Středa , 22. 05. 2024

Monika

DVB-T černokněžník: recenze rekordéru Philips DVDR5570H

13. 03. 2008

Na recenzi HDD rekordéru Philips DVDR5570H jsme si museli všichni trpělivě počkat celou věčnost. Philips si s novým DVB-T modelem dával na čas, ale nakonec jsme se dočkali. Překvapil nás mnoha zajímavými funkcemi, ale našli jsem i pár drobných vad na kráse. Vše najdete v následujícím článku.

Specialista na design

Ne vždy je na první pohled jasné, v čem ja daný výrobce jednoznačně dobrý, ale u Philipsu je obecně nad slunce jasné, že to je především uhlazený a hodnotný design. Ani model DVDR5570 není výjimkou. Vizuálně vypadá skvěle. Nebudeme se zdržovat popisováním toho, co je jasně vidět z obrázku a zmíníme, co vidět není.

Hodnotný černý design modelu DVDR5570 lahodí oku

Grafický VFD displej poskytuje všchny potřebné informace a jeho jas je regulovatelný. Pod dvěmi nepřehlédnutelnými “oky“ sdružených ovládacích prvků skrývá malá lišta soustavu předních A/V konektorů, rozhraní FireWire a také USB.

Sdružené ovládací prvky a pod nimi paleta konektorů

Zadní panel skýtá oproti obdobným rekordérům několik zajímavých odlišností. Především nás zaujal koaxiální digitální vstup, který umožňuje nahrávat k pořadu ze satelitu nebo set top boxu také 5.1 digitální zvuk. Nezvyklá je také konstrukce prozatím stále žel nezbytného ventilátoru chlazení. Je vestavěn hluboko do útrob rekordéru a toto konstrukční řešení se ukázalo jako příjemě tiché. Ani přítomný pevný disk neplodí mnoho hluku a vibrací a DVD mechanika je také takřka neslyšitelná. Celkové emise hluku jsou tedy na přijatelné úrovni, srovnatelné se zapnutým notebookem. Byl to první rekordér, u jehož nočního nahrávání se mi podařilo ve stejné místnosti usnout. Na zcela nehlučné přístroje si budeme muset pár let ještě počkat. Jen škoda, že výrobci zcela nevyžívají již dlouho existující technologie z IT oblasti, jako regulace otáček ventilátoru podle teploty nebo vypínání pevného disku, pokud není používán. Jistě by to i vylepšilo lehce nadprůměrnou spotřebu 31W. Ve Stand-by si zdroj řekne o průměrných 5-6W.

Digitální koaxiální vstup a cca 7cm hluboko vnořený ventilátor

Na dálkovém ovladači nelze přehlédnonut otočný prstenec ovladače Jog. Naposledy jsme se s ním setkali u starých VHS videí, ale na jeho používánní si člověk rychle zvykne a je docela pohodlné. Komu se to nebude pozdávat, může prstenes používat i klasicky stiskm na jeho kraje. Většina ostatních tlačítek je spíše pro drobné prsty a některé funkce Philips nepovažoval za tak důležité, aby si zasloužili vlastní tlačítko. Záleží pak na délce stisku klávesy, což moc pohodlné není. Kupříkladu často používaná barevná tlačítka pro různé funkce by si zasloužila méně utopenou pozici. Ergonomie ovládání včetně rozložení a funkce kláves na nás tedy příliš pozitivní dojem neudělala, ale dejme tomu, že to je věcí zvyku.

Trochu nepřehledný dálkový ovladač

 

Televize hlavně pro nahrávání

Rekordér startuje něco přes 10 sekund, což je dobrý výsledek. Obligátní průvodce prvním spuštěním pomůže nastavit všechny základní parametry, včetně kompletní podpory češtiny. Datum i čas si zjistí rekordér sám. Již při prvním procházení nabídek menu bylo patrné, že instalovaná elektronika není z nejrychlejších a tak rekordér reaguje s drobným, nepříliš příjemným zpožděním. Rádoby grafické přesuny v menu jsou tak spíše na obtíž.

EPG jen pro aktuální a následující pořad…trochu málo ne?

Integrovaný tuner naladil velmi obstojně všechny analogové i digitální kanály, což svědčí o jeho dobré citlivosti. Analogové a digitální programy nelze spolu mísit a je třeba se přepnout na ten či onen druh. Philips již zcela nepočítá s dekodérem teletextu a co je horší, velice slabě integruje zobrazování EPG. Vše je sice česky a dobře čitelné, ale k dispozici je jen informace k aktuálnímu a následujícímu pořadu. Toť vše. Týdenní televizní program se nekoná, co bude běžet za pár hodin se nedozvíte. Plynou z toho omezení i pro časovač nahrávek, ale o tom později. Philips velice zajímavě pojal funkci posunu živého televizního vysílání. To se nahrává kontinuálně na pevný disk od samotného zapnutí ,a proto není problém nejen zastavení živého vysílání a jeho reprodukce s posunem, ale také návrat třeba o hodinu zpět. Takže pokud se zakoukáte třeba do nějakého poutavého DVD a pak si vzpomenete, že už dobrou hodinu běží váš oblíbený pořad v televizi, není to žádný problém (pokud byl nahráván ten správný kanál:)).Kde se zrovna ve vysílacím časoprostoru nacházíte, zobrazuje přehledná časová osa. Z této vlastnosti plyne několik úskalí. Nejde vypnout, a tak pevný disk permanentně zapisuje a nemá tedy šanci nikdy přejít do Stand-By. Zásadnější je však fakt, se kterým jsme se ještě u rekordéru nesetkali. Protože “živé“ vysílání není evidentně zobrazováno přímo z tuneru na výstup, ale je s nepatrným zpožděním čteno z uloženého vysílání na pevném disku (jinak si to nedovedeme vysvětlit), má na kvalitu obrazu (podotýkám stále živého) vysílání vliv hlavně nastavený stupeň komprese videa pro nahrávání! Takže pokud bude v menu nastaven třeba extra dlouhohrající režim s vysokou kompresí, bude i živý obraz vypadat stejně neostře jako případná nahrávka v tomto režimu. Rekordér se proto hodí vzhledem ke všem okolnostem k nahrávání, k přehrávání, ale v žádném případě jako DVB-T set top box na plný úvazek.

K TÉMATU  Panasonic boří mýty o spotřebě plazem

USB tam i zpět

Integrace USB rozhraní se Philipsu tentokrát povedla skvěle a tak lze mediální soubory (čímž myslíme DivX videa, MP3, WMA a JPEG) přehrávat z USB, nahrávat z něj buď na HDD nebo přímo na optický disk, ale také z HDD na optický i USB disk, prostě libovolně mezi všemi třemi typy úložného prostoru. DivX se automaticky nakopíruje také s titulky stejného názvu. Ty jsou ostatně velice pěkně čitelné, podbarvené poloprůhledným černým pruhem.Testovací DivX i Xvid videa s drobnými nedostatky přehrál Philips všechny, stejně tak DivX Ultra. Naopak MPEG a Nero Digital mají smůlu. Přiblížení lupy nad videem funguje v krocích 100, 133, 200 a 400%, přetáčet lze maximálně 8x, což je žalostně málo (přitom DVD-Video lze přetáčet mnohonásobně rychleji).

Kopírování souborů a jejich přehrávání

Ani prostředí browseru MP3 souborů neskýtá mnoho informací o přehrávaném souboru a u jinak pěkně detailních náhledů JPEG obrázků nám zase nefungovala lupa, i když měla být dostupná. Navíc některé JPEG obrázky nezobrazil. Příjemný je už zmíněný fakt, že fotky lze nahrát rovnou z fotoaparátu na HDD a z něj rovnou vypálit na optický disk nebo uložit na flashku. Rychlost výstupu USB je přitom o dost pomalejší, než jeho vstup, ale částečně záleží na použitém USB zařízení. Nakonec nutno zdůraznit, že ani Philips nedokáže přes USB exportovat ven nahrané TV pořady.

Nahrávání jednoduché – v dobrém i špatném slova smyslu

Už jsme zmínili, že z nepochopitelných důvodů Philips nedokáže prakticky využít EPG pro nastavení nahrávání a přístroj z něj pouze čerpá název nahrávaného pořadu. Pro načasování nahrávání musíme tedy použít buď přímo ruční nastavení nebo zadat ShowView kód u analogového vysílání. U analogu funguje také VPS/PDC, když je přítomno. U digitálu je nutné počítat s nějakým časem navíc pro pořady-opozdilce.Lze nastavit až 40 nahrávacích úloh, maximální délka jednoho titulu však nesmí přesáhnout 6 hodin. Kladně hodnotíme možnost synchronizace přes SCART s připojeným satelitem a využití jeho časovače pro spuštění nahrávání. V kombinaci se zmíněným koaxiálním vstupem pro 5.1 zvuk je Philips pro fanoušky satelitního příjmu momentálně jedním z nejlepších řešení.

Dobře čitelné titulky DivX

Rekordér disponuje sedmi stupni kvality nahrávky (některé režimy jsou obrazově stejné a liší se jen v 5.1 nebo stereo zvuku). V nejlepší HQ kvalitě jsou obraz i zvuk opravdu špičkově zaznamenané a limituje je pouze kvalita příjmu. Na 250GB disk se v ní však vejde “pouze“ 40 hodin. Nejčastěji bude asi využíván také jen velmi málo ztrátový režim SPP s 96 hodinami záznamu. V nejhorší kvalitě SEP je obraz již prostý detailů, dosti rozmazaný, ale oproti naposled testovanému LG RTH289H se nerozpadá a je ještě stále koukatelný. Disk pak pojme 300 hodin záznamu. Opět nás zarazilo několik nepříjemných nezvyklostí. Režimy lze měnit pouze napevno v OSD menu, není pro ně tlačítko. Horší je, že nelze zvolit různé stupně komprese pro různé pořady v časovači. Všechny se nahrají přednastavenou kvalitou, pokud mezi nahrávkami neprovedete ručně změnu. Chybí také dnes již běžná funkce převzorkování uloženého videa do jiného kvalitativního režimu během kopírování na optický disk. Philips integroval zajímavou funkci pro detekci a označení reklamních bloků v nahrávce, tzv. inteligentní kapitoly. Musíme uznat, že zvláště na TV Nova byl rekordér obstojně úspěšný, i když s drobným rozptylem +/-20 sekund. Je pak pohodlné skočit jen na další kapitolu, jakmile začne reklama. Daní za zapnutí této funkce je analýza záznamu, kterou rekordér provádí až po nahrávce a zabere mu zhruba polovinu času nahraného titulu.

Editační možnosti jsou až příliš zjednodušené

Nahrávky umožňuje rekordér editovat, včetně rozdělení a skrývání označených scén, tedy základní střih. Skryté úseky jsou na HDD stále uloženy, nezkopírují se ale naštěstí při vypalování na optický disk. Střih je řešen velmi jednoduše na časové ose, což dosti omezuje jeho přesnost a u dlouhých nahrávek (několik hodin) generuje rekordér mezi jednotlivými editačními akcemi občas nepříjemné časové prostoje. Ani napojení míst střihu není ve finální podobě plynulé, dojde k drobnému cuknutí. Kromě běžných disků DVD+-R/RW, na které pálí až 16x, zaznamenává už pouze na dvouvrstvé DVD+R DL.

K TÉMATU  Přehrávání videa na PC: kodeky, formáty, filtry

Přenošený Philips

Naděje, vyburcované dlouhým čekáním na tento model, se nakonec do značné míry ukázaly jako plané. Opět se nejedná o dokonalý rekordér a stejně jako všichni jeho soukmenovci ostatních značek má svoje slabiny. Ty vidíme hlavně v pomalé elektronice, nutící nás na některé operace nepříjemně čekat. Velmi průměrné jsou také možnosti nastavení a úpravy nahrávek. Samotný záznam je přitom kvalitativně výborný. Vrcholem nepříjemností je chabá podpora EPG. Jako pozitivum musíme uvést velmi kultivovaný a tichý chod, pěkný design i dílenské zpracování a především použitelnost USB rozhraní. Rekordér nezklame ani po stránce kvality zobrazení přes HDMI.

 

Plusy a mínusy
+ tichý chod – ergonomie ovládání
+ možnosti USB – jen manuální časovač
+ koaxiální vstup – pomalá elektronika
+ inteligentní kapitoly – nastavení nahrávacích režimů
+ solidní podpora MPEG4  
Podpora MPEG 4
divx3_fast_motion_mp3_cbr_29fps_640x432 ano
divx3_low_motion_mp3_25fps_688x416 ano
divx3_low_motion_mp3_VBR_25fps_640x336 ano
divx651_gmc_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272 ano
divx651_hometheatreprofile_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272 ano
divx651_qpel_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272 ano
divx651_qpel_gmc_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272 ano
xvid_ac3_23976fps_640x272 ano
xvid_ac3_bvop_23976fps_640x272 ano
xvid_bvop_nvop_ac3_29fps_672x288 ano
xvid_bvop_nvop_mp3_VBR_23976fps_576x304 ano
xvid_bvop_nvop_mp3_VBR_23976fps_608x336 ano
xvid_gmc_ac3_23976fps_640x272 ano*
xvid_gmc_ac3_bvop_23976fps_640x272 ano*
xvid_gmc_PB_ac3_bvop_23976fps_640x272 ano*
xvid_gmc_qpel_ac3_23976fps_640x272 ano
xvid_PB_ac3__bvop_23976fps_640x272 ano
xvid_qpel_ac3_23976ps_640x272 ano
xvid_qpel_ac3_bvop_23976fps_640x272 ano
xvid_qpel_gmc_PB_ac3_bvop_23976fps_640x272 ano
xvid_qpel_mp3_vbr_25fps_672x272 ano
xvid_qpel_PB_ac3_bvop_23976fps_640x272 ano
DivX Ultra ano
Nero Digital ne
* rozpadání obrazu do kostiček

 

Související články

Jak vybrat správný DVD/HDD rekordér 
DVB-T tuner jako standard: rekordér LG RHT297H 160GB
Impérium zkouší vrátit úder: Recenze Sony RDR-HXD870
Zdatný obojživelník: Panasonic DMR-EX77 160GB
Samsung HR753 – DVD/HDD rekordér plný rozporů

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Vega je jednou z nejjasnějších hvězd na našem nebi. Dokáže však základní model značky Niceboy zazářit v recenzi? Zaujal nás hlavně nízkou cenou 990 Kč, která z ní činí nejlevnější akční kameru, jakou jsme měli v redakci k testování. Papírově neslibuje zázraky, ale papír je jedna věc, nás zajímala realita.
První humanoidní robot s AI vyvinutý pro výuku v Indii přitahuje pozornost napříč platformami sociálních médií. Humanoidní žena v sárí zvaná „Iris“, vyvinutá firmou Makerlabs Edutech, začala učit v jižním státě Kerala. Iris je také součástí projektu Atal Tinkering Lab 2021 NITI Aayog (špičkový think tank indické vlády pro veřejnou politiku), jehož cílem je zvýšit mimoškolní aktivity ve škole.
Po nejlevnějším modelu Vega se nám na stůl i do rukou dostala poměrně nová kamera značky Niceboy, která cílí na opačné spektrum zákazníků, mainstreamová Vega 5 Pop s dotykovým displejem. Stejně jako vy, položili jsme si otázku, zda má taková obrazovka u akční kamery vlastně smysl.

Nepřehlédněte

Satelitní příjem je velkou konkurencí pozemního vysílání. Má své nevýhody, ale jeho výhody převažují. Zjistěte vše o tomto způsobu příjmu televizního vysílání. Vysvětlíme si jak technologii, kterou jsou vybaveny satelitní přijímače, tak i možnosti naladění, nastavení paraboly, propojení a výběr vhodných prvků a poskytovatele vysílání.

Osobně jsem podlehl kouzlu malých 10 až 12palcových notebooků či hybridních tabletů s klávesnicí. Jsou však lidé, kterým na velikosti záleží, i když výkon moderních 4jádrových Atomů by jim zcela stačil i s 2 GB RAM. Pro ty nabízí Umax řešení v podobě ultra-levného 14palcového notebooku…

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek