Recenze Panasonic HC-V770EP - HD videokamera na vysoké úrovni (závěrečná část)

 • Roman Nohejl
  Kategorie: Recenze, Videokamery
  Pro 16, 2015
  5× Komentováno

  V minulém článku jsme si kameru podrobně popsali, nyní se podrobně podíváme na její funkce a výsledné produkty – tedy fotografie a videa.

  TIP: Recenze Panasonic HC-V770EP - HD videokamera na vysoké úrovni (část první)

   

  Druhy záznamu – v jakém formátu a na co?

  Tento přístroj zaznamenává pořízená data na SD, SDHC nebo SDXC paměťové karty. Záznam probíhá v H264/AVCHD nebo MP4/iFrame, kde je nejvyšší použitelný bitrate až 50Mbps. U AVCHD je to 28Mbps. Obojí v 1080/50p.

  AVCHD

  • 1920 × 1080/50p (28 Mbps/VBR),
  • 1920 × 1080/50i/PH (24 Mbps/VBR),
  • 1920 × 1080/50i/HA (17 Mbps/VBR),
  • 1920 × 1080/50i/HG (13 Mbps/VBR),
  • 1920 × 1080/50i/HE (5 Mbps/VBR).

  iFrame

  • 1920 × 1080/50p/MP4/1080p (50 M) (50 Mbps/VBR),
  • 1920 × 1080/50p/MP4/1080p (28 M) (28 Mbps/VBR),
  • 1920 × 1080/50p/MP4/720p (9 M) (9 Mbps/VBR),
  • 1280 × 720/25p/MP4/720p(28 Mbps/VBR),
  • 960 × 540/25p/iFrame.

   

  Menu a nastavení

  Pohyb v menu a následné nastavení funkcí je velmi jednoduché a intuitivní. Ke všem položkám se dostaneme během chvilky. Níže schéma jednotlivých položek a hlavní obrazovka, která se objeví po stisknutí ikony MENU. Potom máme na výběr kam pokračovat – NAST.ZÁZN. (nastavení záznamu), FOTO a NASTAVENÍ obecné.

  K výběru jednotlivých položek se můžeme dostat dotykem ikony funkce vlevo nahoře, která je právě aktivní. Máme na výběr konkrétně z těchto možností: Inteligentní automatický režim, Inteligentní automatický režim Plus, Kreativní kontrola, Film HDR, Režim scény, Manuální režim a Full HD zpomalené video. V režimu foto, pak máme k dispozici funkci Fázová animace.

   

  • Dotykové funkce

   

  • Funkce záznamu ikon ovládání

   

  • Scény

  • Kreativní programy jsou k dispozici čtyři: Efekt miniatury, 8 mm video, Video bez zvuku, časosběrné nahrávání. Podrobnosti v návodu k použití.

   

  Film HDR režim

  Snímek z videa za použití funkce HDR vlevo, která obraz po celé ploše zešedlý, vpravo iAuto.

  Slouží k prosvětlení velmi tmavých zón v natáčené scéně. Mě tato funkce o své kvalitě bohužel nepřesvědčila. Záběr je pak nepřirozeně vybledlý a nepůsobí na diváka dobře. Mnohem sofistikovaněji se toho dá docílit později v střihové aplikaci. Ukázky jsou na YouTube.

   

  Vyznačení zaostření – v módu ručního ostření

  Ruční zaostření je usnadněno jednak modrým orámováním, které se objeví, když pootočíme otočným ovladačem pod objektivem a také modře značenými místy, kde je právě zaostřeno. Je to šikovné hlavně v okamžiku, kdy máme výraznou transfokací přiblíženo na vzdálený objekt a vidíme, kde je zaostřeno a kde už ne v poli zóny hloubky ostrosti.

   

  AGS – Automatické vypínání při pohledu kamery na zem

  Tato funkce je velmi užitečná. Zabrání v pokračování natáčení, když zapomeneme záznam ukončit a kameru namíříme k zemi (visí na krku). Automaticky se tedy zabrání tomu, že nic netušíce kráčíte krajinou a kamera si vesele snímá až do chvíle – v extrémním případě – dojde „šťáva“ v akumulátoru a ubyde místo na paměťové kartě. Ve chvíli, kdy hodláte natáčet pro vás důležitou a neopakovatelnou scénu zjistíte, že není na co nebo čím. Tuto možnost mějte v menu proto pro jistotu vždy aktivní. Jen, když natáčíte dění pod sebou nebo vysoko nad sebou ji vypněte, jinak to udělá přístroj za vás a vy si toho v zápalu umělecké invence nemusíte včas všimnout.

   

  Elektronická Vodováha

  Velmi šikovná věc, která se vidí hlavně u digitálních zrcadlovek. Využití je hlavně pří záznamu ze stativu, ale své opodstatnění má i při snímání z ruky.

   

  Pre-Rec – natáčíme chvíli před aktivací natáčení


  Při aktivaci této funkce, se záznam provádí na nečisto do paměti přístroje a po zahájení natáčení se zaznamenají tři vteřiny před zmáčknutím video spouště.

   

  Full HD zpomalené video

  Tento přístroj dokáže zaznamenávat zpomalené záběry a to až třikrát v jediném klipu, vždy když podržíme příslušné tlačítko na LCD displeji. Je tu ale i možnost nahrát zpomaleně celý klip v kuse.

   

  Spořič energie – šetří proud za nás

  V menu můžeme aktivovat šetření elektrické energie a to jak z akumulátoru v kameře (BAT), která se samočinně vypne po 5 minutách anebo, když je kamera připojena na rozvod elektrické sítě (AC), po 15 minutách.

   

  Zvuk – nemám námitek ctihodnosti

  Zvuk z této kamery je na velmi slušné úrovni. Dynamika zvukového spektra je široká. Hluboké tóny ale spolehlivě ořízne softwarové potlačení poryvů větru. Pro plný rozsah je lepší sehnat na mikrofon ochranu s kvalitní umělé kožešinky, které se dají pořídit v široké škále.

  Pestrost možností ručního nastavení je až ohromující a hračičkové se určitě ve snaze nalézt nejlepší zvukovou variantu nudit nebudou. Ale i ostatní mají štěstí, protože automatika zvládá snímání zvuku také bez větších výhrad a v běžných situacích nezklame.

  Na výběr je z možností nastavit zvukový záznam od mono, přes stereo až po marketingové Dolby Surround 5.1, který je ve výsledku spíše k zlosti než k užitku. Stereo je nepřekonaným ideálem, a kdo se k němu uchýlí, bude s výsledky vždy spokojen.

   

  Fotografie – jen doplňkové

  Statické snímky z této kamery nejde brát jinak, než jako doplňkové. Lepší fotoaparát zastoupit nedokáže. Fotky jsou nejslabším článkem tohoto přístroje. Jsou takové mdlé, bez náboje. Je jedno, které rozlišení zvolíme, pořízeným snímkům to zkrátka nepomůže. Kdejaký lepší kompakt udělá fotografie mnohem lepší. Na papíru ve formátu 3:2 (10 cm × 15 cm) stačit mnohým budou.

  • Více ukázkových fotek najdete na Ulož.to, heslo: V770

   

  Rozlišení a formáty snímků

   

  Rozlišení fotografií v režimu video

  • 12,6 Mpix - 4 736 × 2 664
  • 2,1 Mpix - 1 920 × 1 080

   

  Video je kvalitní

  • Archiv se všemi ukázkovými nahrávkami stahujete z Ulož.to, heslo: V770

  Snímání obrazu až do neprokládaných AVCHD, ale i iFrame MP4 50p je zde realitou. Obraz z HC-V770 je velmi kvalitní. Ostrý, barevně správně vyvážený. Jen uměleckého záměru s použitím malé hloubky ostrosti zde nelze téměř očekávat. Konstrukce objektivu a velikost snímacího čipu tomu zkrátka není nakloněna.

   

  Návod k použití

  Ten je v elektronické podobě na internetu v PDF formátu. Slučuje vlastnosti vícero kamer Panasonic. Je velmi přehledný a najdeme v něm téměř vše potřebné. Téměř píši proto, že občas by bylo vhodné informace trochu rozvinout.

  Základní informace jsou i přímo v kameře, která nám stručně napoví, co která funkce či nastavení způsobí. Stačí kliknout na ikonu dole uprostřed displeje s písmenem „i“ a pak klepnout na ikonu, pod kterou se skrývá daná funkce nebo nastavení.

   

  Závěr – shrnutí poznatků

  Zdroj: Stuart Miles, FreeDigitalPhotos.net Tato nová videokamera mě velmi zaujala. Absenci optického hledáčku většina lidí oželí, takže jeho nepřítomnost nebudu více komentovat, protože Panasonic na tento komfort pro kameramany už téměř (bohužel) úplně rezignovala. Ergonomie, ovládací prvky, rozsáhlé možnosti nastavení v přehledném menu, jsou v dané kategorii videokamer na vysoké úrovni. Nejdůležitější prvky, kterými jsou v tomto přístroji vysoce kvalitní obraz i zvuk potěší každého majitele této Full HD kamery, která má jako vítaný bonus iFrame MP4 ukládání obrazu, až do 50Mbps. V této cenové kategorii, málem nevídaná věc. Panasonic HC-V770, má velmi vyspělou optickou stabilizaci, která obraz dokáže opravdu významně zklidnit i na „dlouhém“ optickém zoomu s až dvacetinásobným přiblížením. S delším elektronickým přibližováním jde kvalita již dolů, mnohým ale i50 respektive i60, dokáže splnit jeho nároky na kvalitu takto pořízených dalekohledových záběrů. Automatické zaostřování je na vysoké úrovni, pojištěné možností zaostřit i ručně. Nezávislé nastavení clony a času závěrky je dalším bonusem, který zkušenější video nadšenec rád využije. Obraz je ostrý a jeho barevný tón přirozený.

  Tento přístroj mě při testování potěšil a jeho kupci mohou očekávat stejně libé pocity. Nevěřím, že by se našel v této kategorii spotřebních videokamer někdo, kdo by byl z této kamery zklamán. Jen ta absence hledáčku může někoho zamrzet. Je tedy škoda, že Panasonic nevyrábí alternativu s jeho zařazením. Komfort natáčení by se ještě znásobil v situacích, kdy je LCD monitor téměř k nepoužití. Jinak ale samá pozitiva a výhody. Budoucí majitel bude jeho šťastným vlastníkem a dokáže s ním natočit mnoho poutavých záběrů, nejen do rodinné sbírky.

   

  Aktuální cena Panasonic HC-V770 v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

  záporyklady
  - Absence sluneční clony+ Stabilizace obrazu
  - Kvalita fotografie+ Výdrž dodaného akumulátoru
  - Chybí alternativa s hledáčkem+ AGS režim
   + Kvalita Full HD obrazu
   + iFrame MP4, 50MB

   

  Za zapůčení kamery Panasonic HC-V770EP děkujeme společnosti

   

  PŘIDAT KOMENTÁŘ

  5 Komentáře

  1. S nástupem 1080p videa jsem řešil přehrávání svých výtvorů doma na tv , prokousával jsem se různými přehrávači s nevalným výsledkem nic nebylo 100% plynulé , zvažoval jsem použití staršího notebooku jako přehrávače.Po pořízení kamery s možností natáčení do 1080p mp4 můžu používat svůj starý Eaget M7 který již mám minimálně sedm let.Video 1080p myslím 25 Mbps/VBR přehrává naprosto plynule.Ačkoli v nastavení Eagetu jsou možnosti 1080p/60 , 1080p/50 a 1080i/60 a 1080i/50 tak 1080p 50 a ani 60 to bez záškubů nezvládl,zatímco mp4 1080p bez problémů.V kvlitě obrazu avchd / mp4 žádný rozdíl nevidím.Mému střihovému sw je taky jedno jestli pracuji s mp4 a nebo s avchd.

  2. To bude tím, že AVC a MP4 jsou úplně totožné, jen AVCHD je kontejner, do kterého je MP4 zabaleno. Když zaměníte jen příponu m2ts a mp4, vůbec nic se nestane. Editace i přehrávání zůstanou stejná.

  3. U mě to nefunguje, zkusil jsem to pouhé přejmenování a videa původně avchd , nyní s příponou mp4 hrají,ale mají záškuby pořád.Dokonce nepomohlo ani když jsem to renderoval přes PoweDirector.Datový tok je přitom stejný.Nepomohla ani konverze do kont.MKV který mi přehrávač rovněž jinak dobře zvládá.Musí tam ještě něco být jiného ale stejně mi nedává smysl měnit formát zaznamenaného videa.Ideální kvalita je přesně v tom formátu ve kterém daná kamera nahrává (mám na mysli převod po střihu / ukládání).Proto si taky cením PowerDirectoru že přepočítává jen to co je změněno a tím pádem je velmi rychlý.Prostě je asi ten můj přehrávač už zastaralý,mám doma 7" displej s hdmi tak ho nechám na audio jako přehrávač i když filmy zvládá, ty ale zase nepotřebuji k životu já.Zkusím poslední Rpi s některou verzí Kodi.

  4. Dobrý den je to cca 4roky co jsem si koupil výše uvedenou kameru ,dneska mi z ničeho nic přestala snímat obraz ,nejprve jsem si myslel že jsem změnil nastavení,ale nebylo to tím .Myslíte že odešel snímač ?? Děkuji za informaci .P.S kamera byla docela drahá .

  5. Dobrý den,zkuste ještě tovární nastavení.Pokud je ale i náhledový displej černý tak je to asi špatné.Nicméně dnešní nové videokamery jsou na tom už obrazově líp co se týče záznamu v šeru a při nízkém osvětlení.Moc videokamer se už nevyrábí,do obliby se dostaly fotoaparáty se kterými se dá rovněž natočit video a dokonce v lepší kvalitě než s původní kamerou, jen ta ergonomie není tak dobrá a stabilizace za chůze pokulhává.

 • Doporučujeme podobný obsah z našeho webu

 • Poradna

 • Komerční odkazy

  Používáme fotky z DepositPhotos
 • Anketa

  Jak přijímáte televizní vysílání?
 • Inzerce

 • Užitečné články k přečtení

  AV receiver

  AV receiver je mimořádně užitečné zařízení, jehož význam rozhodně neklesá. Naopak je až s podivem, kolik audio-video-počítačových nadšenců by jej využilo, ale přesto jej ještě nemají. Přitom takovéto zařízení vám může sloužit 10 až 20 let. Zjistěte s námi, k čemu vám bude dobrý a jakým byste si mohli třeba udělat radost.

  virtuální adresa pro zásilky ze zahraničí

  Nakupovat v zahraničí může být velmi výhodné. Mnohdy ale prodejci nedoručují do našich končin. Naštěstí existují služby pro přeposlání zboží. Tyto služby vychází občas i levněji, než doručení přímé.