Recenze myPhone FUN 6 Lite - placka s malým výkonem i cenou a velkou výdrží

 • Petr Máčal
  Kategorie: Recenze, Přenosná zařízení
  Led 19, 2019
  0× Komentováno

  Poměrně dlouhou dobu jsem neměl možnost vzít do rukou telefon z jiné země původu, než asijské. Až nyní jsem dostal možnost podívat se na smartphone od polského výrobce myPhone, který své produkty montuje taktéž v Číně. Ten zatím zcela neprorazil (alespoň na tuzemském trhu), nicméně chce u zákazníků zabodovat nejlevnějším smartphonem na trhu – myPhone 6 FUN Lite. Telefon se dá pořídit za 1 500 Kč, někde i levněji. Otázka je, co za oněch 15 stovek dostaneme.

  Pokud začneme s obsahem balením telefonu, toto rozhodně nepůsobí dojmem, že jste si koupili velmi levný stroj. Krabička i obsah balení se nachází ve zcela standardním provedení, ačkoli bych už zde čekal úsporný režim výrobce. Po vyjmutí mobilu můžeme na první pohled vidět kvalitu zpracování a jeho v dnešní době nadměrnou velikost, resp. tloušťku. Zadní kryt je tvořen hodně měkkým plastem, který si při používání občas rád trošku zavrže a bude náchylný k poškrábání.

  Tlačítka pro odemknutí a ovládání hlasitosti také nepůsobí nejtrvanlivějším dojmem a zároveň jsou poměrně lehce stisknutelná, takže doporučuji určitě uzamykat displej, aby člověk netelefonoval z kapsy. Vnější vzhled 6 FUN Lite doplňuje 3,5 mm jack konektor a microUSB nabíjecí port, oba umístěné v horní hraně zařízení.

  Ve spodní části pak nalezneme už jen mikrofon a dvojici výstupů reproduktorů. Z nějakého důvodu ale příliš nefungoval integrovaný reproduktor, čili hovory jsou velmi tiché a volajícího není příliš dobře slyšet. Pokud hlavně voláte, raději jej neberte. Rozhodně nebude vhodný pro důchodce, protože třeba ma ulici za plného provozu budou špatně rozumět. Tuto vadu jsem nedokázal napravit ani v nastavení a nevím, čím to může být. Klasicky na zadní straně je umístěn fotoaparát, který nabízí rozlišení 5 MPx. Přední fotoaparát pak 2 MPx (jedná se o hodnoty uvedené v nastavení fotoaparátu a zároveň hodnoty, které našla aplikace AnTuTu). Celkově ale telefon, s přihlédnutím k jeho ceně, nevypadá ošklivě, jen poněkud staromódně až zastarale.

  Slabému hardwaru nepomůže ani "ořezaný" Android

  Spolu s tímto telefonem přichází na scénu nový, značně zjednodušený, operační systém Adnroid s názvem Android 8.1 "Oreo" Go. Ten byl optimalizován právě na zařízení podobné cenové kategorie a hardwarového vybavení. Zatěžuje mobil co nejméně, má také snížené nároky na velikost interního úložiště.

  Telefon pohání 4jádrový procesor o frekvenci jednotlivých jader 1,3 GHz (ARM Cortex A7), což není až tak neobvyklé. Bohužel ale potenciální výkon sráží půlgigová (512 MB) operační paměť. Zejména ta způsobuje, že i velmi osekaný systém reaguje na stisk/dotek se zpožděním (cca sekundovým). Znepříjemňuje také využívání internetu, nebo mobilního připojení, které telefon dokáže zprostředkovat jen prostřednictvím 3G, na 4G LTE zapomeňme rovnou.

  Zobrazení v maximálním rozlišní 854 × 480 na 5palcovém displeji má na starost grafický čip Mali-400 MP, který také není nijak neobvyklý ve starších smartphonech. Bohužel ale úprava displeje (TN matice) znemožňuje pohledy ze stran, nebo při jasném světle (slunci). Kapacita interní paměti, kterou má uživatel k dispozici po instalaci systému, činí reálně cca 2,76 GB z celkových 4 GB. I tady lze pozorovat úspory systému Android Go.

  Volat, psát a fotit s FUN 6 Lite můžete na jeden zátah bez nabíjení až 3 dny (teoreticky i více). Důvodem je baterie, která nad mé očekávání, dostala do vínku kapacitu 2 000 mAh, což spolu s nižšími nároky hardwaru i softwaru zajišťuje překvapivě dlouhou výdrž na jedno nabití. Dokonce, při minimálním využití, mi baterie vydržela celý týden. To jsem naposledy zažil u starých tlačítkových telefonů. V tomto patří telefonu palec nahoru.

  Doporučili bychom jej?

  Dle očekávání ani fotografie nepůsobí jako z drahých telefonů...

  myPhone FUN 6 Lite stojí tolik, kolik zaplatíte, a umí to, co zvládne. Uvědomuji si ale, že i takový telefon může mít a jistě má svou cílovou skupinu, která je ráda, že může využít občas internet a aplikace (Mapy Google, Skype Lite, Facebook Lite apod.), nahrát si hudbu, uložit si poznámky, seznamy. Ano, i přes instalovaný odlehčený OS a zvolený hardware chce používání telefonu svůj čas, přesto pro méně zkušené a velmi nenáročné uživatele může být telefon startem do světa chytrých telefonů, nebo dokonce pro některé dostačujícím pomocníkem.

   
  ZáporyKlady
  - Pomalejší reakce+ Velmi nízká cena
  - Pozorovací úhly (TN displej)+ Nenáročný moderní Android 8.1
  - Nízká hlasitost reproduktoru při telefonování+ Výdrž akumulátoru

   

  Za zapůjčení myPhone FUN 6 Lite děkujeme společnosti

  PŘIDAT KOMENTÁŘ

  0 Komentáře

 • Doporučujeme podobný obsah z našeho webu

 • Poradna

 • Komerční odkazy

 • Anketa

  Jak přijímáte televizní vysílání?
 • Inzerce

 • Užitečné články k přečtení

  virtuální adresa pro zásilky ze zahraničí

  Nakupovat v zahraničí může být velmi výhodné. Mnohdy ale prodejci nedoručují do našich končin. Naštěstí existují služby pro přeposlání zboží. Tyto služby vychází občas i levněji, než doručení přímé.

  satelitní příjem

  Satelitní příjem je velkou konkurencí pozemního vysílání. Má své nevýhody, ale jeho výhody převažují. Zjistěte vše o tomto způsobu příjmu televizního vysílání. Vysvětlíme si jak technologii, kterou jsou vybaveny satelitní přijímače, tak i možnosti naladění, nastavení paraboly, propojení a výběr vhodných prvků a poskytovatele vysílání.