Recenze kamery Lamax X3.1 Atlas – důstojný základ pro akci

 • Igor Viduna
  Kategorie: Recenze, Videokamery
  Črv 22, 2018
  0× Komentováno

  Již číslo v názvu napovídá, že tato kamera se bude v portfoliu Lamaxu řadit na jeho začátek, stává se nejlevnější modelem. Co to v praxi znamená pro zákazníka? Papírově se prakticky shoduje (popisky s piktogramy na produktových stránkách jsou prostě stejné) s dražším modelem Lamax X7.1 Naos, což vypadá lákavě.

  TIP: NICEBOY VEGA 5 FUN – ZÁBAVA I NA DÁLKU

  O parametrech a vzhledu není třeba se dlouze rozepisovat, koukněme se na tabulku a vidíme, že maximálním rozlišením videa pro realné používání bude 2,7K, 4K je interpolované. Chybí tu stabilizace, což není v této cenové kategorii nedostatkem, ale vlastností.

  TIP: BML CSHOT1 – UMÍ LEVNĚ

  Hodinky v ceně

  Nepostrádá klasicky bohaté možnosti dálkového ovládání známé od dražších modelů – od telefonu po pohledné hodinky. Ty se vzhledově Lamaxu povedly a navíc umí vypínat displej (nikoliv celou kameru), což ta, řekněme, druhá častá verze ovladačů pro akční kamery prostě neumí – ta se dvěma barevnými tlačítky (červené, šedé) a bez náramku, připomínající spíše hračku.

  Aplikaci má Lamax vlastní ve verzi 5.0. Snaží se být uživatelsky přívětivější než starší verze, což se daří. Od podobných současných aplikací se moc neliší – umí to samé v bledě modrém, takže zde také bez problémů. V diskusi jeden čtenář psal, že při připojení na mobil jiná kamera Lamax nereaguje na vlastní tlačítka, což je špatně. My bychom to tak dramaticky nesoudili, protože v současné verzi jsme nenašli nic, co by nešlo nastavit před aplikaci v mobilu. To dříve nebývalo standardem. A otázkou je, proč ťukat na kameru, když máte vše v mobilu?

  Jako vejce vejci – skoro...

  Už jsme to nakousli v úvodu, tak pojďme rovnou k věci a neboje se srovnání parametrů s dražším modelem (byť o pár stokorun). Atlas nabízí nativně 2,7K rozlišení (má stejná další rozlišení videí i fotek), stejné dálkové ovládání i připojení přes Wi-Fi, stejnou hmotnost, dokonce i čočka vypadá dle webu stejně (reálné výsledky nechme na později) – A+++ HD širokoúhlá čočka.

  Čím se tedy liší? Vezměme to přehledně:

  • Lamax X7.1 – úhel záběru 170o, akumulátor 900 mAh, více příslušenství (celkem 23 ks, ale bez druhého akumulátoru, naopak s plovákem a čelenkou na hlavu, náhradními dvířky apod.);
  • Lamax X3.1 – úhel záběru 160o, akumulátor 1 050 mAh, chudší příslušenství (např. bez mikrovláknové utěrky na čočku, náhradních dvířek a několika různých klipů).

  Stejně řešené u obou kamer je menu i logika pohybu v něm, podobně jako možnosti nastavení. Celkově menu hodnotíme jako povedené. Škoda, že kamery se vždy zapnou na natáčení videa a nejde to (stále) nikde změnit, např. na fotografování.

  Zatím mně osobně vyznívá lépe levnější model – základní příslušenství tu je, stále je ho dost a akumulátor má vyšší kapacitu. Stabilizaci nemá ani jedna z kamer.

  Fotografie – méně pixelů je lépe

  Fotografie vnímám na akční kameru jako ostré v šeru v místnostech i venku, pouze se světlem kamera pracuje hůře. Hlavně ve slunečném dni nezvládá nadbytek světla – fotky jsou místy přesvětlené. Je třeba hlídat si, kde je slunce.

  Fotografie v plném rozlišení si můžete stáhnout zde.

  Fotoaparát nabízí až 16 Mpix (4 600 × 3 456), to vnímáme jako zcela zbytečné. Osobně jsem fotografoval hlavně s rozlišením 8 Mpix (3 264 × 2 448, obrázky se vejdou v budoucnu na 4K displeje) a s fotografiemi jsem spokojený. A upřímně, pokud nepotřebujete tisknout plakáty, leckomu stačí klidně dle mého názoru i 5 Mpixelů (2 592 × 1 944). Nicméně na internetu se dočtete, že na fotografii velikosti A4 potřebujete 8 MPix, což asi hovoří za vše. Displej s rozlišením 1 920 × 1 080 (tedy Full HD) znamená pouhé 2 Mpixely. 

  Videa – různá místa i nastavení

  U videí je vidět opět již 100× omílaná skutečnost, že na reálné 4K (v pohybu) tyto kamerky zatím nemají – záznam je trhaný. I proto se mi líbí, že výrobce to již nekomunikuje tak hlasitě, jako třeba u značky BML, místo toho mluví o nativním 2,7K / 30 FPS, které se zdá býti použitelné na klidnější videa i v pohybu. U mě ale stále vede Full HD / 60 FPS, kde nemám výhrad. Dokonce ani noční natáčení nepůsobí zle.

  Srovnání 720p (slow motion), 1 080p / 60 FPS, 2,7K a 4K

   

  Další videa

  Vraťme se k úvodní polemice, zda se vyplatí vybrat levnější Atlas nebo dražší Naos, když schopnosti mají kamery stejné. My osobně máme jasno, Lamax X3.1 se nám líbí hlavně pro dobrý poměr ceny a výkonu. A pokud vyloženě netoužíte po nějakém kusu vybavení nebo nevyužijete rozličné klipsy a držáky, není důvod platit více. Na druhou stranu, pokud byste je měli dokupovat později, pak asi budete smutní z cen samostatného příslušenství jako náhradní dvířka.

   

   
  ZáporyKlady
  - Tendence k přesvětlování fotek+ Poměr cena / výkon
   + Dobré fotografie i videa
   + 2,7K video nativně
   + Sympatický dálkový ovladač + Wi-Fi 

   

  Za zapůjčemí akční kamery Lamax X3.1 Atlas děkujeme společnosti

  PŘIDAT KOMENTÁŘ

  0 Komentáře

 • Doporučujeme podobný obsah z našeho webu

 • Poradna

 • Komerční odkazy

  Používáme fotky z DepositPhotos
 • Anketa

  Jak přijímáte televizní vysílání?
 • Inzerce

 • Užitečné články k přečtení

  gramofon

  Prodeje gramodesek dramaticky rostou, stejně tak přibývá lidí poslouchajících hudbu z gramofonu. Analogově. Je to nostalgie, je to magie, může to být i kvalitní zvuk. Ale má to smysl?

  satelitní příjem

  Satelitní příjem je velkou konkurencí pozemního vysílání. Má své nevýhody, ale jeho výhody převažují. Zjistěte vše o tomto způsobu příjmu televizního vysílání. Vysvětlíme si jak technologii, kterou jsou vybaveny satelitní přijímače, tak i možnosti naladění, nastavení paraboly, propojení a výběr vhodných prvků a poskytovatele vysílání.