MSI E350IA-E45 v grandiózním HTPC: Bravo Brazos! Bravo Grandia!

 • Lukáš Honek
  Kategorie: Recenze, HTPC
  Úno 09, 2011
  22× Komentováno

  Novou úspornou platformu od AMD jsme otestovali se základní deskou MSI E350IA-E45. Z názvu je patrno, že jde o nejvýkonnější dvoujádrový model E350 „Zacate“. Ten zajišťuje výbornou odezvu celého systému, zatímco jeho grafická část si poradí i s akcelerací HD videa. To vše při nízké spotřebě a velmi malém tepelném vyzařování.

  Detaily o platformě Brazos jsme již publikovali. Nyní tedy jen stručně. Jde o symbiózu centrálního a grafického procesoru v jednom čipu. Platforma byla vytvořena pravděpodobně hlavně pro mobilní zařízení, jakými jsou netbooky a notebooky. Ale na trhu je i dostatek variant pro malé a úsporné stolní počítače. A ty nás zajímají s ohledem na využití v multimediálních HTPC sestavách. V těch je důležitá nízká spotřeba, nízké zahřívání a dostatek výkonu pro pohodlnou práci se systémem, pro přehrávání videa a pro jeho záznam.

   

  Základ v podobě MSI E350IA-E45

  Nejprve se podívejme na to hlavní, základní desku MSI E350IA-E45. Ta nám slučuje hned několik komponent, které bychom v jiných případech pořizovali zvlášť – obsahuje 2jádrový procesor AMD E350 „Zacate“ na frekvenci 1,6 GHz a grafickou část označenou jako Radeon HD 6310 (80 stream procesorů, 500 MHz). Nechybí samozřejmě integrovaný zvukový čip 7.1, který disponuje analogovým výstupem, koaxiálním i optickým digitálním výstupem a 7.1 audio je dostupné i na HDMI. Deska podporuje nejmodernější technologie, kterými jsou v současné době hlavně USB 3 a SATA 6 Gb/s. MSI E350IA-E45 má formát miniITX, a k jejímu rozvržení nemáme zásadní výtky. Najdeme na ní také 2 řízené konektory pro ventilátory a kvalitní součástky typu pevných kondenzátorů a zapouzdřených cívek. Špatná není ani cena této desky a pokud nepotřebujete USB 3.0, měla by být k dostání i o několik stokorun levnější verze pouze s USB 2.0. 

  deska
  Aktuální cena MSI E350IA-E45 v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

   

  Chladná, nepříznivým podmínkám navzdory

  Náš testovací kus MSI E350-E45 nebyl z běžné prodejní sítě, takže neobsahoval finální chladič. Použity byly pouze dva malé pasivy a jeden malý ventilátor. Ten bylo možné odpojit a zjistit, jak je vlastně nutné Brazos chladit. Ukázalo se, že platforma vůbec nehřeje a velmi snadno ji uchladíme pasivně. Samozřejmě náhrada chladiče, který získáte při koupi, je vaše riziko a hrozí ztráta záruky. My jsme pouze ověřili, že systém běžel stabilně i bez ventilátoru na chladiči, pouze s průvanem ve skříni. A byly použity opravdu malé chladiče. S čímkoli alespoň trochu masivnějším to může být procházka višňovým sadem v bezvětří… Škoda, že to za nás neřeší přímo výrobce (v prodejní verzi je též ventilátor). 

   

  chladice

  Na desce jsme neměli prodejní verzi chladiče, nýbrž velmi drobné pasivy. A ani s nimi nebyl problém platformu uchladit

   

  Trochu potíže byly s měřením teplot. SpeedFan a AMD OverDrive nebylo schopno zjistit jakékoli hodnoty (OverDrive se ani nespustil, SpeedFan shodil Windows), zřejmě kvůli přílišné „novosti“ produktu. Furmark a CoreTemp ale dokázali teploty zobrazit.

  I na osahání bylo patrné, že čipset v podstatě netopí (jeho spotřeba je taky jenom cca 5 W). Procesor s udanou max. spotřebou 18 W již určité zahřívání zaznamenával, ale musíme pamatovat, že jsme na něm měli miniaturní chladič, zhruba srovnatelný s něčím, co najdete v modemu. CoreTemp ukazoval 42 stupňů bez zátěže, v BURN zátěži to rostlo na 55. Ale déle jsme jej netrápili, protože použitý chladič nebyl finální produkt. Už to, že s ním vůbec bylo možné bez potíží pracovat, je pochvalou pro tuto novou platformu AMD.

   

  Paměti a disk

  Jelikož nám základní deska zastane většinu práce, co ještě potřebujeme? Paměti RAM typu DDR3. Vzhledem k dnešním nízkým cenám se vyplatí koupě jednoho 4GB modulu o postačující frekvenci 1333 MHz (cena od 850 korun s daní). Kromě pamětí už nám chybí jen úložiště dat. My jsme použili levný SSD disk, ale 2,5“ harddisk na tom se spotřebou, výkonem a hlukem nebude o mnoho hůře. V každém případě, i levný SSD disk se projevil na odezvě systému více, než kladně. Pro systémová data je to ideální volba. 

  3,5“ disk pro použití v obývacím pokoji příliš nedoporučujeme. Ale při vhodném zatlumení, nebo při použití méněotáčkového disku může i ten být pro někoho vhodnou volbou. Námi použitá základní deska umožňuje též osazení jedné rozšiřující pozice, PCIe x16. My jej osadili ve druhé fázi testování TV tunerem AVerTV Hybrid Speedy.

   

  Zdroj… potíží nebo hluku?

  Velmi specifickou kapitolou je napájecí zdroj. I tuto oblast jsme tu již hodně řešili. Lehké zopakování tedy: Pro sestavy s nízkou spotřebou je vhodné použít zdroj, který není zbytečně výkonný a který má velkou účinnost. Tzn. 500 W rozhodně není dobrou volbou. U zdroje s nižším výkonem je vyšší šance, že bude mít na spodních hodnotách svého výkonu stále ještě slušnou účinnost.

  picopsu

  Ideálním zdrojem pro Brazos i další nízkoodběrová (HT)PC je PicoPSU. Ověřili jsme to v jedné z předchozích staveb HTPC

  Pro Brazos doporučujeme speciální externí adaptér a příslušný zdroj, řekněme v rozmezí 60 – 90 W. Tam bude účinnost největší a spotřeba nejnižší. A hlavně, nebude tam ventilátor. Pokud ale chcete solidnější základ pro další rozšiřování, např. o více pevných disků, ani běžný ATX zdroj není šlápnutím vedle. Chce to ovšem šťastnou ruku při jeho výběru. Může se vám stát, že nevhodně vybraný zdroj zvýši spotřebu klidně o 10 W. My jsme použili již dříve testovaný Seasonic SS-350 ET F3 o výkonu 350 W, což je běžný, levný, ale kvalitní zdroj.

   

  To pěkné plechové kolem

  A nakonec musíme naše dítko umístit do nějaké pěkné krabičky. Můžete sáhnout mezi levnější skříně, například i s externím napájecím adaptérem a zdrojem. Tam ale ve většině případů budou drobné potíže s ventilací, protože jde o titěrné boxy. Dbáte-li ve svém obývacím pokoji na design, je na trhu dostatek HTPC skříní, které ctí luxusní vzhled i provedení. My jsme měli možnost zasadit naši sestavu do skříně SilverStone Grandia  GD05.

  grandia

  Aktuální cena Silverstone GD05 Grandia v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

  Grandia je prostorný, precizně provedený desktop. Pojme až mikroATX desku, takže použití miniITX v ní ponechává ještě mnohem více prostoru. Přední panel je z hliníku, střídmý a ladný design bude korespondovat s dalšími komponenty případné hi-fi sestavy. Vnitřek skříně je velmi dobře promyšlen a zpracován. Skříň má rozměry podobné například AV receiveru, není ani nijak hluboká, takže s umístěním nebudou potíže. 

   skrin

  SilverStone Grandia GD05 je skvěle provedená skříň, která poskytuje dostatek prostoru a chladícího potenciálu nejen pro úsporný Brazos

   

  Nikde nejsou ostré hrany, myšleno je na tlumení vibrací pevného disku (jen pro 3,5“, u 2,5“ pozic se počítá spíše s SSD, který není nutné tlumit), přibaleny jsou i tlumící „nožičky“ pro zdroj, spravovat lze i kabely pomocí běžných svazovacích pásků, pro které tu ale jsou připraveny úchyty. GD05 je nadstandardně osazená třemi tichými ventilátory s protiprachovými filtry. Takto naddimenzované chlazení ale v našem případě určitě nevyužijeme. Pomalý chod jednoho ventilátoru a správně nasměrování proudu vzduchu nám poslouží více, než dobře. Grandia je výborná skříň, která zdaleka není určena jen pro úsporný a titěrný Brazos…

   

   hotovo

  Pokud chcete více rozšiřujících slotů, tak Grandia zvládne i mikroATX desku. I v této velikosti se již Brazos prodává. Zdroj nasává vzduch zespod skříně a vyfukuje ven, takže neovlivňuje teplotu uvnitř skříně. Dodávány jsou antivibrační prvky, ale 2,5" disk je třeba v základu přišroubovat napevno. Ale i s tím si kutil poradí, případně u SSD to není žádný problém

   

  Článek pokračuje na další straně...

   

  {C}

  Stresujeme a měříme

  Nyní, když máme sestavu kompletní, můžeme se pustit do pozorování a měření. Za operační systém jsme zvolili Windows 7 Ultimate 32bit.

  Použitá sestava 
  Základní deskaMSI E350IA-E45
  Paměti2 x 2GB DDR3, 1333 MHz, CL9
  DiskSSD Patriot PS-100, 32 GB
  ZdrojSeasonic SS-350 ET F3, 350 W
  SkříňSilverStone Grandia GD05
   

   

  Po připojení zdroje jsme zjistili, že stand-by odběr je 4-5 W. Většinu zde ale tvoří odběr samotného zdroje, takže tato hodnota ve velké míře závisí právě na použitém zdroji (u externího adaptéru by to byly odhadem tak 2-3 W). Po nastartování a ustálení systému jsme na „ploše Windows“ v IDLE naměřili 21 W. Je to sice o něco více, než u jednojádrových provedení, nebo u konkurenčního Atomu, ale je to vynahrazeno výborným výkonem. Odezva systému a práce ve Windows je velmi příjemná, E350 si vede opravdu dobře.

  SpotřebaW
  Stand-by4,5
  IDLE21
  IDLE s TV kartou25
  CPU 100 %33
  GPU 100 %34
   

   

  Při běžném provozu se spotřeba pohybuje mezi 21 a 30 W. Špičky blížící se 40 W jsme naměřili jen velmi, velmi sporadicky a samozřejmě jen při velké zátěži. Při plném zatížení jader procesoru jsme se dostali na 33 W a při zatížení grafického jádra na 34 W.

  Aplikační a herní výkonbodů
  3D Mark 20062245
  PC Mark Vantage2590
  Windows Index3,7
  Windows Index - CPU3,7
  Windows Index - RAM5,2
  Windows Index - Aero GPU4,4
  Windows Index - Herní GPU5,8
  Windows Index - Disk6,6
   

   

  Akcelerace videa aneb pořád stejně tvrdohlavé DXVA

  Velmi zajímavá je situace okolo přehrávání HD videa. Před lety jsme změřili poměrně významné rozdíly v tom, když je využito akcelerace přehrávání videa přes grafickou kartu, či nikoli. Samozřejmě to bylo ve prospěch grafické karty. To ale nyní v podstatě neplatí. Ať už přehráváte přes procesor, nebo grafiku, spotřeba je v podstatě stejná. Ale jistě i nadále platí to, že grafická karta přehraje video snáze, než procesor. Tzn. pokud jde o video podporované grafickým čipem, může být přehráno mnohem kvalitnější a náročnější video, než přes procesor.

  oceanic

  CPU na ta nejnáročnější a nestandardní HD videa nestačí

  dxva

  DXVA akcelerace přes GPU je o něčem jiném. Ale na spotřebu příliš vliv nemá

  Bohužel, ani s nejnovějším akcelerátorem UVD 3 se v této oblasti mnoho nezměnilo – záleží na typu videa, jeho dílčích parametrech a záleží nejspíše i na přehrávači, systému, ovladači, kodeku… Prostě, i když by video mělo být bez potíží grafickým čipem přehráno, někdo to tomu čipu musí říct. A to funguje jen občas, nebo je třeba si s tím trochu hrát…

  Přehrávání videa versus spotřeba a zátěž

  VideoDXVASpotřeba [W]CPU loadVýsledek
  WMV-WMV-3-VC1-WMA3-720pne2950%ok
  WMV-WMV3-VC1-WMA3_1080pne3155%ok
  MKV-MPEG-4-AVC5_1-16ref-AC3-40mpps-1080p-SamsungOceanicLifene3060%13 fps
  MKV-MPEG-4-AVC5_1-8ref-DTS-1080pne3170%13 fps
  MPEG-MPEG-2-AC3-1080pano3030%ok
  MOV-MPEG-4-AVC4_0-2ref-AAC-1080pano2325%ok
  M2TS-BDAV-AVC4_1-3ref-AC3-1080pano3330%ok
  DivX651_qpel_gmc_bvop_nvop_ac3-576pne2520%ok
  Avatar youtube 1080pne3485%v okně cca 23 fps, full cca 20 fps
  Avatar youtube 720pne3060%v okně cca 25 fps, full cca 24 fps
  DVD-Videox2822%ok
  TV vysílání v MCEx3225%ok
  Záznam TV vysílání v MCEx3225%ok
  Záznam TV + 1080pano3528%ok
  Záznam TV + 1080p (WMV)ne3655%ok
       
  Průměrná spotřeba v zátěži 30,6  

  Měřeno bez TV karty, kromě případů s TV vysíláním.

   

  Chvályhodný videopracant

  Naše sestava tedy zvládá jakékoli video ve standardním rozlišení a většinu HD videa, které seženete. Právě v HD videu se ale najdou výjimky, ať už náročné Oceanic demo, nebo 1080p video na YouTube. To je vesměs přehráváno plynule v okně, ale ve fullscreenu jsou patrná občasná trhnutí (akceleraci přes GPU jsme zde nezprovoznili). 720p video z Internetu je interpretováno vesměs bez problémů. Budete-li chtít na tomto HTPC provozovat více činností naráz, nezdá se to jako problém. Nahrávali jsme DVB-t vysílání v Media Center a přitom sledovali 1080p video akcelerované grafikou. A do toho by nebyl problém číst maily nebo brouzdat po Internetu.

  Ať už základní desku MSI E350IA-E45 s dobrým poměrem provedení-výbava-výkon/cena osadíte kamkoli a skombinujete s jakýmikoli doplňky, chybu podle nás neuděláte. V našem případě se výborně osvědčila skříň Grandia, která vydrží jistě po několik dalších upgradů. Platforma Brazos se AMD povedla a my si díky tomu můžeme postavit malé, úsporné a výkonné kancelářské počítače, multimediální centra, HTPC či třeba domácí servery. 

   

  Za zapůjčení základní desky MSI E350IA-E45 děkujeme společnosti 

  msi

   

  Za zapůjčení skříně SilverStone Grandia GD05 a SSD disku Patriot děkujeme společnosti 

  abacus

  PŘIDAT KOMENTÁŘ

  22 Komentáře

  1. Aktuální Flash nainstalován byl. Ale nemyslím si, že by využíval akceleraci videa v prohlížeči nějak výrazně. Aspoň tedy ne "by default".

   Nicméně je to poměrně nová věc a údajně na ni musí být upraven přehrávač u poskytovatele obsahu, což v našem případě ještě nejspíše nebylo na YouTube hotovo.

   PS: ještě update Chrome, Flash aktuální, ale výsledek stejný... 1080p video na YouTube a CPU jedou naplno, GPU se fláká...

  2. Já mám dojem (nezkoumal jsem to), že to lze ověřit tak, že se FLV soubor stáhne na harddisk a pustí se v nějakém přehrávači - pokud v něm akcelerace funguje, je to po HW a SW stránce v pořádku a když to nefunguje ve webovém prohlížeči, tak je to chyba prohlížeče a/nebo serveru, ale ne HW nebo systémová chyba.

  3. Mno, v novém IE9 RC bych řekl, že ta akcelerace funguje. V Chrome nikoli. Ale jen to potvrzuje to, co píšu v článku - HW může podporovat ledacos, ale když to neumí využít software, tak je to na nic...

  4. Když akceleraci umí používat alespoň jeden z dostupných prohlížečů, mám možnost ho používat. Pokud jí neumí žádný prohlížeč, tak to nemá smysl řešit.

   Když akceleraci umí hardware a jsou k němu funkční ovladače, mám možnost jí využívat i za cenu používání toho jediného prohlížeče.

   Pokud si ale zvolím hardware, který to neumí vůbec nebo má nefunkční ovladače, tak mám smůlu - přesněji jsem hlupák, že jsem si zvolil nevhodný hardware.

  5. Zkoušeli ste stáhnout spotřebu na minimum? Bez ventilátorů, když to nehřeje, v biosu vypnout zvukovku, firewire, usb, vypnout třeba jedno jádro podtaktovat, snížit napětí, jeden modul ramky? Jde mi o ten NAS a tam hraje roli každý watík, když to běží nonstop :)

  6. Až do takových "extrémů" jsem nešel. Ventilátor jsem sice občas zapojený ani neměl, ale to se nejspíše ani neprojevilo. V BIOSu se dá vypnout zvukovka a USB3 řadič, což už nějaký ten watt či dva uspořit může. Jeden RAM modul oproti dvěma hádám taky tak 1 W udělá. Jádro v BIOSu tuším vypnout nešlo, ale to už nemůžu ověřit. Pokud by byl tlak na opravdu nízkou spotřebu, tak snad by se případně našla nějaká deska s jednojádrem nebo rovnou Ontario o poloviční spotřebě. Podtaktování GPU a CPU může také leccos ještě přinést.

  7. Je mi to jasný. Na desku s C-50 si počkám, ale mám obavy jestli vůbec nějaká příjde, jestli je nebudou cpát jen do netbooků a když, tak aby nebyla nějak brutálně ořezaná o Sata porty. Čtyři by asi stačily, ale dva už by bylo málo, každopádně šest je šest - lepší vybavenost je důvod, proč ještě čekám na to Ontario a v NASu mi ještě neběží Atom. Jakmile bude v prodeji, koupím desku s Ontario C-50, Atom D425, 350W Seasonic a PicoPsu, udělám soutěž systémem každý s každým, zohledním pořizovací náklady, provozní náklady, a pak jak to vypadá s rychlostmi na síti v různých softech. Potom budu spokojený člověk :)

  8. Můžu se zeptat, proč když řešíte NAS, tak si nekoupíte NAS? Mě jako jediný důvod napadá, že na něm chcete provozovat i nějaké další služby, které žádný z NASů nepodporují. Spousta současných NASů ale instalaci různých služeb podporuje a nabídka aplikací pro ně je docela široká. Za cenu PC, které zde probíráme, už pořídíte slušný NAS a ne jen nějaký základní se slabým procesorem a malou pamětí. NASy mívají samy o sobě spotřebu kolem 10W, ke které je samozřejmě potřeba přičíst spotřebu harddisků - ale to u PC řešení taky.NASy umějí vypínat harddisky a mají i "spací režimy", ze kterých se "probouzejí" podstatně rychleji než PC. Navíc životnost NASu při nonstop provozu bude určitě vyšší než u PC poskládaného z komponent kategorie Home/Small Office, která pro nonstop provoz není určená ani konstruovaná.

  9. Hotový NAS pro čtyři disky začíná cenově na 6500,-. NAS - Atom pro čtyři disky začíná na 2500,-. Tzn. za cenu jednoho hotového prázdného NASu si můžu koupit Atomový NAS s 2x2TB. Navíc domácí řešení mi nabízí větší možnosti rozšiřování úprav hardwarových i softwarových (třeba VPN). Navíc co jsem viděl v testech těhle "levnějších" NASů, tak rychlosti na síti nic moc ...

  10. Je pravda, že NASy z Home kategorie za dostupný peníz jsou pro dva disky a komu nestačí 2TB v mirroru, tak to musí řešit jinak nebo dráž. Najít model s VPN nebo řešit VPN na routeru by asi šlo, ale nezkoumal jsem to.

   Ale za celkem 2500,- Kč s DPH pořídíte Atomovou základní desku se čtyřmi SATA porty, RAMku, spolehlivý zdroj a slušný Case, ve kterém udržíte 4 harddisky pod 40°C při rozumné hlučnosti? To bych bral taky - můžete prozradit, jaké komponenty máte vytipované? Díky.

   A druhá otázka - zkoušel jste někdy provozovat RAIDové pole na softwarovém "pseudo RAID řadiči" SOHO základní desky? A pak restaurovat data, když vám ten softRAID ozrcadlil data z poškozeného disku na zdravý?

  11. Dobrá poznámka. Nicméně mají NASy do 5 tisíc opravdový HW RAID řadič? Nebo aspoń něco, co by se mu blížilo? A hob tuším chce fungovat na Linuxu a tam si lze raid nahodit poměrně spolehlivě v systému. Ale oboje jen odhaduji...

  12. S linuxem odhad správný. nejsem zapálený linuxák, který by si honil ego nad "zavirovanýma windowsákama", naopak občas mě ten systém pěkně sejří, než kolikrát přijdu na to, jak něco zprovoznit a odladit, ale je to systém zdarma, což je pro mě rozhodující, protože já software nekradu a na druhou stranu na linuxové výhody si pak člověk zvykne pekelně rychle :)

   Jako favorita pro NAS mám - jak už jsem možná někde výše zmínil - Amahi (based on Fedora). Hodně funkcí a prostředí pro blbce, Ale otestovat si ho mám teprve v plánu :)
   http://www.amahi.org/

   Minimální systémové požadavky CPU 800MHz, 512MB RAM, 4GB disk, což by měl snad i ten nejlevnější Atom zvládnout.

  13. Pokud bude NAS někde v komoře, tak je tu sestavu taky možné strčit třeba do staršího Case a je to za 2500,- Kč a bez práce - to je pravda. Jenže jste argumentoval tím, že NASy pro 4 disky začínají na 6500,- Kč a pak doporučíte desku Gigabyte GA-D425TUD, která neumí RAID 5. Jak tam smysluplně namíchat 4 disky? Dva nezrcadlitelné RAIDy 0? Nebo dva nespojitelné RAIDy 1?. Nebo "blázinec" JBOD? Potřebujete 8TB, tak koupíte 4 disky 2TB?

   Já aktuálně řeším NAS pro SqueezeBox. Probíral jsem možnosti s kamarádem, který pro jednu hodně velkou firmu programuje uzavřené systémy a doporučuje i hardware, na kterém to má běžet. V těch systémech jsou i NASy. Nedávno testoval tyto dvě desky:
   http://www.alza.cz/pegatron-ipx7a-ion-d127429.htm
   http://www.alza.cz/intel-d410pt-packton-d154449.htm

   A k tomu mi napsal:
   U obou Atomů jsem si všiml zvláštního chování což by se dalo přirovnat k "prodlevě plynového pedálu Fábie". Když potřebuješ rychle data po klasický SMB síti (Windows Share), tak se asi půl sekundy nic neděje a pak se to pomalu začne rozjíždět. Rozdíl mezi Intel a Nvidia pro Atomy je:
   - Intel: vysoká stabilita, nižší výkon celkově i na sítí
   - ION NV: stabilita napikaču, asi o 10% lepší výkon, na síti asi 20 MB/s přes SMB
   - oba systémy trpěly divnou odezvou systému, dal bych to za vinu asi nějakému SLEEP módu CPU, kdy bylo nutné chvíli bojovat, aby se CPU vzbudil.

   Problémy s ION:
   - cca 1x za týden hlásil některý z disků v RAIDu inkonzistenci dat - náprava: ruční SW odstranění s pole a následné připojení (synchronizace disků asi 2-3 hodiny)
   - cca 1x za měsíc došlo k úpadku celého SATA řadiče: žádný z disků nebyl vidět, ani DVD RAM - náprava: nepomohl ani hard reset, musel jsem vyndat PC ze zdi na 10s a pak zapnout

  14. Tak samozřejmě neradím univerzální řešení, které bude všem vyhovovat, říkám, jak to vidím já. Po špatných zkušenostech s raidem na deskách - jak mimochodem dokazuje váš kamarád - ho radši vůbec nepoužívám, kdybych doopravdy chtěl raidovat, tak si koupím řadič za 2-3k a věřím, že mi udělá jistou službu, mimo jiné ten soft Amahi (linux) nabízí raid 1 a 5, ale jak říkám já raid neřeším - zálohování vyřešené mám a větší rychlost než mají disky stejně přes síť v reálu neprocpu.

  15. V pořádku - řešení je samozřejmě spousta a žádné není dokonalé. Jde ale o to u každého z popisovaných řešení upřímně popsat všechny výhody a všechny nevýhody, aby si podle toho dokázal vybrat i někdo, kdo čte tuto diskuzi a v problematice se neorientuje do hloubky.

   U SoftRAIDů je ještě jeden velký problém - a to u RAID 0 a RAID 0+1, tedy strippingu i zrcadleného strippingu. Pokud provozujete SoftRAID 0 nebo 0+1 a třeba po třech a více letech vám odejde základní deska, tak můžete mít velký problém data z disků dostat, pokud se vám nepodaří sehnat přesně stejnou základní desku - a to může být po letech honička. "Geometrie" toho diskového pole totiž závisí na typu SATA řadiče v South Bridge nebo typu přídavného SATA řadiče, na verzi firmware řadiče v BIOSu a k němu příslušného ovladače v operačním systému. RAID 1 (mirror) problém nebývá a většinou stačí jeden z disků připojit k libovolnému SATA řadiči a data je možné přečíst.

   Můj názor je, že stavět NAS na bázi PC je vhodný pro uživatele, který:
   - zná Linux (kupovat Windows na NAS je finančně nevýhodné a krást Windows není hezké)
   - potřebuje na NASu provozovat i služby, které "klasické" NASy nepodporují
   - potřebuje velkou diskovou kapacitu ("klasické" NASy pro 4 a více disků jsou výrazně dražší než PC řešení)

   Jako "obyčejné" datové úložiště se mi ale zdá výhodnější "klasický" NAS pro dva harddisky osazený například dvěma zrcadlenými disky o kapacitě 2TB. Ceny NASů začínají kolem 3 tisíc Kč s daní podobně jako u nejlevnějšího PC řešení. Cena je samozřejmě bez disků.

  16. Naprostý souhlas. Celou debatu jsem rozvíjel jako odpověď na vaši otázku "proč když řešíte NAS, tak si nekoupíte NAS?" a je dobře, že jsme se shodli, když jste mě popsal těmi třemi body, pro koho je vhodný NAS na bázi PC :)

  17. Gigabyte GA-D425TUD 1500,-
   Kingston Value 1GB DDR3 1066 300,-
   Seasonic SS-350ET-T3 350W 600,-
   +/- těch 2500,-
   moje výhoda je, že mám zásobu prkýnek, vrutů a větráčků, takže mi nedělá problém si zbastlit skříňku sám, hluk mě zase tolik netrápí, protože NAS v pokoji mít nechci, (obecně nejlepší umístění je nějaká půda, komůrka nebo šatna, kde by mohl mít větší chlad a nikdo neřeší jestli tam vrní disky a větráček a může mít pořád u sebe staré bezcenné CRT pro případ, že se něco podělá)

   RAID tolik neřeším, maximálně JBOD. Zálohu už nějaký čas provozuji na "vzdálené zrcadlení" - u mě doma a u rodičů totožné disky - výhoda: lepší ochrana když práskne přepětí a odejde komplet všechno, nevýhoda: pro zálohování většího objemu dat je třeba rychlejší internetová přípojka nebo externí disk a návštěva rodičů :) ale mě to takhle vyhovuje.

  18. No ja som skusil celkovo 3x nas, najlepsie vysledky mal asi synology.. ten je fakt super ALE:
   1. hlucnost nasov nebyva vzdy najlepsia
   2. vykon na sieti hrozny az na synology
   3. nie je mozne uplne pohodlne nastavit sambu na zdielanie, stale nejaky problem.
   4. niektore softy na stahovanie a pracu nie je mozne logicky na NASe spustit.
   5. Osobne som restauroval 2x padnuty RAID z NAS a poviem vam narovinu je to
   este horsie ako s tym soft. co je pod win. Samozejme ze nejlepsi je
   HW RAID ale malo tych drahsich podporuje uspavanie diskov, kedze pri raid
   HW sa pocita ze to pojde stale..
   Ked uz by som sa mal fakt rozhodut pre NAS tak jedine synology inak NAS uz nikdy..
   takto mam pekne RDP a vsetko spravim na dialku.. na svojom atom servery nemam mys, monitor ani keyb a uz ide vkuse asi 7mesiacov bez restaru.. (win7/64bit)

  19. so zdrojom Seasonic SS-400 ET T3, 400W som mal Idle spotrebu 32W (pocas instalacie Win bola stale okolo 33W, obcas stupala na 38W):
   zapojene komponenty:
   SATA-SSD OCZ Agility III.
   USB - 2.0, z ktoreho sa Win instalovali.
   2x 4GB RAM DDR3, 1333 MHz, CL9 (napatie 1.5V)
   ---
   so zapojenym dalsim SATA HDD (staruckym seagatom) - Idle (v BIOSe) 47W
   so zapojenou DVD-ROM cez USB a starou tv kartou (PCI) - Idle (v BIOSe) 57W
   ---
   pouzil som iny vetracik, nez povodny - s regulaciou otacok (musel som teda vyvrtat 4 dierky)... Ale mam pocit, ze vetracik zo zdroja, ktory je bezprostredne nad chladicom CPU by stacil.

  20. No, je to trochu vyšší spotřeba. Asi horší kus zdroje. 400 W je ale stejně zbytečně mnoho. S PicoPSU by mohla být spotřeba klidně o 10 W nižší. Nicméně ta investice by se hned tak na úsporách asi nevrátila...

 • Doporučujeme podobný obsah z našeho webu

 • Poradna

 • Komerční odkazy

 • Anketa

  Jak přijímáte televizní vysílání?
 • Inzerce

 • Užitečné články k přečtení

  Nákup bitcoinu návod a vysvětlení
  O bitcoinu a dalších kryptoměnách se dnes mluví skoro všude. Pořád ještě není pozdě se o tuto oblast začít zajímat. Vysvětlíme si, co to kryptoměny jsou a poradíme, jak si koupit bitcoin, litecoin nebo třeba ethereum. A zkusit s námi můžete i vlastní těžbu na svém počítači.
  AV receiver

  AV receiver je mimořádně užitečné zařízení, jehož význam rozhodně neklesá. Naopak je až s podivem, kolik audio-video-počítačových nadšenců by jej využilo, ale přesto jej ještě nemají. Přitom takovéto zařízení vám může sloužit 10 až 20 let. Zjistěte s námi, k čemu vám bude dobrý a jakým byste si mohli třeba udělat radost.