Středa , 22. 05. 2024

Emil

Recenze stereo video-mikrofonu SONY ECM-HST1

08. 08. 2009

08. 08. 2009

Téměř půl roku jsem váhal s nákupem tohoto mikrofonu. Celou dobu jsem sháněl nějaké informace, kde se dalo a popravdě řečeno, moc jsem jich neobjevil. Proto jsem se rozhodl sám napsat tyto řádky, abych pomohl dalším potencionálním kandidátům na koupi tohoto, teď již mohu napsat šikovného kousku příslušenství k videokamerám Sony. V mém případě, skvělé Sony HDR-SR 11E

Před tím jsem byl několik let vlastníkem, dnes již neprodávaného stereo zoom mikrofonu ECM-HS1 (na obrázku vpravo), který se začal po určité době prodávat, už jen ve verzi mono. Tento tah firmy Sony jsem nikdy dost dobře nepochopil. Byl opatřen stejně, jako jeho modernější bratr, inteligentní botičkou, kterou se mikrofon připíná ke kameře. Rozdíl je ve velikosti této botičky. U nového mikrofonu – mimochodem „made in Japan“ -, se zasouvací botička zmenšila a jde tak připojit, jen k některým kamerám Sony, z nedávného období. Jelikož měl tento starší mikrofon několik dost výrazných neduhů, přesto jsem ho používal dlouho a rád, pro jeho přednosti, které v mých očích nedostatky převyšovaly. Rozepisuji se zde o něm, hlavně proto, abych mohl poskytnout srovnání s mikrofonem novějším a tím ho i lépe popsal.

Předešlý typ mikrofonu měl, jen chabou protivětrnou ochranu, ve formě tenkého molitanového pláště, který byl na mikrofonu spíše, jako ozdoba. V žádném případě však proti nárazům větru. V tomto je na tom nový mikrofon o poznání lépe. Má odnímatelnou syntetickou kožešinku, která je velmi účinná. Ta samotná, je již sama o sobě velkým trumfem, tohoto mikrofonu.

Další kladnou vychytávkou, na rozdíl od staršího mikrofonu, je odpružení hlavice mikrofonu, takže se do něj téměř vůbec nedostanou zvuky, které vznikají dotyky rukou na povrchu kamery. Oba mikrofony jsou shodně osazeny aretačním kroužkem, který mikrofon bezpečně zajistí na těle kamery.

Starší mikrofon měl více možností, co se týká směrové charakteristiky. Měl přepínač na zadní části, stejně jako mikrofon novější, který měl tři polohy – vypnuto, zoom a tzv. gun, neboli puškový efekt, který dokázal účinně snímat zvuk, s velmi vzdálených míst před kamerou. Novější typ má pouze dvě polohy přepnutí a to snímání v úhlu 90 a 120 stupňů. Poloha na samotné vypnutí mikrofonu chybí, což považuji, za mírný nedostatek tohoto typu. U staršího mikrofonu bylo proto snadné, pouhým přepnutím do polohy vypnuto aktivovat mikrofon na těle kamery. U nového typu je jediná cesta, jak zprovoznit mikrofon kamery samotné, odpojit přídavný mikrofon jeho odstraněním z kamery. To není samozřejmě nijak obtížné, ale zdržuje to v pohodlné práci s kamerou.

Starší mikrofon jsem měl v oblibě pro jeho plný dynamický zvuk, s příjemnými basy. Jeho citlivost na nízké kmitočty, se naopak projevovala negativně, jednak ve snímání nepříjemného zvuku při větrném počasí a také v tom, že v jeho těle samotném, se při transfokaci objevovaly parazitní zvuky, které byly nejspíše zapříčiněny pohyblivou částí v mikrofonu samotném, která se posunovala, zároveň s pohybem transfokátoru v kameře, díky propojení, tzv. inteligentní botičkou, kterou je mikrofon spojen s kamerou. Tyto zvuky již v novém mikrofonu nezpozorujeme, protože, jednak v něm nejsou žádné pohyblivé části a také proto, že snímání nízkých kmitočtů bylo posunuto výše, nejspíše také, aby byl omezen nepříjemný hluk větru, který se obecně, velmi špatně odfiltrovává.

K TÉMATU  Kameru nebo fotoaparát? Předmluva k testu Sony DSC-RX10 Mark III

Kmitočtová charakteristika je 150 – 10,000Hz. Tyto hodnoty nejsou nijak závratné. Trochu jsem se jich obával, ale vskutku zbytečně. Pro ruchový mikrofon, se kterým snímáme běžné scény a segmentu amatérského domácího videa, je tento rozsah dostačující. Kdo potřebuje zvuk dynamičtější, snadno toho dosáhne, úpravou zvuku při softwarových úpravách celého, natočeného videa. Na tomto místě se nemohu nezmínit i o tom, že za velký klad novějšího mikrofonu považuji také to, že snímá opravdu, jak slibuje návod, jen více méně zepředu. Když jsem totiž něco okomentoval, se starším mikrofonem přímo při natáčení videa s kamerou u oka, byl můj hlas kolikrát, až překřičený, zkreslený. Také při namáhavějším výstupu do kopce, a potom při bezprostředním natáčení, byl už nepříjemně zaznamenáván můj hluboký dech (funění). To se s novým mikrofonem, jen tak snadno nestane. Při komentáři je můj hlas slyšet, tak akorát a dech i díky účinné „chlupaté“ ochraně, je téměř neslyšitelný.

SONY ECM-HST1
 

Příslušenstvím nového mikrofonu je také látkový sáček a hladkou úpravou uvnitř. Ten starší byl pouze, se sáčkem s hrubší strukturou vně i uvnitř a také se tím pádem hůře vyjímal.

Tento nový mikrofon nemám dlouho, ale, podle toho, jak jsem ho prozatím používal, jsem s ním, víceméně spokojený. I za dost silného větru, při použití protivětrné ochrany, kterou osobně nechám na mikrofonu trvale, se jeho vliv v nahrávce projevil, jen velmi nepatrně. To velmi oceňuji a odpouštím mu, že mu chybí vypínání na jeho těle, jak jsem se o tom již zmínil výše. Ještě nedávno byl k sehnání, jeho přímý předchůdce Sony ECM-HQP1 v provedení snímání zvuku v 5.1, ale bohužel, už je beznadějně vyprodán. Tento je „jen“ stereo, ale to je i jeho výhodou, co se týká snímání nepříjemných zvuků, z pozadí kamery. Je u nás v obchodech, a to hlavně internetových k mání, ale z nabídky oficiálních, českých stránek SONY zmizel, takže doporučuji každému, jestli po něm zatouží, ať neváhá a koupí si ho. U nás se prodává, kolem 2 500 Kč. Což mně osobně připadá, jako cena nadnesená. Koupil jsem ho tedy, na Amazonu, kde je k dostání, za příjemných 75 dollarů. Ušetříte tak bezmála tisíc korun.

K TÉMATU  Logitech Squeezebox Radio receiver: Nejinternetovější z internetových rádií

Související články

Jak se mi natáčí na kameru Sony HDR-SR11E
 

 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Nejsem fanouškem nakupování elektroniky či sportovního vybavení v supermarketu. Dlouhou dobu jsem byl vyloženým odpůrcem. Když jsem narazil na tuto lampu, která jakoby z oka vypadla námi testovanému Lamaxu, zaujala mě i cenou. Pak jsem ji objevil ve výprodeji za 50 % původní ceny, neodolal a 399 Kč (včetně desátek pro Babiše) vytáhl z peněženky bez okolků.
Vláda v roce 2020 schválila zavedení DPH na malé zásilky ze zemí mimo Evropskou unii. Dosud byly balíčky v hodnotě do 22 eur od daně osvobozeny. Novela zákona tak zavádí do české legislativy předpis EU, který tuto výhodu od roku 2021 ukončuje. Stát si od opatření slibuje větší výběr daní a spravedlivější tržní prostředí. Odborníci očekávají zdražení zboží a snahy o obcházení nových pravidel.
Dalším z videí z rozbalování budou multiplatformní sluchátka, která můžete používat s konzolemi PS4, Xbox One, Nintendo Switch, stolním počítačem a také nejnovějšími notebooky i telefony, od polské herní značky Genesis (založené roku 2013). Nabízí tkaninou chráněný audio kabel, zásuvný mikrofon a masivní náušníky, slibující dobrý zvuk...
Japonská vláda používá peníze daňových poplatníků na seznamovací aplikaci s názvem Tapple, která spojuje lidi na základě společných koníčků a zájmů. Proč? Země čelí bezprecedentnímu poklesu populace a vláda pravděpodobně chce, aby se lidé množili. „Proč si taky nenajdeš milého milence?“ říká webová stránka Tapple ve volném překladu z japonštiny.

Tradiční americká firma Motorola se v roce 2011 rozdělila na dvě části. Divizi, která má na starost vývoj a výrobu mobilních zařízení (Motorola Mobility) v roce 2014 koupila firma Lenovo. Nyní, po cca 2 letech reorganizace, přichází na český trh značka Moto.

Nepřehlédněte

Vinylové desky (LP) se v posledních letech dokázaly vrátit na výsluní a jejich prodeje rostou. I malé dítě dnes stále ví, jak gramofonová deska vypadá. S audiokazetami či „cédéčky“ to ale, alespoň zatím, na podobný comeback nevypadá. To však nebrání tomu na tyto hudební nosiče alespoň zavzpomínat.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek