Recenze Umax VisionBook 13Wa Plus – dobré plus za „babku“

 • Igor Viduna
  Kategorie: Recenze, Počítače, Přenosná zařízení
  Led 20, 2019
  8× Komentováno

  Notebook Umax se musel spojit s Celeronem „Apollo Lake“. To nevadí. Za velmi sympatickou cenu, která vykazuje navíc tendence klesat, dostanete slušné 4 GB RAM, hlavně slot pro SATA SSD disk a Full HD displej s maticí IPS. Pokud by vám to nestačilo, nálepka Intel Celeron inside jistě misky vah převáží ve svůj prospěch. Neberte to. :o)

  Dobře stavěný sluha

  Pojďme rovnou k věci, zkoušenému notebooku. Není černý, ani bílý – nýbrž černo-šedý. Po dlouhé době dvojbarevné provedení od Umaxu se nám zamlouvá. Zvenku klasická tmavá šedá metalíza, uvnitř kolem klávesnice na rámečku displeje černý matný plast. Uvidíme, zda to bude i praktické, čemuž věříme, protože ne nebude rámeček „otiskovat“ na základnu. Barva se neodře, protože není lakovaný.

  TIP: Umax VisionBook 14Wg Plus – Gemini ve šviháckém kabátě

  Jako každé plastové šasi je i toto měkčí, nevyrovná se profesionálním notebookům typu ThinkPad, to rozhodně ne, ale nelze říci, že by se přehnaně kroutilo. Oproti prvním verzím cloudbooků Umax pokročil. Spokojit se budete muset pouze se dvěma USB 3.0 porty. U levého bychom uvítali jeho umístění dále od konektoru napájení a spíše před ním, než za ním – pokud notebook nabíjíte, není přístup ideální.

  Klávesnice se nám zamlouvá. Píše se na ní dobře, klávesy jsou velké – např. šipky v plné velikosti při občasném hraní her potěší. Enter a pravý Shift by mohly být rozměrnější, hlavně tedy ten pravý Shift. Klávesnice vypadá stejná jako u většího 14Wg Plus, kde jsme to taky řešili. Od té doby jsme si již zvykli a irituje nás to tak nějak méně. Nové rozložení nám začne snad být sympatické.

  Příjemný je velký touchpad, dobře i přesně reaguje. Nebáli bychom jej označit za nejlepší, jaký jsme na Umaxech zatím potkali. Lze jej vypnout, o čemž vás však nebude informovat nikde žádná dioda, prostě přestane fungovat. Vlastní software s možnostmi různých nastavení nečekejme, ty ve Windows 10 musí stačit, není chudé.

  Podobně pozitivně vnímáme snížení šumu reproduktorů při nabíjení, které jsou někde v mezeře mezi víkem a základnou. Jistý šum tu bohužel stále uslyšíte, když přiložíte ucho blízko notebooku.

  Evidentně hůře si ve srovnání s 14Wg Plus vede 13palcový displej, který má horší kvalitu podsvícení a při zapnutí černého pozadí vidíte nerovnoměrné podsvícení – silněji svítí pravý horní a levý spodní roh. Nic zásadního, při běžném provozu to nepoznáte, ale vnímáme jako férové, to zmínit. Displej má prostě levnější model slabší, byť stále IPS.

  Starší hardware neurazí

  O procesoru řeč byla, ano uveden byl už 3. čtvrtletí roku 2016, což může leckomu připomínat měřítkem IT světa dávnověk. Na výkonu Celeronu N3350 jsme to oproti o rok a čtvrt mladšímu Celeronu N4000 nepoznali ani u benchmarků.

  Výrobní proces zůstává stejný u obou a spotřeba SPD narostla u modernějšího modelu na 4,8 W (oproti 4 W). Pokud se nestaráte o to, jaký motor máte v autě, ani o procesor u počítače, nemusíte se cítit ošizeni.

  Umax VisioBook 13Wa Plus
  LCD displej13,3 palců, 1 920 × 1 080 IPS
  ProcesorIntel Celeron N3350
  1,1 GHz (až 2,4 GHz), 2 MB
  2 jádra, 14 nm, SDP 4 W
  RAM4 GB DDR4
  Integrované grafické jádroIntel HD Graphics 500
  200 MHz až 650 MHz
  12 execution units
  Pevný diskeMMC 32 GB
  M.2 SATA SSD 2242/2280 slot
  Čtečka paměťových karetmikro SDXC (až 128 GB)
  KonektivitaRealtek RTL8723B 802.11n, Realtek Bluetooth 4.0
  Porty2 × USB 3.0, mini HDMI, audio, nabíjecí konektor
  AkumulátorLi-Pol, 7,6 V, 4000 mAh
  Další výbava0,3 Mpix kamera, 2 × mikrofon, 2 × repro
  Hmotnost 1,27 kg
  Hmotnost adaptéru142 g
  OSWindows 10 Home (64 bit)
  Doporučená cena (s DPH)5 290 Kč
  Záruka

  2 roky

   

  Co poznat lze, je nízká kapacita akumulátoru 4 000 mAh (oproti 5 000 mAh), čímž se Umax postupně vzdává svých velkých benefitů, jakou byla výdrž baterií. Pamatujete na epických skoro 13 hodin u 14Wi s Atomem a 10 000mAh akumulátorem? Zas se rychle nabíjí.

  Výsledky testůUmax 13WaUmax 14WgSrovnání
  3DMark Professional
  Cloud Gate2 1472 57383%
  Sky Diver1 2321 26098%
  GFXBench 5 / 4 (OpenGL)
  High Level testy
  Aztec Ruins (High Tier)384,2N/A
  Car Chase531 Frames542 Frames98%
  T-Rex1 768 Frames1 855 Frames95%
  Low Level testy
  Tessellation930,4N/A
  ALU 2850 Frames859 Frames99%
  Výdrž akumulátoru
  Sledování filmu (1080p)*6 h 40 min.7 h 53 min.*Jas 25 %, zvuk 20 %, bez Wi-Fi, použit program Filmy a TV pořady, video nVidia
  GFXBench 5 / 4 (T-Rex)172 min.184 min.
   

  Výrobce sice taktně mlčí, ale GPU-Z i AIDA64 detekují paměti typu DDR4 (nebylo by to nereálné, procesor je podporuje).

  BIOS nicméně jasně ukazuje paměti LPDDR3. Může to být matoucí, v reálném světě na tom asi tolik nezáleží. Důležitějším shledáváme zjištění, že notebook nabídne výkon podobný 14Wg Plus s Celeronem N4000 a pamětmi DDR4.

  Linuxu se nechtělo

  Možná za to mohou moje malé zkušenosti s Linuxem, ale nefungoval nám. Řekl jsem si, že zkusím na notebook nainstalovat Mint Linux, protože jsem jej na pár starších PC dal a prostě se mi líbí. Nicméně, i když Live verze běžela bez problémů, po intalaci na SSD (bez Windows) se mi operační systém nespustil. Zkusil jsem 32bitovou i 64bitovou verzi a dokonce i Ubuntu (zde se mi nepodařilo rozjet ani pořádně instalaci u flash disku). Za výhodou při těchto hrátkách považujeme skutečnost, že o originální Windows nepřijdete. Nemusíte se  bát, pokud eMMC vypnete opět v BIOSu a vše provádíte pouze na SSD disku.
   
  Proč o tom však píšeme? Jako spásná myšlenka mě napadlo, použít nastavení v BISOu (ten je mimochodem na rozdíl od 14Wg Plus bohatě konfigurovatelný), kde se volí cílový operační systém, který budete spouštět - je tu DOS, Android, Win7, Windows 10 a právě "Intel Linux". Co to znamená, nevím, ale závadu jsem diagnostikoval zde, změňme nastavení a vše pojede, jak má... Chyba lávky, notebook nešlo spustit, pouze černá obrazovka a blikající diody. 
   

  Co s tím? Vymazat BIOS do původního nastavení, jako to umí každá základní deska už desítky let (myslím, že to lze již takto říci). Jenže jak? Komu by se chtělo čekat na technickou podporu. Notebook jsem snadno rozšrouboval (dva šrobubky byly i pod nožičkami) a otevřel. Pak zkusil odpojit baterii a znovu zapojit. Tato akce stačila, aby se BIOS vynuloval a notebook zase rozjel. Uf! 

  Proto vám nabízíme netradičně fotky vnitřku notebooku, kde vidíme pasivní měděný chladič, placatý akumulátor a také kovový (hliníkový?) řekněme rám, který drží komponenty. Od tud bude pramenit pevnost šasi, v úvodu jsme laptopu tedy trošku křivdili. Kov je vlastně vidět už u slotu na SSD disk. U takové 14Wg nic podobného nebylo, pouze plast. 13Wa Plus nám tak nedopatřením odkryla i kvalitu konstrukce, na kterou bychom jinak nepřišli.

  Volím tebe, 13Wa Plus

  Vybíral jsem nástupce za TrekStor, který byl výborným parťákem, ale 2 GB operační paměti mi prostě již nestačily. Ve hře byly právě dva posledně testované VisionBooky. Konečným vítězem se stal levnější 13Wa Plus.

  Rozhodla nejen cena, kdy za uspořených pár set pořídíte 120GB SSD disk. Samozřejmě soudný kupec přihodí pár set za 240GB model, ale kdybyste z nějakého důvodu nechtěli hýbat rozpočtem, máte na výběr.

  Výkon eMMC úložiště není zázračný (vlevo), koupí SSD si určitě polepšíte, jde o WD Green 240 GB (vpravo).

  Dalším a hlavním, zcela iracionálním, argumentem jsou prosté sympatie. 13Wa Plus se mi prostě líbí, nějak mě oslovil na první pohled víc než možná lepší 14Wg s lepším procesorem, větším a kvalitním displejem a výdrží.

  Jak můžete vidět na výkonu netratím, akumulátor mi stačí, naopak oceňuji menší rozměry a dost možná lepší reproduktory. Nečekejte Hi-Fi zázraky, většinu času volím externí řešení Niceboy nebo EnergySistem, hlavní je, že prakticky nešumí (to mě nejvíc u 14Wg vadilo, byť bude dost možná racionálnější volbou) a poslouchat jdou i dostatečně hlasitě. Co volíte vy, klidně napište do diskuse.

   

   
   
   
  ZáporyKlady
  - 2 USB porty
  + Vynikající poměr cena / výkon
  - Slabší akumulátor
  + Slot na M.2 SSD disk
  - Nerovnoměrné podsvícení LCD
  (patrno při černém pozadí)
  + Velká klávesnice a touchpad 
  + Nízká hmotnost
  + Tichý chod díky pasivnímu chlazení

   

  Za zapůjčení VisionBooku 13Wa Plus děkujeme společnosti

  PŘIDAT KOMENTÁŘ

  8 Komentáře

  1. Volil jsem UMAX VisionBook 14Wg Plus... Repráky mi nešumí, zpočátku nešuměly, pak ano, nevím proč, asi jsem něco povrtal v systému, po instalaci SSD, nahráním windows už zase nešumí... Volil jsem kvůli většímu displeji a novějšímu procesoru... Uvidíme jak bude HW sloužit... Pravda s 240 SSD, 64 sdxd kartou, k tomu 64 USB 3 3.1 první generace jsem se dostal na 8150 korun českých, ale zatím spokojenost, idkyž Umaxy nazývají šoumeni čínských elektroodpadem... A ještě zkušenost, raději Acronis True Image 2019 stáhnout WD edition, v klasické verzi mi nešlo klonovat disk, tak jsem si udělal backup na sd kartu, spustil systém klasicky z emmc disku a pak obnova ze zálohy na sd kartě na nově namontovaný a aktivovaný disk přes správu disků dříve, reboot a šlape jako hodinky... SSD se stal automaticky C:, emmc to přiřadilo D: ... Bez SD karty tedy raději klonovat, myslím Acronis to umí umí i z běžícího disku... Nakonec, přidal by se popis toho Biosu, UEFI, dost se v tom motám...

  2. Dobrý den, díky za zpětnou vazbu. Osobně volím raději čistou instalaci pomocí vytvoření instalačního USB nástrojem od Microsoftu, ale zde jsem občas přišel o ovladače, bylo třeba je dohledávat, i když Umax je nabízí už ke stažení. Ale např. u 11Wa jsem nedohledal ovladače ke kameře. Resp. je šlo doinstalovat pak z eMMC úložiště ručně z adresáře systému. Jinak máte pravdu, u 14Wg se dává SSD čipy dolů.
  3. PS: Ještě k mé volbě a jedné zkušenosti, SSD disk jsem musel vložit naopak, tedy nálepkama dolů, tak, že nebyly vidět, jinak jsem ho ve Windows neviděl, naprosto nechápu proč tomu tak je, ale co, funguje naprosto v pořádku, týká se to modelu UMAX VisionBook 14Wg Plus...

  4. Ahoj, dokážete mi někdo doporučit nějaký ultrabook? Chci, aby byl tenký, aby měl slušnou baterii. Využití především na kancelářské práce, blogování po kavárnách apod. Cena do 25000 Kč. Nejvíce se mi zamlouvá Huawei MateBook 13, ale mám po posledních zprávách vůči Huawei trochu odstup, další slušnou alternativu jsem tam nenašel. Díky

  5. Dobrý den, bohužel s takto drahými notebooky nemám zkušenost, ale volil bych něco od HP Envy či Dell, kvůli záruce a servisu - připlatit si CarePack apod. Osobně se mi HP nikdy nepokazilo a držely všechny notebooky dlouhé roky.
  6. Z "placatých designovek" je mým tipem Acer Swift 3 - např. model SF314-56-52U5 (i5 8265U, 8GB RAM, 512GB SSD) je za 17 tisíc s daní. Pár kousků mé kolegyně už přes rok denně týrají a zatím ty placičky drží. O moc víc bych za notebook tohoto typu nedával, protože ta módní placatost zkrátka limituje pevnost konstrukce - zejména víka displeje.

   Když už něco dražšího, tak by to muselo být něco s odolnější konstrukcí - třeba HP EliteBook. Jenže ten je v nejlevnější konfiguraci za 28 tisíc.

   Hujahej neznám a ani znát nechci... :-)

  7. Hezký den,

   pořídila jsem si dnes notebook UMAX 13Wa Plus, ale netuším, kde na něm najdu mikrofony. :-) Omlouvám se za "blonďatý" dotaz, ale nemohl by mě někdo nasměrovat, prosím? Děkuji moc.

  8. Povedlo se mi nainstalovat Linux mint na umax Visionbook 12Wa.Dokonce v dualbootu...Vše fungovalo, ale předtím jsem musel přijít jak na to...viz. bios...
   Jelo to docela dobře. Ale povedlo se mi celý NB, dát do mrtvého stavu z důvodu špatného biosu(musel jsem odšroubovat zadní kryt a vyndat a zandat konektor na baterce),tak do biosu bych se moc nevrtal. Jinak ,co se týče samotné práce na tom NB,tak to docela jde. Až jsem se divil. Občasné záseky, zamrznutí na pár vteřin se člověk nevyhne. Ale nic hrozného. Ale co by člověk chtěl za NB do 5tis.kč? Uvidí se jak dlouho vydrží...to je otázka...

 • Doporučujeme podobný obsah z našeho webu

 • Poradna

 • Komerční odkazy

  Používáme fotky z DepositPhotos
 • Anketa

  Jak přijímáte televizní vysílání?
 • Inzerce

 • Užitečné články k přečtení

  satelitní příjem

  Satelitní příjem je velkou konkurencí pozemního vysílání. Má své nevýhody, ale jeho výhody převažují. Zjistěte vše o tomto způsobu příjmu televizního vysílání. Vysvětlíme si jak technologii, kterou jsou vybaveny satelitní přijímače, tak i možnosti naladění, nastavení paraboly, propojení a výběr vhodných prvků a poskytovatele vysílání.

  AV receiver

  AV receiver je mimořádně užitečné zařízení, jehož význam rozhodně neklesá. Naopak je až s podivem, kolik audio-video-počítačových nadšenců by jej využilo, ale přesto jej ještě nemají. Přitom takovéto zařízení vám může sloužit 10 až 20 let. Zjistěte s námi, k čemu vám bude dobrý a jakým byste si mohli třeba udělat radost.