Test sluchátek: Koss The Plug vs. Creative EP-630 vs. Sennheiser CX300

 • Adam Obr
  Kategorie: Recenze, Repro, sluchátka
  Bře 15, 2007
  15× Komentováno

  Uvažujete o koupi levnějších, přesto kvalitních sluchátek (špuntů) v ceně od 600 do 1300 Kč, které se hodí například k mp3 přehrávačům nebo k jiným přístrojům na cesty? V tom případě vám může přijít vhod následující srovnání.

  Na čem se poslouchalo

  • Motorola MPx220 (WMP, Pocket Player)
  • Panasonic SL-SX 425 
  • AIWA NSX-SZ 200 

  Záměrně jsem volil "aparaturu", ke které si většinou uživatelé pořizují sluchátka tohoto typu. Tedy mp3 přehrávač, v mém případě reprezentovaný mobilem, discman, a spíše pro zajímavost a kontrolu jsem zapojil do procesu i svou hifivěž. 

  Testovací skladby

  • Porcupine Tree - Trains
  • Iron Maiden - These Colours Don´t Run
  • Fear Factory - Slave Labour
  • Metallica - The Call of Ktulu, S&M
  • Megadeth - Die Dead Enough

   

  Koss The Plug

  Sluchátka mají jiný typ tlumících kroužků než zbývající. Tomu přičítám lepší izolaci od okolního prostředí, kterou jsem testoval metodou "sednu si za bicí, pustím si do uší skladbu a hraju". Kossy jsem nemusel nutit hrát ani na polovinu výkonu mé Motoroly. Zvuk je postaven na výrazné reprodukci basové složky hudby, a to v takové míře, že bez ekvalizace je zvuk mírně hučivý, příliš přebasovaný a snaha o zachycení vyššího pásma přijde vniveč. Pokud tedy ještě používáte archaické přístroje typu discman s pouze přednastavitelnými ekvalizéry, pravděpodobně nebudete spokojeni. Činely zní velice zastřeně, jsou málo slyšet. Kytary neprůbojné, neagresivní, definice velkého bubnu (kopák) je na můj vkus neostrá (jednotlivé údery nejsou snadno rozlišitelné). Při defaultním nastavení ekvalizace je zvuk tupý.

  Koss The Plug lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
  Porovnat ceny >>
   

  Pakliže si pohrajete s ekvalizérem, z těchto špuntových sluchátek se stanou reproduktorky na velmi dobré úrovni. Výšky dokáží zahrát velmi čistě a jasně, ovšem je třeba je mít vytažené prakticky na maximum. Ze tří testovaných produktů je zvuk ekvalizérem nejlépe korigovatelný, a po chvilce laborování kvalitou předčí oba své soupeře. Pohodlí při nošení není takové, jako u Sennheiserů či Creativů, nicméně časem si člověk zvykne a myslím si, že nikomu nikde nic vadit nebude. Jsou o něco větší, než konkurence - ale člověku s normální velikostí uší to může býti prakticky jedno. Je třeba naučit se je správně nasazovat, nejlépe před zrcadlem.

  + tlumení prostředí 
  + korigovatelnost ekvalizérem
  + za VELMI drsné ekvalizace špičkový zvuk
  - při defaultním nastavení ekvalizéru bez výšek a s mírným náznakem středů

  Body: 6,5 / 10 Cena: cca 700 - 800 Kč

   

  Creative EP-630

  Tlumení zde obstarává kousek gumy, kterýžto není uchu příliš přizpůsobivý. Z toho důvodu je třeba občas vyzkoušet různé velikosti tlumítek, člověk si ale vždy najde "to svoje". Tlumení je oproti The Plug poněkud menší, za bicíma jsem byl nucen hlasitost vytáhnout na 70 - 75%. Pro chození po ulici je naprosto dostačující.

  Creative EP-630 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
  Porovnat ceny >>
   

  Při defaultně nastaveném EQ jsou zvukově překvapivě vyvážená. U The Plug jasně dominuje basová složka, zde jsou nejvíce slyšet středy - ale výšky ani basy se neztrácí. Jsou přesně tam, kde mají být, tedy ne rozplizlé všude kolem, ale přesně a konkrétně definované. Činely jasné, charakter zvuku velmi dobře čitelný, neagresivní. Basový buben poněkud slabší, jednotlivé údery velmi dobře odlišitelné, neslévají se. Kytary ve středních pásmech vynikající, ostré, konkrétní, ve výškách mírně ztrácejí dech (to je ale už poznámka na hnidopišské úrovni). Akustická kytara velmi dobrá, elektronické zvuky (bass trigger, klávesy) čisté, trošku plošší (Fear Factory). Komfort nošení je vynikající, odpadjí problémy s problematickým nasazováním (The Plug). Miniaturní, sexy.

  + vynikající středy
  + definice basů a výšek
  + komfort nošení
  + cena
  - slabší basy a výšky (neprůbojné, ztráta "drajvu")

  Body: 7,5 / 10 Cena: cca 550 - 700 Kč

   

  Sennheiser CX300

  To nejlepší na konec. Konstrukčně shodné s EP - 630, nebudu se tedy zržovat technickými detaily. Rozdíly: zlacený jack, logo.

  Sennheiser CX 300-II Precision lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
  Porovnat ceny >>
   

  Po zvukové stránce už je to jiná káva. Zatímco EP-630 měly vyhnané střední pásmo na úkor výšek a basů (o The Plug a jejich deformaci nemluvím ), zde jsou extrémní frekvence mírně naddimenzovány. Je to poznat především při poslechu na vyšší hlasitost, kdy občas začnou hlavně výšky být nepříjemné (sykavky v hlase, akustická kytara). Velmi dobrá definice zvuku, skvělá konkrétnost a síla basů (basový buben je průbojný, a přitom jsou jednotlivé údery parádně separované), věrný a čistý zvuk činelů. Bezchybně zvládají i různé kytarové efekty, s čímž měly EP - 630 místy problémy. Na můj vkus nejvyváženější zvuk v testu.

  + zvuk ve všech stylech
  - mimo kousající výšky při velkých hlasitostech
  + komfort nošení 

  Body: 8 / 10 Cena: cca 1300 Kč

   

  Shrnutí

  Bodové hodnocení není příliš průkazné – z důvodu pojemnovaného The Plug. Pokud zapojíte do hry ekvalizaci, dosáhnete s nimi zvuku nebojím se říci kvalitnějšího, než u chválených Sennheiserů. S těmi naopak pomocí EQ už příliš nepohnete, zvuk je skvělý i bez toho, že byste jej prznili elektronickými vychytávkami. Pokud má váš přehrávač user EQ, The Plug si ohodnoťte 8 / 10. Při pohledu na cenu je pak výběr snadný. Pod čarou: byl jsem velmi překvapen, že i po připojení na hifivěž si sluchátka zachovaly solidní dekor - čekal jsem nedostatečnost, a nic takového jsem neregistroval. Z toho vyplývá, že jsou buď naprosto skvělá, nebo si musím koupit novou věž.

  Za uživatelskou recenzi děkujeme autorovi, kterého najdete na webu http://obr.blog.respekt.cz/

   

  PŘIDAT KOMENTÁŘ

  15 Komentáře

  1. To me napadlo taky, ale ackoliv je vyber hudby spis rockovo-metallovy, pro test sluchatek je to nejvhodnejsi reseni - stridaji se zde totiz basy, vysky a bezne stredni tony, navic (jak jsem vytusil) pri poslouchani hudby hrane na AKUSTICKYCH (tedy ne elektrickych) nastrojech musi byt zvuk CISTY - co se snazil autor srovnavaci recenze podtrhnout, a povedlo se mu to. Pak uz jestli nekdo posloucha nejaky pop, jazz, trance, techno nebo cokoliv, muze si podle vysledku zneni jednotlivych nastroju vybrat to sve...

  2. absolutne vynikajici :)) moc mi to pomohlo ... hledal jsem presne tohle a presne s temito nazory a postrehy :)) nelze vyjadrit muj vdek :)

   vrele diky a hodne uspechu do budoucna :)))

  3. Slichatka KOSS The PLug su najlepsie ake som kedy mal, pravdepodobne ste si ich nenasadili spravne.... :o)

   " lepší izolaci od okolního prostředí " je prevratne naprv musite trocha zohriat medzi prstami nastavce stlacit a az potom vlozit do usi....
   Nastavec - nausnik sa po chvilke vrati do svojej povodnej formy a bude dokonale izolovat od okoliteho sveta...

   Kto vyskusa uz nevymeni...

  4. Musíte to brát tak, že výsledky srovnávacího testu nejsou a z principu ani nemohou být absolutním hodnocením, protože výsledky ovlivňuje zkušenost a vkus recenzenta, použité zdroje zvuku atd. Přesto výsledky "nepodplaceného" srovnávacího testu svojí váhu mají.

   Neberte to jako kritiku, ale vaše prohlášení "KOSS The PLug su najlepsie ake som kedy mal" je vlastně naprosto to samé - taky to vyjadřuje jen a pouze vaší poslechovou zkušenost a někdo jiný s tímto názorem nemusí souhlasit, protože má jinou poslechovou zkušenost.

   Přesto váš názor i výsledky srovnávacího testu mají určitou váhu a člověk, který si vybírá sluchátka, má při výběru možnost srovnávat vlastní dojmy s dojmy jiných lidí ochotných se o svou poslechovou zkušenost podělit.

   Naopak vaše prohlášení "Kto vyskusa uz nevymeni..." už se mi zdá na hraně, protože má charakter absolutního hodnocení. Přesto za váš názor dík a pokud byste byl ochotný napsat víc, bylo by to ještě lepší - například jaká různá sluchátka jste měl možnost slyšet, co vám na kterých sedělo a nesedělo atd ...

  5. No, on má, Orel, možná pravdu. Jestli měl tyhle Kossy a ještě nějaký drek od mobilu, tak bych si tipl, že tomu tak bude. Ale i mi se dere úsměv na tvář, když tyto jednoznačné soudy čtu. Obzvlášť, když mi říkají pane Grado labs RS, tak mi to vyjádření příjde až komické.

  6. Plugy som mal ešte v pôvodnej žltej farbe, s pevným plastovým kanálom, vydržali asi 4 roky (ulomil sa káblik za jackom). Ako náhradu som v r. 2004 dostal Plugy zrejme druhej verzie - z pružným zvukovým kanálom a strieborno - fialovej farby. Na prvé počutie bola kvalita zvuku oproti prvej verzii nižšia a zdá sa,že zhodná s recenzentovými dojmami. Dnes (feb 2016) dožili (pravé slúchadlo nehrá) a ja zvažujem, či opäť uplatniť doživotnú záruku alebo sa popozerať po niečom inom. Najmä keď v súčasnosti už ponúka viacero výrobcom podobný koncept tlmenia ruchov z okolia.

  7. Z testovaných sluchátek mám vyzkoušeny jen
   KOSS The Plug a musím upozornit případné zájemce o jejich koupi
   na jednu věc. Recenze zvuku je zde na stránce a komentovat
   ji nebudu, protože každý má požadavky na kvalitu jinou,
   po této stránce problém není.

   Velkým problémem je použitý materiál sluchátek a to konkrétně
   kabelů, na kterých sluchátka visí. Pokud je používáte normálně na
   venkovní nošení, je vše v pořádku až do momentu, kdy je začnete
   používat na podzim nebo v zimě, kdy se teplota pohybuje
   kolem 0 nebo méně. V ten moment izolace tenkých kablíků
   velice rychle tuhne a především křehne, takže stačí sebemenší
   zakroucení kabelu a kablík se zlomí.
   Jelikož jsou uvnitř svazky kroucených drátků, tak vám samozřejmě
   nepřestanou hned hrát, ale je to pak jen otázka času, než se ukroutí,
   a netrvá to nikdy dlouho.

   Nakonec jsem vzal kablíky z nejlevnějších SONY sluchátek, která s tímto
   problém nemají a musel jsem je "na férovku" přeletovat na tato sluchátka
   KOSS a pak byl tento problém vyřešen.

   Je to typová chyba, nikoliv chyba kusu, takže s tím budete mít problémy.
   Pokud je používáte při pokojových teplotách, tento problém nezaznamenáte,
   pokud ale vyjdete ven, kde je chladněji, tak se vám to může velice rychle stát.
   Doporučuji preventivní výměnu kabelu a tohoto problému se zbavíte.

   S pozdravem
   Martin Kukla
   Webmaster stránek
   http://www.kmitocty.cz

  8. jen doplním že Creative tento problém nemá, nosím je celoročně i do mínus 20 stupnů a kabely nejkvalitnější co jsem zatím zažil. PS: už je mám 4 roky a používám téměř denně

  9. Mohu potvrdit, vydrželi mi 7 let a 2 měsíce než přestalo hrát pravé sluchátko a též byli používány téměř každý den doma i venku v létě v zimě, prostě furt :)

  10. Mám kossy plug, musím říct, že článek je objektivni. Dále je nutno upozornit na správné resp. Vám vyhovující vložení do uši. Zvuk se velmi blyzi mým letitým porta pro Made in U.S.A. Ovšem je opravdu třeba si poladit ekvalizer. Problém s kablem jsem ani při okolních -16 a méně po celou zimní sezónu nezaznamenal.

  11. Vy máte koukám velice kreativní řešení každé situace. Výborně! Za sebe bych tedy doporučila Sennheisery. Tedy v případě, že nebudete chtít zase vyměňovat kabely. Sice nemají doživotní záruku, ale zvuk je skvělý a kabel mi již 4 roky drží!

 • Doporučujeme podobný obsah z našeho webu

 • Poradna

 • Komerční odkazy

  Používáme fotky z DepositPhotos
 • Anketa

  Jak přijímáte televizní vysílání?
 • Inzerce

 • Užitečné články k přečtení

  AV receiver

  AV receiver je mimořádně užitečné zařízení, jehož význam rozhodně neklesá. Naopak je až s podivem, kolik audio-video-počítačových nadšenců by jej využilo, ale přesto jej ještě nemají. Přitom takovéto zařízení vám může sloužit 10 až 20 let. Zjistěte s námi, k čemu vám bude dobrý a jakým byste si mohli třeba udělat radost.

  gramofon

  Prodeje gramodesek dramaticky rostou, stejně tak přibývá lidí poslouchajících hudbu z gramofonu. Analogově. Je to nostalgie, je to magie, může to být i kvalitní zvuk. Ale má to smysl?