Recenze tabletu Sencor Element 7D002 – krotký živel

 • Igor Viduna
  Kategorie: Recenze, Přenosná zařízení
  Úno 17, 2014
  7× Komentováno

  Element může znamenat základní část celku nebo přírodní živel. První význam testovaný tablet naplňuje, představuje skutečný základ mezi tablety. Přes to nabízí dost v konkurenci se stejně „osekanou“ výbavou. Procesor má dvě jádra, grafika hned čtyři a výdrží atakuje skoro 5 hodin. Nezkrotný živel však rozhodně nečekejme.

  Důkazem snahy výrobce, aby Element 7D002 zákazníci nevnímali jako zcela fádní a obyčejnou lacinou hračku, je nabídka hned dvou barevných kombinací. Zejména bílá barva v kombinaci s černým displejem mu alespoň na fotkách sluší. I když černou ocení konzervativně smýšlející lidé.

  Deja vu – Deža (ne)ví

  Po vybalení se mě okamžitě zmocnil pocit, že jsem tuto věc již někde viděl. Určitě ano, šasi má pravděpodobně společné s nejedním levným tabletem. Např. Tracer OVO Lite GT, který jsem vlastnil, vypadal na chlup stejně. Což není kritika, protože není škaredý. Design je jednoduchý, funkční, působí docela bytelně.

  Tablet Sencor Element 7D002
  LCD7 palců, 800 × 480 (reálně 432), IPS dotykový displej (až 5dotykové ovládání)
  Procesor AMRRockchip RK3026 (Cortex A9)
  dvě jádra, 312 MHz – 1,01 GHz
  Grafické jádroMali-400 MP
  čtyři jádra
  RAM512 MB DDR3
  Interní paměť4 GB
  Čtečka paměťových karetmicro SDHC (až 32 GB)
  Konektivita802.11 b/g/n
  Zvukmono reproduktor (vzadu)
  Portymini USB, sluchátka, napájení
  Kameryčelní 0,3 Mpix
  Akumulátor2 600 mAh, 3,7 V, Li-Pol
  Rozměry18,2 × 12,1 × 1 cm
  Hmotnost tabletu287 g
  Hmotnost adaptéru68 g
  OSAndroid 4.2.2 (Jelly Bean)
  Doporučená cena (s DPH)2 190 Kč
  Záruka2 roky

  Výbavou neohromí, je spartánská:

  • mikrofon, jeden USB port vedle konektoru napájení a tlačítka zapínání nahoře,

  • regulátor hlasitosti ergonomicky umístěn pod audio konektorem na sluchátka vpravo spolu s prakticky schovaným slotem na micro SD karty,

  • 0,3Mpixelová kamera na čelní straně,

  • mono reproduktor vzadu.

  Displej nabízí základní rozlišení, průměrné pozorovací úhly i kvalitu obrazu s „chladnějším“ podáním barev.  Toť vše, nečekejte další USB, HDMI port, stereo zvuk či zadní fotoaparát. Byli byste zklamaní. Ale, upřímně, kdo bude něco z toho reálně postrádat?

  Osobně bych ocenil, kdyby byl zastaralý VGA fotoaparát umístěn vzadu (místo vředu) alespoň na nouzové focení byť mizerných fotografií. Vzhledem k poslání tabletů ale rozumím pozici na čelní straně.

   

  Co děti? Mají si kde hrát!

  Otázka to není nelogická, i když jsem v úvodu naznačil, že Element 7D002 výkonem nepřekypuje, úplně nepoužitelným ho neshledávám. Hrál jsem na něm 3D hry, přehrával HD filmy, používal internet, koukal na YouTube, zatloukal jím hřebíky a krájel na něm cibuli. Vše zvládal bez zaváhání. Dokud kamarád nezmínil, že ten Full HD film se trošku trhá. Do té doby jsem si toho opravdu nevšiml. O tom bych nelhal. Takže, abych stoprocentně vyložil karty na stůl, musím pro jistotu s barvou ven. Historka s hřebíky a cibulí byla samozřejmě dětinským pokusem o vtip.

  Výsledky testůPipo U2SencorSrovnání
  3DMark
  Ice Storm3038201766%
  Ice Storm Extreme222999945%
  Ice Storm Unlimited2842N/A-
  AnTuTu X Benchmark
  Custom Test151291012067%
  OpenGL ES 2.02889165857%
  GFXBench 3.0
  Manhattan-N/A 
  T-Rex-214 (3,8 FPS) 
  ALU-551 (18 FPS) 
  1080p Driver Overhead-1977 (33 FPS) 
  Ostatní benchmarky 
  SmartBench 20123377N/A 
  NenaMark 2.0-53 FPS 
  Výdrž akumulátorů 
  Běžné užívání (Wi-Fi, internet, filmy, hry)4 h 43 min.4 h 17 min. 
  Sledování HD filmů (1080p; s Wi-Fi)4 h 19 min.4 h 46 min. 
  Sledování HD filmů (1080p; bez Wi-Fi)4 h 46 min.4 h 58 min. 

  Bohužel jsem narazil na problém kompatibility se dvěma programy: nejely oblíbené Angry Birds Go či benchmark SmartBench 2012. Těžko říci, jak na tom bude tablet obecně, mně se další problémy neobjevily. Na druhou stranu jsem za necelé dva týdny neinstaloval desítky programů a her, abych mohl vnášet nějaký zásadní soud. Takže mohu jen spekulovat, že asi nepůjde o jediné dva nekompatibilní programy.

  Nicméně, kdo řekne: „A,“ má říci i: „B.“ Takže abychom nezapomněli na pověstnou druhou stranu mince... Zbytek her a základních programů jako přehrávač médií, kancelářský balík, PDF prohlížeč, antivirus i řada her včetně dle mého náročného Real Racingu 3, fungoval bez problémů. Ten se sice občas při jízdě trhal (zejména u náročných scén) a načítání závodů trvalo relativně dlouho, ale z mého pohledu hrát šel.

  Během testování a běžného užívání Sencor vyloženě nedostatkem výkonu netrpěl. Pravda, některým benchmarkům se 512 MB RAM vyloženě nezdálo, u náročnějších programů se „to občas kouslo“, aby se „to za chvilku zas rozjelo“. To nepovažuji vzhledem k ceně tabletu za vyloženě fatální nedostatek. Občas pomohlo hlídat počet otevřených oken a ta nepoužívaná zkrátka zavírat. 1 GB by mi rozhodně nevadil, ale chápu tlak na udržení nízké ceny. Procesor jde však s dobou - má dvě jádra.

  Výkonem mě Sencor Element 7D002 nepřekvapil. Ani mile, ani nemile. Jednoduše je adekvátní ceně i hardwarové konfiguraci. Žádný z programů bohužel nedokázal detekovat frekvenci GPU ani počet jader, proto věřím datům výrobce, který udává plné čtyři renderovací jednotky. Vzhledem k naměřeným výsledkům a s přihlédnutím k maximální frekvenci procesoru nejsou nedůvěryhodné. „Ve finále“ na tom nezáleží, čísla mluví samy za sebe. Poměr ceny vzhledem k výkonu mi v porovnání s dříve testovaným Pipo U2 připadá fér.

   

  Fotografie tabletu Sencor Element 7D002

   

  Čím mě tablet nezaujal?

  Co mi na Sencoru i po přivření obou očí vadilo, byl způsob zapínání. Snad nikdy se mi ho nepodařilo spustit napoprvé. Zpravidla jsem musel počítat tak do 15, aby se tablet po puštění vypínače rozběhl. Při připojení do elektřiny pak testovaný kousek nezlobil, proto nerozumím tomu, proč při chodu na baterii musel.

  7palcová obrazovka není špatná ani dobrá, je zkrátka obyčejná. Má nízké rozlišení (reálně 800 × 432, oproti avizovaným 480, protože část „ukousne“ nástrojová lišta), průměrnou kvalitu obrazu. Pozorovací úhly dostačují až na pohled zespodu, ten není nejsilnější stránkou displeje. Podobně mono reproduktor nevybočuje z průměru kvalitou zvuku ani hlasitostí. Umístění vzadu mu nepomáhá.

  Coby poslední, nikoliv nejméně zásadní, nedostatek vnímám kapacitu interní paměti 4 GB. To by byl 8GB čip opravdu o tolik dražší? Myslím, že nikoliv, a proto mi malý „pevný disk“ vadí. A nic na tom nemění skutečnost, že jej lze přídavnou mikro SD kartou rozšířit o dalších 32 GB, protože to zvládá každý tablet.

   

  Čím mě tablet zaujal?

  Jako kvalitní hodnotím síťovou kartu, která měla adekvátní dosah, okamžitě se připojovala i po opětovném probuzení či zapnutí a měla stabilní signál, takže se za chodu neodpojovala. Internet běžel svižně a plynule. Vzhledem k tomu, že schopnost připojit se k síti a umět pracovat s internetem hodnotím jako jeden ze základních požadavků na tablet, zdvihám palec nahoru.

  Druhou vlastností, která mě velmi mile překvapila, byla výdrž baterie. Čas mezi 4 až 5 hodinami bych u levného tabletu dopředu netipoval ani po třech „panácích“. Zdvihám i palec druhé ruky.

  Sečteno a podtrženo. Sencor Element 7D002 toho nepředvede moc, nehýří výkonem, neoplývá pozlátkem a není rozhodně tím správným „kašpárkem pro velké divadlo“, protože se o to nesnaží. Nepředvádí se, nepokouší se vás „opít rohlíkem“, ale to co umí, dělá dobře. A to je fér. Tím si získal mé sympatie. Navíc jej pořídíte za cenu o několik stovek nižší, než doporučuje výrobce. Soudím, že vůbec nemusí jít o špatný první tablet, možná na pár let i poslední.

   

  Aktuální cena Sencor Element 7D002 v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

  ZáporyKlady
  - Tlačítko zapínání se musí dlouho držet+ Dobrý poměr cena / výkon
  - Nekompatibilní s některými programy+ Výdrž baterie až (bez mála) 5 hodin
  - Jen 4 GB vlastní paměti+ Funkční a jednoduchý design

   

  PŘIDAT KOMENTÁŘ

  7 Komentáře

  1. Tablet mám a vcelku s recenzí souhlasím. Ale žádného sekání HD videa jsem si nevšimnul a to jsem zkoušel samsung ocean life. Zase na druhou stranu když jsem ho testoval tak jsem zavřel všechny zbyterná okna. Já si myslím,že za tu cenu je to dobrý tablet. A když si vzpomenu na Sencore Element v2 tak ten rozdíl je vážně znát a to cena ani není tak rozdílna :)

  2. Totální a naprostá sračka.
   A to jsem byl vždy s elektronikou této znařky vždy maximálně spokojen.
   Po necelém měsíci používání ( i přes veškerou péči )náhle zkolaboval, přestal reagovat na ovládání přes dotykovou obrazovku, posléze se sám vypnul a už nešel zapnout.
   Operační kapacita uváděná jako 4 GB je ve skutečnosti od výrobce stažená na 1,3 GB a pokud neinvestujete do minimálně 16GB microkarty, jste odkázání na připojení flashky ( tak jsem to řešil já - při stahování her a filmů ).
   Baterie se nabíjí cca 3 hodiny při vypnutém tabletu, aby pak fungovala slabé 2 hodiny při běžném provozu.
   Dotykový displej je někdy velmi citlivý, jindy nereaguje vůbec, nebo s velmi dlouhým zpožděním.
   Dispej při nákupu je zaplevelený naprosto stupidními ikonami jako Firmy.cz, Sbazar.cz apod. - lze je pochopitelně vymazat, nicméně jakákoliv další Vámi plánovaná redukce zbytečných ikon narazí na varování, že v případě pokusu o odinstalování dalších ikon bude celý software tabletu přeinstalován na původní tovární nastavení.
   Což Vás, tedy pokud máte již nainstalovány další aplikace ( např. určitě nějaký antivir a třeba Master Commander apod. ) určitě nepotěší.
   Zapínání tabletu je kapitolou samo o sobě. Na normální zmáčknutí startovacího tlačítka, které by jste o takového ( jinak citlivého ) přístroje očekávali naprosto nefunguje a je nutné držet tlačítko zmáčknuté minimálně 15 - 20 vteřin, než se tablet zapne.
   Takže suma sumárum - i za tuhle cenu je to vyhození peněz zprakticky " do kanálu", už z toho důvodu, že za poctivé peníze dostanete totální šmejd.

  3. Potřebuju poradit, na tabletu jsem si snížila jas a obrazovka mi zhasla, ted když chci tablet zapnout tak jen blikne a nestihnu si ten tablet odemknout a jas zvýšit. Nevíte jak na to ?

  4. Zdravím všechny. S tímhle tabletem jsem v celku spokojený. Není to sice žádná extra třída, ale pro nenáročného uživatele a na občasné použití je si myslím dostačující. Mám ale dotaz. Dá se k němu vůbec někde sehnat nabíječka do auta?

   Díky za odpověď

 • Doporučujeme podobný obsah z našeho webu

 • Poradna

 • Komerční odkazy

  Používáme fotky z DepositPhotos
 • Anketa

  Jak přijímáte televizní vysílání?
 • Inzerce

 • Užitečné články k přečtení

  AV receiver

  AV receiver je mimořádně užitečné zařízení, jehož význam rozhodně neklesá. Naopak je až s podivem, kolik audio-video-počítačových nadšenců by jej využilo, ale přesto jej ještě nemají. Přitom takovéto zařízení vám může sloužit 10 až 20 let. Zjistěte s námi, k čemu vám bude dobrý a jakým byste si mohli třeba udělat radost.

  virtuální adresa pro zásilky ze zahraničí

  Nakupovat v zahraničí může být velmi výhodné. Mnohdy ale prodejci nedoručují do našich končin. Naštěstí existují služby pro přeposlání zboží. Tyto služby vychází občas i levněji, než doručení přímé.