Čtvrtek , 21. 09. 2023

Matouš

Recenze Samsung PS50A457: velká plazma za málo peněz

13. 12. 2008

Opravdu velká úhlopříčka 127 centimetrů (50“) už není jen snem. Za 20 tisíc s daní si ji může dopřát každý, kdo pro ni najde doma prostor. I přes takto nízkou cenu se Samsungu podařilo nabídnout důstojného společníka na dlouhé zimní večery.

 

Lesk bez bídy

Designu není v podstatě co vytknout, přední strana není narušena žádnými viditelnými tlačítky nebo jinými prvky. Zapínání a několik dalších voličů je na pravé straně. Pod logem si lze zapnout velmi decentní iluminaci. Podstavec je stabilní a umožňuje velmi snadné natáčení obrazovky do stran. Na levé straně je několik vstupů a výstupů, které samozřejmě doplňuje zadní panel. Lepší představu si uděláte z fotografií. Můžeme zde alespoň prohlásit, že konektorová výbava je výborná.

Vstupů a výstupů je opravdu dostatek. Mimo záběr bočního panelu je ještě CI slot
Udělat dálkový ovladač z ultralesklého plastu, to chce hodně pilin v hlavě…

Dálkový ovladač mne zcela nenadchnul. Především jeho design a ergonomie jsou trochu mimo standard. Ale zvyknout se dá. Naštěstí vše dohání vynikající směrovostí a rychlými reakcemi přístroje na povely.

Rychlé menu, pomalejší programy

Po zapnutí televizoru nás nepotěší poněkud vyšší spotřeba 450 W (udávaná výrobcem). Na druhou stranu hluk produkovaný elektronikou je minimální (trafa jsou o něco tišší, než znají naše uši od Panasoniků). Mezi analogovým a digitálním tunerem je potřeba přepínat a citlivost obou je průměrná, až horší. Rychlost přepínání programů je u DVB-t pomalejší (2-3 sekundy), u analogu je to o sekundu lepší. Naladěné programy si lze samozřejmě seskupit podle libosti.

Možnosti pro změnu pořadí programů a vynikající EPG

Grafické menu televizoru je v češtině a pracuje se s ním dobře. Reakce jsou rychlé, přehlednost je až na výjimky dobrá. Voleb je na danou kategorii více, než dostatek! K dispozici je bezproblémové EPG, ať už s informacemi o sledovaném pořadu, nebo přehledová tabulka více programů. České znaky se zobrazují správně a rychlost zobrazení je blesková.

V menu je plno voleb nejen pro nastavení obrazu. Jen u předvoleb poměrů stran je nabídka pouze základní

 

K TÉMATU  Qingbar GP300: přenosné videobrýle aneb metrová úhlopříčka na cestách

Obraz zkušenější pohladí a spořivé ohromí

Jakmile jsem se rozkoukal, začal jsem rozebírat kvalitu obrazu. Nečekal jsem nic převratného, ale o to více jsem byl překvapen. Byť jde o levný výrobek, kvalita obrazu je naprosto dostačující už po prvním spuštění. Svou roli samozřejmě hraje obrovská plocha, na kterou se díváme. Čím menší obrazovka, tím snáze se na ní schovají nedostatky nízkého rozlišení našeho vysílání. A zde to platí naopak. Přesto jsem při sledování digitální televize a O2TV z cca 3,5 metrů uznal, že mne obraz vůbec nepohoršuje. Samozřejmě, je zde znát ztráta ostrosti a na takovouto plochu už by se hodilo přepočítání obrazu na FullHD, nikoli jen na 1366 x 768. Ale za tu cenu? Dojem zůstává i nadále pozitivní a většinu lidí tímto kouskem v obýváku ohromíte. A to i v případě, že bude TV zapnutá.

Na řadu se dostal i pokus s HD videem – zde už je ostrost vynikající a míra detailů taktéž. Když jsem si dopřál přelet nad Andělským vodopádem z Planet Earth na plazmě Panasonic TH-42PX80E, připadal jsem si jako bych byl na místě a skoro jsem dostal závrať. Samsung mi stejný zážitek nedopřál. I tak ale rozdíl mezi SD a HD rozlišením zapůsobil propastně.

Mnohdy lepší, než Panasonic

Samsung do plazmy PS50A457 integroval i některé z ochranných technologií proti vypálení. I když je zapnete, obraz je stále ledově klidný. To znamená, že na rozdíl od Panasonicu, plazma Samsungu nebliká. K dispozici jsou i různé nástroje pro případné odstranění přechodného vypálení, jako zobrazení celoobrazovkové bílé, nebo jakési černobílé „čištění“ a další.

K dispozici je podrobné nastavení pro ochranu obrazu před vypálením

Vezmeme-li v potaz, že námi testovaný střední model plazmy od Panasonicu (TH-42PX80E) je dražší, poskytuje Samsung u svého levného modelu mnohem více voleb a možností! Pokud bych se měl pustit do relativně nefér srovnání (42“ vs 50“), Panasonic to z hlediska obrazu samozřejmě vyhraje na plné čáře. Nic to ale nemění na tom, že i tak je Samsung pro méně náročného diváka pořád obrazový poklad.

Obraz z DVB-t není vůbec špatný!

 

K TÉMATU  Krátká recenze tabletu ARCHOS 80b Platinum

Bič na závistivé sousedy

Samsung PS50A457 je vzhledem k ceně a kategorii vynikající produkt. Jistě, nedosahuje tak kvalitního obrazu, jako plazmy Panasonic, ale rozhodně vás neurazí. Přitom Samsung i u takto levného výrobku poskytuje vynikající výbavu a množstvím voleb a funkcí snad i překoná o třídu vyšší Panasonic. Pokud jste běžný televizní divák se zálibou ve sledování filmů z DVD a chcete mít pocit z opravdového domácího kina (velkého plátna) a přitom je váš rozpočet omezený, je PS50A457 za 20 tisíc ideální volbou. Podrobné specifikace PS50A457 najdete zde.

Plusy a mínusy
+ dobrý a stabilní obraz – vyšší spotřeba
+ dostatek vstupů a výstupů – pomalejší přepínání programů
+ velmi dobré celkové zpracování  
+ bezproblémové EPG a teletext  
+ výborný poměr výkon/velikost/cena  

 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Opět se dostáváme k novince z dílen Umaxu (řečeno s nadhledem). Prostě tu máme nový cloudbook, který se pyšní 13,3palovým IPS displejem s plným HD rozlišením. V době masové propagace 4K u čehokoliv působí vlastně velmi adekvátně. Je na čase posunout rozlišení u levných notebooků kupředu, což VisionBook 13Wa dělá. Na takto levný stroj to není málo, dokáže vás motivovat ke koupi?
V brněnském sídle společnosti Zoner se v pondělí 4. 9. 2017 uskutečnila tisková konference, která představila poslední aktualizace ZPS X a byla i oslavou prvního roku prodeje programu formou předplatného. Nejvýznamnější novinky uvádíme v článku.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek