Recenze Xtreamer TV – Filmová knihovna především

 • Lukáš Honek
  Kategorie: Recenze, MMC
  Bře 27, 2013
  0× Komentováno
  xtreamer tv recenze

  Multimediální centra Xtreamer jsou právem velmi populární. Novinka v podobě XtreamerTV přináší velké změny. Zejména v oblasti ovládání, prostředí a také v použitém hardwaru. Najdeme tu především velký důraz na filmové a hudební knihovny, titulky a automatizaci. Zajímavé může být i volitelné rozhraní pro děti.

  xtreamerTV

   

  Aktuální cena Umax Xtreamer TV v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

   

  O tom, co by měl nový XtreamerTV umět, jsme informovali již dříve. Ale vize výrobce se mnohdy od aktuální skutečnosti dosti liší. Nejinak je tomu i v tomto případě. Nicméně podobně to bylo u Xtreameru již v minulosti a tato značka dokázala, že se svými produkty umí pracovat a plnit své sliby. Co tedy umí XtreamerTV v tuto chvíli si osvětlíme v této recenzi.

   

  Přehrávač se spoustou USB

  Korejská společnost Xtreamer má za sebou již řadu multimediálních center. Doposud však spoléhala na hardwarovou platformu Realtek. To se u XtreamerTV mění a pohání jej platforma Sigma Designs postavená kolem čipu SMP867X. Se změnou platformy souvisí i změny v podpoře formátů a ovládacím rozhraní.

  Samotný XtreamerTV je drobná elegantní krabička bez rušivých prvků. Na levé straně najdeme hned 3 USB host porty ve standardu 2.0. Slouží k připojení externích disků, nebo jiných periferií, jako třeba bezdrátové Wi-Fi karty. Na zadním panelu pak vidíme ještě jeden USB host a potom USB slave, kterým můžete připojit Xtreamer k počítači a přistupovat k němu jako k externímu disku. Všechny USB porty fungují ve standardu 2.0.

  Jednoduché dálkové ovládání? Ano! To je správný směr. Potěší i dostatek USB portů

   

  Přístroj je chlazen pasivně a má spotřebu ve stand-by blízkou 2 W, v provozu kolem 4-5 W (bez disku), a to i v případě přehrávání HD videa. Čip je chlazen spodní plechovou částí přístroje. XtreamerTV pojme také 2,5“ pevný disk. Jeho montáž a demontáž není vůbec pohodlná. Pevný disk také v přístroji není téměř vůbec odhlučněn ani nijak aktivně chlazen. Má však prostor pro „dýchání“ a čip s tak nízkou spotřebou negeneruje ani moc tepla, které by jej zahřívalo. Přehřívání by tak hrozit nutně nemuselo.

  Je příjemné, že uvnitř osazený pevný disk se vypíná, když se právě nepoužívá. Ale u disku připojeného přes USB se tak neděje. Občas se tak neděje vlastně ani pro disk interní. Tuto funkčnost je potřeba evidentně ještě doladit. Start přehrávače vezme asi 30 sekund bez disku, s diskem asi 45 sekund. Je tu ale i režim spánku, ze kterého se probudí takřka okamžitě.

   

  Pevný disk se do Xtreameru nevkládá zrovna pohodlně. Chlazení čipu je řešeno přenosem tepla na spodní kovovou část přístroje

   

  XtreamerTV běží na ukrytém Androidu. Jak praxe ukázala, je to dobře, protože samotný Android na MMC se příliš neosvědčil. Uživatelské rozhraní je zcela přizpůsobeno účelu MMC. Je zde i teoretická možnost spouštění dalších Android aplikací, avšak výrobce zatím tuto oblast běžné uživatelské základně nezpřístupnil.

  Úvodní obrazovka XtreamerTV

   

  Dálkové ovládání pro MMC jako dělané

  Velkou změnou u Xtreameru je dálkové ovládání. Tuto snahu jednoznačně vítáme, protože u dnešní elektroniky vidíme většinu ovládacích prvků na obrazovce, jen se k nim potřebujeme pohodlně a rychle dostat. Velké dálkové ovladače plné tlačítka dávno nejsou potřeba!

  V případě Xtreameru obsahuje dálkové ovládání potřebná tlačítka a ovládání systému s ním je promyšleno docela dobře. Směrovost je velmi dobrá. Jen ta velikost ovladače je až příliš malá a provedení zbytečně hranaté. Ovladač je podobný tomu od Apple TV, i když raději bychom viděli něco, jako je LG Magic Remote Control.

  Jaké jsou potom reakce na povely z dálkového ovladače? Občas chvilku trvá, než příkazy Xtreamer zpracuje. I když jej pohání 700MHz procesor a 512 MB RAM, tak ne ve všech sekcích je rozhraní naprosto svižné. Zejména hlavní obrazovka působí mírně pomalejším dojmem. Ale hlouběji v sekcích to již není tak zlé. Celkově nám rychlost rozhraní nijak v užívání nepřekážela.

   

  Knihovny, kam se podíváš

  XtreamerTV staví do popředí knihovny médií. Skenuje připojená úložiště a doplňuje média o správné názvy, obohacuje je popisy z filmové databáze a přiřazuje jim „obal“. Svými sbírkami tak můžete proplouvat opravdu elegantně.

  Aby toto vše fungovalo, je třeba určité snahy. Přístroj se musí mít čeho chytit, aby informace k médiím dohledal. Stěžejní tak je název souboru či složky. Žádný automat nefunguje dokonale a tak se občas stane, že XtreamerTV nerozpozná soubor správně. Pak nezbývá, než jej na úložišti zkusit pojmenovat jinak.

   

  Knihovna filmů má sice ještě pár much, ale jinak jde o povedenou záležitost. Informace o filmech jsou většinou česky, občas anglicky

   

  Vyzkoušeli jsme různé soubory s různými výsledky. Třeba filmy s anglickými názvy byly rozpoznávány převážně správně (Prometheus). Horší to bylo v případě českého pojmenování zahraničního filmu (Vesnice -> The Village). Přitom ale, pokud jsme předložili český film pojmenovaný česky, byl rozpoznán, ovšem systémem prezentován pod názvem anglickým (Stíny horkého léta -> Shadows of a Hot Summer). Pokud ale pojmenujete složku či soubor nedůsledně, pak se snadno stane, že koncert Rogera Waterse: In The Flesh (správný název je Roger Waters: In the Flesh Live) bude označen za německou kriminálku z gay prostředí (In The Flesh)…

  V rozhraní není k dispozici aktuálně povel, jak manuálně vybrat správné označení souboru. Problém tak nastává, když se jmenují třeba dva filmy stejně. Není tu ani možnost přejmenování souboru (v poslední verzi firmwaru sice přibyl jednoduchý správce souborů, ale přejmenování v něm chybí).

  Hudební knihovna nedosahuje takové propracovanosti, jako ta filmová. Dochází zde pouze o snahu najít přebal alba na internetu.

   

  Xtreamer TV jako internetová brána?

  V knihovnách filmů a hudby můžeme snadno spouštět doporučované nové trailery a hudební klipy, které přístroj čerpá z YouTube. A YouTube je i jediná aplikace, která je v přístroji aktuálně dále využitelná. Funguje rychle a spolehlivě. Ale čekali bychom zde širší nabídku.

  S internetem se lze propojit přes dva typy účtů – učet Google a přímo účet vytvořený u Xtreameru. Když se přihlásíte Google účtem, uvidíte svou e-mailovou schránku na Gmailu. Jenže jak s ní dále pracovat? To jsme po rozhraní běhali marně, ovšem nástroje jsme k tomu nenašli. A kde jsou další propojené služby? Ani YouTube vás nebere jako přihlášeného uživatele se všemi svými oblíbenými položkami a playlisty… A co třeba internetová rádia Také nic. Zatím...

   

  Internerové aplikace - tady si z nás dělají asi v Xtreameru srandu. Nekonfigurovatelné zpravodajství rotující v dolní části, počasí, náhled Gmailu a YouTube. Slabé, zatím velmi slabé!

   

  Účet Xtreamer vám umožní přistupovat k přístroji vzdáleně, i přes internet. Ve webovém prohlížeči se tak můžete dostat k úložištím připojeným k Xtreameru (Remote) a také mu můžete zadávat torrenty, které pro vás má stahovat (tzv. Download GUI - Transmission Web Interface).

  Postrádáme propracované vzdálené ovládání přehrávání – zejména z mobilního telefonu nebo tabletu by to mohlo přijít vhod. K dispozici je pouze aplikace pro Apple systémy (XTV Plus). Na všech platformách pak lze využít jedině spuštění přehrávání z webové stránky určené pro procházení obsahu disku - Remote.

  Ještě, že k XtreamerTV lze alespoň přistupovat jako k NAS úložišti po síti. Čtení z disku po síti probíhá maximální rychlostí 100megabitové LAN, tedy kolem 10 MB/s. Zápis na disk funguje poloviční rychlostí, kolem 5 MB/s. Připojíme-li Xtreamer k počítači přes USB, tedy jako přenosný disk, dosáhneme rychlosti kopírování blížící se 25 MB/s pro čtení a 17 MB/s pro zápis. Škoda, že nejde o rychlejší standard USB 3.0, který by měl smysl alespoň pro čtení z Xtreameru. Pokud byste chtěli využívat bezdrátovou síť, musíte si přikoupit USB síťovou kartu. 

   

  Přehráváme multimédia

  Knihovny se docela povedly, internetové funkce a aplikace zatím působí velmi chudě s nevyužitým potenciálem. Pojďme tedy k samotnému přehrávání obsahu, což je pro MMC stěžejní.

  Obsah můžeme přehrávači předkládat z interního HDD, z připojených síťových složek (ať už DLNA, nebo i jiné klasické protokoly pro sdílení složek) a také z pamětí či zařízení připojených k USB portům. Přímé přehrávání z jiných přístrojů, jako např. AirPlay zdá se zatím ještě funkční není.

  Připojení úložišť je jednoduché a procházení obsahu také. Každé připojené úložiště je skenováno a zařazováno do knihoven. Přehrávat pak můžeme z oblíbených, z knihoven, nebo při procházení úložišť a složek.

  Podpora různých formátů je velká, i když ne neomezená. Náročné testovací video Oceanic Demo s datovým tokem kolem 40 Mb/s ve formátu h.264 s 16 ref snímky XtreamerTV přehraje bez potíží. Ovšem hlavně z HDD nebo z USB. Při přehrávání přes lokální síť jsme zaznamenali občasné trhání. Xtreamer se nebojí ani různých kontejnerů, například AVI, MKV, MP4, MOV, MTS, M2TS, MPEG a nezastaví se ani před obrazy DVD nebo BD disků.

  Většinu běžných formátů včetně vysokého rozlišení tak Xtreamer hravě zvládne. Speciality jej ale dokážou rozhodit až tak, že přestane do dalšího restartu spolehlivě fungovat.

  Informace o filmech z knihovny jsou užitečné a pěkné, i když také ještě nedotažené do stavu, kdy by plně využívaly svůj potenciál. A to potvrzují i některá tlačítka v grafickém prostředí, která nezakrývají, že budou využita teprve v budoucnosti. 

  Možnosti přehrávání, zejména videa, jsou velmi dobře zvládnuté. Titulky si lze nastavit k dokonalosti, lze je i vybírat z různých umístění atd. I když jejich automatické či manuální stažení z internetu, které bylo slibováno, tu zatím není. Také navigace uvnitř filmu je rychlá (posun po dvou různých časových úsecích), i když postrádáme skoky po kapitolách.

   

  Volby dostupné při přehrávání jsou mimořádně bohaté. Taktéž nastavení titulků

   

  Informace o filmu můžeme zobrazit i v průběhu přehrávání. Posun po nahrávce je rychlý a pohodlný

   

  Přehrávač pro děti

  Chcete pouštět dětem pohádky a dopřát jim zároveň určitou volnost? Přesně na to v Xtreameru mysleli. Rozhraní lze přepnout do dětského režimu, kde lze listovat pouze pro děti určenou složkou v dětsky atraktivním prostředí. Děti zde listují filmy a případně si je pouští.

  Je to užitečné a funkční, ale vidíme zde jednu chybu. Z dětského rozhraní se vyskakuje tlačítkem Menu na ovladači. Chtělo by to poněkud solidnější jištění, nějaký zámek, aby si děti rozhraní „nerozhodily“ a aby třeba přístroj startoval rovnou do tohoto rozhraní. Také vázanost na jedinou složku na lokálním disku mnohé nepotěší.

   

  A tak málo stačilo, aby rozhraní pro děti bylo použitelné. Takhle stačí zmáčknout tlačítko menu a dítě skončí v běžném "dospělém" prostředí...

   

  Velký, ale zatím nevyužitý potenciál

  Množství funkcí, které se XtreamerTV snaží přinášet a v budoucnu ještě snažit bude, je velké. A nelze se tak ani divit, že některé ještě dotaženy do konce nejsou. Ale v tuto chvíli jich je ještě docela hodně. S Xtreamerem to vypadá jako permanentní deja-vu. První Xtreamer byl zpočátku také plný chyb a nedodělků, ale dotáhl to ve své době na nejlepší MMC na trhu (vzhledem k ceně). Stane se tak i u XtreamerTV? Nevíme.

   

  Video s ovládáním XtreamerTV - pro lepší kvalitu obrazu si nastavte vyšší rozlišení

   

  Nyní je XtreamerTV slušný přehrávač médií s vynikajícími možnostmi nastavení titulků a mírně nadprůměrnou podporou formátů. Knihovna filmů s trochou péče funguje také dobře. Ale další internetové funkce toho mají ještě hodně před sebou, protože aktuálně jsou velmi chudé a nevyužívají zdaleka svůj potenciál.

  Dětské rozhraní je dobrý nápad, ale má zásadní nedostatky. Přitom k jejich vyřešení by stačilo jen málo práce programátorů. Ti jsou ovšem zaneprázdněni opravami jiných věcí. Pokud se ale budou oni i komunita TVčku věnovat, mohlo by jít o velmi dobré zařízení. 

   

  Aktuální cena Umax Xtreamer TV v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

   

  záporyklady
  - Nevyladěný a nestabilní systém+ Zajímavý přístup k filmovým knihovnám
  - Nepohodlná výměna pevného disku+ Nízká spotřeba
  - Uspávání disků je nespolehlivé+ Jednoduché ovládání
  - Málo internetových funkcí/aplikací+ Široká podpora formátů videa a audia
  - Zatím chybí mnohé slibované funkce+ Dobrá podpora titulků
   + Dostatek USB portů

  Na další straně recenze najdete výsledky testů a technické parametry. Za zapůjčení produktu děkujeme společnosti UMAX Czech a.s.

   

  Výsledky přehrávání HD videa

  Kontejner/příponaKompreseLevel/refZvukRozlišeníBitrateVýsledek
  Matroska/MKVMPEG-4 AVC h2645.1/8AC31280x5445 Mbpsok
  Matroska/MKVMPEG-4 AVC h2645.1/16AC3/AC31280x7202 Mbpsok
  Matroska/MKVMPEG-4 AVC h2645.1/16AC3/AC31920x108040 Mbpsok
  Matroska/MKVMPEG-4 AVC h2645.1/8DTS1920x10405 Mbpsok
  Matroska/MKVMPEG-4 AVC h2645.1/9AC3/AC31280x7206 Mbpsok
  DivX HD/MKVMPEG-4 AVC h2644.0/3AAC LC/AAC LC1920x10807 Mbpsok
  MPEG-TS/MPEGMPEG-2xAC31920x108011 Mbpsok
  QuickTime/MOVMPEG-4 AVC h2644.0/2AAC LC1920x8169 Mbpsok
  QuickTime/MOVMPEG-4 AVC h2644.0/2AAC LC1920x81610 Mbpsok
  MPEG-TS/TSMPEG-2xAC31920x108037 Mbpsok
  Windows Media/WMVVC-1 (WMV3)xWMA31440x10808 Mbpsok
  Windows Media/WMVVC-1 (WMV3)xWMA31280x7207 Mbpsok
  BDAV-AVCHD/MTSMPEG-4 AVC h2644.0/2AC31440x108015 Mbpsok
  BDAV-AVCHD/M2TSMPEG-4 AVC h2644.0/2AC31440x108012 Mbpsok
  BDAV-AVCHD/M2TSMPEG-4 AVC h2644.1/3AC31920x10808 Mbpsok
  Matroska/MKVMPEG-4 AVC h2645.1/4-4096x216036 Mbpsne

   

   

  Výsledky přehrávání SD videa

  Formát videaVýsledek
  divx3_fast_motion_mp3_cbr_29fps_640x432ok
  divx3_low_motion_mp3_25fps_688x416ok
  divx3_low_motion_mp3_VBR_25fps_640x336ok
  divx651_gmc_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272ne
  divx651_hometheatreprofile_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272ok
  divx651_qpel_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272ok
  divx651_qpel_gmc_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272ne
  xvid_ac3_23976fps_640x272ok
  xvid_ac3_bvop_23976fps_640x272ok
  xvid_bvop_nvop_ac3_29fps_672x288ok
  xvid_bvop_nvop_mp3_VBR_23976fps_576x304ok
  xvid_bvop_nvop_mp3_VBR_23976fps_608x336ok
  xvid_gmc_ac3_23976fps_640x272ne
  xvid_gmc_ac3_bvop_23976fps_640x272ne
  xvid_gmc_PB_ac3_bvop_23976fps_640x272ne
  xvid_gmc_qpel_ac3_23976fps_640x272ne
  xvid_PB_ac3__bvop_23976fps_640x272ok
  xvid_qpel_ac3_23976ps_640x272ok
  xvid_qpel_ac3_bvop_23976fps_640x272ok
  xvid_qpel_gmc_PB_ac3_bvop_23976fps_640x272ne
  xvid_qpel_mp3_vbr_25fps_672x272ok
  xvid_qpel_PB_ac3_bvop_23976fps_640x272ok
  DivX Ultrane
  Nero Digital Standard Profilene
  DVRMSne
  WTVne
  Soubory z DVD-Videaok
  Obraz disku DVD/BD (ISO)ok

  Přehrávání bylo zkoušeno ze sítě, z HDD a z USB. Náročné Oceanic Demo ze sítě neběželo zcela plynule, z HDD a USB ano. 

   

  Výsledky přehrávání audia
   

  formát audiavýsledek
  FLACano
  MP3ano
  WAVano
  WMAano
  OGGano
   

   

  XtreamerTV – technické specifikace

  Procesor: SMP867X 700MHz by Sigma Designs

  Operační paměť: 512MB DDR2 RAM

  NAND Flash: 512MB

  FW/OS: Založen na Androidu v2.2 Froyo

  A/V výstupy:

  • HDMI 1.3 výstup
  • Optický Audio výstup
  • Phone jack pro A/V výstup (Composite/Analog Audio)

   

  Konektivita:

  • Ethernet 10/100Mbps
  • USB 2.0 Host Port x 3
  • USB 2.0 Device Port
  • Wi-Fi Dongle (Volitelné příslušenství)
  • SATA konektor pro 2.5" HDD
  • Wi-Fi displej (Volitelné příslušenství)

  Podpora video formátů: .MKV, .mpg, .avi, .wmv, .divx, .vob, .tp, .ts, .trp, .dat, .iso, .ifo, .m2t, .m2ts, .mov, .flv

  Podpora video kodeků: MPEG 1/2/4, AVI, XVID, WMV9 (MP@HL), H.264, (MP@HL4.1), VC-1 (AP@L3)

  Podpora formátů titulků: smi, sub/idx, srt, ssa, ass

  Podpora audio formátů: FLAC, MP3, WMA, AAC, Ogg, Dolby Digital, WAV, etc.
  Dolby Digital, Dolby TrueHD, DTS Digital, DTS MA, (Down mixing and pass through)

  Obsah balení:

  • XtreamerTV
  • Napájecí adaptér
  • Dálkové ovládání
  • USB Slave kabel
  • Český uživatelský manuál

   

  PŘIDAT KOMENTÁŘ

  0 Komentáře

 • Doporučujeme podobný obsah z našeho webu

 • Poradna

 • Komerční odkazy

  Používáme fotky z DepositPhotos
 • Anketa

  Jak přijímáte televizní vysílání?
 • Inzerce

 • Užitečné články k přečtení

  AV receiver

  AV receiver je mimořádně užitečné zařízení, jehož význam rozhodně neklesá. Naopak je až s podivem, kolik audio-video-počítačových nadšenců by jej využilo, ale přesto jej ještě nemají. Přitom takovéto zařízení vám může sloužit 10 až 20 let. Zjistěte s námi, k čemu vám bude dobrý a jakým byste si mohli třeba udělat radost.

  virtuální adresa pro zásilky ze zahraničí

  Nakupovat v zahraničí může být velmi výhodné. Mnohdy ale prodejci nedoručují do našich končin. Naštěstí existují služby pro přeposlání zboží. Tyto služby vychází občas i levněji, než doručení přímé.