Recenze kamery Lamax X8.1 Sirius – hvězda, která obstála v tropech

 • Igor Viduna
  Kategorie: Recenze, Videokamery
  Bře 06, 2018
  10× Komentováno

  Sirius je nejjasnější hvězdou na noční obloze ze souhvězdí Velkého psa, kdo se vyzná, neměl by ji přehlédnout. Podobně jsme si i my řekli, že nechceme přehlédnout akční kameru stejného jména od značky Lamax.

  Model X8 Electra známe dobře a byť název X8.1 naznačuje facelift, není tomu tak. Mainstreamová kamera s cenou kolem 3 500 Kč je původní X8 vzdálena hodně. Možná ne světelné roky jako Velký pes od Země, ale určitě je to úplně jiná kamera s lepšími parametry i výstupy. Umí 4K, nativně 2,7K rozlišení videa, zvládá komunikovat s mobilem, má OLED čelní displej a v neposlední řadě dostala stabilizaci obrazu, funkci profesionálních kamer.

  Hmotnost s vodotěsným obalem nepřekročí 150 g.

  Oproti levnějšímu Lamaxu X7.1 Naos sice v balení nenajdete dálkové ovládání, za to druhý akumulátor ano. A to je fajn.

  Než přejdeme k záživnému textu, nabídneme vám ještě klasické video, které ukazuje menu. Vidět na něm můžete jednu slabinu kamery, pomalý start.

  Padlý hrdina

  Dnešní recenze se od ostatních bude lišit, kameru jsem totiž prioritně nevyužíval já, ale kamarádka, která ji vzala s sebou na dovolenou do exotických krajin, pod vodu do moře apod. Přesně tam, kde by se Lamaxu mělo líbit nejvíc.

  Původně si koupila model od, řekněme, věhlasnější značky za asi 12 000 Kč, za další nemalé peníze si pořídila nabíječku s druhým akumulátorem a tak dále. Jenže kamera zlobila, nefungovala, jak bychom očekávali. Měla problémy s určitým druhem paměťových karet, takže dokupovala tu doporučenou výrobcem. Přes to se jí stále onen „hrdina” zasekával, update firmwaru se nám sice po jistých peripetiích (postup nebyl zcela banální jako u Lamaxu) povedl, ale to pomohlo jen málo. Kamera byla stále de facto nepoužitelná pro seriózní natáčení. Obchodník díky bohu výrobek zpět vzal a peníze vrátil. Sirius za méně než třetinovou cenu jí vytrhl trn z paty. Na žádný obdobný problém jsme u něj nenarazili, ostatně zatím u žádné námi testované kamery. Co se jí líbilo, co nikoliv?

  Tak trochu cestopis...

  Kamerka Lamax se stala mou společnicí na třítýdenní expedici na Filipíny. Stačilo krátké zaučení, nastavení a kameru jsem mohla začít používat. Ovládání vnímám jako uživatelsky přátelské i pro laika. Prvního použití se kamera dočkala při mezipřistání v čínském Beijingu.

  Odtud jsme se vydali na výlet na Velkou čínskou zeď. Díky kameře se mi podařilo zachytit fenomenální výhledy z výšek Velké čínské zdi do okolní zmrzlé přírody pod slunečným nebem bez mráčku. Kamera dobře zvládla světelné přechody i vzdálená panoramata, což obzvláště oceňuji.

  Poté jsem již pokračovala do Manily, kde se kamera dočkala první zkoušky pod vodou v hotelovém bazénu v 7. patře s úžasným výhledem na jednu z nejbohatších čtvrtí Manily, Makati. Kamera ponor i zavření do podvodního obalu zvládla bez újmy, i přestože mé schopnosti byly značně omezeny pásmovou nemocí, která na mne se 7 hodinovým posunem dolehla.

  Další zátěžovou zkouškou pro fungování kamery byla kaskádová rýžová pole v oblasti Banaue. Lehce chladnější prostředí a dostatek srážek a vláhy zde dovolují přírodě bujet a vzkvétat. Kamera až neuvěřitelně zachytila všechny odstíny zeleně rýžových stvolů v kaskádovitých políčkách, místy i se zrcadlením ve vodě. A opět mnoho panoramatických snímků s velkým převýšením.

  Další zastávkou byl ostrov Palawan, kde teploty stouply nad 30 stupňů Celsia a vlhkost až 76 %. To se ukázalo trochu jako potíž. V džungli se kamera v ochranném pouzdru začala mlžit. Lehce pomohlo vysoušení u klimatizace, nicméně v prostředí s takovouto vlhkostí není zcela snadné něco vysušit. Na druhou stranu bylo pouzdro nezbytné, protože nás několikrát přepadl tropický deštík.

  Jako moc praktickou věc vnímám držák na helmu. Tu jsem využila jedna při natáčení jízdy na skútru. Při řízení pro mne nebyla ani jiná možnost, jak cestu zachytit. Na zipline došlo k prověření pevnosti uchycení, protože zastavení zipliny nebylo ani zdaleka tak pomalé, jak bych si představovala. Na motorce jsem natáčela ještě jednou po cestě na motorce. Bylo to však až na ostrově Bohol, kde stále ještě funguje „Habal habal“, aneb svezení na motorce za velmi drobný poplatek. Na motorce jsme tak jeli ve třech! Díky snadné ovladatelnosti kamery jsme tento adrenalinový zážitek zachytili.

  Za samostatnou kapitolu považuji natáčení pod hladinou. Natáčení barevných korálů a rybek, vše jak v akváriu. A nezapomenutelné plavání se želvami u ostrova Balicasag. Kamera prošla skutečně zátěžovou zkouškou.

  Nevydržel pásek k přichycení na ruku. Ten se postupně rozpadl a nebyl k použití. To mi dělalo trochu starosti, kdybych kameru pustila, mohla mi uplavat, tedy jsem si musela dávat větší pozor, než když bych při nepoužívání kameru mohla v klidu pustit z ruky a nechat jí viset na zápěstí, dokud ji nebudu zase potřebovat.

  Nahrávání bylo občas matoucí, protože po minutě se zapnul šetřič obrazovky. (Samozřejmě lze nastavit jiný interval či jej vypnout – pozn. redakce.) To sám o sobě nebyl problém, jen pokud jsem nahrávání chtěla vypnout, musela jsem nejprve aktivovat obrazovku a poté teprve vypnout video. Díky tomuto mám mnoho nechtěných záznamů. Avšak kontrola toho, co jsem vyfotila či natočila, byla náročnější s kamerou v pouzdře – lze se pohybovat jen jedním směrem. Nicméně takto se k poslednímu videu musíte proklikat všemi záznamy. (Pokud máte kameru vyndánu z pouzdra, zjistíte, že má tlačítka na pohyb oběma směry - pozn. redakce.) To zřejmě zkomplikovala výměna akumulátoru po úplném vybití kamerky, což způsobilo ztrátu data a tím pádem i chaos v řazení videí. To mi způsobilo panický záchvat, když jsem se lekla, že plavání se želvami se neuložilo. Naštěstí tomu tak nebylo. A opět stejný problém jako v džungli – mlžení pouzdra kamery ve chvíli, kdy se zahřeje.

  Kamera je vybavena tlačítky pro pohyb oběma směry v menu, obal nikoliv. Na druhém boku jsou klasické konektory a slot pro micro SD kartu.

  Celkově však mohu říci, že kamera překvapivě zachytila i záběry z jeskyní podvodní řeky a dalších jeskynních komplexů, večerní závěry na nočním trhu v Číně i olympijský stadion v Pekingu. Díky za to.

  Ostatní fotky a videa

  Protože kamarádka natáčela pouze videa v nastavení 1 080p při 60 snímcích za sekundu, zkusme přidat pár videí ve 4K i 2,7K. Po dlouhé době jsem se zamyslel a pořídil rychlou kartu U3, která by neměla být brzdou videí. To ostatně neměla být ani karta U1, protože kamery mají vyrovnávací paměť. Ale pro jistotu.

  4K při 24 FPS

  Zde nepomůže ani rychlá karta, na 4K je zkrátka ještě brzy. Sekání je stále patrné nejen při rychlém pohybu kamerou.

  2,7K při 30 FPS

  Zde je situace podstatně lepší. Video je pěkné, ostré a prakticky bez sekání.

  Fotografie

  Také přidáme i fotografie z jiných, mnohem méně cizokrajných prostředí, z Brna.

  Všechny fotografie v původním rozlišení můžete stáhnout v ZIPu.

  Hvězda nezklamala

  Po až beletristickém povídání výše, přidejme stručný souhrn. Kameru lze opět ovládat i mobilní aplikací, pokud byste postrádali dálkové ovládání. To zde nehledejte, místo toho očekávejte náhradní baterii, kterou v akci a dovolené oceníte jistě více. Skrytí ovládacích tlačítek v obalu – ven je vyvedeno jen jedno, pro pohyb jedním směrem –, jsme již zmínili. Prostě by se sem nevešlo, kamery X7.1/8.1 jsou totiž subtilnější v porovnání s předchůdci, což platí i o „skafandrech”.

  Vůbec jsme se během recenze nezmínili o čelním displeji, což mi došlo až nyní. To dokládá jeho pramalou důležitost pro uživatele. Není to nesympatická věcička, ale informačně není moc užitečná – vše vidíte na obrazovce či mobilu. Kdyby alespoň šlo nastavit, aby byl aktivní při vypnuté kameře, pak bychom v něm jistý smysl viděli, takto jej vnímáme pouze jako designovou perličku s puncem prémiovosti. Spotřeba u OLED je přeci minimální. Funguje při vypnutém displeji.

  OLED displej zobrazuje zjednodušeně to, co vidíte vzadu: fotografie, menu (ikony zobrazují jednotlivé položky nastavení) a video. Všimněme si, že ve skutečnosti displej vypadá jinak, než je tomu na ilustračních fotografiích z wevu výrobce.

  Za nejdůležitější považujeme kvalitu výstupů, u kterých bych byl trošičku kritičtější než kamarádka – např. jsem si všiml náchylnosti k přesvícení fotek. I tak mi fotografie přijdou použitelné i relativně ostré při zobrazení ve 100 % velikosti. Na akční kameru to není zlé. Dobrý pocit máme z videí, která jsou pěkně ostrá a dokonce i v 2,7K bez trhání. Opomenout nelze vlastnosti jako stabilizace obrazu a jiné (nastavení šířky záběru, známé vychytávky do auta apod.).

  V tomto testu se Sirius ukázal býti hvězdou, zaslouží si naše ocenění. Za akceptovatelnou cenu nabízí hodně. Pokud bychom zvažovali, zda brát tuto kameru nebo asi o 1 000 Kč levnější Lamax X7.1 Naos, nejspíš připlatíme a volíme Sirius. Jako seriózního konkurenta však vnímáme Niceboy Vega 5 Pop, který si též naše ocenění vysloužil a paří do stejné cenové kategorie. Zde už by rozhodování bylo těžší.

   

   
  ZáporyKlady
  - 4K video stále trhané+ Kvalita záznamu včetně 2,7K
  - Pomalý start kamery+ Optická stabilizace obrazu
  - OLED displej je aktivní jen u zapnuté kamery+ OLED displej na čelní straně
  - V tropech se mlží pouzdro uvnitř :o)+ Dva akumulátory

   

  Za zapůjčemí akční kamery Lamax X8.1 Sirius děkujeme společnosti

  PŘIDAT KOMENTÁŘ

  10 Komentáře

  1. Dobrý den, rozhoduji se mezi Lamax x8.1 sirius a Niceboy Vega 5 Pop a nejsem schopen se rozhodnout. Nejsem nijak náročný uživatel, vyžaduji pouze kvalitní video a vydrž baterie. Mohli by jste mi prosím poradit kterou z těchto kamer by jste mi doporučili? Předem děkuji za odpověď.

  2. Dobrý den, pokud Vám jde o výdrž akmulátoru, berte Lamax, Vega 5 Pop se vybíjela rozhodně rychleji (dotekový displej o vyšší úhlopříčce), u kvality videí bych spíše volil Niceboy, navíc ten už lze používat bez obalu v klidu (krytka na objektiv, na těle závit na stativ). Takže záleží, co je pro Vás důležitější.
  3. Zase Vegu 5 Pop koupíte už za 3 tisíce, je levnější o několik stovek. Lamax ma 2 akumulátory... Těžká volba, za to, co ušetříte, koupíte náhradní baterku i do Niceboye (390 Kč).
  4. Jsem těžce zklamán z této kamerky, především její ovládání je katastrofa, je prezentována jako outdoor kamera, tedy měla by být použitelná při sportovních aktivitách, nicméně ten kdo ji chce použít při cyklistice, horolezectví apod. ať na ni zapomene:

   1. Nejde rozumně připevnit na helmu. Sice kopec plastových serepetiček a kloubů, ale chybí základna, která by na helmě stabilně seděla. Ze dvou téměř identických placek s nálepkou a pásků obě na helmě blemcají všemi směry, takže záběry jsou buď šikmé vpravo nebo vlevo, ale nikdy vodorovné. Ale to jen pokud se Vám ji podaří zapnout.

   2. Zapínání trvá velmi dlouho a není dálkově ovladatelné. Když nevypínáte, i bez natáčení se do pár desítek minut vymlátí baterka. Zapínat po hmatu nad hlavou bez vizuální kontroly je o ničem. Zvuky vypnutí i zapnutí jsou totiž stejné, takže nevíte na čem jste. Kretén programátor kdyby raději místo jakéhosi samplu dal nižší a vysoký tón v opačných pořadích pro vypínání a zapínání, aby to šlo rozlišit. Nedal. Nikdy totiž kameru na kole nepoužíval, žije v kanceláři.

   3. Možná se Vám zdá, že to vyřeší dálkové ovládání ze smartfonu. Nevyřeší. Kamera se chová jako WiFi AP a po každém jejím vypnutí zapomene předchozí stav a po zapnutí kamery je AP vypnutý. Takže se nespárujete. Abyste se spárovali se smartfonem, musíte po zapnutí prolézt do cca 4-tého menu, vlézt do položky WiFi, kde zjistíte že hlásí ON (což není pravda) potvrdit to a uložit. Zdánlivě jste nic nezměnili, ale konečně začne kamera vysílat. Takže ještě vzít mobil a přihlásit se na ten WiFI AP, protože se mezitím zafixoval na jiný v okolí. Při jízdě na kole toto vše nemožné bez zastavení, v lezecké stěně si to představit nedokážu... takže k ničemu. Pak máte spojení, dokud náhodně nevypadne nebo nevypnete kameru, kvůli šetření baterie. Když nevypínáte, tak máte do hodiny po legraci a musíte vyměnit baterku. Ještě perlička k upevnění debility ovládání: Když je kamera v režimu WiFiI, nereaguje na svá tlačítka :D Takže při ztrátě spojení ji ani nemůžete vypnout, zbývá jen vyjmout baterku! To už máte 100 chutí s ní praštit o zem!

   4. Občas se objevila hláška na modrém displeji: "Problém se souborem" Jaký, co, proč se nedozvíte. Ani jestli byly záznam nebo fotka uloženy.

   5. Šroubovací rámeček (ne ten průhledný vodotěsný) je větší než kamera cca o 3 mm, takže ta v něm volně lítá... Nechápu, zda to myslí výrobce vážně... Navíc rámeček brání přístupu k dobíjecímu USB konektoru a zpětnému tlačítku menu zato HDMI konektor je přístupný krásně. Kontrolní otázka: Který konektor asi potřebujete při delší outdoorové aktivitě např. ve spojení s powerbankou?

   6. Ještě k ovládání: Mnoho funkcí se rozlišuje délkou podržení tlačítka. Ale co je "dlouhé" a co "krátké" jsem ještě nevyzkoumal. Např. dostat se do menu je loterie mezi zoomováním a náhodnými menu, popřípadě prohlížením záznamů... Takže zapnout tu WiFinu pro ovládání mobilem je opravdu zkouška nervů. Po každém zapnutí.

   7. Několikrát se mi stalo, že odpadl kryt okolo objektivu při slabším ťuknutí, třeba položení helmy s kamerou na stůl v hospodě... Kdybych si nevšiml, jsem bez části kamery... Toto není "outdoor" ale jen opatrně v kanceláři a nedýchat!

   Koupil jsem ji v e-shopu, půjde zpět. Tato hračka je použitelná možná pro šmírování v kanceláři, ale na outdoor využití zapomeňte... Stupidní ovládání, kde se bez 2 rukou a čtení zadního displeje současně neobejdete. Ale totéž nabízí kvalitnější foťák. Přední displej je efekt k ničemu. Místo něj by byl užitečný náramek k dálkovému ovládání z ruky, ale ten má jen levnější model bez stabilizace obrazu... Taky nechápu. Nedoporučuji kupovat. Za ta peníze velmi omezená použitelnost a pravidelná nasíračka.

  5. Tak jsem konečně přehrkal obsah karty do PC a další zklamání:
   Funkčnost stabilizátoru obrazu, který jsem měl vždy zapnutý je diskutoabilní. Záběry jsou značně roztřesené, i když byla kamera umístěna na cyklistické přilbě, tedy dvakrát odpružená kolem i hlavou, takže bez dodatečné stablizace (a tím i ořezání) ve zdatnějším videoeditoru (např. Kdenlive) budou víceméně nepoužitelné. Takže "stabilizátor" je spíš reklamní trik, než funkce která by se projevila... :( Takže z cyklistické dovolené nemám z kamery prakticky nic použitelného. Nedoporučuji kupovat.

  6. Doporučíte v dané ceně LAMAX X7.1 nebo X8.1? Z videí se mi zdá, že X7.1 má ale obraz hezčí – živější, barevnější, světlejší…

  7. To je jedna čína za druhou... :)

   Něco kromě GoPro na co je spolehnutí, kde je odladěný firmware, pasující držáky, firmwarová podpora, apod... neexistuje?

   Ta VEGA 6 Star je lepší než Lamax X8.1 nebo jen další její klon?

  8. No, Lamax je designed in Prague, Niceboy tez in CR apod., vyroba je vse v Cine, podobne Umaxy, HPecka apod. Mne to neurazi. Rollei je nemecka znacka vyrobeno kde myslite? Mimochodem, v recenzi pisi prave o o GoPro mmj. Strasne spatna zkusenost a cena 4× vyssi. Star je jiny nez Lamax, ale osobne nejvic fandim Vega 5 Pop. Mimochodem, velmi zajimava vec, na kterou jsem narazil take je https://digitalni-kamery.heureka.cz/aee-lyfe-silver/. Co nabizi za 719 kc ted v akci zni hodne dobre. Ale pokud neresite penize, zkuste nove X9.1 nebo X10.1 od Lamaxu. Ty jsem v ruce nemel. Mimochodem, pokud jde o vyladeny FW, tak u Lamaxu jsem nikdy problem nemel a upgrade bez problemu vzdy, to Niceboy problemky mel, treba ta Vega 6 star (indikace baterie).
  9. Zdravím, můžete mi přes Úschovnu poslat krátké podvodní video? To co tady vidím je dost hrůza, uvažuji o této kameře, ale rád bych viděl, zda se s ním dá pracovat. Moje videa ze starší kamery najdete na YT pod profilem HePetr, třeba s tagem Home reef, pro porovnání.

 • Doporučujeme podobný obsah z našeho webu

 • Poradna

 • Komerční odkazy

  Používáme fotky z DepositPhotos
 • Anketa

  Jak přijímáte televizní vysílání?
 • Inzerce

 • Užitečné články k přečtení

  satelitní příjem

  Satelitní příjem je velkou konkurencí pozemního vysílání. Má své nevýhody, ale jeho výhody převažují. Zjistěte vše o tomto způsobu příjmu televizního vysílání. Vysvětlíme si jak technologii, kterou jsou vybaveny satelitní přijímače, tak i možnosti naladění, nastavení paraboly, propojení a výběr vhodných prvků a poskytovatele vysílání.

  AV receiver

  AV receiver je mimořádně užitečné zařízení, jehož význam rozhodně neklesá. Naopak je až s podivem, kolik audio-video-počítačových nadšenců by jej využilo, ale přesto jej ještě nemají. Přitom takovéto zařízení vám může sloužit 10 až 20 let. Zjistěte s námi, k čemu vám bude dobrý a jakým byste si mohli třeba udělat radost.