Recenze sluneční clony Mennon DV-SW pro širokoúhlé objektivy

 • Roman Nohejl
  Kategorie: Recenze, Videokamery
  Zář 06, 2015
  11× Komentováno

  Po rozhodnutí zakoupit novou videokameru jsem začal řešit otázku, jak účinně chránit objektiv proti parazitujícímu bočnímu světlu a také proti drobným částečkám prachu nebo kapkám vody ve vzduchu, často neřízeně poletujícími.

  Sluneční clona se skládá se čtyř částí – Obruba clony, zajišťovací kroužek, víčka a řemínku.

  Tuto ochranu beru na každý objektiv jako úplnou samozřejmost. Nikoliv však výrobci záznamových zařízení a jejich optiky. V posledních letech se situace sice zlepšila, ale k ideálu to má stále daleko.

   

  Clonu jsem musel dokoupit od třetí strany

  Byl jsem vděčen firmě Sony, že po opakovaném volání zákazníků po vhodné sluneční cloně v základní výbavě videokamer v komerčním segmentu jej konečně vyslyšeli. Alespoň u Sony HDR-CX730 v roce 2012 tomu tak bylo. Jsem jejím hrdým majitelem, protože to je FHD kamera, která natáčí opravdu skvěle. Tedy alespoň mnou zakoupený kus určitě.

  Legendární Sony HDR-CX730 se sluneční clonou v základní výbavě.

  V současnosti jsem usoudil, že je na čase (i přes velkou spokojenost) se stávajícím typem domácí kamery popojít o krok dál a zakoupil přístroj Sony FDR-AX33 s rozlišením 4K, o které jsem usoudil, že bude jako domácí kamera vhodným následovníkem staršího typu.

  Sony FDR-AX(P)33 je už opět „holátko“ bez clony.

  Ale ouha! Tento přístroj už svou, více než užitečnou součást, v základní nabídce neobsahuje. Co víc, nedá se v jinak široké nabídce příslušenství od Sony najít.

  Bylo tedy třeba se poohlédnout po náhradním řešení. Ten kus obyčejného nylonu není nejlevnější, ale při velmi chudé nabídce vhodné alternativy na internetu jsem se rozhodl, jí zakoupit. Naštěstí byl k mání v českém e-shopu, již třetí den po objednání mi ji pošťačka předávala u dveří.

  Clona Mennon je čínské provenience (ostatně handycam Sony FDR-AX33 také) a dá se u nás sehnat ve vícero rozměrech s průměrem závitu 30, 37, 43, 46, 52 a 58 milimetrů. Na internetu se dá najít u nás pod názvem Elementrix, ačkoliv je výrobcem čínský Mennon. Firma Elementrix je u nás asi výhradním dodavatelem těchto clon, a tak ji pod tímto jménem distribuuje.

   

  Praktická část

  Clona se přimontuje závitem a po vyrovnání zajistí ve stabilní poloze kroužkem, který se dotáhne k obrubě objektivu. Ten ozubený kroužek může dělat na některých typech kamer problémy.

  Na videokameře Sony FDR-AX33 má aretační obruba o něco větší průměr než ostřící kroužek na obrubě objektivu. To může být překážkou v jeho pohodlné obsluze. Je totiž nepatřičně úzký a manipulace s ním je i bez avizované clony na hraně pohodlného otáčení. To patří spíše do článku o této kameře, nežli o dnes popisované sluneční cloně, která je sama o sobě velmi povedená.

  Vzhled clony je, nebojím se to říci, na profesionální úrovni (užitná hodnota je podobná) a její účinnost bude určitě velkým přínosem v ochraně optické soustavy. Zevnitř má matný povrch, který by mohl být klidně ještě matnější. Na vnitřní straně kraje obruby je podélné rýhování, které má za úkol na ně dopadající světlo odklonit pryč od přední pupily objektivu. Její vnější povrch je bohužel lesklý a otisky prstů se na něm společně s prachovými částicemi bude dosti vyjímat. Tady zase vyhrál design nad užitnou hodnotou. Osobně jsem jí vyzkoušel na videokamerách, které jsem již výše zmiňoval.

  Objektiv je v cloně zasazen velmi hluboko, ale vinětace (ztmavení v rozích obrazu) se ani u jedné nijak neprojevila. CX730 má širokoúhlý objektiv 26,0 mm při 16:9 pro video i fotografie, AX33 má 29,8 mm pro video a 26,8 mm pro fotografii, samozřejmě je to přepočet na kinofilmový formát 35 mm.

  Mennon vlevo na AX33 a clona dodávaná spolu s CX730.

  Tato sluneční clona má i ochranné nasazovací víčko, které jde na clonu nasadit jen s použitím větší síly, ale zase je tu jistota, že jej někde v okamžiku nepozornosti neztratíme. Má navíc bílou průsvitnou plochu, která umožňuje nastavit efektivně ruční vyvážení bílé podle okolního osvětlení.

  Vyvážení bílé jsem zkusil nastavit pomocí výše zmíněného víčka clony s polopropustnou bílou plochou. Výsledek mě mile překvapil. Obraz dostal příjemnější teplý tón a subjektivně se jevil blíže, nežli vyvážení „venku“ označené v kamerách Sony ikonou sluníčka a přednastavenou teplotou 5 800 K.

  Vyvážení bílé shora „Venku“ 5 800 K kontra nastavení ruční skrze víčko clony.

   

  Koupě opravdu nelituji

  Za mou osobu se nezdráhám přiznat, že nelituji rozhodnutí, vsadit právě na popisovaný výrobek. Už se těším, až vyrazím do terénu na nějaké delší natáčení a nepochybuji už teď, že se osvědčí. Jen se možná pohlédnu po nějaké alternativě místo aretačního kroužku, který koliduje s kroužkem ostřícím (ve skutečnosti multifunkčním). Uvažuji o nějakém měkčím pryžovém těsnění vhodného průměru, který clonu udrží ve své poloze, ale zároveň nebude překážet v manipulaci s kroužkem na obrubě objektivu, jak jsem se již výše zmínil.

  Obal je prostá papírová krabička se stručným návodem na zadní straně.

  Kdo si tedy na internetu tuto sluneční clonu sežene, neprohloupí. Bude určitě použitelná napříč značkami všech známých výrobců. Stačí jediné, vhodný závit na obrubě objektivu dané videokamery. A když mu náhodou nebude vyhovovat, má (jak víme) čtrnáct dní na to, aby jí vrátil a hledal alternativu. Já jsem ovšem zákazníkem veskrze spokojeným a přeji to i všem ostatním, co po ní sáhnou.

  PŘIDAT KOMENTÁŘ

  11 Komentáře

  1. Jen bych chtěl dodat, že společně se sluneční clonou mám na objektivu jako ochranu UV filtr. Kombinace mi vyhovuje hlavně v plenéru, ale mám to na kameře trvale. Ocenil jsem to hlavně na Sahaře.

  2. Ano. Toto spojení je ideální. Ochrana objektivu skleněným filtrem (pouze kvalitním = drahým) zaručuje účinnou ochranu proti nečistotám, které by normálně ulpěly přímo na přední čočce. Jen je potřeba filtru s vhodnou obrubou, aby v ní sl. clona dobře držela. Je mnoho filtrů, které mají tak tenkou objímku, že je v ní sotva jediná spirála závitu a taková vhodnou opravdu není.

  3. Dobrý den pane Nohejl,
   pozorně jsem si přečetl Vaši recenzi sluneční clony Mennon DV-SW pro širokoúhlé objektivy videokamer, včetně dvou komentářů a jelikož v orig. příslušenství CANON
   jsem pro mou kameru sluneční clonu nenašel, uvažuji o koupi recenzované sluneční clony Mennon DV-SW pro svou FHD kameru CANON LEGRIA HF M306 a to včetně UV filtru. Podle specifikace manuálu má tato kamera
   • Objektiv f=4,1-61,5mm, F/1,8-3,2, 15x optický zoom
   • Průměr filtru: 37 mm
   Originální filtry CANON FS-H37U nepředpokládám pro jejich vysokou cenu, ale alternativní kvalitní náhradu
   Pokud je to z Vaší strany možné, prosím Vás o laskavé sdělení, zda sluneční clona Mennon DV-SW je kompatibilní (samozřejmě o Φ 37 mm) s mou kamerou a to ve spojení s UV filtrem -jeho typové označení (předpokládám neoriginální), kde objednat, zda kompletace UV filtru se sluneční clonou je možná bez případného redukčního kroužku apod.
   Neméně mne zaujaly informace z Vaší další recenze, týkající se stativu s dálkovým ovládáním (toho zejména) - Sony VCT-VPR1, ale to je již další téma.
   Za Vaši laskavost předem děkuji.
   Karl

  4. Dobrý den, pane Karl. Děkuji za zájem a chválu. Vážím si toho. Co se týká sluneční clony samotné (k sehnání zde: http://www.foto-eshop.cz/www-foto-eshop-cz/eshop/59-1-Video-prislusenstv... ), je jisté, že by s ní na Vaší kameře Canon neměl být žádný problém. Co se týká UV filtru a jejich spojení, zde bych už nebezpečí viděl. To spočívá v kroužku, do kterého je daný filtr zasazen. Většinou mají tyto filtry úzkou objímku a závit je tedy velmi krátký.
   Já osobně bych nejprve zakoupil a vyzkoušel sluneční clonu. (V případě problémů se dá, zakoupena přes internet, do 14 dnů vrátit.) Na UV filtr bych tolik nespěchal. Když budete používat víčko k cloně dodávané, není třeba se o čočku objektivu nikterak obávat, protože bude uložena hluboko v cloně. Ostatně UV filtr, když na něm budete trvat, se dá dokoupit později.

   Co se týká Sony stativu, tak ten s kamerami Canon kompatibilní není!

  5. Dobrý den. AX53 má závit pokud se nepletu 55mm. Měl jsem jí a clonu s 58mm závitem si předělal a použil mezikroužek 55mm. Na rozdíl od kamery tu clonu tu mám. Chcete-li jí, za 650Kč může být Vaše. Mohu zaslat fotografie. :-)

  6. Dobrý den.

   Sháním sluneční clonu pro videokameru Sony FDR-AX33 a bohužel ji na žádném E-shopu nemohu sehnat. V článku uvádíte, že clona se vyrábí i ve velikosti 52mm, což pro tuto videokameru Sony FDR-AX33 odpovídá, že? Můžete mě proto prosím také nasměrovat na odkaz, kde by tato clona byla k dispozici? Ve výše uvedeném odkaze je totiž jen clona s 37mm, a to by asi nebylo kompatibilní.

   Mnohokrát děkuji. :)

 • Doporučujeme podobný obsah z našeho webu

 • Poradna

 • Komerční odkazy

  Používáme fotky z DepositPhotos
 • Anketa

  Jak přijímáte televizní vysílání?
 • Inzerce

 • Užitečné články k přečtení

  AV receiver

  AV receiver je mimořádně užitečné zařízení, jehož význam rozhodně neklesá. Naopak je až s podivem, kolik audio-video-počítačových nadšenců by jej využilo, ale přesto jej ještě nemají. Přitom takovéto zařízení vám může sloužit 10 až 20 let. Zjistěte s námi, k čemu vám bude dobrý a jakým byste si mohli třeba udělat radost.

  virtuální adresa pro zásilky ze zahraničí

  Nakupovat v zahraničí může být velmi výhodné. Mnohdy ale prodejci nedoručují do našich končin. Naštěstí existují služby pro přeposlání zboží. Tyto služby vychází občas i levněji, než doručení přímé.