Recenze USB hubu TP-Link UH400 – čtyři do mariáše

 • Igor Viduna
  Kategorie: Recenze, Elektro
  Led 26, 2016
  0× Komentováno

  Srovnání USB 3.0 hubů jste na našem webu mohli číst před půl rokem. Šlo o napájené modely s nabíjením poměrně vysokým proudem až 2 zařízení. Dnešní kus je jiný, jde o praktický základ na cesty či domů, když zkrátka potřebujete navýšit počet (nejen) rychlých „USBéček“.

  TIP: Replikátory TP-Link a Transcend pro USB 3.0 v testu

  Ano, USB 3.0 se stalo běžnou součástí levných notebooků i tzv. „netbooků“, ale často nabídnou jeden port, další jsou USB 2.0. Ten bohatě stačí pro myš či tiskárnu. Co si počít, když chcete třeba rychle kopírovat z externího disku na jiný nebo máte zkrátka více kabelů? Kupte testovaný hub TP-Link. Cenově je přijatelný, rozměrově praktický.

   

  Nechť kilobajty tečou

  Rozhraní USB (Universal Serial Bus) existuje od poloviny 90. let (oficiálně bylo představeno roku 1996 po několika zkušebních verzích) a je opravdu univerzální – slouží k připojování myší, klávesnic, tiskáren, paměťových médií i k propojování a dobíjení rozličných elektronických hraček.

  Pro přehled si uveďme pár faktů:

  • USB 1.x – leden 1996, teoretická přenosová rychlost až 12 Mbit/s;
  • USB 2.0 (High–Speed) – duben 2000, teoretická přenosová rychlost až 480 Mbit/s;
  • USB 3.0 (Super-Speed) – listopad 2008, teoretická rychlost až 5 Gbit/s;
  • USB 3.1 (Super-Speed+) – oznámeno červenec 2013, teoretická rychlost až 10 Gbit/s.

  Konektor se dlouhá léta nezměnil a stále je nejužívanější USB typu A. Letos pomalu nastupuje ještě univerzálnější konektor typu C jak po stránce tvaru, tak možnostmi napájení (zvládne vyšší proud).

  Na obrázku vidíte oba typy konektorů vlevo typ C, vedle něj starší typ A.

   

  Snadno a lehce

  Nepůjde o dlouhý článek, nejde o složité zařízení. Stočený kablík se krásně uschová těle krabičky, ale je dost krátký. Logicky, dvě strany zabírají porty, takže se musel vejít jen do zbylého místa, proto delší být nemůže. K notebooku jistě stačí a u stolního PC byste stejně potřebovali „prodlužku“.

  Parametry HUBu – je malý a lehký, hmotnost činí jen 55 g.

   

  Praktický i levný

  Výsledky měření - flash disk SanDisk Ultra Fit 32 GB (zleva: bez a s hubem).

  Výsledky měření - externí disk Verbatim 250 GB USB 3.0 (zleva: bez a s hubem).

  Po stránce výkonu se mi to těžko hodnotí, protože mám jiný flash disk (potažmo pevný disk) i notebook než dříve, takže těžko soudit, zda-li je oněch chybějících 50 MB/s dílem řadiče VIA VL812 v rozbočovači samotném, či vinu hledat na straně méně výkonného notebooku. Rozhodně je to přínos oproti USB 2.0, navíc jeho použití neznamenalo pokles rychlosti.

  Z hlediska praktického je skladný, lehký. Dokázal „utáhnout“ čtyři zařízení – dva 2,5palcové externí disky, jeden flash disk a myš. Bez problémů. U zapojeného portu se rozsvítí bílá dioda. Zpracování nelze nic vytknout – plasty jsou kvalitní, přesně „slícované“ do elegantního a kompaktního celku. Samozřejmě se obejde bez ovladačů. Toť vše.

   

  Aktuální cena TP-Link UH400 v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

  ZáporyKlady
  - Kratší USB kabel+ Kabel uschován v těle
   + Hmotnost i velikost

  Za zapůjčemí USB hubu TP-Link UH400 děkujeme společnosti

   

   

  PŘIDAT KOMENTÁŘ

  0 Komentáře

 • Doporučujeme podobný obsah z našeho webu

 • Poradna

 • Komerční odkazy

  Používáme fotky z DepositPhotos
 • Anketa

  Jak přijímáte televizní vysílání?
 • Inzerce

 • Užitečné články k přečtení

  Nákup bitcoinu návod a vysvětlení
  O bitcoinu a dalších kryptoměnách se dnes mluví skoro všude. Pořád ještě není pozdě se o tuto oblast začít zajímat. Vysvětlíme si, co to kryptoměny jsou a poradíme, jak si koupit bitcoin, litecoin nebo třeba ethereum. A zkusit s námi můžete i vlastní těžbu na svém počítači.
  AV receiver

  AV receiver je mimořádně užitečné zařízení, jehož význam rozhodně neklesá. Naopak je až s podivem, kolik audio-video-počítačových nadšenců by jej využilo, ale přesto jej ještě nemají. Přitom takovéto zařízení vám může sloužit 10 až 20 let. Zjistěte s námi, k čemu vám bude dobrý a jakým byste si mohli třeba udělat radost.