Recenze Samsung PS50A457: velká plazma za málo peněz

 • Jiří Ptáčník
  Kategorie: Recenze, Televizory - projektory
  Pro 13, 2008
  10× Komentováno

  Opravdu velká úhlopříčka 127 centimetrů (50“) už není jen snem. Za 20 tisíc s daní si ji může dopřát každý, kdo pro ni najde doma prostor. I přes takto nízkou cenu se Samsungu podařilo nabídnout důstojného společníka na dlouhé zimní večery.

   

  Lesk bez bídy

  Designu není v podstatě co vytknout, přední strana není narušena žádnými viditelnými tlačítky nebo jinými prvky. Zapínání a několik dalších voličů je na pravé straně. Pod logem si lze zapnout velmi decentní iluminaci. Podstavec je stabilní a umožňuje velmi snadné natáčení obrazovky do stran. Na levé straně je několik vstupů a výstupů, které samozřejmě doplňuje zadní panel. Lepší představu si uděláte z fotografií. Můžeme zde alespoň prohlásit, že konektorová výbava je výborná.

  Vstupů a výstupů je opravdu dostatek. Mimo záběr bočního panelu je ještě CI slot
  Udělat dálkový ovladač z ultralesklého plastu, to chce hodně pilin v hlavě...

  Dálkový ovladač mne zcela nenadchnul. Především jeho design a ergonomie jsou trochu mimo standard. Ale zvyknout se dá. Naštěstí vše dohání vynikající směrovostí a rychlými reakcemi přístroje na povely.

  Rychlé menu, pomalejší programy

  Po zapnutí televizoru nás nepotěší poněkud vyšší spotřeba 450 W (udávaná výrobcem). Na druhou stranu hluk produkovaný elektronikou je minimální (trafa jsou o něco tišší, než znají naše uši od Panasoniků). Mezi analogovým a digitálním tunerem je potřeba přepínat a citlivost obou je průměrná, až horší. Rychlost přepínání programů je u DVB-t pomalejší (2-3 sekundy), u analogu je to o sekundu lepší. Naladěné programy si lze samozřejmě seskupit podle libosti.

  Možnosti pro změnu pořadí programů a vynikající EPG

  Grafické menu televizoru je v češtině a pracuje se s ním dobře. Reakce jsou rychlé, přehlednost je až na výjimky dobrá. Voleb je na danou kategorii více, než dostatek! K dispozici je bezproblémové EPG, ať už s informacemi o sledovaném pořadu, nebo přehledová tabulka více programů. České znaky se zobrazují správně a rychlost zobrazení je blesková.

  V menu je plno voleb nejen pro nastavení obrazu. Jen u předvoleb poměrů stran je nabídka pouze základní

   

  Obraz zkušenější pohladí a spořivé ohromí

  Jakmile jsem se rozkoukal, začal jsem rozebírat kvalitu obrazu. Nečekal jsem nic převratného, ale o to více jsem byl překvapen. Byť jde o levný výrobek, kvalita obrazu je naprosto dostačující už po prvním spuštění. Svou roli samozřejmě hraje obrovská plocha, na kterou se díváme. Čím menší obrazovka, tím snáze se na ní schovají nedostatky nízkého rozlišení našeho vysílání. A zde to platí naopak. Přesto jsem při sledování digitální televize a O2TV z cca 3,5 metrů uznal, že mne obraz vůbec nepohoršuje. Samozřejmě, je zde znát ztráta ostrosti a na takovouto plochu už by se hodilo přepočítání obrazu na FullHD, nikoli jen na 1366 x 768. Ale za tu cenu? Dojem zůstává i nadále pozitivní a většinu lidí tímto kouskem v obýváku ohromíte. A to i v případě, že bude TV zapnutá.

  Na řadu se dostal i pokus s HD videem – zde už je ostrost vynikající a míra detailů taktéž. Když jsem si dopřál přelet nad Andělským vodopádem z Planet Earth na plazmě Panasonic TH-42PX80E, připadal jsem si jako bych byl na místě a skoro jsem dostal závrať. Samsung mi stejný zážitek nedopřál. I tak ale rozdíl mezi SD a HD rozlišením zapůsobil propastně.

  Mnohdy lepší, než Panasonic

  Samsung do plazmy PS50A457 integroval i některé z ochranných technologií proti vypálení. I když je zapnete, obraz je stále ledově klidný. To znamená, že na rozdíl od Panasonicu, plazma Samsungu nebliká. K dispozici jsou i různé nástroje pro případné odstranění přechodného vypálení, jako zobrazení celoobrazovkové bílé, nebo jakési černobílé „čištění“ a další.

  K dispozici je podrobné nastavení pro ochranu obrazu před vypálením

  Vezmeme-li v potaz, že námi testovaný střední model plazmy od Panasonicu (TH-42PX80E) je dražší, poskytuje Samsung u svého levného modelu mnohem více voleb a možností! Pokud bych se měl pustit do relativně nefér srovnání (42“ vs 50“), Panasonic to z hlediska obrazu samozřejmě vyhraje na plné čáře. Nic to ale nemění na tom, že i tak je Samsung pro méně náročného diváka pořád obrazový poklad.

  Obraz z DVB-t není vůbec špatný!

   

  Bič na závistivé sousedy

  Samsung PS50A457 je vzhledem k ceně a kategorii vynikající produkt. Jistě, nedosahuje tak kvalitního obrazu, jako plazmy Panasonic, ale rozhodně vás neurazí. Přitom Samsung i u takto levného výrobku poskytuje vynikající výbavu a množstvím voleb a funkcí snad i překoná o třídu vyšší Panasonic. Pokud jste běžný televizní divák se zálibou ve sledování filmů z DVD a chcete mít pocit z opravdového domácího kina (velkého plátna) a přitom je váš rozpočet omezený, je PS50A457 za 20 tisíc ideální volbou. Podrobné specifikace PS50A457 najdete zde.

  Plusy a mínusy
  + dobrý a stabilní obraz- vyšší spotřeba
  + dostatek vstupů a výstupů- pomalejší přepínání programů
  + velmi dobré celkové zpracování 
  + bezproblémové EPG a teletext 
  + výborný poměr výkon/velikost/cena 

   

  PŘIDAT KOMENTÁŘ

  10 Komentáře

  1. vďaka za recenziu - bolo by možne porovnať aj obraz na 50A756? je síce drahší ale ju FullHD má 100Hz a 1080 24p a oproti panasanocu stále dosť lacný. dik

  2. 100 Hz má i námi testovaná plazma. 756 testovat zřejmě nebudeme, už tak tu máme lehce pře-Samsungováno :) Ale jinak asi půjde o dost podobný výrobek, jako 457 - tzn. hodně dobrý, 1080p je na 50" už velmi vhodné a obrazu to výrazně přidá.

  3. Dobrý den,

   prosím o radu - chceme koupit plazmu, ale nevíme, které vlastnosti u jednotlivých modelů jsou pro nás "ty pravé". Jestli upřednostnit Full HD, před HD ready, nebo požadovat 100Hz, nebo řešit především rozlišení... je toho moc :-). Dívat se na ní budeme z cca 4,5m (42"-50"), nejsme žádní TV fanatici (občas DVD, běžné programy z digitálního vysílání). V hledáčku máme PANASONIC TH-42PX80EA, SAMSUNG PS50A557 a SAMSUNG PS50A457. Vím, že co člověk, to názor, ale přesto prosím o radu, kterou z těch tří (nebo i jinou plazmu) doporučujete a proč. Děkuji

   Purkrábek

  4. Určite Panasonic a na to co píšete určitě stačí HD Ready model, tj. TH-42PX80 nebo dokonce jen TH-42PX8. Rozdíl v obraze mezi nimi je minimální.

  5. Na tuhle vzdálenost by asi byla už lepší 50" ne? Jinak souhlasím, že ze 4,5m nemá FullHD na 42" moc smysl. Ještě konkrétně k panasonicu 42PX80 - nyní jsme tento model koupili rodičům k Vánocům a moc velká spokojenost (pozorovací vzdálenost asi 3,5 - 3,75 metru) skvělý obraz, jednoduchá obsluha, spokojenost po všech směrech

  6. Tiež rozmýšľam nad touto plazmou v 42´verzii.Vedel by mi niekto poradiť , alebo srovnat samsung PS 42A456/457/ a panasonic 42PX80E??? Ktorý z týchto dvoch je lepší? Samsung má uvedený kontrast. pomer 30000:1 a panasonic 15000:1. Je tento rozdiel viditelný pri bežnom provoze?

  7. Tak sem si poridil tuto plazmu a muzu ji vsem doporucit za ty penize nesezenete nic lepsiho
   v takove uhlopricce obraz je vyborny i pres normalni digital a v 720 je perfektne ostry a plynuly co mi vadi je pomalejsi prepinani kanalu a zvuk ten je priserny hned sem to zapojil pres optiku do receiveru a je to o necem jinem jeste trochu doladit nastaveni obrazu a sem spokojeny jinak sem se rozhodoval mezi Panasonice px 80 na kterem mam uz neco shlednuto a timto Samsungem a vetsi je lepsi :-)

  8. V recenzi se píše, že EPG zobrazuje češtinu správně. Já mám PS42A457 a místo českých znaků se v EPG zobrazují nějaké paskvily. Neví někdo, jak dosáhnout korektního zobrazení češtiny? Předem díky za rady.

 • Doporučujeme podobný obsah z našeho webu

 • Poradna

 • Komerční odkazy

  Používáme fotky z DepositPhotos
 • Anketa

  Jak přijímáte televizní vysílání?
 • Inzerce

 • Užitečné články k přečtení

  gramofon

  Prodeje gramodesek dramaticky rostou, stejně tak přibývá lidí poslouchajících hudbu z gramofonu. Analogově. Je to nostalgie, je to magie, může to být i kvalitní zvuk. Ale má to smysl?

  satelitní příjem

  Satelitní příjem je velkou konkurencí pozemního vysílání. Má své nevýhody, ale jeho výhody převažují. Zjistěte vše o tomto způsobu příjmu televizního vysílání. Vysvětlíme si jak technologii, kterou jsou vybaveny satelitní přijímače, tak i možnosti naladění, nastavení paraboly, propojení a výběr vhodných prvků a poskytovatele vysílání.