Recenze Umax VisionBook 9Wi Pro – clever for ever?

 • Igor Viduna
  Kategorie: Recenze, Přenosná zařízení
  Črv 27, 2016
  25× Komentováno

  Dnes vám představíme další stroj z portfolia Umaxu, který doplňuje modernizovanou řadu konvertibilních tabletů s klávesnicí a rozhodně v ní nezapadne, byť patří k nejmenším. Výbavou se vyrovná každému z nich, hardwarová konfigurace je prakticky totožná.

  TIP: Test HP Pavilion x2 vs. Lenovo Ideapad Miix 300 – trpaslíci na nože

  Čemu se nevyhneme, bude jistě srovnání se starším VisionBookem 9Wi, na který navazuje a vylepšuje jeho možnosti. Čím, jsme již nastínili v nedávném článku: „Především procesor Intel Atom x5-Z8300 s frekvencí 1,44 GHz a zejména 2 GB operační paměti, tedy dvojnásobek. A již nyní vám mohu prozradit, že nárůst výkonu se pohybuje mezi 4 % až 91 % dle náročnosti benchmarků (u náročnějších získává navrch právě Atom x5) a samozřejmě došlo i prodloužení výdrže akumulátoru.

  Umax VisionBook 9Wi Pro
  LCD displej8,9 palců, 1 280 × 800, IPS, dotykový
  ProcesorIntel Atom Processor x5-Z8300
  4 jádra, 1,44 GHz / 1,84 GHz
  2 MB, 14 nm, SDP 2 W
  RAM2 GB DDR3L
  Integrované grafické jádroIntel HD Graphics
  až 500 MHz, 16 shaderů
  Pevný diskeMMC 32 GB
  Čtečka paměťových karetmicro SDXC (až 128 GB)
  KonektivitaWi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.0
  ZvukStereo repro na zadní straně
  Porty1× mikro USB (OTG a nabíjení), USB 2.0 na klávesnici, 1× mikro HDMI, audio
  Další výbavaČelní a zadní 2 Mpix kamera, odpojitelná klávesnice, 2× repro
  AkumulátorLi-Ion, 4 900 mAh
  Hmotnost tabletu485 g
  Hmotnost s klávesnicí903 g
  Hmotnost adaptéru81 g
  OSWindows 10 Home (32 bitů)
  Doporučená cena (s DPH)4 290 Kč
  Záruka2 roky

  S novým procesorem narostl výkon. Díky vyšší základní frekvenci samotného výpočetního jádra (resp. čtyř jader), hlavní zásuhu drží vylepšené integrovaná grafika Intel HD Graphics se 16 shadery (oproti 4 u „Bay Trailu“).

   

  Simply clever? Ano i ne

  Konstrukčně 9Wi Pro rozhodně pokročilo kupředu (zpátky ni krok?) – opět výrobce vyřešil problémy s kontaktem mezi tabletem a klávesnicí. Jistá vůle tu sice je, ale nestalo se mi, že by došlo k odpojení a ztrátě kontaktu, což opět oceňuji podobně jako u 10Wi Pro. Evoluce se povedla i zde, byť prostor pro konečné řešení zůstává. Hrana tabletu při otevírání drhne o hranu doku s klávesnicí. Nic fatálního, ale jistě se to v těchto místech „ošoupe“.

  Stejně tak černo-stříbrné provedení budí dojem serióznosti a kvality, a tak to skutečně je. Šasi se drží dobře, je pevné a příjemné na dotek – opět je zde matný černý povrch citlivý na mastné a propocené doteky, avšak velmi příjemný do dlaně i pro konečky prstů.

  Klávesnice sice trošku pruží, ale klávesy jsou tiché s tlumeným zvukem (příjemnějším než u desítky). Z hlediska ovládání se nemění nic, takže řad kláves zůstává pět s malým Enterem, bez pravého AltGr (osobně bych oželel mnohem raději pravé Ctrl). Překvapivě mě ale již méně vadila nutnost ovládat základní funkce jako jas, hlasitost, režim v letadle apod. stlačením: Fn + Shift + daná klávesa. Lze si zvyknout, procesy se zautomatizují, iritující podtext se vytrácí. Tedy do chvíle, kdy musíte zmáčknout Ctrl + Alt + Delete + Fn, i když první tři klávesy jsou hned u sebe, beru zpět. Ono i Alt + F4 + Fn lze přežít. Člověk si, zdá se, zvykne opravdu na vše. Vyvažuje to příjemná cena.

  Co mě naopak zarazilo a rozladilo? K tabletu se mi nepodařilo připojit, resp. na něm rozjet, externí 2,5palcový disk (napájený prostřednictvím USB), ani ve verzi USB 3.0 či 2.0. Nikde – na klávesnici, což bych nečekal po předchozích zkušenostech, ani přes redukci z mikro USB konektoru.

  Jedinou možností, je tedy mít USB hub s vlastním napájením, pak vše funguje. To potvrdil i výrobce, který na webu nemlží a doporučuje tohle řešení také. To zamrzí – 9Wi to uměla, 10Wi Plus a 10Wi Pro též. Nová doba. Na druhou stranu to víme a můžete se podle toho zařídit. Tenhle typ zařízení není prioritně určen jako plnohodnotný notebook a podporuje až 128GB miko SDCX karty, takže místa bude dost, USB flash disky apod. také fungují.

  Naopak si cením možnosti nabíjet ho prostřednictvím mikro USB konektoru, takže nic nebrání jej používat v autě, různě na cestách a třeba využít i powerbanku.

  Že se takové zařízení hodí i na dovolené jsem vyzkoušel loni a možnost nabíjet jej v autě mi chyběla, jinak byl GoCelver k nezaplacení, protože a Albánii i Bosně mají Wi-Fi prakticky všude – věřte, nevěřte. :)

   

  Výkon, výdrž a co dál?

  Nebudu dlouze omílat fráze, které jsem již naznačil: jako každý druhorozený ze sourozenců, i tento se povedl lépe. Je silnější a více vydrží. Ale vážně je srovnatelný, logicky, s 10Wi a proti staršímu „modráskovi“ obstál důstojně a potěší tím každého zákazníka – tím spíše, že cenový rozdíl není velký. Však sami koukněte na naměřené hodnoty.

  Výsledky testůUmax 9Wi ProUmax 9WiSrovnání
  3DMark Professinal
  Ice Storm13 19012 730104%
  Ice Storm Extreme9 1927 194128%
  Cloud Gate1 515998152%
  Sky Driver748391191%
  Výdrž akumulátoru
  PowerMark (balanced)4 h 28 min.3 h 39 min. 
  PowerMark (productivity)6 h 31 min.5 h 4 min.

  Oproti 10Wi Pro se mi jeví zadní 2MPix kamera (stále s tak malým rozlišením) použitelnější. Jednak nezlobí a nehlásí chyby při natáčení a focení – což mi 10Wi Pro opět dělá (stále plánuji reinstalaci, stále není čas) –, druhak mi přijdou výsledné fotografie kvalitnější. Nadšení fotoamatéři i profesionálové, nevrhejte po mně své zrcadlovky a teleobjektivy za toto rouhání, ale tak to prostě je.

  Celkem dost času jsem věnoval poslouchání hudby i filmu a porovnávání zvukové kvality s mojí desítkou. Obojí se mi zamlouvalo více u toho trpaslíka. Fanoušci Hi-Fi, nevytrhávejte své zesilovače z reproduktorů a zásuvek, nevybíhejte mě jimi utlouci do pekel, kam patřím... O „kvalitě zvuku“ v pravém slova smyslu nemůže být řeč u žádného, slovy žádného, tabletu či notebooku, ale to bychom byli zbytečně dogmatičtí. Mezi tablety se 9Wi Pro neztratí a hotovo.

   

  Fotogalerie

   

  Simply never? To jistě ne...

  Dobrý vypravěč se pozná podle toho, že vyčerpá téma nikoliv čtenáře, snad tomuto závazku dostojím dnes i já. Téma je vyčerpáno, přichází čas na závěrečné resumé.

  Umax VisionBook 9Wi Pro vidím jako poctivě vyrobený tablet za poctivou cenu. Není to notebook, zcela jej nenahradí, ani nechce. Portů je tu poskrovnu, klávesnice je prostě malá, byť samotná písmena až tak ne – zbytek se musel uskromnit. Hlupák by čekal opak. Akumulátor vydrží adekvátně dlouho, dělníci si dali na kompletaci záležet.

  To inženýři by zasloužili „jednu zprava, druhou zleva“ za to nedoladěné USB bez dostatku proudu pro 2,5palccový disk. Mé oči to vidí jako prakticky jediný nedostatek. Každý nechť si zváží, jak moc fatálním pro něj bude. Pro mě by šlo o důvod, proč vzít starší model 9Wi, 10Wi Pro, anebo se kouknout u konkurence (nemám a nechci jiné PC než 10palcový tablet „2 v 1“ či max. 11palcový pasivně chlazený notebook s eMMC, takže na 2,5palcový disk poměrně často zálohuji důležitá data), pro vás takovým být nemusí.

  TIP: Umax VisionBook 10Wi Pro v testu – hodný svého jména

  Naopak jako doplněk k výkonnému stolnímu PC či velkému 15/17palcovému notebooku na cesty či do školy, práce apod. mi pasuje perfektně. K tomu byl zrozen a vytvořen, v batohu se se svými 900 g, resp. 485 g, ztratí jako nic, vejde se i do kabelky. Neumí vše, co umí, umí dobře.

   

  Aktuální cena Umax VisionBook 9Wi Pro UMM200V9C v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

  ZáporyKlady
  - Potřeba napájeného USB hubu+ Poměr cena / výkon
  pro externí disky bez vlastního zdroje+ Nabíjení přes USB
   + Celkově ze zlepšila kvalita
   + Možnost otočit tablet o 180 stupňů

  Za zapůjčení VisionBooku 9Wi Pro děkujeme společnosti

  PŘIDAT KOMENTÁŘ

  25 Komentáře

  1. Dobrý den,
   vyloženě na plnou recenzi nebyl čas, ale již jsem ho měl v rukou a bude krátké preview, jaký je na první kontakt a výdrž akumulátoru a výkon jsem též neměřil. Článek bych rád publikoval během příštího týdne.

   Hezký den

  2. Dobrý den,
   zajímá mě také jestli na práci s Windows 10 stačí 2 GB ram, protože Microsoft upravil minimální nároky na operační paměť právě na 2 GB?
   Děkuji za odpověď.

  3. Dobrý den,
   za mě stačí, konec konců to dávali i do 1GB strojů. V práci máme desktopy s 2 GB, já mám 2 GB. Spíš bych volil 32bitové verze.

   Ono zĺeží, co používáte za programy - internet, office? A kolik oken současně. Já mívám běžně x oken ve Firefoxu, OO.org a k tomu samozřejmě antivir, semm tam k tomu i editace borázků a na problémy jsem nenarazil.

   Pokud byste spouštěl nějaký Photoshop, střih videa apod. Asi to nebude hitparáda úplná. Na hry to taky nebude zcela nejlepší výbava. Ale na to tyhle stroje určeny nejsou ani.

   Hezký den

  4. Já právě teď mám tablet VisionBook 8Wi Plus, který má 1 GB ram. Mám problém s přehráváním videa na youtube nebo dokonce dvou otevřených oken v prohlížeči Edge, proto se ptám. Rozhoduji se mezi operační systémem android nebo windows. Převážně budu psát poznámky ve škole, ale také bych chtěl sledovat filmy a někdy si zahrát nějakou hru.
   Děkuji za odpověď.

  5. Nezapomeňte,
   že zde máte lepší procesor a dvojnásobek RAM. Záleží také na rychlosti eMMC úložiště, zkuste si to změřit na svém tabletu.

   Jako já jsem na problém u 10Wi Pro nenarazil a ani u YouTube či filmů (i Full HD film by měl jít), používám Firefox a občas jsem nějakou hru zkusil, třeba open souce Supertux Kart jdou a nejsou úplně nenáročné, co je na Storu, to jistě pojede. Před tím jsem měl GoCelever s 1 GB RAM, tam se to občas seklo, ale jelo to i tak rámcově v klidu s Win 8.1.

   Hezký den

  6. Dobrý den,
   nechce se mi to zobrazit, ale sám konfrontujte naměřené rychlosti čtení a zápisu s těmi v recenzi a uvidíte. Jak jsem řekl, určitě si polepšíte, 2 GB RAM se nebojte, víc u takto levných zařízení stejně nedostanete.

   Hezký den

  7. Vidíte,
   ale je skoro o 2 000 Kč dražší, což je polovina ceny tohoto Umaxu, a nemá klávesnici? Záleží, co od zařízení chcete a čekáte, jak jej budete používat apod. Taky jee otázka, zda-li by Vám nestačil Android apod.

  8. Dobrý den, pořídíl jsem si tento model a potýkám se se zajímavým problémem.. Po zapnutí CPU používá všechny dostupné takty, včetně turba na 1.84GHz, ale po nějaké době běhu systému se takt sníží na 0,48GHz a vytížení nepřeleze přes 33% a tablet se v tu chvíli stává prakticky nepoužitelným, pomůže až opětovné vypnutí a zapnutí, uspání nepomáhá.. Stává se vám to také nebo je to vada mého modelu?
   Děkuji za odpověď.

  9. Ahoj, uvažuji o koupi podobného malého zařízení s windows. Zajímalo by mě, kolik volného místa na úložišti 9wi Pro zbyde pro uživatele po prvním spuštění? Četl jsem, že třeba UMAX 8wi plus má z 32GB k dispozici jen cca 5-7GB volného místa, což je vcelku tristní (pokud je to pravda). Odpoví mi někdo? Díky.

  10. Dobrý den,
   na HP Pavilion x2 (nový model za super cenu - předváděcí se 64bitovými Windows) s 32 GB eMMC mám nyní volných 7,5 GB po nainstalování pár prográmků jako LibreOffice (482 MB), SuperTuxKart (728 MB), ZoneAlarm (111 MB) a 4,6 GB dokumentů, plus na ploše 400 MB věcí. Takže jednoduchá matematika a je to. U Umaxu 10Wi Pro s 32bitovými Windows to bylo podobné "baj očko".

   Je třeba to čistit včetně dočasných souborů po aktualizacích vč. starších verzí (to může být i několik GB zbytečně zabraných). A nebál bych se toho, uvědomte si, že můžete přidat až 64 GB / resp. 128 GB pomocí mikro XCSD karty. Já na těchto zařízeních "frčím" už pár let a bez problémů, chce to trošku přemýšlet a o systém se starat. Také si lze rozumně nastavit soubor virtuální paměti (ten mi zabírá 1,2 GB pevně dle doporučení Windows, víc jak velikost RAM bych ale nedával).

   Hezký den.

  11. Dobrý den,
   já jsem na podobném Umaxu (10Wi Pro) přes USB na klávesnici připojoval běžnou tiskárnu bez problémů, stejně tak myši, USB flash disky apod.

   Z mého pohledu by neměl být problém, když je zařízení napájeno jinak než z USB portu. Při nejhorším máte ještě jeden mikro USB na tabletu přímo, redukce jsem kupoval za 60 až 130 Kč. Hlavně, by tiskárna měla ovladače pro Windows 10, to bude to hlavní.

   Koukám, že Babiš trápí nejednoho podnikatele. Já si účtenky rozhodně brát nebudu, škoda lesů.

   Hezký den

  12. Inovovaný model 9WiPro bude od 30.1. nově k dispozici s procesorem Intel Atom x5-Z8350 místo staršího typu x5-Z8300. Rozdíl v max. frekvenci činí 1,92GHz oproti 1,84GHz.

  13. Dobrý den, máte pravdu,
   Intel uvádí Intel HD 400 oproti Intel HD. Frekvence jsou ale stejných 200 MHz / 500 MHz při Burst Frequency, stejně tak výpočetních jednotek mají obě jádra 12. To x5-8500 již má grafiku na 600 MHz.

   Zásadní rozdíl bych tedy nečekal (pouze ten vyplývající z vyššího taktu CPU a to budou jednotky procent) i vzhledem k tomu, že jde o stejné jádro CPU. Rozhodně ne takový, když se změnily Atomy z Bay Trail na Cherry Trail - zde byl rozdíl patrný na první pohled - starší generace měla 4 Execution Units, nová těch 12.

  14. Zdravim, nesetkal jste se nekdo u tohoto notebook s tim, ze pri pouzivani touchpadu dochazi k samovolnemu minimalizovani oken nebo zmenonsovani oken? Pravdepodobne je to nejake gesto, ale nemuzu prijit na to, kde ho vypnout...

 • Doporučujeme podobný obsah z našeho webu

 • Poradna

 • Komerční odkazy

  Používáme fotky z DepositPhotos
 • Anketa

  Jak přijímáte televizní vysílání?
 • Inzerce

 • Užitečné články k přečtení

  AV receiver

  AV receiver je mimořádně užitečné zařízení, jehož význam rozhodně neklesá. Naopak je až s podivem, kolik audio-video-počítačových nadšenců by jej využilo, ale přesto jej ještě nemají. Přitom takovéto zařízení vám může sloužit 10 až 20 let. Zjistěte s námi, k čemu vám bude dobrý a jakým byste si mohli třeba udělat radost.

  virtuální adresa pro zásilky ze zahraničí

  Nakupovat v zahraničí může být velmi výhodné. Mnohdy ale prodejci nedoručují do našich končin. Naštěstí existují služby pro přeposlání zboží. Tyto služby vychází občas i levněji, než doručení přímé.