Recenze PiPo X7 TV box – počítač vyrobený z tabletu

 • Petr Máčal
  Kategorie: Recenze, HTPC
  Srp 11, 2015
  2× Komentováno

  Taiwanská firma ve své nabídce prezentuje zejména tablety, powerbanky a příslušenství k nim. Nicméně se PiPO rozhodlo zkusit vzít „vnitřnosti“ tabletu a udělat z nich ultramalý stolní počítač, tzv. NUC (Next Unit of Computing). To je právě model X7. Zajímalo nás, jak se tento pokus vydařil.

  TIP: Recenze GoClever Insignia 1010 WIN – sympatický prcek s klávesnicí

  Po rozbalení PiPO X7 mě udivily velmi malé rozměry celého počítače. Na šířku a délku není větší než můj Wi-Fi modem, na výšku jej trošku přesahuje. Celkově se jedná o krabičku s rozměry 18 × 13 × 2,5 cm, hmotností 440 g a anténou. A to má být, pánové, celý stolní počítač? To jako vážně? Uvidíme...

  Zepředu vidíme zapínací tlačítko, LED diodu, dva USB porty typu A a konektor pro sluchátka. Ze zadní strany je vstup pro napájení, HDMI port, RJ45 pro LAN připojení k internetu, slot pro microSD kartu a opět dvě USB. To vše doplněno složenou anténkou pro příjem Wi-Fi (s maximální přenosovou rychlostí 300 Mbit/s). O dostatečné možnosti konektivity je postaráno, protože nechybí Bluetooth.

  Z bočních stran vidíme vkusně řešené mřížkování z důvodu pasivního chlazení. Aktivní chladič v tomto zařízení není třeba. Horní část boxu tvoří jeden lisovaný kus s povrchem z broušeného kovu. Nevidíte žádné šroubky ani hrany, kde se dotýkají jednotlivé části. Elegantní.

   

  Kočka nebo pes?

  Nabízí se dvě varianty pro využití X7. Buď jej můžeme připojit k monitoru a opravdu z něj tak udělat stolní PC dostačující pro běžnou kancelářskou práci, brouzdání po internetu, hraní jednoduchých her (např. z Windows Store). Výkonově na nic dalšího nemůže stačit. Nebo jej připojíme k běžné LCD či plazmové televizi, která disponuje HDMI propojením a rázem vytvoříme alternativu k Smart TV. Tato varianta mi přišla zajímavější a tímto způsobem jsem používal X7 v rámci testování.

  Surfování na internetu na širokoúhlé televizi pro mne byl poměrně nevšedním zážitkem, stejně tak pouštění videí, filmů nebo hraní her. Počítejte však s několika nevýhodami. Omezený výkon počítače nedovolí hrát nové, náročné 3D hry, které by si člověk mohl opravdu užít. X7 zároveň disponuje poměrně malou („tabletovou“) interní pamětí 32 GB, která se po spuštění Windows smrskne na 25 GB. Plusem bude tichý chod a rychlost.

  Přenosové rychlosti vestavěného 32GB eMMC úložiště dosahují dobrých hodnot - lepších než mechanické disky, na plnohodnotná SSD nestačí.

  Nainstaluji si několik programů k běžnému užívání a zbývá mi 20 GB. Při dnešní velikosti filmů a her se jedná o nedostatečný prostor. A ne vše a vždy chci přenášet přes USB nebo SD kartu. Varianta s alespoň 64 GB by potěšila. Předinstalované Windows 8.1 představují bohužel také nevýhodu. Bylo by krásné na velké obrazovce ovládat systém dotykem, ale takovou televizi zkrátka nevlastním. Pak mě tento operační systém při nedotykovém ovládání mírně obtěžuje.

   

  Výborně vybavený tablet?

  Jak jsem již avizoval výše, technické parametry X7 kopírují své sourozence z rodiny tabletů. Vše pohání čtyřjádrový procesor Intel Atom Z3736F pracující na frekvencích 1,33 GHz až 2,16 GHz při TDP pouhých 2,2 W.

  Zdroj: CPU Boss

  Oba, v tabletech nejčastěji užívané, Atomy jsou prakticky srovnatelné po stránce výkonu i funkčně. Disponují shodnou základní frekvencí a totožným grafickým jádrem. Dražší verze "F" se však přetaktuje na 2,16 GHz (místo 1,83 GHz u "G") a obslouží 2 GB RAM, což je oproti konkurentovi s maximálním 1 GB značná výhoda.

  Použití čtyř jader hodnotím jako velké plus, které velkou měrou přispívá k ladnému běhu aplikací i pracovních oken. Procesor je podporován 2 GB DDR3L operační paměti. Možná by neuškodilo mít paměti dvojnásobně, ale musím férově uznat, že by se pravděpodobně jednalo spíše o formální zlepšení, protože X7 pracuje velmi dobře i se 2 GB na 32bitovém OS. Pouze by se možná zkrátila doba běhu některých programů, kopírování souborů a podobně. O grafický výkon se stará Intel HD Graphics ("Bay Trail"), přičemž se opět jedná o technologii převzatou z tabletů. Tomu odpovídá výkon.

  Výsledky testůPipo X7Pipo W8Srovnání
  3DMarky
  3DMark 11211N/AN/A
  3DMark
  Ice Storm13 85213 189105%
  Cloud Gate1 183965123%
  Sky Driver445364122%
  3DMark for Windows RTGoClever 1010 WIN
  Ice Storm Extreme7 1637 68393%
  Ice Storm Unlimited14 80312 789116%

   

  Fotogalerie

   

  Jistý dojem zanechal

  Úplně na rovinu bych na "první dobrou" řekl, že bych takové PC nechtěl, protože platí všechny nedostatky výše. Ale po chvíli používání jako media centrum se mi zalíbilo. Velmi skladná krabička, kterou mám stále připojenou k televizi a kterou mohu využít pro přehrávání filmů, internet i práci.

  Zároveň si dokáži velmi dobře představit, že podobným zařízením nahradím svůj dosavadní stolní počítač (obrovskou neskladnou a nehezkou krabici), protože v současné době hry nehraji, s náročnými grafickými programy nepracuji. I když nelze nepřipustit, že v porovnání s běžným desktopem, byť vybaveným základním procesorem Core i3 a low-endovou grafickou kartou ATI nebo Nvidia, je tento počítač s Atomem Z opravdu slaboučký. 2 GB RAM mu navíc nikdy neumožní dobrý chod 64bitového operačního systému a tak dále. Konkurovat desktopům PiPo jistě nechce, nabízí alternativu - malou, absolutně tichou, s mizivou spotřebou elektrické energie a plnou konektivitou včetně Bluetooth.

  Jen je nutno doplnit PiPO reproduktory a externím diskem z důvodu nedostatku místa. Výrobce se odhodlal k odvážnému pokusu přenést tablet do stolního PC. Ten se povedl, na druhou stranu to firmu asi příliš investic nestálo.

  Při srovnání ceny (zapátráte-li na internetu, můžete ušetřit poměrně vysokou částku oproti doporučené ceně), kvality zpracování, výkonu a předpokládaného využití musím pro PiPO X7 zvednout palec nahoru.

   

  ZáporyKlady
  - Na desktop slabý+ Malé rozměry, nízká spotřeba
  - Malé interní úložiště+ 4jádrový úsporný procesor
  - Nelze upgradovat+ Oproti desktopu absolutně tichý
   + Nízká cena

  Za zapůjčení Pipo X7 děkujeme společnosti

  PŘIDAT KOMENTÁŘ

  2 Komentáře

  1. Ta recenze se moc nepovedla.

   HW má toto zařízení slušný. Pokud by to bylo dle názvu jen jako TV BOX, tak hodně slušný. Ale pak tomu chybí rozumné dálkové ovládání.

   Že to lze použít klidně jako počítač, jakože pro kancl a internet, video a audio bez problémů ano, tak je to příjemný bonus.

   A pokud je to TV BOX, pak jste tam měli zkusit XBMC/Kodi, ne jet v nativním Windows...

   Za 2999 s ovladačem by to bylo skvělé zařízení.

 • Doporučujeme podobný obsah z našeho webu

 • Poradna

 • Komerční odkazy

  Používáme fotky z DepositPhotos
 • Anketa

  Jak přijímáte televizní vysílání?
 • Inzerce

 • Užitečné články k přečtení

  AV receiver

  AV receiver je mimořádně užitečné zařízení, jehož význam rozhodně neklesá. Naopak je až s podivem, kolik audio-video-počítačových nadšenců by jej využilo, ale přesto jej ještě nemají. Přitom takovéto zařízení vám může sloužit 10 až 20 let. Zjistěte s námi, k čemu vám bude dobrý a jakým byste si mohli třeba udělat radost.

  virtuální adresa pro zásilky ze zahraničí

  Nakupovat v zahraničí může být velmi výhodné. Mnohdy ale prodejci nedoručují do našich končin. Naštěstí existují služby pro přeposlání zboží. Tyto služby vychází občas i levněji, než doručení přímé.