Recenze: Laserová bezdrátová myš HAMA M3120

 • Roman Nohejl
  Kategorie: Recenze, HTPC
  Pro 28, 2011
  1× Komentováno
  Laserová bezdrátová myš HAMA M3120

  Hama – známá německá firma zabývající se distribucí hlavně audio/video příslušenství se pustila i do výroby některých periférií pro počítače. Do ruky se mi od nich dostala bezdrátová myš s laserovým snímačem. Není to sice myš zázračná, ale za cenu mezi 500 a 600Kč je to povedený kousek.

  Tato myš se mi zalíbila na první pohled i dotek. V některých webových obchodech ji preferují jako myš vhodnou k notebookům, ale její velikost to zpochybňuje. Určitě stojí za to se na ní podívat zevrubněji. Překvapí totiž kvalitním zpracováním i výkonem.

   
  Hama M3120 (52400) lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
  Porovnat ceny >>
   
   

  Logitech MX1000 jako vzor

  Měl jsem dlouhá léta první bezdrátovou laserovou myš, která se mezitím stala pojmem a průkopníkem mezi počítačovými myšmi s laserovým snímáním pohybu. Logitech MX1000. Nedal jsem na ni dopustit. Byla poměrně robustní, což vyhovuje především velkým pánským dlaním. Byla vhodná jako kancelářská, ale dalo se s ní i dobře online „pařit“ ve válečných hrách. Měl jsem ji od roku 2003, a kdyby neodešla na sešlost věkem, měl bych jí určitě dodnes. Nic ovšem netrvá věčně, a proto jsem se musel poohlédnout po myši nové. Nechtěl jsem utrácet velké peníze, proto jsem si pořídil po dobrých zkušenostech opět Logitech, tentokrát M705. Bylo na ní na internetu napsáno mnoho pozitivního. Rozhodl jsem se tedy pro ni a objednal si ji. Ale ouha. Zklamala mě její velikost, pro mne tedy spíše malost a nedokázalo to vynahradit ani to, že má vydržet na dvě AA baterie v provozu až tři roky. Navíc měla tak měkká tlačítka, že jsem se pravidelně, hlavně při hře, překlikával.

  Láska (téměř) na první kliknutí

  Hama M3120 mě zaujala na první pohled velikostí, hlavně délkou 120 mm, která mi připomněla mou dřívější MX1000. Později jsem zjistil, že je o jeden centimetr kratší, ale pořád o dva celé centimetry delší, nežli M705. Při hraní hry na počítači, je důležité mít co největší plochu dlaně položenou na myši a to byl první pozitivní parametr, který mě donutil se jí zabývat podrobněji.

  Ergonomie

  Velmi se mi zalíbil i její design, o kterém jsem ihned věděl, že jde ruku v ruce s pohodlným držením. Jen její lesklý povrch na horní straně bych dokázal oželet. Je ovšem pravdou, že jí dodává zase šmrnc, kterým dokáže leckterého zákazníka oslovit. Boky myši jsou pak matně černé, s lehce hrubým povrchem. Je-li to typ plastu nebo jemné pogumování se mi nepodařilo zjistit. 

  Senzor 800/1600 DPI

  Další zajímavostí se pro mne stala přepínatelná citlivost senzoru. Na výběr je mezi 800 a 1600 DPI. Přepíná se tlačítkem za kolečkem. Toto tlačítko slouží jednak k přepínání DPI a tedy rychlosti a přesnosti snímače, ale také k přepnutí ze standardního módu, kdy jednotlivá tlačítka plní klasické povely, do módu tzv. multimediálního, kdy přepíná funkce mediální aplikací na přehrávání zvuku a obrazu na PC. Tlačítko se drží několik vteřin stlačené a myš bliká po tu dobu červeně. Po jejím zhasnutí je funkce přepnuta z jedné na druhou.

  Další tlačítka včetně rolovacího kolečka

  Již zmíněné kolečko je čtyř směrné s příjemně tuhým chodem a citelným cvakáním, což umožňuje dokonalejší posun na monitoru. Mimo klasického rolování se může pohybovat ještě do stran a dá se i mačkat. I klasická a nejdůležitější tlačítka levé a pravé, mají příjemně tuhý stisk a není proto třeba mít obavy z nechtěných překliků, jako se to stává, když jsou tlačítka příliš měkká. Je zde slyšet poměrně hlasité klik, klik, ale nijak dramaticky to neruší. Naopak je dobré vědět, že úkon byl správně proveden. U levého tlačítka jsou další dvě malá tlačítka, která v defaultním nastavení zvětšují či zmenšují stránky internetu nebo dokumentů. Z boku u palce potom máme poslední dvojici tlačítek, která jsou prvotně určena k přepínání stránek webu dopředu a zpátky. Pod nimi je podložka pro palec, který se tedy nemusí třít o podložku.

  USB přijímač

  K myši patří ještě USB přijímač signálu, který prostřednictvím ovladače zprostředkovává komunikaci s myší samotnou. Dosah je až 8 metrů a pracuje ve frekvenčním pásmu 2,4GHzv tzv. Fast-RF technologií.

  Ovladač myši umožňuje nastavit si povely na jednotlivá tlačítka dle vlastní libosti

   

  Spodní část myši

  Laser je umístěn téměř ve středu a funguje na všech površích z mé zkušenosti přesně. Nezkoušel jsem jen sklo. Nalezneme zde i malý vypínač, který má pomoci šetřit energii z jedné AA baterie, která je obsažena v balení. Neméně důležité jsou tu silikonové podložky, které zaručují hladký posun myši po jakémkoliv povrchu. I, když se zdají být malá, svou práci odvádějí dobře.

  Zkušenosti

  Jsou s touto velmi zajímavou myší velice dobré. Nemusely by se za ně stydět ani mnohem renomovanější firmy na poli počítačových periferií. Dobře se drží. Tlačítka jsou na správných místech, mají správnou tuhost, i když někomu se mohou zdát příliš tvrdé a také hlasité. Já to tak mám ale, po zkušenostech z mnoha jinými myšmi rád. Výdrž na jednu baterii se mi nepodařilo zjistit. Mám ji krátce.

  Negativa?

  Celou dobu tu myš Hama M3120 upřímně chválím, protože si to opravdu zaslouží. Své mušky ovšem má. Na lesklém povrchu je brzy vidět nečistoty ulpívající na ní z ruky majitele. To se dá snadno otřít suchým, měkkým hadříkem. Co se ale bohužel napravit nedá, je její hmotnost. Na můj vkus je moc lehká, cca 90 gramů včetně baterie. Je pochopitelná pro toho, kdo si jí zvolí za tu pravou k notebooku. Chybí ale možnost uložit přijímač do útrob myši. Pro toho, kdo si s ní chce s chutí zahrát, třeba nějakou tu střílečku, jako já, je její váha spíše nedostatečná. Je to ovšem věc osobního názoru. Její zkosení z pohledu odzadu, z levé strany na pravou, je na můj vkus hodně strmé. Přivítal bych větší hrb na jejím nejvyšším místě a držela by se ještě pohodlněji. Tak to alespoň cítí moje rozmazlená ruka, tou nejlepší myší Logitech MX1000, která se již bohužel neprodává. Jako levná náhrada je tato myš troufnu si říci velmi vhodná.

   

   
  Hama M3120 (52400) lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
  Porovnat ceny >>
   
   

  PŘIDAT KOMENTÁŘ

  1 Komentáře

  1. chtel jsem se zeptat zda-li jste neobjevil poslední dobou nejakou novou mouse ( bezdrát) větší do ruky na hraní, neco jako máte v této recenzi ,ale těžšího za nejaký rozumný peníze. Vyhazovat dvojku za nejakej šmejd se mi nechce. mam taky trochu větší pracky a všechny ty logitechy, geniusy a gigabyty mouse, co vyráběj, jsou jen pro čínsko korejskou populaci. Těm to snima jde dobře když maj dlaň jako má můj syn ve druhé třídě.
   Děkuji za odpověď.

 • Doporučujeme podobný obsah z našeho webu

 • Poradna

 • Komerční odkazy

  Používáme fotky z DepositPhotos
 • Anketa

  Jak přijímáte televizní vysílání?
 • Inzerce

 • Užitečné články k přečtení

  virtuální adresa pro zásilky ze zahraničí

  Nakupovat v zahraničí může být velmi výhodné. Mnohdy ale prodejci nedoručují do našich končin. Naštěstí existují služby pro přeposlání zboží. Tyto služby vychází občas i levněji, než doručení přímé.

  satelitní příjem

  Satelitní příjem je velkou konkurencí pozemního vysílání. Má své nevýhody, ale jeho výhody převažují. Zjistěte vše o tomto způsobu příjmu televizního vysílání. Vysvětlíme si jak technologii, kterou jsou vybaveny satelitní přijímače, tak i možnosti naladění, nastavení paraboly, propojení a výběr vhodných prvků a poskytovatele vysílání.