Recenze HD-BOX FS-7119: Vskutku dobrý linuxový satelitní přijímač

 • Lukáš Honek
  Kategorie: Recenze, Satelitní technika
  Říj 22, 2012
  3× Komentováno
  Recenze HD-BOX FS-7119

  Český satelitní přijímač v již sedmé generaci HD-BOX FS-7119 vychází ze slušného korejského hardwaru Fortis a spadá do kategorie linuxových, tedy funkčně bohatších přístrojů. Nadšencům tak nabízí větší možnosti úprav a rozšíření funkcí, ale zároveň si s ním poradí i běžní, jen mírně zkušenější uživatelé. Zvládne i nějaká ta multimédia a nebojí se sítě. Za velmi příznivou cenu jde o dobrý produkt, který nese jen pár chybek.

   

  Aktuální cena HD-BOX FS-7119 HD PVR v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

   

  Za cenu běžných satelitních přijímačů můžeme v tomto případě pořídit i vstupní třídu přístroje linuxového. Toto označení je poněkud zavádějící, protože linuxové jsou dnes skoro všechny přijímače. Jen u těch, u kterých se to přiznává, se očekává zkušenější uživatel, který využije možnosti méně či více hlubších zásahů do otevřeného systému.

   

  Satelitní přijímač a Linux

  U HD-BOX FS-7119 přítomnost Linuxu například znamená, že lze stahovat rozšiřující moduly, editovat systémová nastavení, připojovat síťové disky, nebo třeba nabootovat úplně jiný ovládací (operační) systém z USB. Pokud ale do těchto zákoutí vstupovat nechcete, nemusíte. Rozhraní přístroje (samozřejmě v češtině) je přehledné a nastavení není obzvláště obtížné. I když například rychlé hledání a seřazení kanálů českých poskytovatelů, jako u nedávno testovaného CryptoBox 550 HD tu nenajdeme.

   

  HD-BOX FS-7119 pohání procesor STi 7110 o tušené frekvenci 450 MHz, kterému sekunduje 256 MB RAM paměti. Ta mu dodává dostatek rezerv pro zachování svižnosti a pro provoz různých rozšiřujících modulů. Dále na přístroji najdeme obvyklé moderní konektory. Zamrzí pouze jeden USB vstup, navíc na zadní straně, ale součástí prodejního balení je i rozbočovač na 2xUSB. Dále je tu CI slot, do kterého lze vložit čtečku karet a také univerzální čtečka CONAX. Tu lze pomocí rozšiřujících modulů upravit i na jiné standardy, včetně IRDETO. Méně znalý uživatel si může koupit certifikovaný modul (CAM) do CI slotu, zkušenější po chvíli hledání na internetu nalezne způsob, jak například IRDETO používané Skylinkem, rozchodit v interní (CAS) čtečce – stačí nainstalovat a povolit modul MCAS nebo OSCAM.

  Pouze jedno USB? V balení najdete rozbočovač, ale ideální to není...

   

  Přední panel ničím příliš nepřekvapí. Najdeme zde pouze základní ovládací prvky, malý segmentový displej a diodu oznamující stav přístroje. HD-BOX FS-7119 počítá s tím, že jej můžete chtít umístit za televizi, takže disponuje i připojitelným IR čidlem na kabelu. Přijímač je chlazen pasivně a má spíše menší rozměry. Zahřívání není nijak citelné. I díky tomu, že napájecí adaptér je externí. Kromě HD-BOX FS-7119 se na trhu vyskytuje ještě vyšší verze HD-BOX FS-9105+, která je softwarově totožná a částečně i hardwarově. Má navíc SCART, dohromady 2 CI sloty a možnost připojení například DVB-t USB tuneru. K oběma přístrojům lze též připojit bezdrátovou Wi-Fi USB síťovou kartu.

   

  HD-BOX FS-7119 startuje až minutu a půl, včetně inicializace karty. Pokud si nezapnete šetřící režim, tak z režimu spánku ovšem naskočí za 2 sekundy. V provozu si bere přijímač 10 W, ve spánku 6 W a ve stand-by méně, než 1 W. Rychlost přepínání kanálů je standardní – konkurenční weby sice tvrdí, že je to během sekundy, jenže během sekundy se sice kanál přepne, uvidíte info z EPG, ale obraz se objeví za sekundy 3 nebo 4. Ale to je dnes celkem běžná hodnota.

   

   

  Jedno menu systémovější, než druhé, ale celkově povedené

   

  Ovládá se skvěle

  Poměrně výkonný hardware zajišťuje svižnou odezvu systému a ovládání tak není zásadně brzděno. Pohodlné práci s přístrojem notně napomáhá vynikající dálkové ovládání. Reakce na povely jsou rychlé, ergonomie ovladače příkladná. Rozvržení tlačítek dává smysl a dálkový ovladač si poradí i s dvěma dalšími přístroji (např. TV a přehrávač, pokud se vám je podaří spárovat). Bohužel některé dodávané kusy tohoto ovladače mají problém s některými tlačítky, na jejichž zmáčknutí je třeba větší síly.

  V rámci standardně dodávaných dálkových ovladačů je toto jedno z nejlepších možných 

   

  Grafické rozhraní je docela přehledné a v rámci možností účelné. Rozhodně je o krok dále, než u nedávno testovaného CryptoBoxu, ale jistě by mohlo být ještě o kousek lépe. Kromě běžných funkcí pro satelitní příjem zde najdeme několik internetových aplikací, včetně webového prohlížeče. Ten funguje kupodivu velmi slušně, jen ovládání přes dálkový ovladač není pochopitelně právě vstřícné. Třídění programů je sice plné různých možností, ale ve výsledku lehce nepřehledné. V oblíbených je hned několik kategorií, které si lze přejmenovat. Celkově se zde myslí spíše na ty, kteří chtějí přijímat a spravovat stovky programů, ne jen pár.

   

   

  Správa naladěných kanálů a kategorizace oblíbených

   

  EPG patří k těm povedenějším

   

  Záznam pořadů klidně i na síťový disk

  HD-BOX FS-7119 funguje i jako PVR, tedy rekordér. Nahrávat lze nejen na připojené USB disky, ale dokonce i na disky síťové. 500mA pro USB stačí i pro běžné 2,5“ externí disky bez vlastního napájení. Zaznamenané pořady jsou pak nekódované, tedy je lze bez potíží dále zpracovávat a přehrávat kdekoli. Nahrávky jsou ukládány do kontejneru TS a v něm pak ve formátu, ve kterém jsou vysílány (např. MPEG-2 či MPEG-4). Jelikož má přijímač jen jeden tuner, nahrávat lze jen z jednoho transpondéru, ale až 3 kanály (pokud to záznamové médium rychlostně zvládne). Při záznamu HD vysílání jsme byli schopni současně bez potíží i přehrávat HD video ze sítě. 

   

  Pokud při sledování pořadu stisknete tlačítko pro záznam, nahraje se právě vysílaný pořad (respektive jeho zbytek). Nebude se tedy nahrávat do vyčerpání kapacity, jak bývá někdy zvykem. Pro nahrávání označením v EPG si lze nastavit i přesah před i po vybraném pořadu. Volitelně si lze zapnout i automatický timeshift. Přehled načasovaného nahrávání je trochu nešikovně schován v menu a postrádáme upozornění na nízkou kapacitu paměti, protože při výběru pořadů k záznamu na jeho nedostatek upozorněni nejste.

   

   

  Předvolby pro záznam a připojení síťového disku

   

  Přehrávání multimédií trochu drhne

  Pomalu se tak dostáváme k oblasti přehrávání. To je samo o sobě zvládnuto dobře, těší nás například definovatelné skoky po časových úsecích v nahrávce pomocí šipek vlevo a vpravo. Celkově tato oblast ale není zcela dotažena. Například, když vstoupíte do sekce nahraných pořadů, nebo do sekce s médii na USB či síti, zvolíte si zde třeba film k přehrávání. A když jej stopnete, vrátí vás přístroj do sledování televizního programu, nikoli zpět do seznamu videí. Toto chování je opravdu trochu mimo mísu. Přitom do seznamu souborů se dá vrátit tlačítkem OK při přehrávání, což ale málokdo očekává.

   

   

  V menu najdeme i internetové aplikace. Také tu je podpora pro online rádia a televizní streamy, ovšem s jejich naplněním si dodavatel hlavu nelámal (jsou prázdné a čekají na vaši snahu). Importované soubory - trochu nešťastné pojmenování přístupu k multimédiím na USB nebo na síti

   

  Jak již zaznělo, přehrávat lze i ze sítě, nejen z hloupého DLNA, ale i z klasických nasdílených složek či disků, včetně windows share (CIFS, SAMBA, NFS). To oceňujeme. Do kontrastu s touto příjemnou funkcí jde ale slabá podpora formátů – u videa například pouze AVI, MKV, MP4, a VOB, přičemž pro DivX nemá výrobce koupenu licenci (XviD běží). Více na druhé stránce testu, kde najdete výsledky podpory formátů.

   

  Široké možnosti nasatvení titulků SRT. Ale je třeba je předkládat v kódování 8859-2, aby diakritika fungovala správně

   

  Slušné jsou možnosti nastavení externích SRT titulků – velikost, barva, podkres a zdatnější jedinci si mohou zvolit (nahrát) i font. Správné zobrazení diakritiky ale vyžaduje uložení titulků v kódování ISO 8859-2, přičemž na internetu je nacházíme ve formátu Win1250. Ale konverze na počítači je snadná a stejně tak musíme i pojmenovat titulky totožně, jako soubor s videem.

   

  Komunita žije

  HD-BOX FS-7119, podobně jako ostatní HD-BOXy, mají na českém trhu docela slušné zázemí. Informace o nich, stejně jako rady a tipy, věci ke stažení a jiné, najdeme hned na několika diskusních fórech. Firmware (respektive operační systém) je často aktualizován a v základu je již nyní na velmi vysoké a stabilní úrovni. Najdeme v něm většinu toho, co bychom chtěli. Také je možné nahrát alternativní systém Enigma na USB paměť a nastartovat do něj. Enigma je funkčně mírně, ale opravdu jen mírně, bohatší a spíše graficky výraznější. Navíc grafickou podobu lze u ní snadno měnit pomocí skinů. Enigma nabízí ještě hlubší možnosti zásahu do systému a více doplňků, protože jde o jednotný systém napříč mnoha různými satelitními přijímači. Ale v podstatě nás nic nenutilo ji využívat. Nelze ji zapsat do paměti přístroje, musí se spouštět z USB. V režimu spánku ale zůstává natažena v RAM, takže z něj startuje velmi rychle.

   

   

  Výrobce FS-7119 vás za ručičku úplně vodit nebude, očekává od majitelů určitou samostatnost. Ale podpora komunity je slušná a většinou si poradíte. Získáte díky tomu větší shovívavost přístroje k úpravám a vylepšením. Nebudete omezeni zakódovanými nahrávkami, připojíte si síťové disky, kam můžete nahrávky rovnou ukládat, nasdílíte si v domácnosti kartu poskytovatele, nebo si nastartujete úplně jiný ovládací systém. Chválíme také svižnost přístroje a výborné dálkové ovládání. Trochu zamrzí slabší přehrávání médií. Ale celkově považujeme do tohoto bodu přístroj vzhledem k ceně za vynikající volbu. Nicméně zmínit musíme ještě jeden nedostatek. Kvalita obrazu, zejména pak v HD, je jen průměrná. Chybí živost barev, ostrost i kontrast. Byli jsme nuceni sáhnout na nastavení obrazu na TV a dojem vylepšovat. Někdo by možná takové vizuální podání, jaké HD-BOX FS-7119 nabízí, označil za přirozené a neunavující. Ale v porovnání například s CryptoBox 550 HD to bylo očividně slabší. Pokud toto ale až tak neřešíte, HD-BOX FS-7119 si klidně kupte. Je totiž jinak opravdu "Hodně Dobrý". 

   

  Aktuální cena HD-BOX FS-7119 HD PVR v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

   

  záporyklady
  - jen průměrná kvalita obrazu, zejména patrná v HD+ široké možnosti rozšíření díky linuxovému systému
  - slabší podpora přehrávání multimédií+ v základu spousta užitečných funkcí
  - pouze jeden USB port vzadu+ dobrá výbava
   + výborné a svižné ovládání
   + přehrávání i záznam z/na síťové disky
   + možnost umístit za televizi

  Přístroj k testu zapůjčila společnost SAPRO - Satelitní a digitální technika

  Výsledky testů přehrávání multimédií najdete na další straně recenze...

   

   

  Výsledky přehrávání HD videa

  Kontejner/příponaKompreseLevel/refZvukRozlišeníBitrateVýsledek
  Matroska/MKVMPEG-4 AVC h2645.1/8AC31280x5445 MbpsAno
  Matroska/MKVMPEG-4 AVC h2645.1/16AC3/AC31280x7202 MbpsAno
  Matroska/MKVMPEG-4 AVC h2645.1/16AC3/AC31920x108040 MbpsNe
  Matroska/MKVMPEG-4 AVC h2645.1/8DTS1920x10405 MbpsBez zvuku
  Matroska/MKVMPEG-4 AVC h2645.1/9AC3/AC31280x7206 MbpsAno
  DivX HD/MKVMPEG-4 AVC h2644.0/3AAC LC/AAC LC1920x10807 MbpsAno
  MPEG-TS/MPEGMPEG-2xAC31920x108011 MbpsNe
  QuickTime/MOVMPEG-4 AVC h2644.0/2AAC LC1920x8169 MbpsNe
  QuickTime/MOVMPEG-4 AVC h2644.0/2AAC LC1920x81610 MbpsNe
  MPEG-TS/TSMPEG-2xAC31920x108037 MbpsNe
  Windows Media/WMVVC-1 (WMV3)xWMA31440x10808 MbpsNe
  Windows Media/WMVVC-1 (WMV3)xWMA31280x7207 MbpsNe
  BDAV-AVCHD/MTSMPEG-4 AVC h2644.0/2AC31440x108015 MbpsNe
  BDAV-AVCHD/M2TSMPEG-4 AVC h2644.0/2AC31440x108012 MbpsNe
  BDAV-AVCHD/M2TSMPEG-4 AVC h2644.1/3AC31920x10808 MbpsNe

   

  Výsledky přehrávání SD videa

  Formát videaVýsledek
  divx3_fast_motion_mp3_cbr_29fps_640x432ne
  divx3_low_motion_mp3_25fps_688x416ne
  divx3_low_motion_mp3_VBR_25fps_640x336ne
  divx651_gmc_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272ne
  divx651_hometheatreprofile_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272ne
  divx651_qpel_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272ne
  divx651_qpel_gmc_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272ne
  xvid_ac3_23976fps_640x272ano
  xvid_ac3_bvop_23976fps_640x272ano
  xvid_bvop_nvop_ac3_29fps_672x288ano
  xvid_bvop_nvop_mp3_VBR_23976fps_576x304ano
  xvid_bvop_nvop_mp3_VBR_23976fps_608x336ano
  xvid_gmc_ac3_23976fps_640x272ne
  xvid_gmc_ac3_bvop_23976fps_640x272ne
  xvid_gmc_PB_ac3_bvop_23976fps_640x272ne
  xvid_gmc_qpel_ac3_23976fps_640x272ne
  xvid_PB_ac3__bvop_23976fps_640x272ano
  xvid_qpel_ac3_23976ps_640x272ne
  xvid_qpel_ac3_bvop_23976fps_640x272ne
  xvid_qpel_gmc_PB_ac3_bvop_23976fps_640x272ne
  xvid_qpel_mp3_vbr_25fps_672x272ne
  xvid_qpel_PB_ac3_bvop_23976fps_640x272ne
  DVRMSne
  WTVne
  Soubory z DVD-Videaano*
   

  * přehrává jednotlivé VOB soubory

   

  Výsledky přehrávání audia

  formát audiavýsledek
  FLACne
  MP3ano
  WAVne
  WMAne
  OGGne

   

   

  Specifikace HD-BOX FS-7119 HD PVR

  • Podpora pluginů
  • LCD displej
  • Youtube a další složby , Web prohlížeč
  • Podpora WIFI s USB klíčem
  • Podpora DLNA
  • 500 mA max pro USB HDD 
  • Spotřeba 1W/30W max
  • Malé rozměry cca 220 mm šířka x 145 mm hloubka x výška 35 mm

  HD-BOX FS-7119 HD PVR LINUX Přední panel :

  • Tři tlačítka : zapnutí, kanál +/- 
  • Led dioda
  • LED displej


  HD-BOX FS-7119 HD PVR LINUX Zadní panel :

  • 1x CA 
  • 1x CI 
  • 1x USB PVR 
  • 1x LAN 
  • 1x HDMI 
  • 1x A/V out
  • IR Rec. RS232 , SPDIF

   

   

  PŘIDAT KOMENTÁŘ

  3 Komentáře

  1. Cituji: "Nicméně zmínit musíme ještě jeden nedostatek. Kvalita obrazu, zejména pak v HD, je jen průměrná. Chybí živost barev, ostrost i kontrast. Byli jsme nuceni sáhnout na nastavení obrazu na TV a dojem vylepšovat."

   Nějak mi nejde do hlavy, jak může mít DIGITÁLNÍ sat. přijímač vliv na kvalitu obrazu - on přece jen dekóduje h.264 video na "bitmapu", kterou pošle přes HDMI monitoru. Tedy barva, jas, ... každého jednoho pixelu každého snímku je jednoznačně dán.

   Takže jakýpak kontrast, živost barev, ... ???

  2. Také jsem si to myslel, než jsem vyměnil Cryptobox za HD-BOX a pak pro jistotu zase zpět. Obraz prostě byl na první pohled rozdílný. Přece jenom, ty přístroje data přijímají a nějak zpracovávají a až potom jde obraz do TV. A v tom dost možná bude to jádro pudla. Na druhou stranu, HD-BOX je jinak natolik dobrý, že jsem mu i ten obraz odpustil a sám jsem si jej koupil.

  3. .. asi budete mít, žel, pravdu. Na fórech se dost často mluví o kvalitě obrazu a zejm. ALI 3606 (Arivy, Gplden Media, AB-boxy, Optiboxy, ...) mají prý obraz mizerný!

   A jak se zdá, platí to i pro STi 7110 čipset taky, škoda.

   Jen bych rád rozuměl tomu, jak je to možné. U digitálu! Snad jedině při dekódování h.264 - jestli to nebude jako (pamětníci si vzpomínají) kdy se přes modem 28 kb načítal a postupně objevoval na webu obrázek. Jestli třeba slabé/levné čipsety nedokončují zcela dekódování a musí jít na další snímek.

   Nebo že by lepší přístroje prováděly po dekódování nějaké vylepšovací filtry (SW doostřování, ...), zatímco ty levné jen pošlou ven co dostanou ?

   Nemá o tom někdo lepší povědomost ?

 • Doporučujeme podobný obsah z našeho webu

 • Poradna

 • Komerční odkazy

  Používáme fotky z DepositPhotos
 • Anketa

  Jak přijímáte televizní vysílání?
 • Inzerce

 • Užitečné články k přečtení

  AV receiver

  AV receiver je mimořádně užitečné zařízení, jehož význam rozhodně neklesá. Naopak je až s podivem, kolik audio-video-počítačových nadšenců by jej využilo, ale přesto jej ještě nemají. Přitom takovéto zařízení vám může sloužit 10 až 20 let. Zjistěte s námi, k čemu vám bude dobrý a jakým byste si mohli třeba udělat radost.

  virtuální adresa pro zásilky ze zahraničí

  Nakupovat v zahraničí může být velmi výhodné. Mnohdy ale prodejci nedoručují do našich končin. Naštěstí existují služby pro přeposlání zboží. Tyto služby vychází občas i levněji, než doručení přímé.