Recenze Ainol Numy3G Sword – nabroušený univerzál

 • Igor Viduna
  Kategorie: Recenze, Přenosná zařízení
  Dub 25, 2014
  0× Komentováno

  Zkuste na chvíli zavřít oči a zamyslet se, co od tabletu očekáváte. Pokud zůstanete ve své fantazii nohama na zemi, vsadil bych se, že Ainol Numy3G Sword to umí. Pokud váš rozpočet unese částku přes 3 000 Kč, soustřeďte se na tuto recenzi.

  Tak schválně, jistě byste čekali takové banality jako 4jádrový procesor, 16 GB paměti, dva fotoaparáty, funkční Wi-Fi apod. Možná jste vzhledem k ceně doufali i v GPS či podporu 3G internetu. Pak jste se nemýlili. Numy3G však podporuje SIM karty hned dvě, umí samozřejmě i telefonovat a zvládá přehrávat rádio. Fotoaparát na zadní straně disponuje rozlišením 5 Mpix, má fotoaparát. Pravda, TV tuner tu nenajdete. Přesto si troufnu říci, že podobně asi vypadá takřka ideální tablet s cenovkou pod 4 000 Kč. Čekáte háček?

  Tablet Ainol
  LCD7 palců, 1024 × 600 (resp. 552), multidotykový IPS
  Procesor AMRARM Cortex-A7 (Mediatek MT8382)
  4 jádra, 598 MHz – 1,3 GHz
  Grafické jádroMali-400 MP
  PowerVR SGX544
  RAM1 GB DDR3
  Interní paměť16 GB NAND flash
  Čtečka paměťových karetMicro SD (až 32 GB)
  KonektivitaWi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.0, 2G/3G
  Zvukzadní mono reproduktor
  Portymini USB, výstup na sluchátka
  Kamerypřední 1,9 Mpix, zadní 4,9 Mpix (s bleskem)
  Další výbavapodpora 2 SIM karet, GPS senzor, FM radio
  AkumulátorLi-Ion, 2 500 mAh, 4 V
  Hmotnost tabletu280 g
  Hmotnost adaptéru63 g
  OSAndroid 4.2.2 (Jelly Bean)
  Doporučená cena (s DPH)3 590 Kč
  Záruka2 roky

   

  Je tak malý, anebo tak velký?

  Vzhledově tabletu nehodlám vyčítat nic, konstrukce je bytelná a zadní strana z matného hliníku budí zdání luxusu. Konstrukčně však výrobce jistě plánoval užívání „Numyho“ ve vztyčené poloze coby telefonu. Tomu přizpůsobil i umístění ovladačů a zadního fotoaparátu.

  Takový ovladač hlasitosti je proto vcelku logicky umístěn vpravo nahoře. Pokud tablet chcete užívat jako tablet (na široko), hned se ocitne vlevo nahoře, což může být pro praváky nekomfortní. Větší zmatek ve mně budilo nelogické chování, resp. nelogické zobrazování hlasitosti na displeji. Zesiluje mačkáním tlačítka nahoře, avšak osa na displeji se pohybuje dolů, což mate. Protože jde-li něco dolů, jsem zvyklý na zeslabování nikoliv naopak. Nepatrná softwarová chybička?

  Horší je to při fotografování. Když chcete fotografovat s položeným tabletem, čočka se ocitne na zadní straně vlevo dole. Budete ji často zakrývat prstem levé ruky. Takže musíte volit různě více čí méně krkolomné hmaty.

  Takže spíše než tablet tu máme 7palcový telefon, který tak i funguje. A bez problémů se s ním dá volat. Jen si musíte zvyknout na pohledy udivených lidí, co si to přikládáte k obličeji za velkou věc. Navíc rozměry mi již pro denní nošení a užívání coby běžného telefonu přišly nepraktické, výdrž též nedosahuje parametrů telefonu.

  Nabízí se tak otázka: Je Nummy3G spíše malým tabletem, anebo velkým telefonem? Já osobně mám stále sklon vnímat jej jako malý, dobře vybavený tablet s možností nouzového užití coby telefonu.

   

  Internet vždy a všude

  Jako mobilní zařízení pro rychlý přístup k internetu kdekoliv na cestách tablet funguje úžasně. Pokud si pořídíte datovou SIM kartu s dobrým tarifem, budete si libovat. Po snadném nastavení připojení můžete bez problémů surfovat. Pokud pak přejdete do prostorů s Wi-Fi a připojíte se, tablet začne automaticky využívat pro stahování dat právě rychlý a levný „bezdrát“, čímž ušetří 3G data a oddálí propad při FUP. Pokud Wi-Fi opustíte, opět se aktivuje 3G. Rychlé a snadné. Zcela bezproblémové. Obě datová připojení při tom byla stabilní s dobrým dosahem a silou signálu.

  Pro test mobilní GSM části tabletu jsem zvolil tarif od operátora FAYN. Ten nabízí nejlevnější volání, ale i mobilní datové balíčky, bez závazků a mimo jiné je zde i možnost pořízení SIM bez paušálu jen pro převažující "datování". Balíček 500 MB mobilního internetu na měsíc za 200 Kč s daní a bez jakýchkoli dalších poplatků se nám jevil dostatečně zajímavý pro běžné brouzdání po internetu na cestách, mailování, facebook a občasná média. Po zbytek času jsme stejně každý na Wi-Fi. 

  Rychlost mobilního internetu měřená v Brně i v jeho okolí mě velmi mile překvapila. Po vyčerpání datového balíčku se internet do konce měsíce nepřeruší, ale rychlost klesne na 20 kb/s. 

   

  Pan všeuměl, co vše uměl?

  Pokud si zvyknete na netradiční styl fotografování, máte možnost využít 5Mpixelového fotoaparátu vzadu spolu s LED bleskem či osvětlením. Fotoaparát při tom disponuje automatickým zaostřováním, které však není vždy snadné přinutit zaostřit tam, kam chcete. Typicky chcete-li vyfotit objekt v dáli a blízko je např. větev, bude tablet tvrdošíjně trvat na tom, že právě ona větývka hodna vyfocení a zaostřovat právě na ni.

  Kromě toho nabízí spoustu dalších nastavení, různých typů snímacích režimů či definování vlastností expozice jako běžný fotoaparát. To zní super. Bohužel kvalitou hardware nestačí, takže výsledek může být při nejmenším rozpačitý. Proto jsem nakonec zůstával u nastavení od výrobce. Obyčejné fotografie pořízené venku během slunného dne nicméně zachytí se ctí, pokud nebudete fotit proti slunci. Ve více nedoufejte.

  Potěšilo mě rádio, které sice najdete i u nejlevnějších mobilních telefonů, u tabletu jsem na něj narazil poprvé. Stačí připojit sluchátka či reproduktory, které poslouží jako anténa. Pak si můžete vybrat, zda-li má zvuk vycházel právě ze sluchátek či vestavěného mono reproduktoru na zadní straně. Seznam stanic vygenerujete snadno pomocí automatického ladění – v seznamu se bohužel nezobrazí názvy stanic, přestože při přehrávání je tablet na obrazovce ukáže. Rádio při tom hraje i při vypnutém displeji, resp. režimu spánku. Takřka banální i pro úplné „PC analfabety“ bude i případné nahrávání rádia. Stisknete jedno tlačítko a je to.

  Samotný reproduktor bych označil spíše za nouzový, jednoduše stačí, ale hitparádu nečekejte. Z portů tu je vedle výstupu na sluchátka pouze jedno miniUSB, kterým se tablet též nabíjí.

   

  Výkon

  Silný je tablet dostatečně, 4jádrový procesor stačil na všechno: HD video 1080p, internet, navigace, stále zapnutý Skype i hry, kterých jsem zkusil několik: Real Racing 3, GT Racing 2, Angry Birds, Angry Birds Go!, Iron Man 3, Top Gear: Race The Stig apod.

  TIP: Recenze Pipo U2 – trpaslík na steroidech

  Jak sami vidíte, nedosahuje sice výkonových kvalit cenově srovnatelného Pipo U2, slabý ale není. Berme to jako cenu za univerzálnost – je to jako s auty, takové SUV je jistě pěkné, může být i rychlé, ale na okruhu neporazí „sporťák“, stejně tak v terénu nestačí na plnohodnotný off-road. Volba je tedy na zákazníkovi, čili na vás. Pro dítě bude lepší jistě Pipo, avšak pro plnohodnotné užívání na cestách vč. GPS a 3G internetu volte Numy3G.

  Výsledky testůPipo U2Numy3G 
  3DMark
  Ice Storm3038295097%
  Ice Storm Extreme2229196888%
  Ice Storm Unlimited28422865101%
  AnTuTu X Benchmark
  Custom Test1512916078106%
  OpenGL ES 2.02889214374%
  GFXBench 3.0
  ManhattanN/AN/A 
  T-Rex365 (6,5 FPS) 
  ALU586 (19,5 FPS) 
  1080p Driver Overhead1678 (28 FPS) 
  Ostatní testy
  SmartBench 201233773915116%
  NenaMark 2.4N/A58,5 FPS 
  Výdrž akumulátorů 
  Běžné užívání (Wi-Fi, 3G, internet, filmy, hry)4 h 43 min.3 h 55 min. 
  Sledování HD filmů (1080p; bez Wi-Fi)4 h 46 min.4 h 5 min. 

   

  Fotogalerie


  Čím mě tablet nezaujal

  Musím říci, že nejvíce mi u tabletu vadila ergonomie, resp. návrh coby prioritně telefonu, protože jej vnímám zkrátka jako tablet. Zpočátku se mi prakticky vždy se stalo, že jsem chtěl zvuk zeslabit a zesílil jsem jej a naopak. „Zmatené“ zobrazování na displeji tomu nepomohlo.

  Pokud jsem tablet připojoval k PC jako externí úložiště nelogicky nefungovalo nastavení „externí úložiště“, musel jsem zvolit volbu „zařízení pro média“ (MTP). Chvíli mi trvalo na to přijít, pak vše již fungovalo bez problémů.

  Pokud jde o GPS, doba vyhledávání signálu mi přišla dlouhá. Navíc jsem si nestáhl žádnou aplikaci, takže jsem jej v autě nezkoušel. S mapami od Seznamu i Google ale spolupracuje a polohu vám ukáže.

  Slabší je, jak jsem již naznačil, kvalita fotografií i přes rozlišení 5 Mpixelů a velmi bohaté možnosti nastavení fotoaparátu. Nouzově jistě stačí, i když třeba taková Nokia se 3MPix fotoaparátem (model si nepamatuji) měla kvalitu snímků vyšší. Na dovolenou bych si vzal fotoaparát.

  A hodnotit zvuk generovaný vzadu umístěným reproduktorem se mi nechce, protože jsem jej prakticky nepoužíval vzhledem k jeho nelibozvučnosti. Ke hrám jako doprovod jistě stačí, na sledování filmu bych použil sluchátka či externí reproduktory. I když někde „v terénu“... Tam bych se spokojil i s tím málem. A například k rádiu stejně sluchátka potřebujete, i když zvuk lze zapnout i na hlasitý poslech.

   

  Čím mě tablet zaujal

  Jednoznačně mě tablet oslovil výbavou a z ní plynoucí univerzálností. Zvládá prakticky vše, co si jen můžete přát, bez kompromisů to nicméně nejde. Přes to všechno jde za cenu kolem 3 500 Kč o dobrý výrobek. Výkon má dostatečný s kvalitním zpracováním i povedeným vzhledem.

  Líbil se mi 7palcový IPS displej s adekvátním rozlišením a rozumnými pozorovacími úhly. Vzhledem k poslání vidím i rozměr coby vhodně zvolený – vejde se do kapsy při přenášení, umožňuje telefonování (ve větru nevím, budete-li slyšet, vzhledem k umístění mikrofonu na straně) i prohlížení webu. Jak jsem již řekl, zkrátka jde o velký telefon a malý tablet. Na slunci musíte počítat s nutností plného jasu podsvícení, tedy i rychlejšího vybíjení baterie. To však platí o drtivé většině tabletů.

  Hlavní devizou oproti konkurenci bude podpora 3G internetu a dvou SIM karet. Stejně tak Wi-Fi fungovala bez problémů se stabilitou signálu, přičemž spolupráce obou „síťovek“ probíhala na jedničku a plně automaticky. Po této stránce jsem byl s tabletem spokojen.

  Příjemným bonusem může být pro leckoho rádio. Já jej využíval v práci s přídavnými reproduktory od PC. Signál byl sice citlivější na rušení oproti mému mobilnímu telefonu, avšak nijak drasticky.

  Zkrátka jde o zařízení, které dokáže nahradit několik kusů elektroniky, která by stála podobné, ne-li větší, peníze, pokud byste kupovaly každou věc zvlášť. Myslím tablet, mobil či fotoaparát a rádio. Jistě fotoaparát bude fotit lépe, telefon vydrží déle na baterku a bude menší atd. atd. Volba je zkrátka na vás. Já osobně bych Numy3G nezatracoval. Pokud trávíte například denně několik hodin ve vlaku cestou do práce a bez internetu, her či čtení elektronických knih neumíte být, jistě vás Numy3G potěší. Tím spíš, pokud netoužíte s sebou nosit další mobilní telefon apod. Který jiný tablet vám něco takového za podobnou cenu nabídne?

   

  Aktuální cena Ainol Novo 7 Numy v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

  ZáporyKlady
  - Horší ergonomie+ Poměr cena / výkon / výbava
  - Horší kvalita fotografií+ Podpora 3G a 2 SIM karet
  - Kvalita zvuku mono reproduktoru+ GPS a rádio, nabíjení přes USB
   + Vejde se do kapsy

  Za zapůjčení Pipo U2 děkujeme společnosti 

  PŘIDAT KOMENTÁŘ

  0 Komentáře

 • Doporučujeme podobný obsah z našeho webu

 • Poradna

 • Komerční odkazy

  Používáme fotky z DepositPhotos
 • Anketa

  Jak přijímáte televizní vysílání?
 • Inzerce

 • Užitečné články k přečtení

  AV receiver

  AV receiver je mimořádně užitečné zařízení, jehož význam rozhodně neklesá. Naopak je až s podivem, kolik audio-video-počítačových nadšenců by jej využilo, ale přesto jej ještě nemají. Přitom takovéto zařízení vám může sloužit 10 až 20 let. Zjistěte s námi, k čemu vám bude dobrý a jakým byste si mohli třeba udělat radost.

  virtuální adresa pro zásilky ze zahraničí

  Nakupovat v zahraničí může být velmi výhodné. Mnohdy ale prodejci nedoručují do našich končin. Naštěstí existují služby pro přeposlání zboží. Tyto služby vychází občas i levněji, než doručení přímé.