Sobota , 15. 06. 2024

Vít

Recenze VisionBook 12Wg Tab – ani kočka, ani pes?

Dnes testovaným zařízením se výrobce snaží nabídnout duchovního nástupce, resp. klon, dříve uvedených zařízení typu 2 v 1 - stejně velkého VisionBooku 11Wa a menšího 10Wi-S. Od každého si bere něco, vždy vlastním způsobem. Chce být zcela novým a neokoukaným modelem v nabídce Umaxu. To se mu dozajista daří...

03. 04. 2020

03. 04. 2020

Dnes testovaným zařízením se výrobce snaží nabídnout duchovního nástupce dříve uvedených zařízení typu “2 v 1” – stejně velkého VisionBooku 11Wa a menšího 10Wi-S. Od každého si bere něco, vždy vlastním způsobem. Chce být zcela novým a neokoukaným modelem v nabídce Umaxu. To se mu dozajista daří…

Umaxu se opět do malého těla 11palcového tabletu podařilo vměstnat prakticky celý notebook včetně již tradičního slotu pro SSD disk typu M.2 (opět musíte vybírat modely se SATA rozhraním, nikoliv rychlejší NWMe). 

TIP: Video z rozbalování tabletu jsme již vdali dříve.

Pozor na výběr správného SSD disku, musíte volit typy s řadičem SATA, existují totiž PCI-E, které v tomto notebooku nerozjedete. Výrobce na webu uvádí přímo doporučené modely z vlastní produkce, ale nebáli bychom se modelů ani od jiných výrobců jako Western Digital Green apod.

Rozdíl mezi jednotlivými typy disků je patrný na první pohled.

Kromě toho opět čekejme Full HD dotykový displej s IPS maticí, Celeron N4000 (tedy novější “Gemini Lake”), 4 GB RAM a dva porty USB 3.0 (ano Umax se drží starého značení, nově USB 3.1 Gen 1) a prostě vše, co od podobného zařízení čekáte, včetně již 64GB eMMC úložiště. Snahu o “profi” segment dokreslují Windows 10 Pro. Proč? Kdo ví…

UMAX VisionBook 12Wg Tab
LCD displej 11,6palců, dotykový IPS, 1 920 × 1 080 pixelů
Procesor Intel Celeron N4000 „Gemini Lake“
1,1 GHz – 2,6 GHz, 4 MB cache
2 jádra, 14 nm, SDP 4,8 W, TDP 6 W
RAM 4 GB LPDDR4
Integrované grafické jádro Intel UHD Graphics 600, 200 MHz až 650 MHz, 12 execution units
Pevný disk 64 GB eMMC, M.2 SATA SSD 2280 slot
Čtečka paměťových karet Slot na micro SDHC / SDXC karty (max. 128GB)
Konektivita 802.11ac/b/g/n, Bluetooth 5.0
Porty 2 × USB 3.0, micro HDMI výstup, 3.5mm jack pro sluchátka
Multimedia Přední 2MPix a zadní 5MPix kamera, stereo repro, 2 × mikrofon
Akumulátor Li-Ion 4 000 mAh; 7,4 V
Hmotnost (bez klávesnice) 769 g
Hmotnost (s klávesnicí) 1,05 kg
OS Windows 10 Pro
Doporučená cena (s DPH) 6 990 Kč
Záruka 2 roky
K TÉMATU  Sony NAS-Z200iR a CMT-Z100iR: inspirace u SqueezeBoxu?

Ve srovnání se předchůdcem 11Wa pak kvitujeme s radostí dítěte, které dostalo nové autíčko, skutečnost, že se 12Wg zaleka tak nepřehřívá. Macima naměřená při plném zatížení během běhu benchmarků jsou velmi sympatická. Pro srovnání předkĺádáme i hodnoty u staršího modelu, ten se zrovna vráti kamarádovi ze čtvrté záruční opravy a Mall nechce vracet peníze. To sem ale nepatří.

Záznam teplot programem HWInfo64 (zleva) – VisionBook 12Wg Tab a 11Wa.

Nehraje si na notebook, takže kromě přední 2MPix kamery naleznete i vzadu 5Mpix fotoaparát. Polemizovat o jeho nadbytečnosti v době kvalitních mobilních telefonů a tzv. fotomobilů s diodama v roli blesku vnímáme jako ztrátu času. Kdyby jej kluci hodili dopředu a tu 2Mpix vykopávku nechali pohřbenou, udělali by možná lépe.

A to i přes snahu o zúročení kamery třeba funkcí dokument či tabule, které nastaví fotoaparát tak, že vyhledává text nebo “přepálí” kontrast. Milé, ale z tkaničky bič neupleteš prostě.

Ladí, neladí?

O výkonu, výdrži již představu máme. Jak to ale celé vlastně v reálu funguje? Popravdě lépe než Umax 11Wa Pro, který se měl tendence přehřívat a mé zkušenosti s jedním, za rok a čtvrt 4krát opravovaným, hovoří za vše. Zde se šasi tolik nepřehřívá a drží si snesitelné teploty. Nezbývá než věřit, že se inženýři poučili. Ono to také vypadá na lepší materiál zadní stěny, těžko přemýšlím, zda je to jen plast či nějaký hořčík apod.

Umax VisionBook 12Wg 11Wa
3DMark Professional
Time Spy 397  
Night Raid 1 469
Sky Diver 1 268 1 246
PCMark 10 Professional
Express 1 928  
Výdrž baterie (Gaming) 2 h 59 min.
Výdrž baterie (Modern Office) 6 h 28 min.
Výdrž baterie (Idle) 8 h 51 min.
GFX Bench 5 / 4 (OpenGL)
Aztec Ruins (Normal) 642 N/A
Car Chace 597 525
T-Rex 2 589 1 932
ALU 2 1 147 1 024
T-Rex (battery) 208 min. 141 min.
Cinebench R20
CPU 301 200
K TÉMATU  Recenze tabletu Sencor Element 9,7: Vztah hlavně pracovní

 

Hlavním definičním bodem a kamenem úrazu v jednom se pro nás stává samotná koncepce Umaxu 12Wg Tab. Tedy 11,6palcový tablet s vlastním stojanem (kovovým) s přídavnou klávesnicí zapouzdřenou do nějaké semišové tkaniny, kterou drží, vlastně přidržují, jen magnety ve spojení s počítačem.

Na první pohled působí zařízení relativně stylově, klávesnice je navíc nizoučká, dobře se vám na ní bude psát a na dotyk je příjemná. Pouze počítejme, že hl. váhu má tablet. Kdo z vás nechytá notebook za klávesnici? A díky jeho stojanu jsou vcelku malé možné úhly nastavení, aby nespadl apod.

Klávesnice má spodní část pěkně “semišovou”, nebude klouzat, je to krásně tiché. Jak bude vypadat za rok přenášení a častého používání? Navíc na stole zabere poměrně dost místa oproti rozměrově srovnatelnému notebooku (ten má diplej ve vzduchu a drží jej základna). Reproduktory jsou umístěny pod “nohou” na bocích, elegantní i nutné vzhledem u rozměrům. Takže v módu tabletu je zvuk tlumen právě fyz. překážkou. To lze přežít. Samotný zvuk při tom hodnotíme jak lepší oproti jiným testovaným zřízením podobné koncepce. Byť nejlépe to mělo vyřešeno HP Pavilion x2, které je mělo kvalitní a pěkně vedle displeje.

TIP: VISIONBOOK 14WG PLUS – GEMINI VE ŠVIHÁCKÉM KABÁTĚ

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Ať už budete chtít instalovat nová Windows 7 na HTPC, nebo na svůj klasický počítač, může se vám hodit následující postup. Instalace z USB je nyní mimořádně snadná.

Dlouho jsem u svých notebooků hluk a aktivní chlazení neřešil. Prostě ho prostě neměly, díky Atomu či Celeronu N si vystačili s pasivním chlazením. Zatoužil jsem však po výkonu Intel Core i5 procesoru, více RAM (2 ani 4 GB už mi nestačí) a plnohodnotném SSD disku, což s sebou nese opět aktivní chlazení a hluk ventilátoru...
BMW Manufacturing oznámilo nové partnerství s Figure, robotickým startupem, který se specializuje na humanoidní roboty. Díky partnerství budou roboti Figure nasazeni v závodě BMW ve Spartanburgu v Jižní Karolíně, největším vývozci automobilů v USA. Toto je první komerční dohoda, kterou Figure podepsala od svého založení v roce 2022. Společnost neprozradila, kolik robotů bude BMW používat, ale uvedla, že partnerství začne s malými množstvími a bude se rozšiřovat, pokud roboti splní výkonnostní očekávání.

Nepřehlédněte

Každému z nás se jistě stalo, že jsme omylem smazali soubor, zavadili o Delete, anebo se k němu chtěli později vrátit. První možností je Koš ve Windows již od pradávna. Co dělat, když jste jej vysypali (často automaticky), anebo jste tak učinili např. na paměťové kartě či flash disku, kde koš není nastaven? Zde přichází ke slovu různé utility, které data dokáží „vytáhnou ze záhrobí“. Jako dnes testovaný program EaseUS Data Recovery Wizard.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek