Rekordér Sony RDR-HXD890: poznej deset rozdílů

 • Lukáš Straka
  Kategorie: Recenze, Přehrávače a rekordéry
  Lis 11, 2008
  109× Komentováno

  Letošní modely HDD rekordérů Sony vypadají na první pohled prakticky totožně s modely loňskými, které zaznamenaly díky technice od Pioneeru nebývalý obchodní úspěch. Ten se Sony určitě snaží zopakovat, ale přidalo do nového modelu tolik novinek, aby si udrželo své renomé? Přece jenom doba pokročila a vývoj jde sice pomalu, ale kupředu.

  Designéři mají dovolenou

  Vzhled nového rekordéru Sony RDR-HXD890 je vskutku hodně podobný loňské řadě, až je pro nás problém vůbec identifikovat těch několik málo zanedbatelných odlišností. Inu, Sony dalo asi designerům pro letošek padla. My si taky trochu orazíme a s klidem vás odkážeme na recenzi loňského modelu HXD870. Zadní strana s konektory je zcela totožný, včetně samostatných anténních vstupů pro analogový a digitální tuner.

  Drobná změna několika tlačítek, ale jinak vše při starém

  Pod lištou, táhnoucí se přes celý přední panel, najdeme opět stejnou sadu konektorů, tedy 2x USB, 1x FireWire a obvyklou skupinu analogových vstupů. Novinkou je pouze podpora přímého propojení firemních HDD videokamer a snazší kopírování jejich obsahu do rekordéru. Indikátory režimu DVD / HDD dostali ostřejší modré podbarvení, za což si od nás Sony pochvalu nevyslouží. Jeho intenzita je na samé hranici snesitelnosti. Sony si u letošního modelu nepomohlo ani s velikostí displeje, který by klidně větší jas snesl.

  Zadní část je zcela totožná, včetně hlučnější konstrukce ventilátoru

  Ani uvnitř přístroje nedošlo k žádné revoluci. Mechanika se osvědčila, takže zůstala stejná. Proč také ne, když její vlastnosti i kultivovanost při čtení a zápisu patří k tomu lepšímu, co v rekordérech můžeme najít. Jedinou změnou k lepšímu je jiný výrobce HDD. Samsung, osazený v loňském 160GB modelu, vystřídal Seagate, který je o poznání tišší a hlavně prakticky bez vibrací do šasi rekordéru. Bohužel vestavěný ventilátor zůstal stejný a na snížení aerodynamického hluku Sony nijak nezapracovalo. Rekordér tedy určitě není nehlučný, ale oproti loňskému modelu došlo k výraznému zlepšení. Co takhle si příští rok už vystačit konečně s chlazením pasivním? LG už to umí, ale to zas montuje hlučné disky, takže v konečném důsledku je paradoxně toto Sony o něco tišší.

  Výměna značky HDD kultivovanému chodu rozhodně prospěla

  Ovládání není pro "lamy"

  Dalším úskalím rekordérů Pioneer, tedy i Sony, je filozofie jejich ovládání. Zatím co trendem současnosti je maximální zjednodušování, Sony v tomto neudělalo zhola nic, spoléhaje na svoji konzervativní klientelu, která je na přehršel voleb a jejich složitější používání zvyklá. Dobře to ilustruje opět prakticky stejný dálkový ovladač. Množství jeho malých tlačítek a celková ergonomie jsou už zastaralé. Přitom by stačilo se jen malinko zamyslet a dobrá třetina tlačítek by mohla zmizet, nebo se sdružit. Osobně nesnáším kupříkladu středová kurzorová tlačítka, která kromě pohybu v menu nejde použít na přepínání programů nebo rychlé přetáčení. To vše tu má zbytečně svoje tlačítka, stejně jako zvláštní tlačítko pro spuštění a zastavení nahrávání nebo pro přepínání režimu HDD a DVD. Jestli ale máte rádi hodně malých „čudlíků“, budete tento ovladač milovat.

  Ovladač by zasloužil zjednodušit, stran citlivosti je na tom dobře

  V podobném duchu se nese i samotné prostředí rekoredéru, které by už zasloužilo také omlazovací kůru. Česká textová nápověda u každé položky menu se bude začátečníkům opravdu hodit a její přítomnost chválíme. Obsahoval ji už loňský model a také kompletní nabídky jsou prakticky totožné. V recenzi modelu HXD870 najdete i ukázková videa. Větší složitost nabídek je daní za více možností nastavení, které zase u jiných rekordérů postrádáme. Nicméně stačilo by si sednout, logicky popřemýšlet a určitě by se dal vymyslet minimálně uživatelsky jednodušší přístup k různým titulům a multimediím.

  Správa fotografií se opravdu povdela a rekordér umí fotky přes USB přímo vytisknout, nebo udělat video s jejich slideshow

  A když jsme u médií, musíme si opět postěžovat, že ani nový model neumí číst DivX z USB portu. Z CD a DVD je zas nedostanete na pevný disk. České titulky jsou celkem malé, alespoň že Sony podporuje i jiné názvy souborů a vícejazyčné verze. Na HDD jde nahrát tedy pouze JPEG obrázky, jejichž správa je tradičně výtečná, a MP3 jakožto jediný akceptovaný komprimovaný formát zvuku. Možnost kopírovat na HDD do Jukeboxu celá nechráněná AUDIO-CD měl už předchůdce, takže nic nového pod sluncem.

  Příjem a zápis

  Rekordér startuje pozoruhodně rychle a plně operovat je schopen už za 10 sekund, což je mezi konkurencí zatím nejlepší hodnota (nepočítáme 1 sekundový start Panasoniců z falešného Stand By). Stejně rychle ladí analogové i digitální kanály při prvním spuštění. Zvláště digitální tuner má ale oproti předchůdci subjektivně o něco málo horší citlivost. Ta je ale i tak solidní a za poslední rok se dost změnily parametry DVB-T vysílání, takže těžko srovnávat. Každopádně jsme si stále pro stabilní příjem po troše manipulace vystačili s malou pokojovou anténkou, na kterou zkoušíme všechny DVB-T přístroje.

  Všechny volby mají svoji textovou nápovědu

  Nalezené kanály lze různě řadit, mazat a podobně, žel nějak se nám nepodařilo přiřadit programu jiné číslo kanálu a moc lidí asi nepotěší, když si pro přepnutí na Novu budou muset naťukat třeba číslo 809. Ani postupné přepínání kanálů není nikterak svižné, ale výrobce prostě nepočítá s tím, že by někdo chtěl rekordér používat stabilně jako normální set top box.

  České EPG není zcela nejpřehlednější, ale svému učelu slouží dobře a rychle

  Naopak dekodér českého teletextu pracuje rychle a nejsou s ním žádné potíže. Týdenní elektronický progrogramový průvodce není z nejpřehlednějších, ale umožňuje vyhledávání podle žánru a přímý skok na určitý den a hodinu, což se hodí. Z devíti nahrávacích režimů kvality si vybere asi každý. Algoritmy komprese jsou pokročilé a dokonce i ten „nejdelší“ mód, kdy se vejde 10 hodin na jedno DVD, je nouzově koukatelný. Dobře vyřešený je jak ruční časovač, tak časování nahrávky z EPG, kde lehce přidáme pár minut k nastavenému titulu, abychom chytli jeho zpožděný konec. U analogového signálu se o přesné nahrávání starají obvody VPS/PDC. Během nahrávání lze tradičně přehrávat volně z HDD, DVD nebo USB. Z neznámého důvodu nejde jen listovat galerií fotografií.

  Tituly můžeme zobrazit s miniaturami...

  Nahrané tituly rekordér vzorně pojmenuje podle EPG (pouze digitální vysílání) a v přehledu titulů dovoluje zvolit mezi dlaždicovým náhledem titulů s miniaturami a textovým seznamem. Ten je při množství záznamů určitě vhodnější a mnoha konkurenčním rekordérům takové zobrazení chybí.

  ... nebo jejich jmený seznam

  Sony nezapomnělo na žádnou z běžných úprav nahraného videa, takže je dovoluje libovolně dělit, stříhat jeho části atd. Při použití režimu střihu s přesností na snímek je přechod vystřiženého místa oproti zvyklosti docela plynulý. Opět by to ale chtělo inovaci samotného ovládání střihu pro snazší manipulaci.

  Už jsme viděli lepší prostředí střihu videa

  Plný disk rekordér vypálí v režimu rychlého kopírování za cca 15 minut. V případě potřeby lze jakékoliv video při tom převést do jiného kvalitativního stupně komprese, ale v tom případě se musí disk nahrávat v reálném čase. Při vytváření kompilace pro pálení jsme narazili na následující problém. Rekordér v místě, kde dochází ke změně poměru stran zaznamenaného videa, dělí jeden titul na titulů víc. To znamená, že třeba pořad z TV Nova, kde má každá vysílaná reklama jiný formát, vytvoří z jednoho videa třeba třicet titulů. To vás přiměje si ty reklamy radši přece jenom vystřihnout, i když se vám nebude chtít. Dá se toho využít ale právě k primitivní identifikaci reklam a „tituly“ s pracím práškem prostě z konečné kompilace odstranit.

  Dobře, ale málo

  Trochu nás zklamalo, že Sony vydalo nový model s naprosto neznatelným množstvím inovací oproti modelu starému. To ale neznamená, že je to rekordér špatný. Nicméně kromě nižší hladiny hluku, kosmetických změn a podpory HDD videokamer Sony neodstranilo žádný z vytýkaných problémů předchůdce (především po stránce využitelnosti USB), ani nezjednodušilo jeho ovládání. Rekordér je kvalitně vyroben, jeho chod je stabilní a zajišťuje také obrazovou i zvukovou reprodukci, hodnou značky Sony. Nedoporučili bychom ho lidem, kteří si s technikou nerozumí a potřebují jednoduchou obsluhu. Jukebox, na který loni Sony zákazníky lákalo, má dnes i s lepším zpracováním skoro každý. Techničtí zapálenci ocení především rozsah jeho nastavení, kvalitu a možností nahrávání.

  Takže Sony si nakonec vyslouženou kritiku od nás odnáší především za to, že si dovolilo „zalepit“ jeden ročník oprášením minulého modelu. Bohužel letos k tomu nesáhlo Sony zdaleka jako jediné a značí to nechuď výrobců DVD formát přístrojů už jakkoliv rozvíjet. Jedna věc se ale přece jen výrazně za ten rok změnila. Cena značkového HDD rekordéru je konečně na snesitelné úrovni a ani méně majetní uživatelé se nemusí vrhat do spárů pochybných noname produktů (pokud nemají masochistické choutky:)). Rekordér Sony RDR-HXD890 zapůjčil internetový obchod www.digiboss.cz.

   

  Plusy a mínusy
  + kvalitní záznam a reprodukce- naprosté minimum novinek oproti starému modelu
  + cena/výkon- stále neumí DivX přes USB
  Podpora MPEG 4
  divx3_fast_motion_mp3_cbr_29fps_640x432ano
  divx3_low_motion_mp3_25fps_688x416ano
  divx3_low_motion_mp3_VBR_25fps_640x336ano
  divx651_gmc_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272ne
  divx651_hometheatreprofile_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272ano
  divx651_qpel_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272ano
  divx651_qpel_gmc_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272ne
  xvid_ac3_23976fps_640x272ano
  xvid_ac3_bvop_23976fps_640x272ano
  xvid_bvop_nvop_ac3_29fps_672x288ano
  xvid_bvop_nvop_mp3_VBR_23976fps_576x304ano
  xvid_bvop_nvop_mp3_VBR_23976fps_608x336ano
  xvid_gmc_ac3_23976fps_640x272ne
  xvid_gmc_ac3_bvop_23976fps_640x272ne
  xvid_gmc_PB_ac3_bvop_23976fps_640x272ne
  xvid_gmc_qpel_ac3_23976fps_640x272ne
  xvid_PB_ac3__bvop_23976fps_640x272ano
  xvid_qpel_ac3_23976ps_640x272ano
  xvid_qpel_ac3_bvop_23976fps_640x272ano
  xvid_qpel_gmc_PB_ac3_bvop_23976fps_640x272ne
  xvid_qpel_mp3_vbr_25fps_672x272ano
  xvid_qpel_PB_ac3_bvop_23976fps_640x272ne
   

   

  PŘIDAT KOMENTÁŘ

  109 Komentáře

  1. Dobry den,chtel jsem reagovat na clanek,co se tyce zmeny poradi aut. naladenych tel. programu,jde je zarazovat podle potreby od 1. predvolby dal treba1.-ct1,2.-ct2,3.-nova.....,
   i kdyz autom.ladeni je puvodne naladilo v jinem poradi.Prosim o odpoved,jestli recorder
   take umi vypalovat tak,ze zvoli jinou rychlost nez je nabidka,a program prepocita ,jako u panasoniku .Ten zvoli FR rychlost,a ta vyuzije velikost dvd disku beze zbytku.DIK

  2. Dobrý den,mám HXD870,nahrávám z DVBT tuneru a obraz je vynikající.Naladěné programy jdou jakkoliv řadit,Novu mám normálně na čísle 3.
   Prosím,má někdo informace o HDD,v jakém formátu jsou data uložena? Dá se HDD vyměnit za jiný,jde použít větší např.250G nebo 500G ?
   Děkuji.

  3. Nutno zkusit-teoreticky při stejné značce HDD kvůli softu na řadič je možné měnit disky minimálně do max. hodnoty používané výrobcem. Teoreticky i vyšší ale nemusí to umožňovat firmware rekordéru.

  4. Pěkný den, mám dotaz, snažím se marně sehnat český návod, na stránkách výrobce jsem jej nenašel..Mohu požádat o link nevíte-li někdo o něm kde jej lze nalézt.
   Předem Děkuji B.

  5. Použijte např. Google, já to ani nehledal a vyskočilo na mě hned několik stránek s detailními postupy, jak (svépomocí) vyměnit HDD nejen za jinou kapacitu (postupy popisovaly většinou záměnu za 500GB HDD), ale i za jinou značku...

  6. 1) U řady x70 (např RDR-HXD870) je výhoda, že stačí výměna disku (+"oprava" přes servisní ovladač) a lze použít i disky 1T (víc jsem zatím nezkoušel, ale brzo zkusím 1,5T).
   2) U řady x90 (např. RDR-HXD890) je nutno navíc editovat disk v PC, jinak nelze získat více místa než 500GB.

   Pokud se týká rozdílů, tak řada x9 má tyto nevýhody:
   1) modré světlo pro HD je umístěno kolmo a možná i proto více svítí
   2) již zmiňovaný problém s naladěním na 800 (tak je to prý v Anglii)
   3) při upgradu HD nutnost editace disku přes PC
   Řada x7 má tyto nevýhody:
   1) ladění Belgie + titulky a české znaky

  7. Dobrý večer
   Chci se zeptat, zda-li vám někdo poradil, jak seřadit programy z DVB-T na pčedvolbách 800 a výš, na předvolby 1 a další. Jestli ano tak prosím rovněž o radu.
   Děkuji Lišok

  8. Už jste na způsob přečíslování přišel? Také mě při přepínání programů nebaví vypisovat trojmístnou cifru. Toto a zoufale malé titulky u DivX filmů jsou jediné podstatné věci, které mi na tomto přístroji opravdu vadí, jinak spokojenost.

  9. Prosím o podrobnější vysvětlení (postup), neboť řadu DVBT tuneru D800, ... se mi nedaří změnit. Setřídění programů, aby byly v pořadí podle mne, se mi podařilo, ale přesun z pozice D800 na pozici D001 stále neumím.
   Děkuji

  10. Jen poradím možnost přepínat pomocí "Enter" (a vybrat kanál ze seznamu). Možnost přiřazení číslům 1-X (X < 800 :D) jsem neobjevil a ani mne to netrápí, "přes rekordér" na tv nekoukam.

  11. Prosím o detailnější vysvětlení jak jste utvořil ten seznam oblibených mě se to nedaří a ani v návodu to nemohu najít. Chci vlastně přeskupit programy z digit tuneru začínající na předvolbě 800 a dále na předvolbu 1,2, a dále.Toto údajně nejde tak snad ty oblíbené to řeší. Díky

  12. mám sony 870 a pioneer 550,i když jsou to téměř dvojčata,tak pioneer je v kultivovanosti chodu,rychlosti reakcí,ovládání a v neposlední řadě dálkovým ovladačem o třídu výš,sony je také o něco hlučnější,mám ale rád oba dva,před tím jsem měl panasonic 55,a to byla ve srovnání s nimi plečka,hlavně optická mechanika,která mi mimichodem 14 dní po záruce totálně klekla a za novou chtěli panáci 6 litrů,nechal jsem ho tedy kamarádovi jako hdd rekordér,tuto značku už tedy nemusím,dále nechápu,proč se tu pořád při dnešních cenách médií řeší dvix,xvid atd.,pro mne je to absolutní zbytečnost,raději bych uvítal v těchto přístrojích vychytat mouchy,např. jpeg nelze načítat po úpravě v zoneru ,spojování titulů atd.No a na závěr už jen,když odšroubujete horní kryt u sony nebo pionneru,a potom u jákékoliv konkurence,nemůžete volit nic jiného než tyto dva.

  13. DivX a Xvid nesouvisí s cenou médií, ale s Internetem. Zde je to majoritní formát a lze tak legálně získat přesně to, na co se chce uživatel dívat. Není tedy závislý na tom, co mu nabídnou v TV. Je sice pravda, že rekordér nutně nemusí umět to, co dobrý přehrávač. Ale na výrobce je potřeba neustále tlačit a to i kdyby tu funkci chtěl jen jeden uživatel z deseti. I tak je to s jejich invencí mizerné :(
  14. Plně souhlasím s nutností DivX a možností hrát je přes USB i s kvalitními českými titulky - orámováním (podbarvením) , a tak se mi zdá že dokud takový rekordér nevyrobí, nějak nemám zájem kupovat. Asi mám smůlu :-).

  15. Nevím jak Vy, ale když už se budu chtít otravovat s titulky, tak půjdu do kina. Doma chci mít komfort, takže jedině CZ dabing. Ale je to věc názoru.

  16. Presne tak, je to veci nazoru. Vetsina dabovanych filmu/poradu z anglictiny ma zprzneny preklad, takze davam prednost originalu. Ale nekteri clenove rodiny si s A tolik netykaji a oceni, kdyz jim dole jedou pismenka. Spokojenost na vsech stranach.

  17. Dobrý den,
   už jsem to tady řešil,ale zatím bezvýsledně.Mám loňskou 970ku a vadí mi automatické aktualizace čehosi (čas,firmware,?) vždy ve 3,5 a 10hodin dopoledne.Dělá to i tahle letošní řada.Schválně si zkuste přenastavit čas třeba na 4:59,vypněte a za minutu uslyšíte co to bude dělat.V noci je to fakt k vzteku.Poradí někdo,jak z toho ven?Díky.

  18. V anglickem manualu vypnuti aktualizace je v teto nabidce
   Initial Setup/Option/Software Update/Auto Update nastavte Off.

   Cesky by to mohlo byt nejak takto:
   Počáteční nastavení/Volby/Aktualizace software/Auto Update/

   Pomohlo to?

  19. Bohužel,všechno při starém.V servisu kam jsem volal mi řekli,že je to aktualizace hodin,a ať vypnu automatické nastavení času.To se dá udělat jen při úvodním nastavení,pak už je tam jen ruční.Takže tím to asi nebude.Je to nejspíš vlastnost,která nejen že ruší,ale bude mít asi vliv na životnost HDD,potažmo celého,jinak výborného,rekordéru.
   Přesto díky.Kdyby měl někdo ještě nějaký nápad,sem s ním.Díky.

  20. Toto jsem řešil, když jsem si kupoval 870ku. Protože je to už delší dobu, tak si to pamatuji jen matně. Muselo se nastavit načítání čehosi z digitálního tuneru na analogový. Pokud mi to skleróza dovolí, tak se doma podívám. :-)

  21. Tak jsem se podíval do nastavení rekordéru 870 a jde podle mne o toto:
   V "Základním" nastavení - > "Výběr typu EPG" vybrat volbu "Guide (Digital)". Původní bylo "Guide Plus+". V 890 to bude asi podobné.
   Pokud to ale nebude fungovat, tak mne nekamenujte :-)

  22. Ano,dělá.Na vlastní oči a uši uvěřeno v Sony na Karláku.Prodavač jen krčil rameny nevěda tuto funkci vypnout.Autorizovaný servis radí vypnout automatické nastavení času-bez výsledku.Kdybyste na něco přišel,napište to prosím sem.Dík.

  23. zdravím, uvažuji o koupi DVD rekordéru s HDD a DVB-T ale chybí mi u jukeboxu náhodný výběr u hudby v MP3 (prošel jsem návody a dotazoval se i různých prodejců ale lze pouze přehrát playlist popř. opakovat), umí to vůbec nějaký DVD rekordér s HDD a DVB-T?
   Možná to jen v návodech zapoměli uvést, fyzicky jsem žáden netestoval?
   dík za nabídku

  24. Random (shuffle) ... prostě náhodný výběr : nevím o žádném dvd rekordéru ani přehrávači který by to uměl. Rekordér navíc neumí random ani u normálních cd (wav). U těch mp3 mě to dost s..e.

  25. Dobry den,mam 890-ku asi jeden mesic,zatim bez problemu,snad menu,nebo-li obrazovka-pismena by mohla pri nastavovani vetsi,dobre vidim,ale mam s tim potiz,nemohu
   ale srovnat,nemam skusenost s jinym DVD.Co se tyce hluku vetraku,nemohu tvrdit ze rusi,
   dokonce je tezke ho uslyset,ale DVD mam ve stene ve vyklenku,takze mozna ho trochu tlumi.Jinak si myslim,ze ovladani celeho DVD s jeho funkcemi chce alespon prumerne technicky zalozeneho cloveka.Chvili trva nez se do toho clovek vpravi a dostane.
   MIQY.

  26. Výstup 5.1-analog nemá, takže propojit jde jen dvoukanálově jako jakékoli jiné - třeba z CINCH konektorů AUDIO-OUT vzadu.

  27. zajímalo by mě, jestli přelouskne třeba tyto kodeky XviD 1.1.0 Beta 2, XviD ISO MPEG-4. Nebo jak se tato informace nejlépe zjistí? Děkuji za odpověď.

  28. Jedině vyzkoušet, běžné DivX a Xvid formáty dnes přehrává skoro všechno ale různé nestandardní, staré nebo naopak úplně nové kodeky při nekompatibilitě jít nemusí.

  29. Dobrý den,
   chtěl jsem se zeptat... Vytvořil jsem si na HDD album s jednou fotkou (jen pro zkoušku). Vložil jsem DVD-RW, naformátoval... A teď, když jdu do Menu -> fotoalba -> vyberu si to album a chci ho "zkopírovat na dvd" , tak tu možnost mám prostě zašedlou, nevím proč... Neví někdo, proč to tak je? Přes nabídku x-pic story to na dvd vypálí prezentaci těch fotek, ale to nechci, chci prostě vypálit čistě jen ty jednotlivé fotky, nebo celé to album na to DVD. V nabídce to je "Kopírovat na DVD", jenže tato možnost je jediná zašedlá... Nechápu proč, může mi někdo poradit? Děkuji

  30. Takže vyřešeno... Je to tím, že kopírovat fotky z HDD na DVD lze pouze na DVD+R a DVD+RW... Video lze nahrávat i na DVD-R a DVD-RW... Kdo by to byl řekl...

  31. Promiňte, přesně naopak... Fotky lze vypalovat pouze na DVD-R a DVD-RW... Video navíc i na DVD+R a DVD+RW... Snad to někdy někomu pomůže :-)

  32. dobrý den,
   pořídil jsem si tuto zajímavou věcičku a myslím, že bych s ní mohl být spokojen. jen malá napříjemnost a tou je český manuál.bylo by možné jej někde získat. předem dík

  33. Promiňte ale také se mi nedaří přeskupit naladěné předvolby z digi tuneru na předvolby 1,2 3 , atd. Jde to vůbec? U analogu to jde to umím. Děkuji za radu pro detailní postup.

  34. Promiňte ale také se mi nedaří přeskupit naladěné předvolby z digi tuneru na předvolby 1,2 3 , atd. Jde to vůbec? U analogu to jde to umím. Děkuji za radu pro detailní postup.

  35. Jde a to velmi jednoduše. Je třeba otevřít "System menu", přejít na "Výchozí nastavení",
   poté "Digitální tuner" a v rozbalené nabídce "Třídění kanálů". Poté přejít vpravo na "Další okno" a po jeho otevření (Enter) se rozbalí tabulka "Třídění kanálů" se seznamem nainsta-lovaných diitálních programů. Šipkami si vyhledáme program, který chceme přesunout
   (bude zvýrazněn žlutě), poté "Enter" a opět pomocí šipek přesuneme na požadovanou pozici. V každém otevřeném okně je ostatně srozumitelná nápověda.

  36. Ja myslim, ze jste nepochopil otazku. Ta se podle me tykala moznosti prirazeni stanic v dig. tuneru pod ciselne volby dalkoveho ovladani (1,2,3,...). A to podle me nejde.

  37. Obávám se, že to asi opravdu nejde, čísla kanálů začínají 80x... Ale docela přijatelný způsob přepínání je stiskem "Enter", kdy se vám zobrazí textový seznam kanálů, pak jen vyberete na co přepnete. Nic extra ale lepší to už nebude...

  38. Děkuji za odpověď, to je přesně to co jsem chtěl vědět, digi předvolby začínaj prostě od 800 a na dálk. ovladači to prostě nejde nandat od předvolby 1 . Jedině přes ten Enter
   to jde přepínat nejrychleji. Ještě jednou děkuji.

  39. Potřebuji poradit jak nastavit rekorder při přehrávání filmu z dvd přez výstup HDMI.
   V návodu je že se dá nastavit na různá rozlišení ale jak to udělat tam není. Při přehrávání na plazmu Panasonic obraz nevyplní celou obrazovku, ať dělám co dělám. Na TV měním všechny možné formáty ale nic. Tv má rozlišení až 1200 na 720 . Při spuštění filmu se však na obrazovce stále oběvuje WIDE 720 p a obraz je ořezán kolem dokola o cca 10 cm. Je to vůbec tím recorderem. Za odpověď moc děkuji.

  40. Koupil jsem HXD870 a jsem spokojen.Nahrávám jen z DVBT a obraz je perfektní.K číslování digitálních kanálů:Tlačítkem INPUT na dálkovém ovládači se přepíná analogový a DVBT tuner.
   Analog.programy mají označení Pr1,Pr2,Pr3 atd. Digitální programy mají označení D001,D002,D003 atd.Např.NOVA se přepne normálně po stisku tl.3. Mám Verzi hw 435 ,software 125.

  41. Stejně jak u starých TV trinitron až na "digitální tuner", zajímavé je, že na to tady hromada lidí nepřišla, že by to nwbylo v manuálu.

  42. Zdravím všechny!

   Rád bych se s vámi podělil o zkušenosti s tímto DVD rekordérem, jenž jsem si asi před měsícem pořídil. Budu zde hodnotit hlavně věci, které mě švtou. Jsou to zejména ty „aktualizace“, které se samovolně spouští v 3, 5 a 10 hodin. Když to máte v místnosti kde spíte, tak to dost ruší. Řešil jsem to přímo s podporou Sony a nejde to vypnout. Leda by někdo vymyslel firmware, který již tyto aktualizace nepodporuje. Já jsem to vyřešil vypínačem na přívodní šňůře, před spaním to vypnu. Pak to je uspořádání programů digitálního tuneru, vypisování 80x či použití tlačítka enter není moc komfortní. Jestli někdo víte jak to seřadit 1 - x, tak prosím napište. Jelikož jsem neměl až doposud zkušenost s touto elektronikou, moc jsem nevěděl co očekávat od hlučnosti. Každopádně se mi to zdá příliš hlučné, při středně ztlumeném zvuku to je na vzdálenost cca 3,5 metru slyšet. Rodiče si pořídili Panasonic, a ten není slyšet ani v případě, že k ventilátoru přiložíte ucho. Neutrálně hodnotím nastavení přístroje. Podle mého názoru je úplně zbytečně složité, na druhou stranu tam nastavíte úplně všechno. Dálkový ovladač je zbytečně moc velký a moc dobře se nedrží. Ačkoliv jsem to věděl, teď mě dost štve, že přes USB nejdou přehrávat filmy a celkově se dá říct, že USB je na jednu věc – na fotky. Indikátory HDD nebo DVD jsou fakt zbytečně moc výrazné (za hranicí snesitelnosti). Pozitivně hodnotím zejména rychlý start a kvalitní zpracování. Kdybych si pořizovat DVD teď, tak si toto Sony už rozhodně nekoupím. Ačkoliv jsem to kupoval v normálním obchodě, doporučuji, abyste si to nechali kompletně předvést. Třeba vám toto moje hodnocení k něčemu bude. Mějte se.

  43. Programy lze uspořádat klasicky 1,2,3...ale pouze když při ladění programů dáte místo Česká republika Belgii. Ovšem potom teletext nemá háčky, čárky dále je v EPG posunut čas. Zkusím ještě bádat s tím časem. Jinak také souhlasím ta údajná "aktualizace" přístroje je nepříjemná, mám rekordér u postele, ale už jsem si zvykl. letos by měl být nový firmware, snad se to tedy zlepší. Dále jsem nepřišel jak přidat více kapitol při nahrávání, u naraného pořadu mám třeba pouze dvě kapitoly. Přitom v nastavení mám přidávat kapitoly po 15 min.
   Mám rdr -hxd 990

  44. Potreboval bych poradit se zapojenim rdr-hxd890 a lcd sony 46w4000.Jde nejak naladit na rekorderu prijem volne dostupnych(nekodovanych) programu,ktere jsou vysilany pres kabelovku upc?Zatim mi jde pouze o volne kanaly,nemam stb.Televize programy naladi,ale nedari se mi to na rdr.Dekuji za pomoc

  45. Tak buď má televize DVB-C tuner, což je málo pravděpodobné nebo ladí analog. Jinak kabelové tunery má jen velmi omezený počet přístrojů, takže bez STB pro kabel nelze.

  46. Mě ta hlučnost také nijak neobtěžuje, protože je na tak nízké hladině, že to ani nestojí za řeč. S tím HD to je pravda, roztáčet by se nemusel. Ladění a nastavení programů není žádný problém. Normálně jsem ho nechal naladit všechny programy automaticky a pak jsem je seřadil po svém, přesně podle manuálu, kde je to dobře popsáno. Jen jsem pak zakázal všechny rozhlasové stanice, protože je zde nepotřebuju když používám receiver.
   Mám ale jiný problém.Zkuste mi někdo poradit.Nedaří se mi přejmenovat nahrávku, i když to dělám podle manuálu. Nahraju pořad, pak ho pojmenuju, vidím,že v title listu je pojmenován správně,ale když to skopíruji na DVD, tak tam ten nový název není a stále se zobrazuje ten nápis co je přednastaven výrobcem. Vidím to i když DVD vložím do PC
   a spustím film v přehrávači. Ten nový název se nezobrazí. Tak nevím kde je ten „pes zakopanej“.

  47. RDR-HXD890 jsem zakoupil cca před měsícem. Nevím, ale je naprosto
   tichý, žádné aktualizace neruší. Samozřejmě jej nemám u postele,
   ale veškerý jeho provoz je tak tichý, že při běžném dění v domácnosti
   (a to jsem doma sám) absolutně neruší. Koupil jsem jej ve značkovém SONY.
   Výborný pracant, přívětivý při obsluze, krásný obraz přes jeho tunery.
   Pouze se těším, až bude vše v digitálu, rozdíl mezi digi a analogem
   není jeho nedostatek.

  48. To je právě ono-nemáte ho u postele.Každý den ve 3:00,5:00,10:00 a 14:00 se na displeji při sníženém jasu zobrazí UP DATE,roztočí se HDD s patřičným zvukovým doprovodem,chvíli se něco snaží stáhnout a cca. do minuty se zase vypne.Automatické aktualizace firmwaru i času mám vypnuté.Možná víc než rušivé zvuky mi asi vadí vliv tohoto nežádoucího zapínání na životnost nejen disku,ale celého rekordéru.Ať si klidně aktualizuje co chce,ale proč se při tom musí roztáčet harddisk?V provozu k němu nemám jedinou výtku (snad jen nemožnost zadávat časy v timeru pomocí numerických tlačítek na DO - zvyk z Panasonicu) a souhlasím - výborný pracant!

  49. Hlučnost při aktualizacích odstranil kamarád na modelu 870 údajně tím, že nastavil aktualizace ne z digitálního tuneru, ale z analogového.

   Protože tato vlastnost mě zatím odrazuje od koupi modelu 890, uvítal bych, kdyby to někdo vyzkoušel na tomto modelu a dal vědět, co přesně nastavil a jak dopadl.

  50. Kdo často nenahrává a nepoužívá rekordér jako hodiny může nechat hodiny nenastavené a žádné aktualizace nebudou.Trochu nemotorné,ale funkční.

  51. A víš ty co? Hoď ho z balkonu a pořiď si Panasonic, pokud ti toho tolik vadí.
   Asi máš moc lehké spaní, když tě probudí sepnutí hdd. Apropo: Sony, si myslím, nejsou
   žádní blbové, kteří by osadili RDR HXD takovým pevným diskem, který by snižoval
   jeho životnost naprogramováním jenom aktualizací. Já osobně rekordér i PC
   "roztáčím" cca 3x za den a vše klape jak má. Do usb můžeš vrazit i klávesnici,
   pokud si chceš urychlit psaní titulů a víceméně jej ovládat klávenicí. Nech ho,
   ať si aktualizuje !!!

  52. Mám LCD SONY 40W4000 a rekordér Sony HXD 890 + kabelovku UPC s jejich STB. Nevím jak mám propojit kabely, televize jde v digitálu (naladila si sama analog i digital), ale když dám na DVR digitální nastavení, tak to nenalezne žádné kanály, v analogu ano. Tak vlastně nahrávám v analogu. Nevím už co mám dělat.Poradí mě někdo??? Asi nejspíš zruším UPC a jejich setobox a zakoupím satelit.
   Také se chci zeptat, pokud si budu nahrávat filmy na klasická DVD -R z hardisku rekordéru, musí se nějak upravovat??? Děkuji

  53. No digitál v kabelovce je něco jiného jak terestriální - (DVB-T a DVB-C), takže rekordér není schopen naladit digitál z kabelovky jelikož nemá na toto tuner (jen na DVB-T), stejné by vzniklo u satelitu - DVB-S.
   Propojit SCARTem nebo CINCH a nahrávat jako z externího zdroje s tím, že musíš sledovat to co nahráváš. Proto jsem si od UPC pořídil set top box s HDD, který umí nahrávat až 4 programy a na 5tý se ještě mohu dívat.
   Jo bohužel digitál není tak jednoduchý jako analog díky rozdílným normám pro kabel,pozemní a satelitní TV ale kdo měl analog.satelit taky nemohl natáčet jiný program, než který sledoval.

  54. Dnes jsem si koupil rekordér Sony RDR-HXD890 a balení neobsahuje český návod. Není tam ani CD s návodem v PDF.
   Dá se někde sehnat?

  55. Má někdo zkušenost jakou je potřeba nastavit kvalitu záznamu na HDD/DVD při naharávání z videorekordéru? Je-li analogová nahrávka v kvalitě nižší (LP) stačí mít na Sony nastavenu kvalitu SP. Při nahrávání videa s kvalitou SP je obraz trhaný.

  56. Tento týden jsem si koupil HXD 890 a bez problémů jsem naladil dostupná digitální vysílání.
   Bohužel se mi nepodařilo naladit analogové pořady, ať už při ladění zadáním Česká Republika, nebo Belgie v automatickém režimu nebo smart link přímo z TV.
   Na seznamu naladěných jsou názvy stanic ČT 1, Nova atd, ale po zvolení je obrazovka černá, pouze s uvedením stejného názvu programu malými pismeny v pravo nahoře.
   Nevíte někdo řešení jak to nastavi? Díky.

  57. Dobry vecer. Potreboval bych poradit jak spravne zapojit anteni kabel. Pristroj bude zapojen do panelakove stoupacky. V manualu jsem nasel dva typy zapojeni pro me pristupne...

   1) Jen Freeview (digital)
   2) kombinace Freeview + analog

   Nevim, ktery zpusob mam zapojit a ceho tim vlastne docilim. Co jsem procital toto forum, tak pokud to propojim i mezi sebou D+A tak budu mit v pristroji dva typy programu A i D. Da se timto zapojenim docilit i toho, ze budu nahravat z D a pri tom sledovat jiny program na A?

   Dekuji za odpoved

   Ondra

  58. Chtel bych se s Vam podelit o dva poznatky a poprosit o radu jestli je to normalni...

   1) pristroj se pusti na stejnem programu na kterem byl vypnut. to je OK. problem mam v tom, ze po zapnuti je sice na danem programu (na displeji vidim napr NOVA), ale v televizi nevidim ani neslysim nic - je tma. Obraz se rozjede az v momente, kdy si pustim nejake menu... SYSTEM MENU, EPG, nebo jen stistnu ENTER na vyber programu....

   Je to normalni?

   2) do recorderu mam zapojeny satelit pres scart. je nejak mozne nekde zapnout, aby se recorder v rezimu stand by choval jen jako pruchozi clen? V mem pripade totiz obraz se satelitu nevidim do te doby, dokud nezapnu recorder a nevyberu vstup L1... Pritom stary PHILIPS se ve stand by choval jako pruchozi.

   Mate nekdo stejnou zkusenost

   Dekuji

   Ondra

  59. bod 2 vyresen - mel jsem spatne preplou TV - omlouvam se. Recorder je ve Stand By normalne pruchozi.

   ale problem se "startem" programu stale trva

  60. Zdravím:)
   Koupila jsem rodičům Rekordér Sony RDR-HXD890, vzhledem k tomu, že byl první (a doufejme, že i na několik let tomu tak zůstane) bylo trochu náročnější se s ním naučit pracovat. Každopádně jsme s ním spokojení a nahrávání a úprava titulů je super. Stále však mám jeden problém, který nemohu vyřešit a to vypalování na DVD, tak aby tato DVD šla číst i na DVD mechanikách na PC.
   Sony DVD-R jsem finalizovala i nefinalizovala a výsledek stejný, přečte mi to akortát Rekordér Sony RDR-HXD890 a na počítači se mi to tváří jako prázdný disk s nulovým volným místem.
   Pokud je to v naformátování disku, prosím o podpobný návod, protože mi vůbec není jasné o co go.
   Prosím poraďte mi, kde dělám chybu. na HDD už pomalu dochází volné místo. díky. Zuzka

  61. Ahojda, dík za radu v PowerDVD to jde bez problému. Akorát DVD-R se musí předem naformátovat na VR režim, samotná finalizace alespoň na ty mé DVD-R sony disky nestačila proto, abych je mohla přečíst i na PC.

   Zuzka

  62. Dobrý den
   Filmy přenáším do PC tímto způsobem:Vypaluji na DVD+RW (klidně i vysokorychlostně).
   Poté programem DVD FAB 5 překopíruji na HDD.( DVD FAB 5 je vynikající program,poradí si se všemi ochranami na orginálních DVD.)
   Když chci nové DVD upravit,například vytvořit pěkné menu s českými znaky,tak použiji Nero Vision (součást Nero 7 premium).Finální DVD vypaluji v PC Nerem rychlostí 4x.

  63. Mám tento rekordér (verzi 990) druhým dnem a musím říct, že nelituju, že jsem si ho koupil. Při ladění jsem nastavil jako výchozí zemi Belgii, takže mám stanice na předvolbách 1,2,3... Mimochodem, tu Belgii mi poradili přímo v Sony, vědí o problému s předvolbami a mají na prodejně i u rekodérů papír s tím, že to je chyba na vysílačích. EPG nepoužívám, takže mi nějaký posunutý čas nevadí. Nekoukal jsem, jestli je opravdu posunutý. Mínusem je nezobrazování českých znaků v teletextu, ale ten stejně neprohlížím přes rekordér. Navíc ho ani moc nevyužívám.
   Tlačítka HDD/DVD na přístroji opravdu hodně svítí. Není to sice tak strašné, ale přemýšlím, jak to vyřešit.
   Jinak je rekodér naprosto tichý. Samozřejmě, že v naprostém tichu je trochu slyšet, ale při běžném provozu je neslyšný. Ovládání naprosto bezproblémové. Rychlý start, za cca 10 vteřin.

  64. Nahrál jsem si z digitálního tuneru širokoúhlý pořad a když jsem ho chtěl vypálit na DVD+R, nahrál se mi s poměrem stran 4:3. V návodu píšou, že na disky +R, +RW se nahrává jen v 4:3. To je pro mě překvapující informace. Zkoušel někdo nahrávat na -R,-RW? Ať ve VR nebo Video režimu? V návodu je uvedeno, že poměr stran se zachová jen při -R,-RW a VR režimu, záznam na HDD musí být taky ve VR režimu.
   Mám jedno video, které je ve na HDD ve Video režimu (režim Video zap.) a při kopírování na DVD-RW ve Video režimu se mi nahrálo korektně v 16:9. Na DVD-R ve Video režimu se mi jiný širokoúhlý pořad nahrál v 4:3. VR režim jsem ještě nezkoušel.
   Nechce se mi zbytečně zkoušet na -R a potom je následně vyhodit.

   Doufám, že jsem to popsal srozumitelně Hodně mě to včera překvapilo.

  65. Dobrý den,náhodou jsem našel Váš dotaz.Já mám problém stejný.Dnes je rok 2013,a tak se chci zeptat,zda jste už problém s rozměrem obrazu 16:9 nějak zdárně vyřešil.Já jsem na to nepřišel.Děkuji za odpověd.

  66. Právě se peru s tímto problémem. Na HDD je video nahrané 16:9 a po kopírování na disk DVD-R je obraz zdeformovaný 4:3. Vůbec si stím nevím rady.

  67. planuji nakup tohoto dvd rekorderu a chtel bych se mimo jine zeptat na nasledujici vec. kdyz chci nahrat na hd a nasledne pouzivat mp3 skladby, umi to viceurovnove ( vnorene )adresare ?

   napr: MUSIC / DEPECHE MODE / WRONG/a tady jsou mp3

   a kdyz tech alb bude vice, tak jestli jdou prochazet jednotlive nebo to ukaze vsechny mp3 soubory v jednom adresari ? tohle mi totiz dela nejaky starsi dvd prehravac od sony, takze se ztraci prehlednost.

   totez me zajima, kdyz tam dam dvd s mp3 a podobnou strukturou tak jestli to zaobrazi ?

  68. Přeji dobrý den.Jsem amatér, a prosil bych o radu.Mám 990ku a během nahrávání se mi na dispelji objevuje čas, který označuje dobu.Je možné udělat něco s tím, abych měl na displeji při nahrávání standardní hodiny?Jde o zvyk, ale léta jsem tyhle přístroje využíval taky jako hodiny.V návodu jse to nenašel.Pokud někdo víte jak na to, dejte mi, prosím vědět.
   Děkuji

  69. U mého rekordéru dochází na integrovaném digitálním tuneru u ČT1 (jsem v Ostravě Svinově) ke chvilkovým výpadkům-kostičkování obrazu. Připojil jsem k zásuvce LINE 1 externí DVB-T DIGIPAL2, na kterém přijímám signál bezproblémově. Podařilo se mi v pohodě nahrávat z externího DVB-T, ale nemohu se současně dívat na jiný program. Dá se provést nějaké nastavení, aby bylo možno sledovat jiný program při nahrávání z LINE 1.

   Předem díky za každou radu :-)

  70. mám problém při vložení některého páleného DVD upraveného z PC .. konkrétně mám zkušenost s DVD bez menu .. mi nejde přehrát .. sice ho recorder načte a pustí ale ukáže se jen šedá obrazovka s pruhem .. přitom v jiném přehrávači DVD normálně přehraju .. zkoušel jsem různá nastavení ale už si opravdu nevím rady pls help thx

  71. uzažuji o koupi tohoto přístroje. I když jsem si stáhl český návod stále tápu v několika věcech:

   1. Umožňuje přístroj programovat nahrávání analogového i diditálního vysílání systémem SHOVIEW ? používaným v ČR

   2. Jak je to s těmi aktualizacemi, dají se někdev menu vypnout nebo ne ?

   3. Dají se seřadit anolog i digital programy do jedné rady čt1 1 čt2 2 nova 3 atd.

   4.při použití EPG pro programovaní digitálního nahrávání bude nahrávka presne sesynchrosyvána se skutečným začátkem a koncem programu (jde mi hlavně o čt1+2) jako to u analogu umí systém VPS/PDC ?

   Děkuji za vaše postřehy a zkušenosti v těchto otázkách.

  72. Analog nepoužívám.
   1. digitál nemá showview pouze epg
   2. neřeším
   3. setřídit se dají, ale každý zvlášť, analog a digitál
   4. EPG pouze přenese začátek a konec programu do seznamu záznamů, nesleduje žádný vysílaný signál (informaci) o začátku a konci programu jako u analogu

   v návodu je myslím něco psané o VPS/PDC, to platí ovšem jen pro analog,
   vkládání čísla showview sony nepodporuje
   pilotní signál (VPS/PDC) je u nás stejně vysílán jen tv. ČT

  73. Chtěl bych se zeptat jestli je možné ovládat nějakým způsobem rekordér bez dálkového ovladače(např.dostat se do menu).Ovladač mi přestal komunikovat.Děkuji

  74. Prosba o radu...

   chtel bych se zeptat, jestli mi nekdo poradi, jestli je mozne na tomto rekorderu nastavit automaticke nahravani... Tusim, ze jsem to nekde cetl, ale ted to jaksi v manualu nemuzu najit...

   Jde mi o to, aby mi denne nahraval z CT 1 v rozpeti 18:22 - 18:42. Abych to nastavil jen jednou a nekde zaskrtl denne nebo tak neco. Abych nemusel na kazdy den nastavovat casovac.

   Poradite mi pls?

  75. Věc je velice jednoduchá v epg vyhledáte na příklad večerníček čt1 červeným tlačítkem označíteže chcete tento program zaznamenat vyskočí další tabulka kde můžete jednak prodloužit čas. Křížovým ovladačem nahor a dolu.Potom se přesunete vlevo na datum.Tam je možnost pomocí křížového ovladače posunovat nahoru a dolu. Jsou tam možnost, denně
   každé po-ne a td. velice osvědčené.

  76. Jeste se zeptam na jednu vec...

   mate nekdo problem s HD kanaly? Kanal naladim, ale po zvoleni jde jen zvuk... Rekorder mam s TV propojeny HDMI kabelem.

   Diky za info

   Ondra

  77. Právě jde o to, že přístroj neumí spracovávat HD SIGNÁL. Já mám sgnál od UPC musel jsem si nechat vyměnit DVR BOX za nový přístroj co umí HD. UPC mediabox "HD digitál video rekordér". ještě se to stane třeba nova sport a na kanálech které nemám předplacené. že chytnu jen zvuk.

  78. Prosim o radu! Prijimam signal pres satelit. Je mozne nahravat na rekorder program a soucasne jiny program sledovat? Jake parametry musi v tomto pripade rekorder a sat.prijimac mit? Uvazuji o koupi SONY RDR-HXD890 nebo PIONEER DVR560HX. Jaky sat.prijimac?(2xCI). Diky za odpoved! Igor

  79. Ahoj,

   zkouseli jste nekdo davat novy FW? Podle automaticke aktualizace mi to vzdy jen napise, NOVY SOFTWARE NALEZEN, ale nic se nedeje...

   Mam tam 1.15 a na jednom foru jsem nasel ze existuje 1.21...

   ale zatim jsem ji nenasel :(

   Byl nekdo uspesnejsi?

   diky za info

   Ondra

  80. Na stránkách SONY je k dispozici fw 1.24 včetně postupu autualizace.

   Poznámka: dojde k úpravě částí souvisejících s digitálním tunerem (musí se nově ladit, nastavit nahrávání atp.).

   Hodně zdaru.

  81. Zkusil jsem to, ale asi to mají naformátovaný nějakým svým systémem, PC HDD sice vidí, ale neumí přečíst ani cokoli s ním dělat, ani vlastnosti nejdou otevřít.

  82. Nahlasilomi že bil nalezen niví kanál
   zadal sem proto dig.tunr-přidat nové kanály
   pote co se nove kanáli načetly sem rekorder vipnul a zapnul takse ty kanáli co se nově načetli uplně zmizeli a zustali tam jen ty stare

  83. Mám 5 let recorder HXD 890 Před měsícem jsem začal mít problémy s nahráváním. Když zadám ručně nahrávání na dnešní program a také na zítřejší, dnešní se mě nahraje, zítřejší ne. Datum mám správé a ovládání HDMI vypnuto. Před nahráváním zítřejšího programu se mě objeví hlášení UP DATE. Chtěl bych zkusit ještě restart přístroje, ale nevím, jestli se mě zformátují nahráté programy na HDD.
   Děkuji za odpověď.

 • Doporučujeme podobný obsah z našeho webu

 • Poradna

 • Komerční odkazy

  Používáme fotky z DepositPhotos
 • Anketa

  Jak přijímáte televizní vysílání?
 • Inzerce

 • Užitečné články k přečtení

  AV receiver

  AV receiver je mimořádně užitečné zařízení, jehož význam rozhodně neklesá. Naopak je až s podivem, kolik audio-video-počítačových nadšenců by jej využilo, ale přesto jej ještě nemají. Přitom takovéto zařízení vám může sloužit 10 až 20 let. Zjistěte s námi, k čemu vám bude dobrý a jakým byste si mohli třeba udělat radost.

  virtuální adresa pro zásilky ze zahraničí

  Nakupovat v zahraničí může být velmi výhodné. Mnohdy ale prodejci nedoručují do našich končin. Naštěstí existují služby pro přeposlání zboží. Tyto služby vychází občas i levněji, než doručení přímé.