Recenze VisionBook 12Wg Tab - ani kočka, ani pes?

 • Igor Viduna
  Kategorie: Recenze, Přenosná zařízení
  Dub 03, 2020
  0× Komentováno

  Dnes testovaným zařízením se výrobce snaží nabídnout duchovního nástupce dříve uvedených zařízení typu "2 v 1" - stejně velkého VisionBooku 11Wa a menšího 10Wi-S. Od každého si bere něco, vždy vlastním způsobem. Chce být zcela novým a neokoukaným modelem v nabídce Umaxu. To se mu dozajista daří...

  Umaxu se opět do malého těla 11palcového tabletu podařilo vměstnat prakticky celý notebook včetně již tradičního slotu pro SSD disk typu M.2 (opět musíte vybírat modely se SATA rozhraním, nikoliv rychlejší NWMe). 

  TIP: Video z rozbalování tabletu jsme již vdali dříve.

  Pozor na výběr správného SSD disku, musíte volit typy s řadičem SATA, existují totiž PCI-E, které v tomto notebooku nerozjedete. Výrobce na webu uvádí přímo doporučené modely z vlastní produkce, ale nebáli bychom se modelů ani od jiných výrobců jako Western Digital Green apod.

  Rozdíl mezi jednotlivými typy disků je patrný na první pohled.

  Kromě toho opět čekejme Full HD dotykový displej s IPS maticí, Celeron N4000 (tedy novější "Gemini Lake"), 4 GB RAM a dva porty USB 3.0 (ano Umax se drží starého značení, nově USB 3.1 Gen 1) a prostě vše, co od podobného zařízení čekáte, včetně již 64GB eMMC úložiště. Snahu o “profi” segment dokreslují Windows 10 Pro. Proč? Kdo ví...

  UMAX VisionBook 12Wg Tab
  LCD displej11,6palců, dotykový IPS, 1 920 × 1 080 pixelů
  ProcesorIntel Celeron N4000 „Gemini Lake“
  1,1 GHz – 2,6 GHz, 4 MB cache
  2 jádra, 14 nm, SDP 4,8 W, TDP 6 W
  RAM4 GB LPDDR4
  Integrované grafické jádroIntel UHD Graphics 600, 200 MHz až 650 MHz, 12 execution units
  Pevný disk64 GB eMMC, M.2 SATA SSD 2280 slot
  Čtečka paměťových karetSlot na micro SDHC / SDXC karty (max. 128GB)
  Konektivita802.11ac/b/g/n, Bluetooth 5.0
  Porty2 × USB 3.0, micro HDMI výstup, 3.5mm jack pro sluchátka
  MultimediaPřední 2MPix a zadní 5MPix kamera, stereo repro, 2 × mikrofon
  AkumulátorLi-Ion 4 000 mAh; 7,4 V
  Hmotnost (bez klávesnice)769 g
  Hmotnost (s klávesnicí)1,05 kg
  OSWindows 10 Pro
  Doporučená cena (s DPH)6 990 Kč
  Záruka2 roky

  Ve srovnání se předchůdcem 11Wa pak kvitujeme s radostí dítěte, které dostalo nové autíčko, skutečnost, že se 12Wg zaleka tak nepřehřívá. Macima naměřená při plném zatížení během běhu benchmarků jsou velmi sympatická. Pro srovnání předkĺádáme i hodnoty u staršího modelu, ten se zrovna vráti kamarádovi ze čtvrté záruční opravy a Mall nechce vracet peníze. To sem ale nepatří.

  Záznam teplot programem HWInfo64 (zleva) - VisionBook 12Wg Tab a 11Wa.

  Nehraje si na notebook, takže kromě přední 2MPix kamery naleznete i vzadu 5Mpix fotoaparát. Polemizovat o jeho nadbytečnosti v době kvalitních mobilních telefonů a tzv. fotomobilů s diodama v roli blesku vnímáme jako ztrátu času. Kdyby jej kluci hodili dopředu a tu 2Mpix vykopávku nechali pohřbenou, udělali by možná lépe.

  A to i přes snahu o zúročení kamery třeba funkcí dokument či tabule, které nastaví fotoaparát tak, že vyhledává text nebo “přepálí” kontrast. Milé, ale z tkaničky bič neupleteš prostě.

  Ladí, neladí?

  O výkonu, výdrži již představu máme. Jak to ale celé vlastně v reálu funguje? Popravdě lépe než Umax 11Wa Pro, který se měl tendence přehřívat a mé zkušenosti s jedním, za rok a čtvrt 4krát opravovaným, hovoří za vše. Zde se šasi tolik nepřehřívá a drží si snesitelné teploty. Nezbývá než věřit, že se inženýři poučili. Ono to také vypadá na lepší materiál zadní stěny, těžko přemýšlím, zda je to jen plast či nějaký hořčík apod.

  Umax VisionBook12Wg11Wa
  3DMark Professional
  Time Spy397 
  Night Raid1 469
  Sky Diver1 2681 246
  PCMark 10 Professional
  Express1 928 
  Výdrž baterie (Gaming)2 h 59 min.
  Výdrž baterie (Modern Office)6 h 28 min.
  Výdrž baterie (Idle)8 h 51 min.
  GFX Bench 5 / 4 (OpenGL)
  Aztec Ruins (Normal)642N/A
  Car Chace597525
  T-Rex2 5891 932
  ALU 21 1471 024
  T-Rex (battery)208 min.141 min.
  Cinebench R20
  CPU301200

   

  Hlavním definičním bodem a kamenem úrazu v jednom se pro nás stává samotná koncepce Umaxu 12Wg Tab. Tedy 11,6palcový tablet s vlastním stojanem (kovovým) s přídavnou klávesnicí zapouzdřenou do nějaké semišové tkaniny, kterou drží, vlastně přidržují, jen magnety ve spojení s počítačem.

  Na první pohled působí zařízení relativně stylově, klávesnice je navíc nizoučká, dobře se vám na ní bude psát a na dotyk je příjemná. Pouze počítejme, že hl. váhu má tablet. Kdo z vás nechytá notebook za klávesnici? A díky jeho stojanu jsou vcelku malé možné úhly nastavení, aby nespadl apod.

  Klávesnice má spodní část pěkně “semišovou”, nebude klouzat, je to krásně tiché. Jak bude vypadat za rok přenášení a častého používání? Navíc na stole zabere poměrně dost místa oproti rozměrově srovnatelnému notebooku (ten má diplej ve vzduchu a drží jej základna). Reproduktory jsou umístěny pod “nohou” na bocích, elegantní i nutné vzhledem u rozměrům. Takže v módu tabletu je zvuk tlumen právě fyz. překážkou. To lze přežít. Samotný zvuk při tom hodnotíme jak lepší oproti jiným testovaným zřízením podobné koncepce. Byť nejlépe to mělo vyřešeno HP Pavilion x2, které je mělo kvalitní a pěkně vedle displeje.

  TIP: VISIONBOOK 14WG PLUS – GEMINI VE ŠVIHÁCKÉM KABÁTĚ

  Umax VisionBook 12Wg UMM220T12 lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do Kč (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>
   

  Verdikt

  Umax 12Wg Tab v nás vyvolává ambivalentní dojmy. Na jednu stranu je to velký, příliš velký, tablet. Na stranu druhou malý notebook s velkými limity z hlediska konstrukce. Klávesnice musí být připojena, ale chybí pevný kloub, takže se neobejdete bez pevné podložky. Být bezdrátová, celé by nám to dávalo větší logiku i smysl. Takto působí spíše coby “nouzovka”, ale k čemu? Např. ve vlaku či někde v posluchárně by padal nebo se nevešel na mini stolečky. Pokud si vstačíte bez klávesnice např. na sledování filmů, je to jiná.

  Takže doma na velký stůl a na cestách jako tablet? Na obojí máme lepší alternativy. Na cesty prioritně bychom volili 10Wi-S s mobilním Atomem a 64GB eMMC (škoda 2 GB RAM), na práci spíše notebook. Nezapomínejme, že konektor napájení i USB porty “trůní” na “víku” v horní části, takže při zapojení myši, napájení či reproduktorů, trčí dráty nahoře. A to není hezké, ani praktické.

  V neposlední řadě zmiňme cenu 6 990 Kč, což již není málo. VisionBook 11Wa stál nový 5 990 Kč a byl jakýmsi “zjevením” na tu dobu výkonný a s možností SSD disku a pevným spojem s klávesnicí nahradil notebook. Zde se pohybujeme zas o 1 000 Kč výš při menší praktičnosti. Za tuto sumu máte dnes poměrně široký výběr nejen u Umaxu. S cenou kolem 5 500 Kč (klidně s Atomem, 4 GB RAM a 64GB eMMC, bez M.2 slotu, bez kamerky vzadu), tleskáme a chápeme, oč tu běží. Stručně řečeno nás 12Wg Tab neoslovil, i když z odstupu vypadal jako dobrý nápad a zajímavé řešení. Zblízka není ani kočka, ani pes.

  záporyklady
  - 2 USB porty (umístěné nahoře)+ Dobrý displej 1 920 × 1080, IPS 
  - Poměrně vysoká cena+ Slot na M.2 SSD disk
  - Konstrukce limituje použití+ Bluetooth 5.0
  - Slabší magnet držící klávesnici 


  Za zapůjčení VisionBooku 12Wg Tab děkujeme společnosti

  PŘIDAT KOMENTÁŘ

  0 Komentáře

 • Doporučujeme podobný obsah z našeho webu

 • Poradna

 • Komerční odkazy

 • Anketa

  Jak přijímáte televizní vysílání?
 • Inzerce

 • Užitečné články k přečtení

  virtuální adresa pro zásilky ze zahraničí

  Nakupovat v zahraničí může být velmi výhodné. Mnohdy ale prodejci nedoručují do našich končin. Naštěstí existují služby pro přeposlání zboží. Tyto služby vychází občas i levněji, než doručení přímé.

  AV receiver

  AV receiver je mimořádně užitečné zařízení, jehož význam rozhodně neklesá. Naopak je až s podivem, kolik audio-video-počítačových nadšenců by jej využilo, ale přesto jej ještě nemají. Přitom takovéto zařízení vám může sloužit 10 až 20 let. Zjistěte s námi, k čemu vám bude dobrý a jakým byste si mohli třeba udělat radost.