Recenze USB flash disků: Velký a rychlý versus miniaturní a pomalý

 • Roman Nohejl
  Kategorie: Recenze, Přenosná zařízení
  Led 28, 2012
  0× Komentováno

  Recenze dvou USB flash disků - Kingston Data Travel R500 16 GB a miniaturní SanDisk Cruzer Fit 8GB.

  USB flash paměti jsou dnes doslova spotřebním zbožím, které se povaluje v množství větším, než malém, v kdejakém šuplíku. To ale může jít o starší kousky menších kapacit. Co když ale potřebujete nový s větší kapacitou? Dnes tu pro vás máme hned dva adepty pro dva scénáře. Robustnější a rychlý Kingston a miniaturní SanDisk, vhodný pro takové situace, kdy by měl zapojený budit co nejmenší pozornost.

   

  Kingston Data Traveler R500 16 GB

  Patří ve své třídě a rozhraní USB 2.0 k těm nejrychlejším. Výrobce uvádí na prodejním obalu 30 MB/s čtení a 20 MB/s zápis dat. Podle našich testů si až tak moc nevymýšlí: 32 MB/s čtení a 17 MB/s zápis jsou slušné hodnoty. Jeho tělo je celé z pryže a zajišťuje tak přirozeně zvýšenou odolnost proti pádu a vlhkosti. Jeho vzhled - oranžovo-černá kombinace - vylučují, že by ji člověk mohl přehlédnout. Díky svému mimikry je vidět na první pohled i ve velkém nepořádku na pracovním stole či v tašce. Potěší i výrobcem garantovaná záruka pět let.

  Můj první dojem byl, že klíčenku musím silněji stisknout, aby mi z prstů nevyklouzla. Také jsem ji čekal podle vzhledu těžší, než je tomu ve skutečnosti. Hmotnost je tedy nepatrná a v kapse ji ani neucítíte.

  Pryžové víčko, které chrání USB konektor před poškozením, při transportu drží dobře. Stáhnout jde dosti ztuha a to je dobré znamení, že vydrží i časté vysunutí a nasunutí, bez velkých obav z možné ztráty víčka postupným vyvikláním. Na zadní straně zasunuté víčko drží jen silou vůle a bude lepší ho mít položené při zasunutém disku do počítače, raději někde stranou.

  Práce disku je detekována blikáním ledově modré diody v zadní části před poutkem k zavěšení. Přihlášení do systému trvá o něco déle, než se nainstaluje vhodný ovladač. Při dalších použitích ve Windows 7 x64bit, trvá cca 20 – 30 sekund. Disk je výrobcem naformátován v souboru FAT32. Dá se naformátovat také na exFAT a NTFS. Budete-li chtít na tento disk ukládat větší data vcelku, jak 2GB (např. video), je třeba zvolit NTFS formátování.

  USB 2.0 flash disk Kingston Data Travel R500, se povedl jak provedením, tak i rychlostí obousměrného přenosu dat. Zárukou kvality může být i firma Kingston, která je pověstná svými kvalitními výrobky na poli pamětí obecně. Data jsou přenášena u USB 2.0 flash disků nadprůměrnou rychlostí a to je hlavní rys, který láká k zakoupení.

  Aktuální cena Kingston DataTraveler R500 16GB v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

  SanDisk Cruzer Fit 8GB

  Druhý testovaný flash disk najde úplně jiné uplatnění. Díky své miniaturnosti poslouží všude tam, kde potřebujeme trvaleji připojený disk. Ideálně takovým způsobem, aby co nejméně překážel a současně aby nepřitahoval pozornost nevkusným provedením. Toto SanDisk Cruzer Fit bez potíží splní. Nad rámec vlastního USB 2.0 konektoru přidává opravdové minimum další „hmoty“. V autorádiích či netboocích bude jako doma. Dioda svítí naprosto decentně a navíc jen při inicializaci. 

  S tím ale samozřejmě vznikají i určité potíže. Takto titěrný předmět snadno ztratíte, nehodí se tedy moc na častější manipulaci a přenášení po kapsách. Při nahrávání hudby a následném přehrávání v autorádiu jsme nezaznamenali žádné anomálie. Disk dělá přesně to, k čemu je určen. Daní za miniaturnost jsou menší přenosové rychlosti. Rychlost čtení je s 20 MB/s naprosto dostatečná, sekvenční zápis 4 MB/s už je podstatně horší. Při využití jakožto dlouhodobějšího nosiče nás to ale až tak moc trápit nemusí. 


  Aktuální cena Sandisk Cruzer Fit 8GB v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

   

  PŘIDAT KOMENTÁŘ

  0 Komentáře

 • Doporučujeme podobný obsah z našeho webu

 • Poradna

 • Komerční odkazy

  Používáme fotky z DepositPhotos
 • Anketa

  Jak přijímáte televizní vysílání?
 • Inzerce

 • Užitečné články k přečtení

  satelitní příjem

  Satelitní příjem je velkou konkurencí pozemního vysílání. Má své nevýhody, ale jeho výhody převažují. Zjistěte vše o tomto způsobu příjmu televizního vysílání. Vysvětlíme si jak technologii, kterou jsou vybaveny satelitní přijímače, tak i možnosti naladění, nastavení paraboly, propojení a výběr vhodných prvků a poskytovatele vysílání.

  gramofon

  Prodeje gramodesek dramaticky rostou, stejně tak přibývá lidí poslouchajících hudbu z gramofonu. Analogově. Je to nostalgie, je to magie, může to být i kvalitní zvuk. Ale má to smysl?