Recenze pevného disku AData HD770G - napospas živlům i Coca-Cole

 • Igor Viduna
  Kategorie: Recenze, Přenosná zařízení
  Pro 31, 2019
  0× Komentováno

  Nabídce na testování odolného hardwaru neodoláme nikdy, tyto věci nás baví. Testování není pouze o naměření výkonu a popisu funkčnosti. Lze si vyhrát s tím, co věc vydrží, přesně tento postup jsme zvolili u disku HD770G. Sáhli jsme třeba po Coca-Cole.

  Lze si vybírat mezi dvěma modely o kapacitách 1 TB a 2 TB a zároveň se neomezit jedinou barevnou kombinací. AData vám nabídne jakoukoli barvu, bude-li to černá nebo červená. Snad nám pan Ford tuto parafrázi slavné věty odpustí.

  Oceňujeme záruku 3 roky. Naměřili jsme hmotnost 256 g u 1TB modelu.

  Není USB jako USB...

  Moderní trendy sleduje na oko i podporou USB 3.2 (Gen 1) sběrnice, která slibuje velikou teoretickou propustnost. Ve skutečnosti si málokdo uvědomí, že jde o přejmenování USB 3.0 se slibovanou rychlostí 5 Gbit/s.

  Nečekejme tedy 10 Gbit/s jako u USB 3.2 (Gen 2), původně USB 3.1. To však bude mechanickému disku o 5 400 ot./min. jistě stačit. Propojení s PC je řešeno, jistě kvůli široké kompatibilitě, konektorem typu A (USB typu C nečekejme).

  Jak moc výkonu disk nabídne, si můžete prohlédnout na výsledcích testu CrystalDiskMark, kde nás překvapil zejména rychlejší zápis než čtení. Výsledky vnímáme coby nadprůměrné pro mechanický externí disk. Sami se můžete přesvědčit u recení disků AData HD710 nebo extrémně odolného HD830.

  Výrobce osloví tímto modelem spíše "hračičky" kromě vzhledu také osvícením, které po zapojení do USB začne duhově měnit barvy.

  Úplně se touto vlastností nabízí, nepodbízí, coby příslušenství k nějakému “vylechtanému” hernímu notebooku či stolnímu počítači s podsvícenou klávesnicí. Komu tento styl není po vůli, má na výběr mnoho usedlejších typů. Odolných dle IPxx a MIL standardů či méně houževnatých.

  Netradiční testování

  Pokud jde o volbu testů, odvíjely se od standardů, které disk splňuje jako IP68 a MIL-STD-810G 516.6 (pád z 1,22 m). K IP68 dodejme, že oproti známému IP67 jde o možné navýšení odolnosti dle toho, jak si stanoví výrobce.

  Zdroj: Wikipedie

  AData zde definovala odolnost 2 hodiny v hloubce až 2 m podobně jako u “pancéřovaného” HD830. Pouze auto zůstane dnes zaparkováno, to by dnes zkoušený pevný disk nevydržel jistě. Svoji vášeň pro přejíždění věcí jsem pro tentokrát musel krotit. Po každém testu vždy proběhl letmý test funkčnosti, ke konečnému měření výkonu jsme přistoupili až po "mučení", které mu neublížilo.Ale nepředbíhejme.

  Prvním živlem, kterému byl disk HD770G vystaven, budiž mráz a povětrnostní podmínky. Takže jsem jej umístil do motorového prostoru k baterii a vyjel na výlet. Ten den nepršelo, nejezdil jsem po polních cestách, přesto věřím, že jisté otřesy zažil během asi 30 km. Venku bylo kolem 0 - 1 oC. Hověl si tam několik hodin.

  Mrazu byl vystaven také delší dobu přímo v lednici nad výparníkem. Klasických -18 oC zde nečekejme, ale voda zmrzne a udrží se i zmražené potraviny.

  Původní plán, potápět se v bazénu so asi 1,8 m a natáčet to, jsem vzdal. Přišlo mi žinantní mezi lidmi se potápět s akční kamerou. Takže jsem si musel vystačit s nádržkou od WC na 2 h a sprchou. Málo? Ano. Znáte videa o tom, jak Coca-Cola rozežere skoro cokoliv od mincí skoro až po delfína? Nikoliv disk HD770G za 2 hodiny.

  Posledním živlem je země, tedy test zatížení a pádu. První vnímejme jako zcela bezprecedentní, pouze pro rozptýlení. Ale 14 kg unesl bez problémů, stejně tak dvojité sešlápnutí cca 85kg člověkem.

  Ale přiznávám se, že jsem nešlápl plnou vahou instinktivně. On na to není opravdu stavěný, na tolik kilogramů. Disk se skrývá v utěsněném plastovém pouzdře. Ale běžných situací, jako je tlačenice v tramvaji či odkládání jednoruční činky, se bát nemusíte. Druhé berme s nadázkou.

  A-Data HD770 1TB, AHD770G-1TU3 lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do Kč (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>
   
  A-Data HD770 2TB, AHD770G-2TU3 lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do Kč (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>
   

  Verdikt

  AData HD770G plní, co slibuje, odolá vodě i pádu. Před autem bychom jej již schovávali. Resp. jej schovávali v autě, ne pod koly. Pokud žádáte extrémní mechanickou odolnost, volte HD830. Pro běžné použití, resp. extrémnější podmínky je dnes recenzovaný externí disk vhodný bez debat. Není tankem, pouze obrněným autem.

  Navíc nabízí dobré přenosové rychlosti při kopírování dat a atraktivní provedení i rozumnou hmotnost. Vše podtrhuje výstředním osvětlením. Pro nás naplňuje vše, co od takového odolného disku uživatel může čekat, důstojně a bezvýhradně. Navíc se 3letou zárukou. Ocenění si zaslouží.

  záporyklady
  - Vyšší cena (oproti srovnatelným diskům)+ Vysoká odolnost proti vodě, prachu, pádu i chladu
  - Kabel nemá přichycení+ Výkonný
   + Výrazný design
   + Záruka 3 roky

   

  Za zapůjčení externího disku AData HD770G děkujeme společnosti

  PŘIDAT KOMENTÁŘ

  0 Komentáře

 • Doporučujeme podobný obsah z našeho webu

 • Poradna

 • Komerční odkazy

 • Anketa

  Jak přijímáte televizní vysílání?
 • Inzerce

 • Užitečné články k přečtení

  AV receiver

  AV receiver je mimořádně užitečné zařízení, jehož význam rozhodně neklesá. Naopak je až s podivem, kolik audio-video-počítačových nadšenců by jej využilo, ale přesto jej ještě nemají. Přitom takovéto zařízení vám může sloužit 10 až 20 let. Zjistěte s námi, k čemu vám bude dobrý a jakým byste si mohli třeba udělat radost.

  virtuální adresa pro zásilky ze zahraničí

  Nakupovat v zahraničí může být velmi výhodné. Mnohdy ale prodejci nedoručují do našich končin. Naštěstí existují služby pro přeposlání zboží. Tyto služby vychází občas i levněji, než doručení přímé.