Recenze Panasonic DMP-BDT220EG: Blu-ray přehrávač pro fanoušky značky

  • Jiří Ptáčník
    Kategorie: Recenze, Přehrávače a rekordéry
    Dub 25, 2012
    5× Komentováno
    Panasonic DMP-BDT220EG

    Řada blu-ray přehrávačů pro rok 2012 od Panasonicu patří k tomu dražšímu v segmentu běžné spotřební elektroniky. Je k tomu nějaký reálný důvod? Výrobce se chlubí kvalitou a zajímavými funkcemi, ale není skutek tak trochu dalek slibů? Vyzdvihovaná chytrá síť je nakonec spíše hloupá, ale jinak jde o standardní kousek elektroniky, který ocení zejména majitelé televizorů stejné značky.

    Aktuální cena Panasonic DMP-BDT120 v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )
    Aktuální cena Panasonic DMP-BDT220EG v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

     

    Blu-ray přehrávače od Panasonicu jsou mezi uživateli velmi populární. Je zde celkem evidentní, že jeden z hlavních výrobců televizorů láká své zákazníky i ke koupi vlastních navazujících produktů. Loňské modely blu-ray přehrávačů jsou i cenově srovnatelné s konkurencí. O tom, co má navíc umět letošní, dražší modelová řada, již informovala tisková zpráva. Ta hovoří o kvalitě, výkonu, zajímavých funkcích. Ale jak je to ve skutečnosti?

     

    Přední USB port plní svou funkci dobře a poradil si i s 2,5" NTFS diskem bez dalšího zdroje napájení

     

    DMP-BDT220 a DMP-BDT120 – až na Wi-Fi zcela totožné

    Panasonic DMP-BDT220 je blu-ray přehrávačem klasické hi-fi šířky 43 cm, přičemž jeho minimální hloubka je ukázkou toho, že blu-ray mechanika je nejrozměrnější součástkou přístroje, které se musí přizpůsobovat. Vzhledově jde o povedené decentní dílo. Snad jen těch log mohlo být přímo na přehrávači méně. Pod odklopnými dvířky na předním panelu najdeme samotnou blu-ray mechaniku, slot na SD(XC) paměťové karty, USB 2.0 vstup a segmentový displej, jehož jas lze regulovat. Žádné přehnaně svítící diody zde jinak neruší. DMP-BDT220 také disponuje integrovanou Wi-Fi konektivitou, kdežto nižší a velmi mírně levnější model DMP-BDT120 je totožný, ovšem bez integrovaného Wi-Fi.

    Na zadní straně najdeme jen nejnutnější konektorovou výbavu. Zadní USB konektor nelze použít pro připojení paměťových zařízení, nýbrž pouze pro kameru (ta má využití pro Skype videotelefonování)

     

    Přehrávač je chlazen pasivně, jediný hluk zde vytváří blu-ray mechanika. Při načítání disku patrný, při přehrávání datově méně náročného obsahu kultivovaný. Avšak pokud je třeba číst z disku větší množství dat, pak se disk roztočí na vyšší otáčky a je hlučnější – zaregistrovali jsme to při přehrávání 10GB 1080p MKV souboru vypáleného na BD-R nebo při přehrávání klasického blu-ray filmu. Hluk nepatří k těm nepříjemným, ale slyšitelný je.

     

    Internet, Skype, chytrá síť – ach ouvej!

    Panasonic se chlubí tím, jak je jeho přehrávač nabitý funkcemi, zejména těmi spojenými s internetem a sítí. To je ale docela daleko toho, co bychom zde opravdu chtěli najít. Ano, je tu spousta internetových „kanálů“ a aplikací, avšak jen málo zajímavého pro výhradně českého diváka – aktuálně pouze VOYO s archivem pořadů TV Nova a jejich videopůjčovnou a informační kanál TN.cz. Je zajímavé, že archiv pořadů ve službě VOYO fungoval zdarma, byť na internetu je již zpoplatněn.

     

     

    Internetového obsahu zde najdete hodně, ale českého pomálu. Zato si můžete zahrát třeba pokr....

     

    Facebook, Youtube a mnohé další služby jsou pak dnes již standardem. Webový prohlížeč, který známe z konkurenčních produktů, zde není. Rozhraní pro „internet“ je dále docela pomalé. Přitom zbytek přehrávače s výkonem problém nemá. Skype pro telefonování přes internet je pak docela zajímavou možností, jak využít tento způsob komunikace pohodlně. Samozřejmě zapomeňte, že pro hovory použijete jakoukoli webkameru, je třeba si koupit originální příslušenství.

    Chytrá síť – tak označuje funkce spojené se síťováním Panasonic. Domnívám se, že v tomto případě spadla marketingovému pracovníkovi plazma na hlavičku. Blu-ray přehrávače Panasonic podporují pouze DLNA standard, což není vůbec žádná výhra. Zatímco např. u nedávno testovaného rekordéru LG se v sekci o síti dočtete, že se snadno připojí na sdílené složky (CIFS) a vše z nich přehraje, zde si budete hrát s DLNA serverem, což nikdo dobrovolně nedělá, pokud nemusí. Kupříkladu přehrávat video s titulky přes DLNA z počítače neumí každý DLNA server, o podpoře dalších věcí nemluvě. Panasonic sice disponuje i zajímavou funkcí Wi-Fi direct, která by mohla umožnit přehrávání videa například přímo z tabletu, ale v reálu se to ověřit nepodařilo. Jde o zatím funkci málo rozšířenou a málo podporovanou (např. až od Android 4.0).

     

    Prostě přehrávat videa…

    Chceme-li prostě jen dobrý přehrávač základních médií, proč nezvolit Panasonic? Ten to zvládá se ctí. Kvalita obrazu i zvuku je výborná, dokonce se i dobře v základu ovládá. Přidaná hodnota pro majitele televizorů téhož výrobce je značná. Stačí jeden ovladač, díky Viera Linku to krásně spolupracuje. Ale není to málo? Nějaké ty funkce navíc zde také najdeme i pro ty mírně náročnější. Řekli bychom tedy proč ne. Klidně si kupte k Panasonic televizi i jejich blu-ray přehrávač. Ale za tu cenu? LG nebo Samsung udělají stejnou službu za méně prostředků.

    Každopádně chválíme v základu velmi rychlý start (se zapnutým zrychlením startu je to potom dokonce bleskový start). Pěkné je i grafické rozhraní, není většinou ani nijak pomalé a ovládá se dobře. Dálkové ovládání má skvělou směrovost, ergonomie je pak jen průměrná – hranatý kryt baterií není příjemný a pro využití směrového kříže je třeba přehmatávat. Raději jsme řídili přehrávač pomocí ovladače z plazmy Panasonic, který je výrazně lepší (sic i výrazně méně směrový).

    Dálkové ovládání se tentokrát moc nepovedlo. Sice má výbornou směrovost, ale ergonomie pokulhává díky ostrým hranám na spodku ovladače, nutnosti častého přehmátávání a posunování v dlani a tři půlkruhová tlačítka nad ovládacím křížem budete mačkat často omylem místo šipek

     

    Zajímavostí je možnost použití chytrého mobilu namísto dálkového ovládání. Tuto funkci vítáme, i když využití má spíše pro ovládání složitějších přístrojů. Respektive pro ovládání základních funkcí je to zbytečné, uplatnění se objevuje až u práce s YouTube a podobně (zadávat texty přes klasický ovladač je totiž utrpení, jedno na jakém přehrávači). Testovaná android aplikace navíc není zrovna dvakrát intuitivní.  

    Fanoušky moderního 3D přehrávač také nezklame. Standardní 3D blu-ray disky jsou základ, ale zvládne i konverzi 2D videa na 3D. Nicméně tuto oblast jsme neprověřovali. Z dalších funkcí zmiňme ještě režim více uživatelů - každý uživatel si může lehce uzpůsobit přehrávač svým potřebám a při zapnutí si vybrat svůj profil. 

    Na kvalitu náročnější uživatelé by mohli slyšet na některé použité prvky, kterými se Panasonic chlubí. Například audio převodník o rozlišení 192kHz/32bit působí impozantně. Na druhou stranu chybí podpora DVD-Audio nebo SACD, nebo třeba analogový multikanálový výstup.

     

     

    Grafické rozhraní je rychlé a pracuje se s ním dobře - první obrazovka je úvodní, další ukazuje procházení adresářů a přehrávání hudby, třetí výběr zdroje obsahu a poslední je z nastavení přístroje

     

    Když chcete více

    Blu-ray přehrávače modelového roku 2012 od Panasonicu nejsou dobrými multimediálními centry. Jak bylo uvedeno výše, přehrávání ze sítě vyřešíte pouze s pitomým DLNA. Multimédia dále můžete konzumovat z optických disků, nebo přes USB. Nic proti tomu, to funguje docela dobře. Ovšem podpora formátů náročné neuspokojí. Výkon stačí na širokou škálu SD formátů, stačí i na běžné HD filmy. Ale podpora konkrétních typů souborů (kontejnerů) je mizerná. Ale pokud si vystačíte s AVI a MKV, tak prosím… Ostatní zapláčou například nad absencí podpory MPEG, MPG, MOV, MP4 a jiných kontejnerů. Na DVD médium uložené na pevném disku taktéž zapomeňte.

    A ještě jedna nepříjemné zjištění. DMP-BDT220 a ostatní přístroje letošní řady sice umí FLAC, což je skvělé, ale neumí je z BD-R médií. Neumí z nich totiž hudbu vůbec. Byť s videosoubory z BD-R problém nemají. Ale tento nedostatek není až tak velký (z DVD, USB nebo sítě totiž přehrát jdou). Mnohem horší je to s titulky…

    Panasonic DMP-BDT220 umí titulky u obsahu staženého z internetu nebo u vlastních vytvořených videí. Ano, prostě ty klasické textové externí titulky typu SRT. Jejich způsob zobrazení je ovšem tragický. Na metrové plazmě je sice přečtete, ale je to bída. Přístroj dále umí i titulky obsažené uvnitř některých kontejnerů, jako je MKV nebo DivX. Ty jsou naopak zobrazovány výborně.

        

    Titulky obsažené v kontejneru MKV a DivX jsou zobrazovány slušně...

    Titulky SRT a SUB už o poznání hůře. Jsou drobné a posunuté velmi nahoru v obraze. Navíc je nutné je zapínat manuálně přes menu Options při přehrávání

     

    Převahu nedokázal

    Na Panasonic DMP-BDT220 potažmo DMP-BDT120 jsme byli přísní. To je ale vůči přední značce na trhu nutné a důvodem je i vyšší cena produktů (zejména proti konkurenčnímu Samsungu a LG). Až na občas hlučnější mechaniku jde o přehrávače doporučeníhodné základním uživatelům toužícím po značkovém zboží a alespoň nějaké záruce kvalitního produktu. Několik bodů navíc si mohou připsat zejména majitelé televizoru stejné značky, protože oba přístroje spolu takříkajíc „ladí“.

    Méně náročně, ale na moderní prvky vysazené uživatele, potěší několik funkcí. Ovládání mobilem, možnost využít Skype (po dokoupení speciální kamery), nějaké ty internetové aplikace (byť převážně nelokálního charakteru), hry nebo třeba vlastní tapeta a nasatevní pro každého uživatele přístroje. Pochvalu zaslouží také rychlý start přehrávače.

    Přes USB nebo DVD a blu-ray disky nakonec lze i dobře přehrávat některá multimédia. Až na horší zobrazení SRT titulků jde o relativní průměr mezi blu-ray přehrávači. Kvalit MMC v tomto směru zdaleka nedosahuje. Náročnější budou též zklamaní slabou podporou multimediálních videoformátů a nemožností připojit se na sdílené složky přímo, protože je nutné využívat DLNA.

     

    Aktuální cena Panasonic DMP-BDT120 v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )
    Aktuální cena Panasonic DMP-BDT220EG v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )


    záporyklady
    - občas hlučnější mechanika+ rychlý start
    - chytrá síť = pouze hloupé DLNA+ přehledné ovládací rozhraní
    - slabší podpora multimédií+ USB a SD čtečka na předním panelu
    - nečitelné SRT titulky+ kvalitní provedení
    - zadní USB port pouze pro VoIP kameru+ výborný obraz
    - málo lokalizovaných internetových služeb+ archiv Novy na VOYO zdarma


    Výsledky testů přehrávání multimédií najdete na další straně recenze...

     

    {C}{C}{C}{C}{C}{C}

     

    Výsledky přehrávání HD videa

    Kontejner/příponaKompreseLevel/refZvukRozlišeníBitrateVýsledek
    Matroska/MKVMPEG-4 AVC h2645.1/8AC31280x5445 MbpsAno
    Matroska/MKVMPEG-4 AVC h2645.1/16AC3/AC31280x7202 MbpsNe
    Matroska/MKVMPEG-4 AVC h2645.1/16AC3/AC31920x108040 MbpsNe
    Matroska/MKVMPEG-4 AVC h2645.1/8DTS1920x10405 MbpsNe
    Matroska/MKVMPEG-4 AVC h2645.1/9AC3/AC31280x7206 MbpsAno
    DivX HD/MKVMPEG-4 AVC h2644.0/3AAC LC/AAC LC1920x10807 MbpsAno
    MPEG-TS/MPEGMPEG-2xAC31920x108011 MbpsNe
    QuickTime/MOVMPEG-4 AVC h2644.0/2AAC LC1920x8169 MbpsNe
    QuickTime/MOVMPEG-4 AVC h2644.0/2AAC LC1920x81610 MbpsNe
    MPEG-TS/TSMPEG-2xAC31920x108037 MbpsNe
    Windows Media/WMVVC-1 (WMV3)xWMA31440x10808 MbpsNe
    Windows Media/WMVVC-1 (WMV3)xWMA31280x7207 MbpsNe
    BDAV-AVCHD/MTSMPEG-4 AVC h2644.0/2AC31440x108015 MbpsNe
    BDAV-AVCHD/M2TSMPEG-4 AVC h2644.0/2AC31440x108012 MbpsNe
    BDAV-AVCHD/M2TSMPEG-4 AVC h2644.1/3AC31920x10808 MbpsNe

     

    Výsledky přehrávání SD videa

    Formát videaVýsledek
    divx3_fast_motion_mp3_cbr_29fps_640x432ano
    divx3_low_motion_mp3_25fps_688x416ano
    divx3_low_motion_mp3_VBR_25fps_640x336ano
    divx651_gmc_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272ano
    divx651_hometheatreprofile_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272ano
    divx651_qpel_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272ano
    divx651_qpel_gmc_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272ano
    xvid_ac3_23976fps_640x272ano
    xvid_ac3_bvop_23976fps_640x272ano
    xvid_bvop_nvop_ac3_29fps_672x288ano
    xvid_bvop_nvop_mp3_VBR_23976fps_576x304ano
    xvid_bvop_nvop_mp3_VBR_23976fps_608x336ano
    xvid_gmc_ac3_23976fps_640x272ano*
    xvid_gmc_ac3_bvop_23976fps_640x272ano*
    xvid_gmc_PB_ac3_bvop_23976fps_640x272ano*
    xvid_gmc_qpel_ac3_23976fps_640x272ano*
    xvid_PB_ac3__bvop_23976fps_640x272ano
    xvid_qpel_ac3_23976ps_640x272ano
    xvid_qpel_ac3_bvop_23976fps_640x272ano
    xvid_qpel_gmc_PB_ac3_bvop_23976fps_640x272ano*
    xvid_qpel_mp3_vbr_25fps_672x272ano
    xvid_qpel_PB_ac3_bvop_23976fps_640x272ano
    DivX Ultraano
    Nero Digital Standard Profilene
    DVRMSne
    WTVne
    Soubory z DVD-Videane
     

    * video bylo bez potíží sledovatelné, jen se sporadicky objevil artefakt v obraze

     

     

    Výsledky přehrávání audia

     

    formát audiavýsledek
    FLACano
    MP3ano
    WAVano
    WMAne
    OGGne

    FLAC - přehrává z CD, DVD, USB, DLNA

    MP3 a WAV - přehrává ze všech podporovaných médií včetně BD-R

     

    Produktová stránka u výrobce:

    PŘIDAT KOMENTÁŘ

    5 Komentáře

    1. Cena už leze pomalu dolů, za chvíli bude nejnižší model pod 3 tisíce. Rád bych si jej koupil, ale ty SRT titulky jsou bída a nemožnost normálního připojení na sdílené složky jsou na zabití! Opravdu jen tyhle 2 věci to pro mě totálně zabíjejí :-/

    2. Dobrý den,
      potřeboval bych poradit. Zakoupil jsem si tento přehrávač v dobré víře s tím, že umí přes DLNA přehrávat multimediální soubory. Četl jsem i recenzi v Dtestu, kde dopadl velice dobře. V eshopech, psali podporu formátů, která mi vyhovovala. Po instalaci do sítě vyzkoušení přehrávání přes DLNA jsem ale narazil na problém s přehráváním videí, kde mi většina videí nelze přehrát. Poté co jsem hledal problém, narazil jsem na internetu na tuto recenzi. zřejmě pozdě po zakoupení :( Problém tedy bude v tom, že přístroj nepodporuje určité kodeky. Ale mám pocit, že mi to funguje přesně obráceně. Nepřehrává mi žádné AVI v xvid kodekem, což v soupisu máte že přístroj přehrává a ani žádnou matrosku. Zato přehraje MOV a MP4 u kterých píšete že nepřehraje. Můžete mi prosím poradit v této situaci jak bych mohl postupovat, třeba jak současné video soubory překódovat a v jakém programu, aby byly čitelné pro tento přístroj a nezhoršila při konverzi kvalita videí? Děkuji

    3. Podpora formátů z USB/optického disku se může lišit od podpory formátů přes DLNA. Hodně záleží i na DLNA serveru. Zkuste použít jiný DLNA server. Naše tabulka podporovaných formátů vychází z přehrávání z lokálního média.

    4. DLNA server mám na svém NAS disku SYNOLOGIC a pochybuju že by tam šel nainstalovat jiný, nebo že bych kvůli tomu kupoval nový NAS disk za několikanásobně vyšší cenu než přehrávač. Zkusím tedy co to udělá z USB media. Kdyžtak budu muset převádět formáty, do čehož se mi vůbec nechce :( Děkuji za vaší předešlou reakci.

    5. Tak z USB avi formát skutečně přehrává. Tak když ten kodek zná proč se přístroj chová tak divně a z každého zdroje přehrává něco jiného? To mi přijde tedy totálně uhozený :(

  • Doporučujeme podobný obsah z našeho webu

  • Poradna

  • Komerční odkazy

    Používáme fotky z DepositPhotos
  • Anketa

    Jak přijímáte televizní vysílání?
  • Inzerce

  • Užitečné články k přečtení

    satelitní příjem

    Satelitní příjem je velkou konkurencí pozemního vysílání. Má své nevýhody, ale jeho výhody převažují. Zjistěte vše o tomto způsobu příjmu televizního vysílání. Vysvětlíme si jak technologii, kterou jsou vybaveny satelitní přijímače, tak i možnosti naladění, nastavení paraboly, propojení a výběr vhodných prvků a poskytovatele vysílání.

    AV receiver

    AV receiver je mimořádně užitečné zařízení, jehož význam rozhodně neklesá. Naopak je až s podivem, kolik audio-video-počítačových nadšenců by jej využilo, ale přesto jej ještě nemají. Přitom takovéto zařízení vám může sloužit 10 až 20 let. Zjistěte s námi, k čemu vám bude dobrý a jakým byste si mohli třeba udělat radost.