátek, A/V kabeláže a dálkového ovladače je přítomna i brašna. Tu si člověk i u některých dražších přístrojů často musí koupit dodatečně. Brašna navíc plní i funkci uchycení na opěrku hlavy v autě.
  Vše potřebné v jedné brašně
  Samotný přístroj notebookové rozevírací koncepce svou konstrukcí nevybočuje mezi desítkami podobných zařízení na trhu. Standardní sedmipalcový LCD zobrazovač, seshora plněná mechanika DVD a čtrnáct základních obslužných tlačítek. Výrobce se naštěstí rozhodl přece jen trochu vybočit a kromě toho, že přidal USB 1.1. port a čtečku SD/MMC/MS karet, zvolil slušivý černý pogumovaný povrch, který je odolný proti drobným škrábancům. Vrstva gumy je ale tenká a i přes ni časem na rozích prosvitne černý plast.
  Po záplavě stříbrných přístrojů černé provedení potěší

  Rozžehněme body!

  Displej úhlopříčky 18cm s běžným rozlišením 1440x234 bodů (předpokládám, že při poctivém přepočítání bychom místo 1440 napočítali obvyklých 440 bodů) ničím nepřekvapí. Podobné displeje používají prakticky všichni čínští výrobci. Podsvícení není zcela rovnoměrné, rastr je hrubší, ale na 7’’ postačuje. Barevné podání je dobré, jen černá je i přes četné možnosti korekce obrazu nepřesvědčivá (což je obecný problém LCD i dražších přístrojů). Zato boční úhly pohledu si zaslouží pochvalu, a to jak v horizontální, tak i vertikální rovině.
  Všechny konektory jsou pohromadě na pravém boku
  O zvukovou kulisu se snaží postarat malinké stereo reproduktory a i přes svoje vrozené proporční a výkonové (2x1W) hendikepy se o to snaží vcelku dobře. Lepší poslech zajistí až připojení sluchátek. V balení jsou jedny levné špunty s průměrným zvukem. Ty dobře drží v uších (asi jak koho). K dispozici je i druhý konektor pro vedle sedícího posluchače. Otočný potenciometr hlasitosti jde poněkud ztuha, což zřejmě po “záběhu“ zmizne. Přístroj zvládá dekódovat jak Dolby Digital, tak i DTS zvukové stopy, což opět není zcela samozřejmé.

  Vláda nad pocestným

  Většina potřebných základních funkcí včetně vstupu do OSD menu je dostupná i bez použití dálkového ovladače, bohužel chybí tlačítka (nebo spíš softwarové zapřažení přítomných tlačítek) pro jakékoliv přetáčení nebo přeskakování kapitol. Dálkový ovladač patří mezi levnými přenosnými DVD přehrávači k lepším kouskům. Všechny tlačítka placičky jsou sice stejně velká, ale alespoň barevně odlišená, celkem velká a dobře se mačkají. Z jeho výkonu, směrové citlivosti a délky dosahu (cca 9m nebylo limitem ovladače, ale testovací místnosti!!!) by si mohla (a měla) většina levných ovladačů vzít dobrý příklad.
  Na první pohled ošklivý, ale dobře fungující ovladač
  Přístroj je kompletně lokalizován do českého jazyka a i tištěný manuál je na dobré úrovni, takže ovládání nebude činit nikomu žádný větší problém. Funkce jsou rozděleny logicky a jejich osvojení netrvá dlouho.
  Čestina je již přednastavena

  Popojedem

  Přehrávač sice můžeme klidně používat se síťovým adaptérem doma, ale na to si ho primárně koupí asi málokdo. Takže hurá do terénu. V balení je celkem rozměrná Ni-MH baterie zaklapnutelná do těla přehrávače zezadu. Určitě by přehrávači slušel kompaktnější a lehčí Li-ion nebo Li-pol článek, ale to by výrobu asi prodražilo. Baterie se dá nabíjet i zvlášť (cca 5-6hodin). Její výdrž při kombinovaném provozu půl na půl, to je přehrávání videa z DVD a z USB, po celou dobu se zapnutým displejem, je obstojných 180minut (udávaná spotřeba přehrávače je 18W).
  Pohled ze zadního sedadla
  Zvláště pro zabavení nezbedných ratolestí (raději jen jedné) při dlouhých cestách autem se hodí jeho instalace na opěrku předního sedadla. Přístroj se musí nasoukat nejdříve pod gumu v brašně, což není vůbec jednoduchá záležitost a dost možná právě při této snaze se rohy nejvíc podřou o zip. Postup není zobrazen nikde v manuálu, takže přichází na řadu metoda pokus-omyl. Celá brašna se pak přikurtuje popruhem k opěrce a napájení do 12V cigaretového konektoru. Přehrávač má vcelku odolný anti-shock systém a ani výmoly českých silnic ho nerozhází. Sedmipalcová obrazovka, i když má dobrý boční úhel pohledu, není pro sledování pořadu spolucestujícího z vedlejšího sedadla vzhledem ke svým rozměrům moc použitelná.
  Přístroj poněkud trčí do prostoru, ale dobře se ovládá

  Přechroustá víc než chroust

  Mechanika bez odmlouvání přehrává všechny běžné lisované i vypalované formáty jak CD, tak DVD (neumí jen DVD-R DL), přitom si trochu ševelí, ale i mírná hlasitost přehrávání zvuk mechaniky překryje. Výrobce měl též šťastnou ruku při výběru řídícího čipu, protože zvolil osvědčený mediální čip Mediatek 1389, kterému jsme se na našem webu už hodně věnovali. Jeho výhodou je rychlost, výkon a výborná mediální podpora limitovaná vždy jen schopností a vůlí výrobce ten který formát přidat do firmware. Takže kromě standardu v podobě MP3, WMA, JPEG, OGG Vorbis přehraje i rozsáhlé množství DivX a Xvid kodeků včetně DivX Pro, QPEL a GMC. Samozřejmostí jsou české titulky SUB, TXT a SRT stejného názvu, které jsou vykreslovány ve třech řádcích a i na malém displeji jsou dobře čitelné. Obrázky se načítají rychle a to i ty větší, stejně jakou u všech MTK přístrojů je k dispozici několik režimů slideshow a lupa.
  Titulky se dělí krkolomě, ale zobrazí se všechny
  Vzhledem k přítomnosti čtečky karet, dá se využít i pro čerstvé náhledy fotek z digitálu. Stejně tak lze připojit digitální fotoaparát (pokud podporuje mass storage) nebo flashdisk i přímo k USB. Data z obou paměťových vstupů se načítají bleskově, přehrávat z nich můžete i DivX s titulky a u USB rozhraní ani čtečky jsem nezaznamenal problémy s kompatibilitou s nějakým připojeným zařízením (což stoprocentní kompatibilitu ale určitě nezaručuje:-)). Neměl jsem bohužel možnost vyzkoušet externí HDD, který bývá často problematický.
  Adresářová struktura jde u MTK čipu vždy snadno procházet
  A když už zradí připojení fotoaparátu i přes USB, pořád je tu ještě možnost napojit přímo přes cinch A/V vstup (pozn.: konektor na kabelu přehrávače je také samec, takže budete potřebovat cinch spojku). Ten lze samozřejmě přepnout na výstup a použít přístroj jako přehrávač k velké obrazovce. Není přítomný pouze digitální koaxiální výstup.

  Jedničkář

  Nerad bych, aby tento článek vyzněl jako placená inzerce (protože ještě nepřišla platba od výrobce:-)), ale musím dát za pravdu recenzím v tištěných médiích. Biostek PDX-950 je vskutku překvapivě povedený přístroj a je doslova černým koněm srovnávacích testů. S přijatelnou cenou danou čínským původem trumfne v užitné hodnotě i renomované výrobce. Škoda jen té zastaralé Ni-MH baterie a drobností v obsluze. Určitě by se také hodil vyšší model s větším 9,2’’ displejem a vyšším rozlišením, který výrobce zatím nenabízí. Ale nechme se překvapit.

  PŘIDAT KOMENTÁŘ

  8 Komentáře

  1. Chci se podělit o mé špatné zkušenosti s nákupem v HIFIshopu:
   Co jsem shlédl chvalozpěvy na tento výrobek jsem nemeškal a zajistil si ho u výše jmenovaného obchodu a nechal si ho z Brna doručit. Po dodání jsem se s výrobkem počal nedočkavě seznamovat, natěšen z kladných recenzí a vychvalovaných reklam.
   Jaké bylo ale mé zklamání, když po vložení prvního (originál) DVD, začala mechanika načítat a načítat... a s chvilkovými zadrnčeními (kdy asi optika, která neuměla zaostřit, narážela do média) se po více než 1minutě objevilo menu filmu.
   (toto se na mém stolním DVD objevilo do 10s).
   Po spuštění jsem začal se zkouškou tlačítek na přístroji a na dálkovém ovladači.
   Tam jsem si všiml rozdílu ve funkcích, které jsou napsány u tlačítek s tím co opravdu dělá!
   tlačítka na přístroji:
   LANGUAGE - zapíná a vypíná zvuk (MUTE)
   USB/CARD/DVD - přepíná PAL/NTSC
   tlačítka na ovladači:
   TFT MODE - zapíná a vypíná zvuk (MUTE)
   SUBTITLE - přepínač AV IN/OUT apod.
   (v přiloženém manuálu je jiný ovladač, než je fyzicky s dodávkou)
   Sice jsem si nakonec na internetu našel diskuzi, kde se tato chyba řeší novým firmware, ale kde jsou ty reklamní sliby firmy Acomp a jejich prodejců o instalaci nejnovějšího firmware těsně před expedicí?!? (viz. www.biostek.cz) Jinak asi po 5min. hraní filmu jsem
   zmáčkl tlačítko na přeskočení úseku (stopy) na další a v této chvíli se přístroj sekl a načítal a načítal a načítal...
   Po vyjmutí média jsem do přístroje vložil pro změnu original hudební
   CD. Situace se opakovala. Vypálené CD ,DVD, DVD-RW nenačte vůbec a objeví se hláška o nepřítomnosti média v mechanice!
   Při zapojení USB nebo SD karty s fotkama JPG, kde po najetí do náhledového menu a výběru dané fotografie (4MB), se tato zobrazila až
   > > po 17s, nebo v některých případech vůbec! To už jsem byl víc než zklamaný spíš naštvaný a říkal si, že toto přece není normální, když se v recenzi mluví jak umí "přechroustat" vše a že má v sobě (cituji): osvědčený mediální řídící čip Mediatek 1389, jehož výhodou je rychlost, výkon a výborná mediální podpora limitovaná vždy
   jen schopností a vůlí výrobce ten který formát přidat do firmware.
   Tudíž mě přicházela na jazyk věta, že ten firmware je zralý asi na velkou revizi!
   Usoudil jsem, že výrobek není v pořádku a obrátil se v další pracovní den na prodejce HIFIshop, kde jsem jim přesně popsal problémy a žádal v rámci spokojenosti zákazníka o výměnu tohoto přístroje za jiný, bezvadný kus, ale ne s čekací lhůtou 30
   dnů na reklamaci, jak mi sdělila jejich slečna (paní) na zákaznické lince 841 111 144.
   Doufal jsem, že tuto mou žádost (prosbu) vyřeší k mé spokojenosti a hlavně s vědomím, že ikdyž jsem dostal přístroj vadný, dokážou svou operativou zastínit tuto nepříjemnost, ke konečné spokojenosti zákazníka...
   OMYL!!! :-(
   Obratem mi sdělili, že bohužel mému požadavku není možné vyhovět a že se přehrávač nachází na posouzení v autorizovaném servisu, kdy bude prokazáno, že porucha nebyla způsobena užíváním či jiným zásahem zákazníka a pak napíšou dobropis.
   Uvažte! To je vstřícnost. Jaképak posouzení, zda porucha není způsobená užíváním, nebo dokonce zásahem zákazníka?!?!?!
   Vždyť jsem ho ani "užívat" nestačil! Jak byl rychle rozbalen, tak byl po 30minutách zase zabalen, s rozhořčením, že nefunguje!!!
   Celý postup ověření funkcí a zjištění závad jsem detailně v dobré vůli popsal s doměním, že mou snahou o vstřícné řešení problému, to celý proces urychlí a dočkám se okamžité výměny zboží (což je dnes ve světě běžný trend a bez problému se tak u nás děje např. v TESCU).

   ...nyní, ikdyž jsem chtěl "pouze" bezvadný přístroj, stále čekám (již přes 30dnů) na jejich dobropis a vyjádření, nemaje ani zboží a ani peněz. Teď již mě přešla chuť, toto zboží ještě zakoupit chci a navíc prostřednictvím firmy HIFIshop. Jen mě to potvrdilo, že internetový obchod může být levnější, ale daň je vybírána osobním přístupem k zákazníkovi o vstřícnosti nemluvě, protože zákazník je přece na druhé straně republiky, takže proč by se měl prodejce nějak "zapotit" s rychlostí vyřízení...
   Mám opravdu sto chutí toto poslat do pořadu "Občanské judo",nebo "Černé ovce".
   Tak zatím a přeji vám dobrou ruku při výběru zboží!

  2. Jen poznámka na okraj - pokud jste zjistil, že bude reklamace trvat 30 dnů, mohl jste pohrozit nebo požadovat vrácení peněz ihned a zboží koupit jinde. Samozřejmě předpokládám, že jste přehrávač objednal přes Internet.

  3. Kolega, který mi vezl přístroj zpátky do Brna k reklamaci, tuto možnost firmě HIFIshop navrhoval. Nechtěli prý na ni přistoupit! :-( Právě proto jsem se rozhodl tady napsat mé problémy s tímto "velmi vstřícným" obchodem, aby si i ostatní na ně dali pozor...

  4. Skutečně to muselo být kusem, jelikož já jsem stejný přístroj kupovala cca před 2 měsíci a kromě výše uvedného problému s dálkovým ovládáním (správnou funkci zhruba 1/3 tlačítek nelze odhadnout ani intuitivně, prostě systém pokus-omyl s následnými vlastními piktogramy) šlape jak hodinky - zvuk i obraz super, načítání okamžitě, včetně vypálených DVD, CD s fotkami, přehrávání z MP3 přehrávače. Co se týče internetového obchodu, souhlasím - jednak celá zásilka došla bez síťového adaptéru, a když jsem tam volala, bylo mi oznámeno, že k rozbalení a vyjmutí adaptéru muselo dojít ve výrobě, že oni to nerozbalují...tak za co potom platím balné, když zásilkovému baliči nevadí rozbalená krabice bez zásadní součásti dodávky? ke cti budiž fakt, že adaptér byl během 2 dnů doručen samostatně; jednak brašna na přehrávač, která je sice označena jako volitelné doplňkové příslušenství, ale konkrétně zaslaný kus je na sedadlo auta zcela nepoužitelný, protože tam jednoduše nejde uchytit a celý přehrávač z ní vypadává - vyobrazeným brašnám neodpovídá ani okrajově; přišlo mi to, že jim to šije nějaký borc na kšeft a originální brašny se prodávají extra za přiměřenou cenu.

  5. Před prvním použitím přístroje je nutné vujmout z mechaniky zajišťovací folii, která není skoro vidět. Bez tohoto ukonu přístroj opravdu nenačte.

  6. Dobrý den,

   dopadl jsem u nich podobně. Koupil jsem zařízení které nesplňovalo garantované parametry a tak jsem dle zákona bez uvedení důvodu do 14dnů zařízení vrátil. Reakce HifiShopu mě překvapila, protože mi posílali zmatené maily o tom že zboží dostali a pak o tom, že ho poslali na posouzení do odborného servisu. Nikde zákon nehovoří o tom, že vracené zařízení musí být v pořádku jako nehovoří o tom, že mi prodejce musí zaslat funkční zařízení. Naopak do 6měsíců od prodeje musí prodejce zařízení vyměnit za nové (né opravovat). Vracel jsem už mnoho věcí koupených přes internet, ale prodejce vždy jen zkontroloval vnější vzhled a peníze vrátil.

   Opět se ukázalo, že jakýkoliv zákon jde překroutit. Jinak na firmu HifiShop lze nalézt hodně stížností a některé zkušenosti jsou i na http://www.spotrebitele.info/domacnost_bydleni/zkusenosti/zkusenosti.php...

  7. Já naopak musím souhlasit to co se píše že v této levnější kategorii je dvd Biostek dobrý.Nemám žádnej problem a to jak z načítáním dvd, original i pálené bere na sto procent a někdy k mému udivu dokáže načíst dost poškrábané dvd.Fakt je ten že asi mínus bych dal zabudovaném repru ,které má nedostatečný výkon ale to maj i nekteré notebuky.Závěrem mužu říct že jsem spokojen a hodnotil bych to na 2.

 • Doporučujeme podobný obsah z našeho webu

 • Poradna

 • Komerční odkazy

  Používáme fotky z DepositPhotos
 • Anketa

  Jak přijímáte televizní vysílání?
 • Inzerce

 • Užitečné články k přečtení

  gramofon

  Prodeje gramodesek dramaticky rostou, stejně tak přibývá lidí poslouchajících hudbu z gramofonu. Analogově. Je to nostalgie, je to magie, může to být i kvalitní zvuk. Ale má to smysl?

  virtuální adresa pro zásilky ze zahraničí

  Nakupovat v zahraničí může být velmi výhodné. Mnohdy ale prodejci nedoručují do našich končin. Naštěstí existují služby pro přeposlání zboží. Tyto služby vychází občas i levněji, než doručení přímé.