Středa , 11. 12. 2024

Dana

Recenze kamery Rollei ActionCam 372 – levně i bez drátů

Kamera Rollei 372 zaujme hlavně cenovkou, která z ní dělá doslova záležitost pro každého. Navíc nabídne kromě (Full)HD videa i Wi-Fi a ovládání přes aplikaci v mobilu. To za cirka 699 Kč nezní špatně. Hodně nás proto zajímalo, jak si povede v reálu.

31. 12. 2018

31. 12. 2018

Kamera Rollei 372 zaujme hlavně cenovkou, která z ní dělá doslova záležitost pro každého. Navíc nabídne kromě (Full)HD videa i Wi-Fi a ovládání přes aplikaci v mobilu. To za cirka 699 Kč nezní špatně. Hodně nás proto zajímalo, jak si povede v reálu.

Balení odpovídá, žádné zbytečnosti nehledejte, opravdu čekejte úplný základ pro akční kameru. Tady vodotěsný obal působí bytelně a kvalitně, shoduje se s dražšími modely a líbí se nám zámek proti náhodnému otevření. Těsnost uvádí výrobce do 40 m, často se však setkáváme se 30 m. Rozdíl v kvalitě tu bude. Nemáme výhrad.

Schopná jen do výše cenovky?

Hardwarové specifikace se shodují s dražší Niceboy Vega Wi-Fi. Doporučená cena se liší skoro dvojnásobně, internetové ceny znamenají rozdíl kolem tří set, což není vůbec málo v této cenové kategorii. Niceboy Vega se cenou kolem 800 Kč přiblížila, vystačit si musíte bez Wi-Fi. Sencor Sencor 3CAM 2001 za stejnou cenu disponuje stejnými parametry bez Wi-Fi, 3CAM 5200W zas umí za 990 Kč už HD video při 60 FPS i s Wi-Fi, bohužel má jen 1,5palcový displej. Rollei si vede dobře.

Pokud jde o rozlišení fotografií, 8 Mpixelů je zbytečně mnoho, vzhledem ke kvalitě výstupu bez debat. 3 a 5 Mpix by vůbec nevadilo, naopak. Deklarované maximum 16 Mpix bude zcela iracionální volbou, i když papírově působí úctyhodně. Podobně Full HD video vypadá hůře než 720p v reálu. Někde se dočteme, že je interpolované, jinde to zůstává taktně zamlčeno. Optika i čip ani na jedno nemají. Uvidíme později.

Pak tu máme další funkce v menu jako při této ceně netradiční stabilizaci (u té ve skutečnosti nepoznáte rozdíl, vypadá to pouze jako „placebo“, prostě je použit firmware dražšího modelu s volbou, kterou 372 neumí), WDR režim (vzhledem ke kvalitě fotek zbytečnost, ani zde nepoznáte rozdíl) a jiné pokročilé funkce jako funkční detekci pohybu, nastavení ostrosti, bílé, expozice i ISO. To často levné kamery postrádají. Při volbě ISO narazíte pouze na 100 či 200, vcelku malou citlivost.

K TÉMATU  Test podložky Cooler Master Notepal CMC3 - bez pozlátka a “cinkrdlátek”

Pár věcí je třeba doladit

První věcí, kterou ale musíte učinit je aktualizace firmwaru, aby kamerka uměla i češtinu. To je díky bohu banální záležitostí, na českém webu najdete odkaz i postup. Co se nám nelíbí, je divný font třeba u češtiny, která nahradila čínštinu (nikoliv a aplikaci, tam se stále tváří jako čínština), anglický jazyk jej má mnohem hezčí i čitelnější.

U aplikace, kterou kamera podporuje bylo taktéž třeba pátrat v diskusích, ale podařilo se a GoPlus Cam, ač infantilně malovaná jako dětský slabikář, běží na telefonu stabilně a bezchybně. Nastavíte tu vše, co potřebujete, u videí i fotek. Umí prohlížet a přehrávat přímo v kameře a také si vše stáhnout do mobilu (po jednom). Zabírá 58 MB. Co neumí? Mazat soubory v kameře. Spojení s telefonem probíhá velmi pomalu. Poměrně dlouhou dobu zabere, dokud se nenačtou náhledy videí a fotek (záleží na množství), pak už je prohlížení použitelné.

Příslovečnou chybou v matrixu budiž fakt, že Wi-Fi je nezabezpečená, ač se tváří coby šifrovaná WEP klíčem. Pokud vás okolí řadí k paranoidním jedincům, máte smůlu, jinak to asi přežijete. Asi nebude v okruhu 10 m moc lidí, kteří touží s mobilem krást vaše fotografie.

Fotografie

O nevalné kvalitě a zbytečně vysokém rozlišení 8 MPix, naopak nízkém ISO, již řeč byla. Pravdou zůstává, že fotoaparát kamerka nenahradí. Pokud netrpíte zvrhlou vášní pro nekvalitní fotografie ne nepodobné malbě vodovkami, nadšeni nebudete. Srovnávány mohou být s Niceboy Vega, kde nám taktéž chyběl důvod k nadšení. Subjektivně si v mých očích stojí Rollei 372 o píď hůře.

Kamera mé velké tendence k přesvětlování fotek, proto je třeba expozici nastavit na nižší hodnoty. Pro porovnání koukněte na fotografie níže s nastavením -1/3, -1 a -2.

Videa

Video v plném HD se nám nelíbí. Ruku do ohně za to, že je interpolované, tedy nepoužitelné? Ano. To není vyloženě vada, jen vlastnost levného hardwaru. Spíše nefandíme těmto přetvářkám typu 4K rozlišení (byť při 10 FPS) apod.

Základní HD video 720p při 30 snímcích za sekundu sice neohromí, leckomu ale stačí a kvalitativně si vede o mnoho lépe. My s ním jsme spokojeni. Pouze počítejte, že se kamera těžko potýká s intenzivním světlem, což platí i u fotografií.

K TÉMATU  Start prodeje Playstation 3 v ČR

Na závěr si musíme položit otázku podobnou té u Vegy před cirka rokem, zda jde o reálně použitelnou kameru do akce, anebo spíše hračku pro děti? Hračkou bychom ji nenazvali, i když věříme, že nejednomu dítěti by radost udělala. Nejen pro možnost natáčet například pod vodou, což nezvládne zdaleka každý mobilní telefon, v hloubce pod 1,5 m tuplem ne, ale jistě i pro tu srandu moci si s ní hrát přes mobilní telefon, kdo potřebuje nějaké hodinky.

Na opravdovou akční podívanou však 30 snímků za sekundu nebude stačit, zde hledejme kamery minimálně s 60 FPS u 1 080p či s možností slow motion při 120 FPS u 720p, ideálem bude jistě kamera s funkční stabilizací (ta zde prostě dle našeho názoru není, nebo zcela nefunkční). To se ale dostáváme někam ke třem tisícům korun, zcela jiné ligy. A pokud je adrenalin vaším životním stylem a plníte svůj „instáč“ měsíčně desítkami videí skoků do roklí, driftů z kokpitu nadupané káry apod., jistě víte, jakou značku z reklam volit, tahle kamerka to nebude.

Rollei 372 je prostě základní značková kamera, která za velmi nízkou cenu (srovnatelnou s různými „noname“ z aukčních portálů) nabídne některé funkce dražších kamer (byť bez šifrování Wi-Fi) a kvalitu fotografií a videí odpovídající ceně. Nad HD videem bychom hůl nelámali, použitelné je, fotografie jen s velmi velkým sebezapřením. Pokud chcete kamerku jako doplněk například na dovolenou ke kvalitnímu fotoaparátu (klidně tomu v mobilním telefonu) pro případ potápění ve u moře, tak proč vlastně ne? Teoreticky by zvládla roli auto kamery, držák má. A stále mějme na paměti, kolik za Rollei 372 zaplatíte, pouhých doporučených 699 Kč (před Vánoci v akci to bylo i 666 Kč, na podzim naopak 777 Kč, ale hledejte konkrétně ve známých e-shopech). Za tuto cenu pořídíte kromě použitelného HD videa i možnost ovládání přes mobilní aplikaci a kvalitní podvodní pouzdro.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Sluchátka Niceboy HIVE bones využívají technologii vedení zvuku přes lícní kosti. Váš zvukovod zůstává stále otevřený, takže slyšíte zvuky okolí. Pro mne je toto nesporná výhoda, například při jízdě na kole nebo při běhání. Ten, kdo se naopak chce od okolních zvuků oprostit, tomu bychom je nedoporučovali.
Odolné věci máme rádi, rádi je vždy potrápíme a ještě více nás těší, když přežijí a lze napsat, že výrobce nelže a výrobek je opravdu kvalitní. Podobně tomu bude u testovaného disku HD830, který nás zaujal již asi před rokem na prezentaci společnosti AData. Doba evidentně dozrála a těžký kovový kvádřík dorazil i k nám do redakce…
Záludná otázka – víte, kdy vznikl první chytrý telefon? Applu je z velké části přisuzováno to, že v roce 2007 zahájil boom chytrých telefonů s původním iPhonem. Samozřejmě, že iPhone nebyl první smartphone – ten přišel o mnoho let dříve a překvapivě nenesl jméno BlackBerry nebo Nokia. Pojďme se trochu vzdělat v historii smartphonů.
Na jaře jsem si vyzkoušel první sluchátka od firmy Lamax, jednalo se konkrétně o model Elite E-1. A byl jsem velmi mile překvapen. Na podzim jsem dostal k dispozici sluchátka Blaze B-1, která se v portfoliu firmy Lamax nachází ve spektru levnějších modelů (cena 1 190 Kč). Otázka tedy je, zda milé překvapení z Elite E-1 přetrvalo.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek