Recenze VisionBooku 14Wi Plus – vítej, Godote, černá ti sluší

 • Igor Viduna
  Kategorie: Recenze, Přenosná zařízení
  Bře 28, 2017
  14× Komentováno

  Papírově stroj slibuje solidní zážitek. IPS displej s plným HD rozlišením 1080p a konečně 4 GB RAM v černém elegantním těle za baťovských 5 990 Kč nezní špatně. Škarohlídi možná namítnou, že laptopu od Umaxu chybí procesor. Ten tu je – slabý, ale vyladěný, úsporný a 4jádrový. A zkušenosti nabádají, že není důvod na něj ukazovat dlouhý nos. Přehrávání filmů v HD kvalitě se neobávejte, stejně tak jednoduchých her ze Storu včetně 3D závodů.

   

   

  Konečně ho máme v rukou, na první pohled se nám líbí. Je menší, tenčí i lehčí než starší 14 Wi – displej má mnohem subtilnější rámeček. Černá mu sluší. Tělo je plastové, matné. Otisků se tolik bát nemusíte – jsou vidět více než u světlých šasi, ale s Piano Black se to nedá srovnat. Umývejte si ruce, nebo ho jednou za čas otřete hadříkem (nikoliv tím na podlahu :o). Celkově subtilní a vcelku měkké – působí křehce, o zem bychom s ním neházeli. 14 Wi byla jistě bytelnější.

   

  Srovnání stříbrného Umaxu Visionbook 14Wi s černým 14Wi Plus.

   

  Jak si vedl s výkonem a výdrží?

  Nelžeme si do kapsy. Jako záleží na velikosti, tak podaném na výkonu a výdrži. Proto se jim pojďme blíže věnovat hned ze startu. U grafické karty Intel HD Graphics, kterou Intel počastoval přídomkem 400, jsme spekulovali, zda bude v nějakém ohledu jiná, lepší (ve srovnání s tou u Atomu x5-8300). Není.

  Některé programy ji stále identifikují bez pro někoho atraktivní číslovky a ukazují stejné parametry. Aby ne, máme tu stejné jádro IGP i CPU a ani Intel se nesnaží zakrýt totožné parametry, kromě vyšší max. frekvence procesoru (nikoliv grafického jádra). Číslovka 400 u integrované grafiky neznamená nic, možná má poukazovat na (nízký) výkon a počet tzv. Execution units. V portfoliu procesorů amerického výrobce totiž najdeme cifry o řád vyšší a ještě líbivější názvy jako Iris Pro 5200 či Inel HD Graphics 2500 / 4000 / 5000 apod. Nově zase identifikuje grafické názvy ve stovkách.

   

   

  Umax 14Wi Plus
  LCD displej14,1 palců, 1 920 × 1080, IPS
  ProcesorIntel Atom Processor x5-Z8350
  4 jádra, 1,44 GHz / 1,92 GHz
  Cache 2 MB, 14 nm, SDP 2 W
  RAM4 GB DDR3L
  Integrované grafické jádroIntel HD Graphics 400
  200 MHz až 500 MHz
   12 Execution Units
  Pevný diskeMMC 32 GB
  Čtečka paměťových karetmikro SDXC (do 128 GB)
  KonektivitaWi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.0
  Portynapájecí port, 1× USB 3.0, 1× USB 2.0, mini HDMI, audio
  AkumulátorLi-Ion, 10 000 mAh
  Další výbavaČelní 2Mpix kamera, 2× repro, 2× mikrofon
  Hmotnost notebooku1,22 kg
  Hmotnost adaptéru96 g
  OSWindows 10 (64 bit)
  Doporučená cena (s DPH)5 990 Kč
  Záruka2 roky

   

  Osvědčený 3DMark nepřekvapil, nárůst výkonu odpovídá nepatrně rychlejšímu taktu. Čemu nerozumím, jsou výsledky u GFXBench. Spustil jsem jej snad 10krát a stále byly obdobné – 14Wi zde vede na plné čáře. Příčina nás nenapadá – stejná verze desítek, stejné ovladače z Windows Update. Férově musíme napsat i to, že s PowerMarkem měla novinka problémy též, prostě padal a neproběhl do konce. Oficiálně patří na Windows 7, tak jsme ho vyřadili a nakonec zvolil alternativu v podobě HD filmu od Nvidie propagující PureVideo 1 080p ve stále se opakující smyčce.

   

  Výsledky testůUmax 14Wi PlusUmax 14WiSrovnání
  3DMark Professional
  Ice Storm Extreme11 06210 171109%
  Cloud Gate1 5571 474106%
  Sky Driver801802100%
  GFXBench 4
  High Level testy
  Car Chase354 Frames690 Frames51%
  Manhattan 3.1588 Frames953 Frames62%
  T-Rex1 306 Frames1 838 Frames71%
  Low Level testy
  ALU 2532 Frames975 Frames55%
  Texturing1 640 Mtexel/s1 732 Mtexel/s95%
  Výdrž akumulátoru
  Sledování filmu (1080p)*9 h 35 min.12 h 29 min. 

  *Jas 25 %, zvuk 20 %, bez Wi-Fi, použit program Filmy a TV pořady, PureVideo 2007 Demo Video od Nvidia.

   

  Výkon eMMC úložiště je v porovnání s 14Wi podstatně lepší. Měření v CPU-Z taktéž vyšlo lépe.

   

  V diskusích jsme též odhadovali, jak na tom bude novinka s výdrží akumulátorů, kterou 14 Wi předčí spoustu dražších strojů. Vlastně jde o jeden z nejdéle běžících notebooků na baterii, jaký jsem měl v rukou za ta léta praxe. Novinka má evidentně vyšší spotřebu elektrické energie, což jsme čekali. Displej je jasnější, takže jsme jeho jas mohli snížit více než u 14Wi (třeba na 10 %) a stále by byl obraz srovnatelný. Tím by šlo asi nějakou tu hodinku nahnat. Ale měření je měření. Přesto si uvědomte, že čas kolem 10 hodin nelze označit za fiasko, naopak. Jen je 14Wi v tomto ohledu lepší. Alespoň nebude případná volba tak banální.

   

   

  Repro, displej – aby řeč nestála

  Vše se zlepšilo, výkon reproduktorů i kvalita zvuku. Stále jsou to „šumítka“, ale jsou hlasitější i lépe hrají. Navíc jsou umístěny více vpředu a ne tak na boku dole a, co je nejdůležitější, zmizelo šumění při uspání.

   

  Kamera je umístěna netradičně v levém rohu dole na víku pod displejem.

   

  Displej je samozřejmě, co do kvality obrazu, podání barev a jasu (ne)srovnatelně lepší než u 14Wi, posuďte sami z fotografií a videa. Rozlišení bychom ani tak neřešili, ale IPS matici versus TN nelze nepoznat. Obdobně poznáte jízdu v BMW 3 od jízdy ve Škodě Octavii i se zavázanýma očima. Dále to není třeba pitvat. Platíme nižší výdrží akumulátoru.

   

  Umax VisionBook 14Wi - pozorovací úhly.

   

  Umax VisionBook 14Wi Plus - pozorovací úhly.

  Potěší také o poznání rychlejší eMMC úložiště, naměřené hodnoty jsou citelně vyšší než u 14Wi. Jak to, že bootování běží prakticky stejně? Na celkové pružnosti systému to pocítíte spolu se 4 GB RAM až při vyšším vytížení systému hromadou oken s internetem, wordem, zapnutým antivirem, Skypem a kdo ví čím vším.

   

  Ze spodní strany se také při plném výkonu více zahřívá oproti 14Wi „bez Plus“. Zde se asi projevuje méně místa na chlazení a těch pár MHz taktu navíc. Na psaní bude novinka příjemnější díky menší ploše mezi čelní hranou a klávesnicí, která je stejná jako u staršího bratra. Musím též uznat, že zapínání notebooku klávesou přímo na klávesnicích mi přijde čím dál tím sympatičtější. Absence možnosti regulovat jas klávesovou zkratkou nikoliv. Touchpad působí subjektivně jako přesněji reagující na posun i „dvojklik“.

   

   

   

  Kdo počkal, má na výběr

  Stručně řečeno. 14Wi Plus čistě objektivně bude lepší, cenu vyšší o 1 000 Kč s DPH vnímáme jako adekvátní – už kvůli povedenému displeji, RAM a rychlejšímu eMMC i procesoru. Stejně tak reproduktory se povedly lépe. Kladů nalézáme dost.

  Na kancelářskou práci a přenášení je přímo dělaný. 14palcový displej bude dostatečně velký pro většinu běžné populace. Při tom byste na první pohled dle velikosti notebooku hádali méně palců. Full HD rozlišení oceníte spíše při zábavě, ale fakticky se na obrazovku vejde více věcí oproti staršímu modelu. Nemluvě o kvalitách IPS displeje.

  Potud chvála. Přes to mu ocenění nedáme. Těžko se verbalizují důvody, jsou spíše pocitové – čekali jsme tak nějak více… ...že bude „více Adiddas“ (takříkajíc). Možná více výkonu (rozpory v benchmarcích nechápeme). Ptal jsem se, kde je ten lepší procesor a dvojnásobek RAM? Berme to jako laicky naivní pohled a neporozumění technice a tomu, co dělá navýšení paměti. To poznáte opravdu až při velkém zatížení aplikacemi, kdy se projeví rozdíl mezi tím, kdy Windows „sahají“ do vyrovnávací paměti a kdy ne. To by si žádalo hodiny času strávené psaním a férovou prací i zábavou – zkrátka vytížením.

  Co bychom rozhodně rádi vylepšili, je pojetí zdroje – není tu klasický zdroj jako u notebooku, ale prostá nabíječka jako na mobil – má krátký kablík (tenoučkou dvojlinku) a malý napájecí proud. Ten obrovský akumulátor nabíjí opravdu dlouho (přes noc to zvládne) a navíc se při nabíjení opravdu dost zahřívá. Působí celkově lacině. Zde se šetřilo určitě.

   

  Srovnání zdrojů – dole Umax (2,5 A, 5 V) a nahoře HP x2  (5,25 V a 3 A).

   

  Notebook to není špatný, rozhodně ne za takto sympatickou cenu. Jen nedokázal naplnit snad přehnaná očekávání, což mu nemůžeme zazlívat. Mně osobně se stále více líbí starší model. Nejen kvůli ceně, která klesne. Působí na mě doladěněji a propracovaněji, byť facelift jej zvládl posunout kupředu. Pokud jste koupili ten starší, dle našeho soudu jste neprohloupili. Stejně tak, zvolíte-li dražší model, věříme, že neberete zajíce v pytli. Máte zkrátka na výběr. Jen se rozhodněte, co je pro vás důležitější: výdrž a bytelnější šasi nebo obraz a kapacita RAM? O výkonu to není, jak jsme sami viděli.

  Umax VisionBook 14Wi UMM200V44 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
  Porovnat ceny >>
  ZáporyKlady
  - Nemá regulaci jasu LCD na klávesnici+ 14palcový IPS Full HD displej
  - Dlouhá doba nabíjení - slabý zdroj+ Lepší repro i touchpad
  - Zdroj se hodně zahřívá, má krátký kabel+ Nižší hmotnost, malé rozměry
  - Klesla výdrž oproti předchůdci+ Stále dobrá výdrž akumulátoru

   

  Za zapůjčení VisionBooku 14Wi Plus děkujeme společnosti

  PŘIDAT KOMENTÁŘ

  14 Komentáře

  1. Dominancia(bez konkurencie) Intel-u v mobilnej scéne končí, musíme ešte trocha vydržať...APU Raven "ZEN" Ridge (r.2018)je tu...kurňa AMD makajte!!!

  2. Konečně jsem se dočkal recenze. Umax laptopy mám v hledáčku už nějakou chvíli, od doby, kdy jsem narazil na 14wi a téměř se rozhodl pro okamžitou koupi. Pak jsem ale přečetl zmínku o připravovaném nástupci v Q1/2017, který má navýšit RAM a podstatně zlepšit displej. Rozhodl jsem se vyčkat, často jsem hledal na internetu nějaké fotky nebo uživatelské zkušenosti s novým modelem, ale díky neznámosti této značky nikde stále nic, až do teď. Za tuhle recenzi tedy díky, stejně tak za fotky, utvrdilo mne to v rozhodnutí zvolit 14wi Plus. Upřednostním jemnějsí IPS displej s elegantními rámečky. Laptop vypadá na tuto cenovku skvostně.

  3. Jsem rád, že recenze posloužila, jak měla. Spěchal jsem, jak to šlo. :) Notebook to není špatný za ty peníze jsem FullHD IPS displej u konkurence nenašel. Snad se čekání vyplatilo.
  4. Dobrý den, chápu, kam míříte, ale nechal jsem defaultní rozlišení a nejsem si ani vědom, že by šlo u GFXBrnche měnit. Zvolíte test a jedete. U 3DMarku je to jasné, tam se rozlišení nemění, resp. jen dle typu testu. Prostě stený test běží stejně na každém zařízení. Třeba takový PCMark byl problémem na více zařízenich a navíc je děsně obrovský, ten jsem vyřadil již dávno. V první chvíli jsem si řekl, že GFXBench dám pryč, ať není, co řešit ale nakonec jsem ho tam nechal. Výsledky jsou dost zajímavé vlastně. Jinde x5-8350 vede nad x5-8300. Pro mě je to záhada. Hezký den
  5. Dobrý den, je to přesně, jak říká kolega, samozřejmě je chlazen pasivně. Ani jsem to nezmiňoval, protože to beru tak nějak již za samozřejmé. Když jsem ale poprvé viděl pasivně chlazený notebook, tuším HP 255 s Pentiem N, to jsem valil bulvy... :o)
  6. Ďakujem veľmi pekne. Prosím Vás, neviete náhodou či je aj Lenovo IdeaPad 100s-14IBR taktiež chladený kompletne pasívne? Prípadne aké procesory ešte zvyknú byť chladené bez vetráku?

  7. Dobrý den, no podle fotek to vypadá, že bude pasivní. Ptejte se na zákaznické podpoře prodejce či Lenova. Procesor Intel Pentium N3710 má SDP 4 W (běžná spotřeba) a TDP (max. spotřeba) 6 W a to není stále moc - v dobách Pentií M, Core 2 Duo bylo běžných 35 W. Těžko říci procesor, u SDP 10 W už bych to ale neviděl, záleží jak to pojme výrobce, velikost těla atd. Z principu Atomy určitě a u Celeronů N a Pentií N bych to též očekával.
  8. Dobrý den,
   Tento notebook jsem si nově pořídil a trošku mě na něm štvou některé drobnosti:
   - Krátký kabel - 1,5 metru je málo a člověk musí sedět kousek od zásuvky
   - nabíječka nabíjí opravdu pomalu - dokonce tak pomalu že když notebook vybiju, zapojím do nabíječky a hned zapnu, tak se třeba po 5ti minutách používání vypne kvůli málo nabité baterii
   - klávesnice se lehce prohýbá když na ní píšu
   - touchpad nemá žádný driver - to znamená, že si ho nemůžu přizpůsobit svým požadavkům, například změnit směr scrollování nebo nastavit akce po trojitém dotyku

   - na druhou stranu je tento notebook elegantní a displej je opravdu kvalitní.

   Také jsem se pokoušel najít drivery na tento NB a nepohodil jsem. Máte někdo odkaz?

   Děkuji

  9. Dobrý den,
   našel jsem balíček ovladačů na stránkách umaxu, tak pokud o nic ještě nevíte, tak snad vám pomůžou.
   http://www.umax.cz/umax-visionbook-14wi-plus/#support

   Můžu se prosím zeptat, zda drivery umožňují celkovou blokaci gest touchpadu? Také by mě zajímalo z praxe jak rychle nabíječka nabije přístroj a jaký má nabíječka konektor - zda lze nahradit třeba silnější.
   Díky za odpověď.
   Marek

  10. Dobrý den,
   je u tohoto notebooku možno zablokovat gesta touchadu? Aby se mi okno nespustilo na lištu pokaždé když přejedu prstem shora dolů?

   Díky za odpověď.

   Skočovský

  11. Dobrý den,
   je u tohoto notebooku možno zablokovat gesta touchadu? Aby se mi okno nespustilo na lištu pokaždé když přejedu prstem shora dolů?

   Díky za odpověď.

   Skočovský

 • Doporučujeme podobný obsah z našeho webu

 • Poradna

 • Komerční odkazy

  Používáme fotky z DepositPhotos
 • Anketa

  Jak přijímáte televizní vysílání?
 • Inzerce

 • Užitečné články k přečtení

  gramofon

  Prodeje gramodesek dramaticky rostou, stejně tak přibývá lidí poslouchajících hudbu z gramofonu. Analogově. Je to nostalgie, je to magie, může to být i kvalitní zvuk. Ale má to smysl?

  satelitní příjem

  Satelitní příjem je velkou konkurencí pozemního vysílání. Má své nevýhody, ale jeho výhody převažují. Zjistěte vše o tomto způsobu příjmu televizního vysílání. Vysvětlíme si jak technologii, kterou jsou vybaveny satelitní přijímače, tak i možnosti naladění, nastavení paraboly, propojení a výběr vhodných prvků a poskytovatele vysílání.