Recenze Epson L3060: Tiskárna, kterou levně dotankujete

 • Jiří Ptáčník
  Kategorie: Recenze, Počítače
  Úno 21, 2021
  12× Komentováno
  recenze epson l3060

  Tisk na barevných inkoustových tiskárnách už dávno nemusí patřit k těm nejdražším. Naopak, díky nádržím na inkoust, který se jednou za čas jednoduše dotankuje, jde o tisk velmi levný. Srovnatelný s tiskem laserovým. Jak si vedla v našem testu tiskárna Epson L3060? A zmíníme se i o konkurenční rivalce Brother DCP-T500W.

  V dobách nedávných patřily náplně (cartridge) do inkoustových tiskáren k drahému zboží. A barevný výtisk na inkoustové tiskárně byl finančně náročný. V cartridgích je nemnoho inkoustu (v řádu jednotek nebo malých desítek mililitrů), současně sebou nesou spoustu plastu a dalších prvků, které výrobu prodražují. U některých modelů (zejména HP) pak dokonce některé catridge obsahují i tiskové hlavy, čímž jde cena ještě dále.

  Ano, lze pořizovat levnější náplně neoriginální, nebo catridge různě otvírat a inkoust dolívat. Obdobným směrem, ale oficiálním a podporovaným, jdou nové typy tiskáren s inkoustovými nádržemi. Nádrže pojmou mnoho desítek mililitrů inkoustu s nízkými cenami samotných inkoustů, i těch originálních.

  Pro srovnání - podle tohoto článku na blogu PREMO lze u klasické inkoustové tiskárny očekávat cenu 1,10 Kč - 1,60 Kč za stránku černobílého a 2 Kč za stránku barevného tisku. U tankových tiskáren se však cena za černobílý tisk pohybuje již kolem 0,05 Kč za stránku a 0,10 Kč za stránku barevného tisku. Rozdíl v ceně za stránku je tedy znatelný.

  Samozřejmě si nový přístup výrobci kompenzují cenou tiskárny, protože se již nespoléhají na to, že sedřou zákazníka z kůže na náplních. I tak ale ceny „tankovacích“ tiskáren nejsou přehnané. Tedy v rozměru A4. Větší formáty tankových tiskáren jsou stále dost drahé. Podstatné také je, že cena výtisků s nimi již směle konkuruje tisku laserovému. Přičemž na fotografie je inkoust lepší technologií, než tonerový prášek v laserových tiskárnách.

  Proč právě Epson L3060?

  Nejprve jsem vyzkoušel starší a dobře hodnocenou tiskárnu Brother DCP-T500W. Mám dobré zkušenosti s jejich laserovkami, zejména těmi černobílými. Ale T500W se podle mne nepovedla. Zejména s ohledem na podavač papíru, který je sice kompaktně schován uvnitř tiskárny, ale nabraný papír se musí značně ohnout, než projde pod tiskovou hlavu. A tiskárna nebyla schopna nabrat 120gramový papír. Ani další vícegramové fotopapíry. Jediné, co zvládla, byl 100gramový papír a 160gramový oboustranně lesklý papír (protože spodní lesklá strana dobře chytla na podávací kolečka). I z důvodu hrošího základního podavače zde chybí také ruční průchozí podavač na jeden papír. Jinak T500W není zlá tiskárna, kvalita tisku fotografie byla dobrá, byť pomalá a docela hlučná.

  Čím tedy zaujala L3060 od Epsonu? Podavač papíru je nahoře a tudíž se papír nemusí tolik ohýbat. Je zde i skener (samozřejmě i s funkcí kopírky). Kromě USB připojení nechybí Wi-Fi. To je velmi užitečné nejen doma, ale hlavně v kancelářích. Protože tisknout můžete skoro z jakéhokoli zařízení v síti. Pozor však na to, že někteří prodejci uvádí, že L3060 má i LAN port. Nemá a je to škoda. Je to spolehlivější a jednodušší způsob připojení k síti. Ještě zmiňme, že L3060 se od L3050 liší pouze funkcí Wi-Fi Direct, tedy že lze tisknout rovnou například z mobilu bez zapojení obou zařízení do jedné sítě (zařízení se místo toho spojí přímo).

  Co L3060 umí

  Cílem bylo pořídit multifunkční barevnou tiskárnu. Na běžný tisk dokumentů, ale i propagačních materiálů, grafiky a fotografií. K tomu s funkcí skeneru a kopírky.

  Nutností je dnes připojení do sítě, protože USB je značně limitující. Skener sice nemá automatický podavač papíru, ale to patří k nižší ceně produktu (lze si připlatit u vyšších modelů). Není zde ani fax, ale ten je již dávno celkem k ničemu.

  Tiskárna využívá klasickou technologii čtyř barev, tedy CMYK. Objem nádrží a také náplní je 70 ml pro každou barvu. Udávaná výtěžnost je 4500 stránek s černým inkoustem a 7500 stránek ze všech tři barevných inkoustů dohromady.

  Tiskové rozlišení je 5760 x 1440 dpi a rychlost tisku dle výrobce 33/15 str. za minutu (černobíle/barevně). Rychlost tisku dle ISO normy pak činí 10/5 stran za minutu.

  Rozlišení pro skenování 1200 dpi x 2400 dp. Rychlost jednostranného skenování (A4 černobíle) je udávána při 300 dpi 2,4 ms/řádek a při 600 dpi 7,2 ms/řádek. Rychlost jednostranného skenování (A4 barevně) pak při 300 dpi 9,5 ms/řádek a při 600 dpi 14,3 ms/řádek. Technologie skeneru je CIS.

  To jsou však vše údaje dosti sterilní a ne vždy odrážející realitu. Pojďme na reálné zkušenosti z provozu tiskárny a skeneru.

  Plníme tanky

  Po vybalení tiskárny a odstranění přepravních bezpečnostních vložek a lepicích pásek je třeba naplnit nádrže inkousty. Lahvičky s inkoustem jsou docela robustní. Je však třeba strhnout/odlepit přelepku hrdla. Zde hrozí mírné zašpinění. A pozor, inkousty barví a drží opravdu dobře! Při nalévání do nádrží také nehrozí zásadní ušpinění.

  Co je však dosti zarážející? Po naplnění musíte nechat tiskárnu alespoň 20 minut pracovat. Proč to trvá tak dlouho? Netuším. U Brothera došlo k nasátí inkoustu během chvilky.

  Jak se to ovládá

  Obslužná aplikace je v češtině. Nevybočuje z klasického technicistního provedení. Nejde o nic mimořádně přehledného nebo jednoduchého, ale účel je plněn. Stav inkoustu elektronicky nezjistíte, jste odkázáni na vizuální kontrolu. Nádrže jsou ale na boku, takže nikoli přímo na očích. A stejně je inkoust za matným plastem, takže nějak extra vidět hladina není. Brother má nádrže viditelné zepředu, což je lepší. Ale ani Brother nemá nádrže příliš průhledné.

  Samotná tiskárna pak na sobě nese jen pár tlačítek a diod. Dedikovaná tlačítka považuji za lepší variantu, než různé dotykové displeje. Ani by mi nevadilo, že jich zde není mnoho. Ale, proč chybí tlačítko pro skenování? To nepochopím. Brother jej má (a má i displej). Skenovat tedy musíte z obslužné aplikace na počítači. To je na zabití, protože musíte vložit dokument, jít k PC, spustit sken, jít zase zpátky k tiskárně. Velká hloupost ze strany návrhářů Epsonu. A obslužná skenovací aplikace je taky jedna hrůza (například skenování dokumentu s více stranami je jako drbat se levou rukou za pravým uchem).

  Podavač podává

  Na rozdíl od v této oblasti kritizovaného Brothera podavač Epsonky dělá svou práci dobře. Sice není elegantně skrytý, ale o to je funkčnější. Kapacita vstupního podavače je maximálně 100 listů 80gramového kancelářského papíru. Výstupní zásobník pak pojme maximálně 30 listů. V obou případech spíše méně. Ale podstatné je, že tiskárna si vzala a tiskla na téměř jakýkoli papír. 100 gramů, 120 gramů, 160 gramů i 260 gramů. Tisknout se dá i na obálky nebo menší formáty, než A4.

  Kvalita tisku

  Epson L3060 zvládla bez potíží bezokrajový tisk. A to bez výhrad až do kraje. Naopak Brother DCP-T500W tisknout zcela do krajů nezvládla (o cca 2 milimetry). Tisk na Epsonce byl subjektivně kultivovanější a rychlejší. Fotografie zvládají obě tiskárny dostatečně dobře. Klidně si je dáte za rámeček. Míra detailů je srovnatelná. Ale musím říci, že ve výchozím stavu se mi jeví barvy z Brothera přirozenější, než s Epsonky. Totožný výtisk fotografie na tiskárně Epson byl posunut mírně do červena. Stalo se nám (zatím) v jednom případě i to, že Epson na fotografii vyprodukovala černý flek (překryv barevného tisku černým inkoustem).

  Peripetie s technickou podporou Epson

  Byl jsem poněkud zaskočen tím, že tiskárna nechtěla po prvním naplnění inkoustu naběhnout. Ovládací software hlásil rozporuplné informace, základní manuál nepomáhal a o 20 minutách čekání nic neříkal (je to až v detailnějším manuálu). Dával jsem tiskárně několikrát subjektivně hodně času na „rozjetí“, ale prostě nechtěla fungovat. Nakonec po dlouhé době začala hlásit, že je připravena tisknout.

  Mezitím jsem se snažil kontaktovat podporu výrobce. Na českém webu je české kontaktní telefonní číslo. Zavoláte tam, osoba s východním přízvukem vás vyslechne a sdělí vám naučenou frázi, že zrovna nikdo nemá čas a okamžitě zavěsí. Pak to zkusíte další den, jste připraveni a při totožném scénáři nenecháte podporu zavěsit bez rozloučení. Zanecháte tedy číslo, na které se vám ozvou, až budou mít čas. Neozvou se nikdy. Alespoň, že v případě reklamace se lze obrátit na partnerskou organizaci VSP Data, která celkem funguje.

  Epson L3060 nebo Brother DCP-T500W – obě ano, ale s výhradami

  Ano, cena tisku s inkousty může být s těmito tiskárnami velmi levná. I když nakolik mohou inkousty zasychat, prozatím nemůžeme hodnotit. Nicméně pro sporadický tisk je větší jistotou tisk laserový. Kvalita tisku je dobrá i u těchto levnějších tankových tiskáren. Není třeba se bát tisknout i fotky.

  Obě ze zmiňovaných tiskáren ale mají své mouchy. Brother má velmi špatný podavač papíru, ale do kanceláře má mnohem lepší ovládání. Epson má mnohem lepší podávání papíru, díky čemuž lze tisknout na široké portfolio gramáží papíru. Ale má horší ovládání pro kancelářské využití (zejména velmi hloupé funkce skenování). A pokud vás Epson L3060 zaujala, tak si s klidem kupte L3050, protože připlácet za Wi-Fi direkt bude pro většinu zbytečné.

  Brother DCP-T500W lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>
  Epson L3050 lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>
  Epson L3060 lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>
  Epson C13T66414 - originální lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>
  záporyklady
  - dlouhá doba prvního zprovoznění+ nízká cena tisku
  - hloupé funkce skenování+ dobrý podavač papíru
  - pohled na stav hladiny inkoustu z boku+ v balení jedna sada barevných náplní a k tomu 3 náplně černé

   

  PŘIDAT KOMENTÁŘ

  12 Komentáře

  1. všechny tiskárny epson,které maji inkoustové nádrže na doplňóvání (oficiálně epson to nazývá inkoustový tankový systém ITS),je dělán na systému,aby z lidi vytáhli co nejvíce peněz.I když máte od výrobce napsáno tisk až 13 000 černobílých stánek a 6 500 barevných stránek ,je to jenom velká lež.Vytisknete zhruba 1000 stránek a tiskárna se zablokuje a napíše končí životnost tiskárny,kontaktujte servis Epson.V tiskárně je jednoduše řečeno počítadlo,které po určitém množstvi vytištěných stránek tiskarnu zablokuje (a určitě to neni 13 000 stránek,čím se všude chlubí ) a nejde dále tisknout a v servisu Epson Vám to odčipují a za to si nechají zaplatit 800kč bez DPH a tak z lidí tahají penize.Odblokují to na určitý počet tisků stránek a zase se to zablokuje a je to pořád dokola,jit do servisu a zaplať.Tak co ušetříte na inkoustu,to budete cpát do servisu.Žádná úspora to neni,je to jenom velká lež,Epson už nikdy!!!!!

  2. Dobrý den, servisní zprávu nebo doklad o opravě máte? Zejména bych na tom dokladu chtěl vidět napsáno, že něco od-čipovávali. Protože váš komentář se jinak jeví značně zkreslený, zmatený a nepravděpodobný.
  3. tiskárna je ješte v záruce a při reklamaci mi bylo řečeno,že je to spotřební zboží (výměna odpadní nádržky) a i když je tiskárna ješte v záruce,tak mi to nechtějí opravit a musím jít do servisu a zaplatit za to.Tím chci všechny,kdo si koupí epson varovat,protože budou mít stejný problém (tomu se nevyhnou),záleží jenom jak často budou tisknout.A zde je odkaz na jednu diskuzi,kde ten samý problém má víc uživatelů a né jenom já
   https://pc.poradna.net/questions/406784-soucastky-uvnitr-tiskarny-dosahl...
   A zde je video na You tube,kde je přímo program epson resetter
   https://www.youtube.com/watch?v=wG6cF8tDOrs

  4. Ano, odpadní, odstřikovací nádobu/houbu je nutné občas vyměnit. Ale rozhodně by to nemělo být po 1000 výtiscích. Nicméně pokud se to stane a stane se to neadekvátně brzy u testované tiskárny (kterou používáme průběžně), tak o tom napíšeme.
  5. Mám L110 tak 5 let a nikdy s ní nebyl jediný problém - počítadlo pro přetékající nádržku lze bez nějakých větších obtíží vyresetovat softwarem, který Epson dokonce nabízí na stránkách technické podpory, nicméně za těch pět let jsem to dělal tak dvakrát, a to mám protištěno opravdu hodně.

  6. to bych byl velice rád,napište mi kontakt kam mohu poslat ofocený dokument z neuznané reklamace a kde je přímo napsáno,že si mam resetovat tiskárnu v epsonu.Aby se varovalo potenciální kupce,před tímto problémem.

  7. Souhlasím s tím, že tisk na vyšší gramáž může být problém. Narazil jsem například na to, že když není papír lesklý, tak jej tiskárna nevezme, protože podávací kolečka prokluzují (kdežto na lesklý papír chytnou lépe).
  8. Dobrý den, loni v lednu jsem si zakoupila tiskárnu L3060, za ten rok jsem vytiskla cca 100 stránek a od prosince mi hlásí, že mám vymenit odpadní nádobku. Je to vůbec možné?

  9. Došla mi černá barva, byla doplněna, nejen černá ale i ostatní, a opět netiskne černá, jde jen modrá, i červená ale černá nejde. Tak, že čím to je děkuji

 • Doporučujeme podobný obsah z našeho webu

 • Poradna

 • Komerční odkazy

  Používáme fotky z DepositPhotos
 • Anketa

  Jak přijímáte televizní vysílání?
 • Inzerce

 • Užitečné články k přečtení

  virtuální adresa pro zásilky ze zahraničí

  Nakupovat v zahraničí může být velmi výhodné. Mnohdy ale prodejci nedoručují do našich končin. Naštěstí existují služby pro přeposlání zboží. Tyto služby vychází občas i levněji, než doručení přímé.

  satelitní příjem

  Satelitní příjem je velkou konkurencí pozemního vysílání. Má své nevýhody, ale jeho výhody převažují. Zjistěte vše o tomto způsobu příjmu televizního vysílání. Vysvětlíme si jak technologii, kterou jsou vybaveny satelitní přijímače, tak i možnosti naladění, nastavení paraboly, propojení a výběr vhodných prvků a poskytovatele vysílání.