Recenze myši Niceboy Oryx M220 Zen - MIB (mouse in black) dvěma pohledy

 • Igor Viduna
  Kategorie: Recenze, Počítače
  Bře 21, 2021
  1× Komentováno

  V minulé recenzi myš Oryx M300 Duke jsem naznačil, že bych se nebál sáhnout ani po levnější verzi M220 Zen. No, produktové oddělení nás vyslyšelo a do redakce nám zaslali také základní verzi na test. Ten právě nyní čtete. Vyplatí se šetřit?

  Ono dost záleží na úhlu pohledu. Nemusíme to chápat, že šetříte peníze za herní myš, ale připlácíte za lepší, než prachobyčejnou, myš třeba pro své domácí PC. Pokud bychom vnímali M220 takto, cena 300 Kč (s DPH) není nejnižší a není přehnaná. Psychologicky je „pětikilu“ stále dost vzdálená. A pokud nejste zarytý hráč, nepotřebujete na myši barvy duhy, hrát si s makry a tak dále, může vám stačit. A těch 4 200 DPI je více, než byste čekali a potřebovali.

  TIP: GENESIS KRYPTON 550 - HRAJ S LEHKOU RUKOU

  Opravdu černá myš

  Tím mě zaujala na první pohled. Ta myš je opravdu černá (na fotkách to nevynikne). Povrch s matnou úpravou (mimochodem příjemnou na dotek) s červeným nebo modrým podsvícením v noci vypadá famózně, lépe než u dražší M300 i jiných značek. Připomněla mi projekt opravdu černého BMW X6 v barvě Vantablack, který jsem kdysi zahlédl na webu. Bohužel se „nástřik“ rychle, opravdu rychle, osahal na levé tlačítku (tom nejpoužívanějším). Za 14 dní běžného užívání myš rozhodně nevrátíte ve stavu „jako nová“ zpět eshopu. Tolik k designu.

  Navíc jako většina lepších herních myší disponuje M220 tlačítky a senzory se jménem, které zní jako z japonského komiksu či disneyovky, Huano a Pixart 3319. Pokud to má jméno, bude to lepší než „no-name“. Teflon klouže jak po másle a hmotnost 100 g konkuruje dražší M300 i jiným. Svět evidentně není stále v pořádku pouze v síti německých drogerií. U Niceboy též.

  Zpátky na zem. Výrobce slibuje 6 režimů rozlišení. Ač jsem se snažil jako včelka, víc než čtyři jsem nenaklikal, dobře to ilustrují čtyři barvy (viz video). Potěší, že světélka lze vypnout. Toť vše.

  Žádná další konfigurace pomocí aplikace není možná ani pro jedno z tlačítek. Aplikace neexistuje. To zamrzí, protože pro starší levnou myš Oryx M200 ji normálně Niceboy nabízí. Takže z těch nadstandardních tu máme: změnu DPI (včetně podsvícení) nahoře, vpřed a vzad na boku. Nic neobvyklého ani u kancelářských myší.

  Jako nedostatek vnímám hlasité kolečko. Navíc bezejmenné.

  Druhý pohled, druhého autora

  Názor Petra Máčala: Lehkost. Ta myš je pocitově strašně lehoučká, fakticky váží 135 g a působí, že nic moc nemůže vydržet. Parádně mi padla do ruky a díky použitému materiálu, resp. jeho zpracování, je dotek s myší příjemný. Oceňuji protiskluzové provedení boků myši. Délka kabelu 1,8 m je dostatečná, po zapojení do USB si jej lze zkrátit a obepnout připnutým očkem ze suchého zipu, ačkoli já to asi v životě nepoužil. Myš disponuje šesti funkčními tlačítky, při jejichž používání jsem nezaznamenal problém. Mírně mi vadilo docela hlasité cvakání scrollovacího kolečka, na to zvyklý nejsem.

  Produkty řady ORYX lákají na možnosti podsvícení, což bezesporu spoustu potenciálních zákazníků zaujme (i přes to, že je to čím dál běžnější), zvlášť u levnějších verzí. M220 nabízí barvy: červená, zelená, modrá a fialová. Barvy se mění jedním z tlačítek.

  Vrchol produktů ORYX končí na opravdu „vymazlených“ modelech, kde je potřeba mít na paměti i technickou stránku. Je příjemné, že se na M220 v tomto nešetřilo. Snímání pohybu obstarává kvalitní optický senzor Pixart 3319. Kluznice tvoří zpracovaný teflonový materiál, který by měl zajistit dlouho životnost a přispívá k plynulému snímání pohybu. S myší jsem pracoval jak kancelářsky, tak u hry Call of Duty. Ani u jednoho typu činnosti jsem nenarazil na trhání, zpomalení nebo obdobné nežádoucí jevy.

  Niceboy ORYX M220 Zen lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do Kč (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>
   
  Niceboy ORYX M200 lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do Kč (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>
   

  Verdikt

  Ať nepředbíhám kolegu, zkusím se na testovanou myš kouknout jiným okem. Oslovit může hlavně zákazníky toužící po jednoduchosti a prostším „kancelářském“ podsvíceném vzhledu bez softwarových „oberliček“. Pro takového zákazníka bude naprosto perfektní, navíc o dost lepší než běžná kancelářská myš a konkurenceschopná ve srovnání s herními myšmi. Má přece značková tlačítka i 4200DPI senzor se jménem. Designově mi zcela vyhovovala. K jednoduchému černému notebooku Lenovo seděla víc, než dražší M300 Duke.

  Pokud jste však školák, toužící po „cool“ herní myši za našetřené kapesné, zabruste do jiných vod, Oryx M200 umí být levnější a „drsnější“ a za Duke připlatíte běžně maximálně 100 Kč. To je, pravda, cirka třetinový rozdíl ceny. Do konce března lze však obě myši koupit za velmi výhodnou cenu s rozdílem 21 Kč. Zde není o čem polemizovat.

  Druhý pohled: Když se vrátím k úvodu, musím uznat, že Niceboy M220 Zen nezklamala. Problém trochu je, že v nabídce najdeme za stejnou cenu M200 s agresivnějším designem, laserovým senzorem (s vyšším maximem DPI 6400) a možností využít softwaru pro nastavení (nejen) podsvícení. Plus takové podstatné drobnosti jako jedno tlačítko navíc, o 15 g udávané lehčí šasi a opletený kabel.

  Těžko hledat silné argumenty pro koupi M220 Zen. Nicméně se jedná o kvalitně zpracovanou myš s poměrně konzervativním tvarem, která může výborně posloužit třeba rodinám s dětmi. Děti pobaví, rodiče s ní budou umět pracovat. Není to přímo „hardcore" hráčská myš, ani klasická nudná kancelářská, kterých vidíme okolo spousty. Technicky rozhodně není odbytá, jednoduše nemá ambici oslovit pravověrné hráče. Na to jsou vhodnější adepti.

  záporyklady
  - Hlasité „scroolovací“ kolečko+ 4 200 DPI a 100 g není zlé na běžné použití
  - Méně režimů DPI, než udává výrobce+ Přesná na různých površích
   + Na herní myš decentní vzhled
  - Podsvícení je pevně nastaveno+ Podsvícení lze vypnout

   

  Za zapůjčení Niceboy ORYX M220 Zen děkujeme značce 

  PŘIDAT KOMENTÁŘ

  1 Komentáře

 • Doporučujeme podobný obsah z našeho webu

 • Poradna

 • Komerční odkazy

  Používáme fotky z DepositPhotos
 • Anketa

  Jak přijímáte televizní vysílání?
 • Inzerce

 • Užitečné články k přečtení

  satelitní příjem

  Satelitní příjem je velkou konkurencí pozemního vysílání. Má své nevýhody, ale jeho výhody převažují. Zjistěte vše o tomto způsobu příjmu televizního vysílání. Vysvětlíme si jak technologii, kterou jsou vybaveny satelitní přijímače, tak i možnosti naladění, nastavení paraboly, propojení a výběr vhodných prvků a poskytovatele vysílání.

  AV receiver

  AV receiver je mimořádně užitečné zařízení, jehož význam rozhodně neklesá. Naopak je až s podivem, kolik audio-video-počítačových nadšenců by jej využilo, ale přesto jej ještě nemají. Přitom takovéto zařízení vám může sloužit 10 až 20 let. Zjistěte s námi, k čemu vám bude dobrý a jakým byste si mohli třeba udělat radost.