Recenze Sencor Element 8 4Kids Dual – pane, pojďme si hrát

 • Igor Viduna
  Kategorie: Recenze, Přenosná zařízení
  Pro 15, 2014
  0× Komentováno

  Na trhu najdeme vcelku dost dětských tabletů, ale většinou jsou spíše hračky, v tomhle je testovaný kus jiný, jde o plnohodnotný tablet s plnohodnotným Androidem, který je kromě hravého vzhledu vyzbrojen také aplikací umožňující rodičům mít obsah tabletu plně pod kontrolou.

   

  Šaty dělají (nejen) člověka

  Uvnitř běžný tablet jistě svým atraktivním vzhledem zaujme (nejen) menší děti. Nabízí se ve třech barevných kombinacích: zeleno-modré, modro-oranžové a růžové ve stylu Hello Kitty.

  TIP: Recenze Pipo U2 – trpaslík na steroidech

  Plastové šasi působí na dotyk velmi příjemně. Povrch je matný a jakoby pogumovaný, což vyvolává pocit odolnosti proti pádům. Výrobce nic takového ale neslibuje, takže jsem 4Kids ušetřil pádů. Pár škrábancům jistě odolá se ctí.

  I balení jistě zalahodí dětskému oku, je barevné a precizní. Výbava čítá napájecí adaptér a propojovací USB kabel. Chyběla mi redukce z mini USB na klasické USB pro připojení externího disku a třeba taková sluchátka by jistě nevadila.

   

  Velký bratr pomáhá s výchovou

  Po zapnutí tablet nastartuje přímo do aplikace EKids, která je určena pro snadnou orientaci i kontrolu nad nainstalovanými programy.  EKids neobsahuje prakticky žádné vlastní programy – jde o malovaný souborový manažer s adresáři v kresleném menu. Okamžitě tak můžete zapnout pouze aplikace pro nahrávání audia, ovládání fotoaparátu, přehrávání filmů a videí. Zbytek je nutno doinstalovat, anebo alespoň zpřístupnit.
   

  Přidat (ne)musíte internetový prohlížeč. A když tak učiníte, věnujte čas nastavení jeho interní rodičovské kontroly nevhodného obsahu (pokud na tom trváte), tablet to sám neudělá. Já osobně nejsem příznivcem těchto restrikcí, ale naopak spíše zájmu o to, co dítě dělá a komunikace s ním o rizicích apod. Tato debata však není cílem recenze.

  TIP: Buď pánem svého prostoru - zdarma v PDF

  Programy musíte instalovat v klasickém prostředí Androidu prostřednictvím Google Play. Do toho se z EKids logicky nedostanete. Utilitu musíte opustit zmáčknutím tlačítka v pravém dolním rohu a zadáním pinu. EKids je ale houževnatý a opakovaně doslova naskakuje zpět na obrazovku ve chvílích, kdy vypnete jiný program. Nelze jej ani snadno odinstalovat, když byste ho tam už nechtěli. Ovládání tabletu tak bude od rodičů vyžadovat jistou míru počítačové gramotnosti.

   

  Dvojitý agent vyspěl a mlží

  Přívlastku Dual v názvu při případném nákupu věnujte patřičnou pozornost, odlišuje první generaci (se slabším procesorem, starším operačním systémem a bez čelní webové kamery, čtečky karet, HDMI) od novějšího, lepšího modelu.

  Co neuznávám, je hra na 16GB tablet. Mnou testovaný kus měl sice k dispozici 16 GB úložného prostoru, ale pouze s přispěním 8GB mikro SDHC karty ve čtečce. Samotný tablet indikuje 5,75 GB interní paměti. K tomu přičtěme něco pro systém a jeho instalační soubory pro obnovu (což je běžné u každého tabletu) a rozhodně se nedopočítáme 16 GB. Férové označení by tak bylo: 8 GB + 8GB micro SDHC.

  USB konektor zvládá zařízení nabíjet, takže máte na výběr mezi adaptérem a USB napájením z PC či nabíječky v autě. To je dobré, nezůstáváte odkázáni na 220 V (jako u nejlevnějších tabletů).

  Zbylá hardwarová konfigurace odpovídá ceně: 1,2GHz dvoujádrový procesor, 1 GB RAM, Wi-Fi bez Bluetooth, přední i zadní kamera s nízkým rozlišením. 3G či GPS by v této cenové kategorii hledal jen absolutní idealista.

  Sencor Element 8 4Kids Dual
  LCD8 palců (1 024 × 768), IPS
  ProcesorRockchip RK3168 (Cortex A9)
  dvě jádra, 312 MHz – 1,2 GHz
  Grafické jádroPowerVR SGX 540
  RAM1 GB
  Interní paměť8 GB + 8GB mikro SDHD karta
  Čtečka paměťových karetmicro SDHC (až 32 GB)
  Konektivita802.11 b/g/n
  Zvukstereo reproduktory (vzadu)
  Portymini USB (OTG), napájecí konektor, sluchátka, mini HDMI
  Kameryčelní 0,3 Mpix, zadní 2 Mpix
  Akumulátor4 000 mAh Li-Pol
  Hmotnost tabletu430 g
  Hmotnost adaptéru92 g
  OSAndroid 4.2.2 („Jelly Bean“)
  Doporučená cena (s DPH)N/A
  Záruka2 roky

   

  Běžec na dlouhé tratě

  Zkušené oko po přeletu tabulky odhalí, že nejde o herní tablet. Různé „plošinovky“ typu Angry Birds (všech možných edicí), Cut the Rope nebudou problémem, máte je již předinstalovány. Co ale 3D hry? Angry Birds Go! běží – v nevalné kvalitě se sporadickým trhnutím obrazu, ale fungují. Real Racing 3 udělá parády méně, pokud přečkáte zdlouhavou dobu načítání, zahrajete si, ale chce to trpělivost.

  Výsledky testůSencor Element 8 4Kids DualSencor Element 7D002SrovnáníPipo U2Srovnání
  3DMark
  Ice Storm2 8482 017141%303894%
  Ice Storm Extreme1 560999156%222970%
  PCMark for Android
  Work performance2 507 
  Work battery life4 h 31 min.
  AnTuTu X Benchmark
  Custom Test14 43910 120143%1512995%
  OpenGL ES 2.02 3061 658139%288980%
  GFXBench 3.0
  T-Rex261214122% 
  ALU22355140%
  Ostatní benchmarky
  NenaMark 2.0 / 2.448,7 FPS53,0 FPS92% 
  Výdrž akumulátorů
  Běžné užívání (Wi-Fi, internet, filmy, hry)5 h 40 min.4 h 17 min. 4 h 43 min. 
  Sledování HD filmů (1080p; bez Wi-Fi)přes 7 h4 h 58 min.4 h 46 min.

  Taktéž reproduktory nepatří k nejhlasitějším, i když jsou dva. Fotoaparát nehýří megapixely, ostrostí snímků či podáním barev. Obojí je průměrné, nečekejte zázraky. Můj první digitální fotoaparát na tom nebyl do moc lépe, a když se na pořízené fotografie koukám znovu s přihlédnutím ke světelným podmínkám, výsledek považuji za akceptovatelný, resp. ne tak špatný. Posuďte sami.

  Anebo to řeknu lidově. Na židli se z nich určitě neposadíte, ale měl jsem v rukách horší tablety. A když fotku zmenšíte a doostříte softwarově, dá se použít na ledasco. A kolik takových fotek asi dítě udělá za den? To je další výhoda, 2Mpixelové fotografie moc místa na disku nezaberou.

  V čem tablet exceluje, je výdrž baterie! 7 hodin přehrávání 1080p HD filmu představuje dostatečně impozantní výsledek. Při běžném užívání věřím v podobný čas. Mnou naměřený zkrátilo focení a natáčení, protože jsem tablet neuspával při přecházení, takže procesor jistě při neustálém vykreslování doslova makal na plno. A to se na spotřebě projevilo, jak je vidět i na prvním grafu spotřeby.

  Záznamy spotřeby při běžném používání (Wi-Fi, kamera, fotky, hry) a sledování HD filmu.

   

  Fotogalerie

  Během testování jsem dokázal poztrácet hned tři ze čtyř bílých nožiček vzadu.

   

  Čím tablet nezaujal?

  Zmínit musím pozorovací úhly displeje. Ten je dle údajů výrobce typu IPS, ale pozorovací úhly tomu dle mého subjektivního názoru neodpovídají. Pohled zleva a shora je horší (zkreslení barev) než u mého starého notebooku s TN maticí, což by se moderním displejům stát nemělo.

  Pamatujme, pohybujeme se v cenové kategorii pod 2 000 Kč a ani u konkurence bych nečekal víc. Tuto skutečnost neuvádím v tabulce nedostatků, protože z ničeho zkrátka bič neupletete a kvalitní displej stojí peníze. Zbývající dva pozorovací úhly (zprava, zdola) podobné zkreslení nevykazují a vůči jasu též výhrady nemám, použitelný je i na minimu. (Ano, máte pravdu, říká se to s tím bičem trochu jinak, uvádí se i přesně z čeho se neuplete, ale sprostá slova do médií může říkat pouze opilý prezident.)

   


  Autor: Stuart Miles, www.freedigitalphotos.netIPS (In-Plane Switching) je technologie pro displeje z tekutých krystalů (LCD). Řeší hlavní nedostatky a omezení TN (Twisted Nematic) v struktuře LCD, včetně vysoké odezvy, malý pozorovací úhel a nekvalitní reprodukci barev. IPS upravil uspořádání a přepínání orientace molekul ve vrstvě tekutých krystalů (LC) mezi skleněnými destičkami, která je v podstatě rovnoběžná s těmito deskami. Patří mezi aktivní TFT. (Zdroj: Wikipedie)


   

  Delší dobu zabere start systému a čekání nezkrátí ani usmívající se „cool“ zvířátko na displeji. Po startu automaticky vyskočí aplikace EKids, která opakovaně usurpuje obrazovku i po té, kdy z ní vyskočíte do Androidu a v něm např. přepínáte mezi aplikacemi.

  TIP: Recenze Sencor Element P430 – jedním slovem tank

  Menší výkon procesoru i reproduktorů bych Sencoru, pro jeho hravost, odpustil. „Hru s čísly“ u prezentování kapacity tabletu bez skřípění zubů akceptovat nehodlám. Tablet nemá 16 GB interní paměti! Té má pouze 8 GB, dalších 8 GB dostáváte na micro SD kartě.  Slovy klasika: „Tento způsob léta, zdá se mi poněkud nešťastný...“ Férovější by bylo plně odkrýt karty.

   

  Čím tablet zaujal?

  Výdrží akumulátoru. Nejde o ojedinělé výsledky, zvládal to opakovaně. Plus, přidejme možnost nabíjet jej jak přes adaptér, tak prostřednictvím USB portu a dostáváme zdařilou kombinaci.

  Není to jen levný tablet, byl uzpůsoben dětem po stránce designu, včetně volby barev i materiálů, softwaru EKids i výbavy. Má vše důležité: dostatek úložného prostoru, přístup na internet, foťák s kamerou, dokonce i počet reproduktorů naznačuje empatii a snahu o kvalitnější zvuk.

  Ve srovnání s předchozí generací přibylo jedno výpočetní jádro, čtečka karet i HDMI port, který může dětem pomoci ukázat rodičům fotky, videa a jiné produkty práce s tabletem přímo na velké televizi v obývacím pokoji. Proč se má rodina krčit u malého displeje? Nejde o špatný výrobek, má své klady a mínusy.

   

  Aktuální cena Sencor Element 8 4 Kids v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

  ZáporyKlady
  - Horší pozorovací úhly displeje+ Výdrž akumulátoru
  - Tiché reproduktory+ Přizpůsoben dětem
  - Pouze 8 GB interní paměti + 8 GB mikro SDHC (Výrobce mluví o 16 GB interní paměti.)+ Cena za rok znatelně klesla

  Za zapůjčení tabletu děkujeme panu Liboru Hladíkovi, FAST ČR

  PŘIDAT KOMENTÁŘ

  0 Komentáře

 • Doporučujeme podobný obsah z našeho webu

 • Poradna

 • Komerční odkazy

  Používáme fotky z DepositPhotos
 • Anketa

  Jak přijímáte televizní vysílání?
 • Inzerce

 • Užitečné články k přečtení

  AV receiver

  AV receiver je mimořádně užitečné zařízení, jehož význam rozhodně neklesá. Naopak je až s podivem, kolik audio-video-počítačových nadšenců by jej využilo, ale přesto jej ještě nemají. Přitom takovéto zařízení vám může sloužit 10 až 20 let. Zjistěte s námi, k čemu vám bude dobrý a jakým byste si mohli třeba udělat radost.

  virtuální adresa pro zásilky ze zahraničí

  Nakupovat v zahraničí může být velmi výhodné. Mnohdy ale prodejci nedoručují do našich končin. Naštěstí existují služby pro přeposlání zboží. Tyto služby vychází občas i levněji, než doručení přímé.