Úterý , 28. 05. 2024

Vilém

Recenze pevného disku AData HD770G – napospas živlům i Coca-Cole

Nabídce na testování odolného hardwaru neodoláme nikdy, tyto věci nás baví. Testování není pouze o naměření výkonu a popisu funkčnosti. Lze si vyhrát s tím, co věc vydrží, přesně tento postup jsme zvolili u disku HD770G. Sáhli jsme třeba po Coca-Cole.

31. 12. 2019

31. 12. 2019

Nabídce na testování odolného hardwaru neodoláme nikdy, tyto věci nás baví. Testování není pouze o naměření výkonu a popisu funkčnosti. Lze si vyhrát s tím, co věc vydrží, přesně tento postup jsme zvolili u disku HD770G. Sáhli jsme třeba po Coca-Cole.

Lze si vybírat mezi dvěma modely o kapacitách 1 TB a 2 TB a zároveň se neomezit jedinou barevnou kombinací. AData vám nabídne jakoukoli barvu, bude-li to černá nebo červená. Snad nám pan Ford tuto parafrázi slavné věty odpustí.

Oceňujeme záruku 3 roky. Naměřili jsme hmotnost 256 g u 1TB modelu.

Není USB jako USB…

Moderní trendy sleduje na oko i podporou USB 3.2 (Gen 1) sběrnice, která slibuje velikou teoretickou propustnost. Ve skutečnosti si málokdo uvědomí, že jde o přejmenování USB 3.0 se slibovanou rychlostí 5 Gbit/s.

Nečekejme tedy 10 Gbit/s jako u USB 3.2 (Gen 2), původně USB 3.1. To však bude mechanickému disku o 5 400 ot./min. jistě stačit. Propojení s PC je řešeno, jistě kvůli široké kompatibilitě, konektorem typu A (USB typu C nečekejme).

Jak moc výkonu disk nabídne, si můžete prohlédnout na výsledcích testu CrystalDiskMark, kde nás překvapil zejména rychlejší zápis než čtení. Výsledky vnímáme coby nadprůměrné pro mechanický externí disk. Sami se můžete přesvědčit u recení disků AData HD710 nebo extrémně odolného HD830.

Výrobce osloví tímto modelem spíše “hračičky” kromě vzhledu také osvícením, které po zapojení do USB začne duhově měnit barvy.

Úplně se touto vlastností nabízí, nepodbízí, coby příslušenství k nějakému “vylechtanému” hernímu notebooku či stolnímu počítači s podsvícenou klávesnicí. Komu tento styl není po vůli, má na výběr mnoho usedlejších typů. Odolných dle IPxx a MIL standardů či méně houževnatých.

Netradiční testování

Pokud jde o volbu testů, odvíjely se od standardů, které disk splňuje jako IP68 a MIL-STD-810G 516.6 (pád z 1,22 m). K IP68 dodejme, že oproti známému IP67 jde o možné navýšení odolnosti dle toho, jak si stanoví výrobce.

K TÉMATU  Emgeton Guru 2: univerzální HDD/DVD síťový přehrávač

Zdroj: Wikipedie

AData zde definovala odolnost 2 hodiny v hloubce až 2 m podobně jako u “pancéřovaného” HD830. Pouze auto zůstane dnes zaparkováno, to by dnes zkoušený pevný disk nevydržel jistě. Svoji vášeň pro přejíždění věcí jsem pro tentokrát musel krotit. Po každém testu vždy proběhl letmý test funkčnosti, ke konečnému měření výkonu jsme přistoupili až po “mučení”, které mu neublížilo.Ale nepředbíhejme.

Prvním živlem, kterému byl disk HD770G vystaven, budiž mráz a povětrnostní podmínky. Takže jsem jej umístil do motorového prostoru k baterii a vyjel na výlet. Ten den nepršelo, nejezdil jsem po polních cestách, přesto věřím, že jisté otřesy zažil během asi 30 km. Venku bylo kolem 0 – 1 oC. Hověl si tam několik hodin.

Mrazu byl vystaven také delší dobu přímo v lednici nad výparníkem. Klasických -18 oC zde nečekejme, ale voda zmrzne a udrží se i zmražené potraviny.

Původní plán, potápět se v bazénu so asi 1,8 m a natáčet to, jsem vzdal. Přišlo mi žinantní mezi lidmi se potápět s akční kamerou. Takže jsem si musel vystačit s nádržkou od WC na 2 h a sprchou. Málo? Ano. Znáte videa o tom, jak Coca-Cola rozežere skoro cokoliv od mincí skoro až po delfína? Nikoliv disk HD770G za 2 hodiny.

Posledním živlem je země, tedy test zatížení a pádu. První vnímejme jako zcela bezprecedentní, pouze pro rozptýlení. Ale 14 kg unesl bez problémů, stejně tak dvojité sešlápnutí cca 85kg člověkem.

Ale přiznávám se, že jsem nešlápl plnou vahou instinktivně. On na to není opravdu stavěný, na tolik kilogramů. Disk se skrývá v utěsněném plastovém pouzdře. Ale běžných situací, jako je tlačenice v tramvaji či odkládání jednoruční činky, se bát nemusíte. Druhé berme s nadázkou.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

AV receiver je mimořádně užitečné zařízení, jehož význam rozhodně neklesá. Naopak je až s podivem, kolik audio-video-počítačových nadšenců by jej využilo, ale přesto jej ještě nemají. Přitom takovéto zařízení vám může sloužit 10 až 20 let. Zjistěte s námi, k čemu vám bude dobrý a jakým byste si mohli třeba udělat radost.

Záludná otázka – víte, kdy vznikl první chytrý telefon? Applu je z velké části přisuzováno to, že v roce 2007 zahájil boom chytrých telefonů s původním iPhonem. Samozřejmě, že iPhone nebyl první smartphone – ten přišel o mnoho let dříve a překvapivě nenesl jméno BlackBerry nebo Nokia. Pojďme se trochu vzdělat v historii smartphonů.
V brněnském sídle společnosti Zoner se v pondělí 4. 9. 2017 uskutečnila tisková konference, která představila poslední aktualizace ZPS X a byla i oslavou prvního roku prodeje programu formou předplatného. Nejvýznamnější novinky uvádíme v článku.
Do kompletace portfolia akčních kamer od Niceboy nám chyběl poslední a nejnovější model mířící na nenáročného zákazníka, klidně dítě či teenagera, který touží ovládat ji přes mobilní telefon. Niceboy obohatil svůj základní typ VEGA o podporu Wi-Fi právě pro účel komunikace s majitelem a jeho telefonem. My vám model VEGA wifi nyní představíme.
Po testech sluchátek Elite a Blaze, které se ukázaly jako velmi kvalitní produkty od firmy Lamax, jsem se dostal i k „peckám“, a to taktéž bezdrátovým. Jedná se konkrétně o model Tips1, který je v nabídce špuntů od Lamaxu cenově nejdostupnější (790 Kč). Lamax vyrábí další dva modely – Pax1 (990 Kč) a Dots1 (1 690 Kč).

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek