AVerTV Volar GPS 805: Cestovní DVB-t a GPS v jednom

 • Jiří Ptáčník
  Kategorie: , Digitální vysílání, HTPC
  Pro 05, 2009
  2× Komentováno

  Chcete vybavit svůj notebook digitální televizí? A co tak navíc GPS, které na cestách více, než potěší? Avermedia má unikátní řešení, kdy do jednoho USB zařízení integruje obě funkce. A jak tento tuner obstojí v Media Center systému?

  AVerTV Volar GPS 805 není zařízení, které by stavbaři HTPC systému preferovali. Přesto, pro mnohé může být zajímavé. Současně může napovědět, jaké jsou další USB karty tohoto výrobce.

  Na kartě najdete klasický anténní konektor i vstup pro GPS anténu

  USB karta není zrovna malá, z notebooku vám bude čouhat celých 7 centimetrů. Přítomen je klasický anténní konektor, což sice není moc pěkné, ale je to užitečné. Netřeba již řešit redukce. V balení je prodlužovací USB kabel, takže karta nemusí být nutně zastrčená přímo v notebooku. Kabel je opatřen přísavkou, což je vynikající pro GPS funkci. V autě si tak můžete dát kartu pod okno, kde je šance chytit signál. Případně je možné do karty připojit i GPS anténu. DVB-t anténu najdete v balení a má svorku pro přichycení na rám displeje, nebo lze využít opět přísavku.

  Přibalený software jsem vůbec neřešil a rovnou stáhl nové ovladače z webu výrobce. Je trochu zarážející, že podporu Windows 7 najdeme jen u beta verze televizního softwaru. Ovladač je ale finální, jak pro 32, tak 64bitovou verzi. Avermedia sice poskytuje klasickou TV aplikaci nebo vlastní Media Center software, ale tomu jsem moc pozornosti nevěnoval. Nicméně jsou použitelné.

  Přibalený software není špatný, ale má své mouchy. Například nepovedené EPG

   Rovnou jsem se zaměřil na MCE ve Windows. Stáhnul jsem tedy pouze ovladač určený pro MCE, konkrétně na 64bitovou verzi Windows 7. Ovladač má asi 4 megabajty, po jeho instalaci jsem zasunul USB kartu a ta se bez potíží „chytla“. V Media Centru byla TV karta ihned rozpoznána a naladil jsem kanály. To vše bez jediného restartu. Karta navíc bez potíží funguje na systému se 4 GB RAM, což mnohým výrobcům v minulosti činilo potíže.

  Citlivost tuneru je výborná. Takže pochvala. Přesto ale nečekejte, že na přenosnou anténu něco chytnete v místech, se slabým signálem (to ale není vada tuneru). Rychlost přepínání kanálu v MCE je rychlá. Opět pochvala. Dálkové ovládání je nemastné, neslané, neoslovilo mne. Navíc neumí ovládat MCE, což zamrzí (resp. systém jako by nějaké příkazy z DO registroval, ale nic se efektivně nedělo). IR přijímač je na jedné straně USB karty, takže směrem k vám být nutně vždy nemusí. Ale chytá naštěstí celkem solidně odrazy.

  GPS jsem nevěnoval mnoho pozornosti, ale přesto jsem okusil alespoň základní funkce. V bytě, byť pod střechou, jsem signál satelitů nezachytil. Jakmile jsem ale vyhodil kartu na kabelu z okna, poloha byla rozeznána. S počítačem GPS komunikuje na virtuálních portech COM6 a COM7 (může se lišit dle konkrétního PC). Bez zaváhání s nimi navázal spolupráci program Smarmaps Router Evropa a PC Navigator 9.

  Přesto, že nejde o klasického zástupce TV tunerů, který by zapadal na náš web, chvíli jsem mu věnoval. Ukázalo se, že jde o bezproblémové zařízení, podporující moderní systémy. A to je u TV tunerů malý zázrak. Pokud spadá do kategorie zařízení, které potřebujete, je to výborná volba. A Avermedia si u nás získala pozornost, takže příště se podíváme na některý z jejich tunerů vhodnějších do HTPC.

  Plusy Mínusy
  + tuner a GPS v jednom - větší karta, která si říká o vylomení
  + bezproblémová instalace - použitelný, ale nikoli dokonalý vlastní software
  + podpora MCE a Windows 7  
  + bezproblémový chod na W7 64bit a 4GB RAM  
     
   

   

  PŘIDAT KOMENTÁŘ

  2 Komentáře

 • Doporučujeme podobný obsah z našeho webu

 • Poradna

 • Komerční odkazy

 • Anketa

  Jak přijímáte televizní vysílání?
 • Inzerce

 • Užitečné články k přečtení

  AV receiver

  AV receiver je mimořádně užitečné zařízení, jehož význam rozhodně neklesá. Naopak je až s podivem, kolik audio-video-počítačových nadšenců by jej využilo, ale přesto jej ještě nemají. Přitom takovéto zařízení vám může sloužit 10 až 20 let. Zjistěte s námi, k čemu vám bude dobrý a jakým byste si mohli třeba udělat radost.

  virtuální adresa pro zásilky ze zahraničí

  Nakupovat v zahraničí může být velmi výhodné. Mnohdy ale prodejci nedoručují do našich končin. Naštěstí existují služby pro přeposlání zboží. Tyto služby vychází občas i levněji, než doručení přímé.