TREND Line GK-B001: Nejlevnější digitální příjem v balení z Globusu

 • Vlastimil Waic
  Kategorie: Recenze, Digitální vysílání
  Pro 08, 2010
  19× Komentováno

  Pokud patříte mezi opozdilce, kteří se k přechodu na DVB-T teprve rozhodují, nebo jen chcete dovybavit druhou televizi v domácnosti schopností samostatného příjmu signálu, možná se stále rozhlížíte po set top boxu. Splní-li vaše nároky zařízení spolehlivě nabízející základní funkčnost, není nutné zbytečně přeplácet. Zvažte třeba TREND Line GK-B001 – pravděpodobně nejlevnější prodávaný set top box. Koupíte jej za 499 korun v Globusu.

  GK-B001 se na pultech zelenooranžových hypermarketů objevuje ve dvou barevných variantách. Koupit můžete přístroj, který je celý černý, nebo subjektivně hezčí přístroj s bílou čelní stranou. Samotné tělo STB je vyrobeno z plechu, což jednak dobře vypadá a jednak napomáhá chlazení, neboť zapnutý přístroj se znatelně zahřívá.

   

  USB a čtečka SD karet s možností nahrávání? U zařízení za 499 korun překvapení

   
  Přední straně dominuje trojice tlačítek, z nichž největší slouží k uvedení zařízení do pohotovostního režimu a jeho opětovnému zapnutí a zbylá dvě k procházení mezi kanály. Pro jakékoli jiné ovládání je potřeba sáhnout po dálkovém ovladači. Kromě tlačítek najdeme na čelní straně ještě přijímač infračervených signálů dálkového ovladače, USB port a slot čtečky SD karet.
   
   
  Zadní strana nabízí vzhledem k ceně slušnou výbavu konektory. Kromě průchozího anténního konektoru zde najdeme dvojici SCART konektorů pro výstup na televizi a videorekordér a rovněž výstup videa v podobě konektoru RCA, který se mi však na testovaném kusu nepodařilo zprovoznit.
   

  Funkce a první zapojení

   
  V balení nechybí stručný český manuál, první zapojení a konfigurace tedy nejsou žádným problémem. Ještě než se však pustíte do detailnější konfigurace přístroje, zvažte aktualizaci firmwaru, která nastavení vrátí zpět do továrních hodnot. Globus novou verzi firmwaru nabízí na svých webových stránkách. Neuvádí ovšem, jaké změny tato aktualizace přináší.
   
  Dle mých pozorování aktualizace zlepšuje zejména výkon přehrávače multimédií z USB či paměťové karty, který byl v původní verzi (mírně řečeno) tragický. Naopak neodstraňuje problémy se stabilitou zařízení, které se při pohybu v menu čas od času zasekne tak, že pomůže pouze odpojení od elektřiny. Tento „reset“ naštěstí neznamená ztrátu nastavení. Neřeší také nemožnost zapnutí STB ve stand-by módu dálkovým ovladačem.
   
   
  Hlavní menu OSD a nastavení chování zařízení
   
  Po prvním spuštění STB nastavíte region a jazyk OSD menu a v dalším kroku již vyhledáte dostupné televizní stanice. Prohledávání stanic je svižné, přístroj umožňuje jejich uživatelské přejmenování, avšak nenabízí možnost jejich uspořádání v pořadí, které by uživateli vyhovovalo. Nakonfigurovat je možné pouze posloupnost programů při procházení mezi nimi prostřednictvím tlačítek CH+ a CH- na přístroji či dálkovém ovladači. Změnit čísla jednotlivých stanic pro jejich volbu prostřednictvím číselných kláves dálkového ovladače možné není.
   
   
  Nabídka her a přehrávač médií
   
  Menu GK-B001 je velmi přehledné. Kromě dobře zpracovaného rozhraní pro správu kanálů v něm najdeme i některé pro tuto cenovou kategorii nepříliš typické volby. Zapnout či vypnout tak lze například napájení tuneru, které využijete v případě, že vaše anténa nemá aktivní zesilovač.
   

  EPG a multimédia

   
  Obrazovka elektronického programového průvodce je rozdělena do tří segmentů. V levé horní čtvrtině najdeme volbu stanic, v pravé horní čtvrtině aktuální a následující pořad a konečně v dolní polovině program zvolené stanice zobrazený po dnech. Pořady zvolené v EPG lze jedním stisknutím tlačítka naplánovat pro nahrávání. Rozhraní nemá problém s českou diakritikou. Veškeré ovládací prvky jsou vždy zobrazovány na spodním okraji obrazovky.
   
   
  STB vždy zobrazuje tlačítka pro ovládání funkcí, nastavení nahrávání
   
  Zajímavostí tohoto modelu je podpora nahrávání a časového posunu televizního vysílání. Ač to působí nepříliš prakticky, obě tyto funkce jsou využitelné pouze s paměťovou kartou. Logičtější USB zařízení, ať již připojíte flash disk či pevný disk, využít nelze. USB port slouží pouze k přehrávání multimédií uložených na připojeném zařízení. Čtečka paměťových karet ale naštěstí podporuje až 32GB SDHC karty, takže kdo se jí rozhodne využít, nemusí sahat k přílišným kompromisům.
   
  Zařízení nahrává buď jednotlivé MPG soubory, nebo celý transportní stream. Uložené soubory jsou děleny na bloky o velikosti necelého jednoho gigabajtu, jejichž spojení může při editaci v počítači činit některým programům potíže.

  Do jednoho gigabajtu se vejde zhruba půl hodiny při nahrávání MPG jedné stanice. Při náhrávání celého transportního streamu bude mít minuta asi 180 MB (do GB se vejde 5,6 minuty). 

  Přehrávat umí B001 obrázky ve formátech JPEG a BMP, hudbu ve formátu MP3 a video ve formátu MPG včetně samozřejmého MPEG2.
   

  (Ne)kupte to za ty prachy

   
  Ještě před samotným zhodnocením tohoto STB je na místě zmínit se o jeho dálkovém ovladači. Na rozdíl od mnoha jiných čínských zařízení má B001 ovladač poměrně logicky uspořádaný a po chvilce na osahání i dobře použitelný. Nejde o žádný luxus – černý lehký plast a gumová tlačítka – ale nejde ani o kousek, který by vyvolával myšlenky na pomalé mučení čínského designéra. Použitelnost ovladače je navíc téměř neomezená. Přijímač reaguje i ze záporných úhlů.
   
   
  I přes několikeré výtky je TREND Line GK-B001 kvalitní set top box. Za necelou pětistovku splní vše, co od takto jednoduchého zařízení čekáte. Uživatelům méně náročným na funkční výbavu či jako STB ke druhé televizi v domácnosti jej lze jedině doporučit.
   
  PlusyMínusy
  + rychlost rozhraní- občasné záseky
  + USB, čtečka SD- nahrávání pouze na SD kartu
  + dobrá podpora češtiny- nemožnost zapnout přístroj ve stand-by módu dálkovým ovladačem
  + cena- nemožnost přečíslování naladěných stanic
   

   

  PŘIDAT KOMENTÁŘ

  19 Komentáře

  1. Mám ho, za ty peníze dobrá koupě. Toho si zřejmě uvědomil i Globus, protože když jsem za pár dní kupoval druhý pro bratra, už byl o stovku dražší. I tak se to hodí.

  2. Bauhaus taky zdražil OPTEX ORT 8841 ze 700,- Kč na 800,- Kč. Ten umí to samé co TREND Line GK-B001, ale navíc umí nahrávat i na USB Flash disky a externí USB harddisky, utáhne 2.5" harddisk bez vlastního napájení, z USB Flash nebo externího harddisku přehrává MP3 a filmy v DivX, Xvid a MPEG2 včetně textových titulků v češtině. Samozřejmě má menu, teletext a EPG kompletně v češtině, programy lze libovolně seřadit a ještě se mi nikdy nezaseknul.

  3. A jak vypadají CZ titulky v DivX, mají podkres?
   Jinak zmíněný RCA výstup nemá s videem nic společného, neboť je to výstup digitálního zvuku do digi zesíku (předpokládám nutné použít, pokud je zvuk v DivX vícekanálový -prostorový. Při prostorové stopě settopbox totiž nebude vůbec hrát analog - alespoň u jiných seťáků to tak bývá.

  4. -Jedno velké mínus je dálkové ovládání, který se pere s ovládáním televizorů LCD značky LG. Nezbývá než jen neustále zakrývat střídavě senzory obou přístrojů. Ale za ty peníze...
   - Zamrzání přístroje dochází při použití funkce EPG, když EPG nepoužíváte přístroj nikdy nezamrzne. Nový firmware jsem nezkoušel, není ověřeno.
   - Rozsekaný záznam po 30 minutách se nelehce spojuje, jde to např. v Avidemuxu, ale narušuje synchronizaci obrazu a zvuku.

  5. Prosím,může mně někdo poradit,proč nemůžu přes tento přístroj naladit PrimaLove?
   Jedu přes jednu antenu,na televizi z DVB ji chytnu normálně(kvalita 90%),ale s tímto set top boxem ho nenaladím.Zkoušel jsem naladit i nový firmware,přesto to nejde.Jinak jsem ho zkoušel i u známých a mají to samé.

  6. Prima Love je ve třetím multiplexu, který má horší pokrytí. To bývá většinou problém, proč jej hůře citlivé STB nezachytí. Nicméně zda je to i problém ve vašem případě, nemohu s jistotou tvrdit. To, že ji totiž na stejnou anténu na jiném příjmači v pohodě chytnete (90 %), to trochu znejasňuje. Aby toho nebylo málo, tak naopak stává se i to, že když je signál příliš silný, má to podobný efekt, jako když je příliš slabý.

  7. Dobrý den, mám prosbu. Jak jste nahrál do DVB-T nový firmware???
   Jinak na Vaši otázku - já jsem úplně normálně naladil Proma Love. Dotyčný, co Vám odpovídal má pravdu, je to ve 3. multiplexu a ten je opravdu nejslabší. Pokud nemáte anténní předzesilovač, tak jej doporučuji, hodně se tím zlepší. Jinak mám jiný problém, po zasunutí USB flash, mi né každou pozná a navíc po její vysunutí je v ostatních zařízeních včetně PC nepřístupná.

   Děkuji a přeji hezký večer,
   Milan

  8. Firmware je ke stažení zde:
   http://www.globus.cz/cs/ovladace-a-software.html
   http://www.globus.cz/cs/download/ovladace-a-software/globus_m3101c_09092...

   Tento Set-top-box nemám a postup aktualizace jsem nenašel. Postup by mohl být v návodu k Set-top-boxu. Standardní postup je takový, že se na PRÁZDNOU! USB Flash paměť rozbalí obsah ZIP archivu globus_m3101c_090924.zip - zde je v ZIP souboru jediný soubor s názvem GLOBUS_M3101C_090924.bin

   Takže na USB Flash paměti by měl být jediný soubor GLOBUS_M3101C_090924.bin a nic jiného.

   Po zasunutí Flash paměti do Set-top-boxu by se mělo zobrazit hlášení typu "Byla nalezena aktualizace software, chcete-li ji nainstalovat, stiskněte OK".

   Pokud se nic takového nezobrazí, tak je potřeba v Menu Set-top-boxu najít položku týkající se aktualizace software a aktualizaci spustit ručně.

   Pak už je potřeba pár minut vyčkat, než se Set-top-box sám zrestartuje a znovu spustí. Během aktualizace je důležité nemačkat žádná tlačítka na Set-top-boxu ani dálkovém ovladači.

   Někdy se během aktualizace zobrazí žádost o vytažení USB Flash paměti z USB portu - v tomto případě to samozřejmě udělejte. Pokud se ale takové hlášení nezobrazí, tak USB Flash paměť rozhodně nevytahujte.

  9. tak instalaci vám vysvětlil jiný diskutujicí,jinak co se týče mě,tak anténí předzesilovač mám,zkusil jsem odpojit anténu v rozbočovači aby byl signál jen do jedné tv a zkusil jsem nastavit frekvenci ručně.Na té frekvenci mě signál skáče od 0 do 80%.Asi je to proto jak píšete,že je to ve 3. multiplexu a nemá tak široké pokrytí.Musel bych nejspíše zkusit přetočit anténu.Mám k tomu satelit,kde prima love mám,takže ,mě spíše zajímalo,jestli to nemůže být přístrojem.

  10. Já taky nemohu naladit Prima LOVE :-(.
   A teď se mi ještě rozbil ovladač. nevíte někdo kde bych mohla sehnat nový ? Díky M
   TREND Line GK-B001

  11. Vyobrazené menu DVBT je stejné jako mám u Strongu srt 5203 který mám a funguje opravdu bezvadně.Rovněž mám zkušenosti s Mascomem a Sencorem ale tyto dva se Strongu nevyrovnají ani náhodou.

  12. Dobrý den,
   koupili jsme tento set top box dětem a povedlo se jim ho zaheslovat. Heslo bohužel neznáme, nevíme nyní, jak tam doladit ostatní stanice. Nevíte náhodou někdo servisní heslo? Děkuji moc. Milena

  13. Obávám se, že najít nějaké univerzální "servisní" heslo bude problém - pokud vůbec existuje. On je taky problém v tom, že se neví, kdo je skutečný výrobce Set-top-boxu. Jestli má Globus podporu jejich "značky" Trend, netuším. Třeba u zmíněného Set-top-boxu značky Strong je na webu výrobce uvedeno, že v případě zapomenutí hesla má zákazník kontaktovat podporu výrobce.

   Jediné, co mě napadá, je zkusit provést aktualizaci firmwaru - třeba při ní dojde k vyresetování přístroje do továrního natavení. Ale třeba taky ne. A taky to před aktualizací firmwaru třeba bude chtít zadat aktuální heslo a bude po legraci.

   Firmware je ke stažení zde:
   http://www.globus.cz/cs/download/ovladace-a-software/globus_m3101c_09092...

   Postup tam není popsaný, ale předpokládám, že bude stačit obsah ZIP archivu (tedy soubor GLOBUS_M3101C_090924.bin) zkopírovat na prázdnou USB Flashku, vrazit Flashku do Set-top-boxu a někde v menu Set-top-boxu najít volbu typu "Aktualizace softwaru".

  14. Dobrý den,
   Potřeboval bych poradit.Donesl jsem si od mamky dvb-t TREND line GK-B001 a zapojil ho do televize.Setobox mi naběhl ale nejde mi obraz ani nereaguje na žádné tlačítko na ovladači.Zkoušel jsem i stáhnout a vložit na FLASH disk program v komentářích a také nereaguje.Nemohl by mi někdo poradit jak tento setobox zprovoznit?

 • Doporučujeme podobný obsah z našeho webu

 • Poradna

 • Komerční odkazy

 • Anketa

  Jak přijímáte televizní vysílání?
 • Inzerce

 • Užitečné články k přečtení

  satelitní příjem

  Satelitní příjem je velkou konkurencí pozemního vysílání. Má své nevýhody, ale jeho výhody převažují. Zjistěte vše o tomto způsobu příjmu televizního vysílání. Vysvětlíme si jak technologii, kterou jsou vybaveny satelitní přijímače, tak i možnosti naladění, nastavení paraboly, propojení a výběr vhodných prvků a poskytovatele vysílání.

  gramofon

  Prodeje gramodesek dramaticky rostou, stejně tak přibývá lidí poslouchajících hudbu z gramofonu. Analogově. Je to nostalgie, je to magie, může to být i kvalitní zvuk. Ale má to smysl?