Pondělí , 26. 02. 2024

Dorota

Recenze Ainol Numy 3G Talos II – vše v tabletu myslitelné na dosah

12. 11. 2014

Příjemné rozměry a cena, maximální výbava. S tímto tabletem můžete pohodlně pracovat, prohlížet web i si užívat multimedií včetně her. A na cestách lze být pořád online. A telefon? Ten nosit nemusíte, protože Talos II je dvousimkový. Prostě tablet, který toho za svou cenu nabízí opravdu hodně.

Tablety s integrovaným 3G modulem, tedy možností osadit SIM, připojit se k mobilnímu internetu a případně i telefonovat a psát SMS, nepatří k nejlevnějším. Za tisícovku je mezi rohlíky v supermarketu nekoupíte. Také Talos II nepatří k těm nejlevnějším, ale nabízí mnoho.

Aktuální cena Ainol Numy 3G Talos II v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

Pro práci i zábavu

V prvé řadě jde o rozumné rozměry tabletu, což ve vašich rukou hraje vždy významnou roli. Necelých 8 palců úhlopříčky při poměru stran 4:3 je totožných například s Apple iPad Mini. Pro vše, kromě sledování filmů jde o ideální poměr stran, přičemž i ty filmy zde nejsou velký problém (prostě část obrazovky zůstane nevyužita u širokoúhlých pořadů).

Také hmotnost zůstala na velmi přijatelné úrovni 289 gramů. Přitom 3500 mAh akumulátor patří k těm vyšším kapacitám (ale ne nejvyšším). Dílenské zpracování působí dobře, kov zde však nečekejte. Škoda také, že záda tabletu jsou náchylná na otisky a čmouhy. Povrch je sice matný, ale nikoli strukturovaný.

 Zadní 5MPx kamera s osvětlovací diodou, sloty na 2 SIM karty a microSD kartu pod krytkou. Stereo reproduktory hrají lépe, než mono repráček u mnohé konkurence. Zvukový projev je kvalitní, ale v některých situacích by se kousek výkonu navíc hodil. 

Displej má rozlišení 1024 x 768 bodů. Není to ani málo, ani moc. Jemný rastr občas zaznamenáte, ale v běžném užívání vás to rozčilovat nebude. IPS matice displeje poskytuje dobré pozorovací úhly a kontrast. Jas lze regulovat jak ručně, tak automaticky podle světelného senzoru, což mnoho jiných tabletů nenabízí a jde o užitečnou funkci. V jasném slunci si tabletu neužijete kvůli odleskům, ale málokdy to bývá lepší. Reakce na doteky jsou přesné a rychlé.

Kolem tabletu dokola

Budeme-li se na Talos II dívat jako na mobil, tak vpravo nahoře najdeme tlačítko Power, na pravém boku pak kolébku pro nastavování hlasitosti. Jiná hardwarová tlačítka zde nejsou. Vlevo nahoře pak najdeme mini HDMI konektor pro připojení například k televizi či monitoru a tablet tak může dobře posloužit jako videopřehrávač. Hned vedle je jack 3,5 mm jako audio výstup na sluchátka.

K TÉMATU  Dobrý základ: Recenze MP3 Emgeton X1 Cult 1GB

Na dolním okraji je umístěn micro USB konektor pro propojení s počítačem a pro nabíjení. Lokace dole je výhodná pro případné umístění tabletu do kolébky/stojánku, ale konektor je převrácený, takže tradiční kolébky například pro Samsung zařízení se použít nedají. Na čelní straně můžeme vidět reproduktor pro telefonování a čelní kameru 2 MPx. 5 MPx kamera je na zadní straně, včetně LED diody pro funkci blesku nebo jiné osvětlování. Záda též skrývají 2 malé stereo reproduktory a pod krytkou sloty na 2 SIM karty a na microSD kartu do kapacity 32 GB.

  

 

5 MPx fotoaparát je počtem bodů mírným nadstandardem u této kategorie tabletů.  Navíc pořizuje snímky velmi rychle, ostří rychle, umí detekovat obličej, umí HDR nebo panorama… Ale výsledky jsou spíše podprůměrné. Také 2 MPx kamera pro videohovory má nastandardně vysoké rozlišení, ale pro videohovory poskytuje velmi dobré výsledky (poslední fotografie je pořízena právě čelní kamerou). 

Ukázka video záznamu 5MPx kamerou v rozlišení 720p.

Co najdeme uvnitř? 4jádrový procesor Mediatek 8382, kterému sekunduje grafická část Mali-400, k tomu pak 1 GB DDR3 RAM. Na systém a aplikace je tu pěkná porce integrovaných 16 GB prostoru. To jsou velmi solidní parametry dávající jak výkon, tak i kapacitu. A pokračujeme dále – nechybí totiž GPS, takže tablet užijete snadno i jako navigaci. Wi-Fi standardu b/g/n je dnes již standard, bez kterého se obejít nedá. Bluetooth ve verzi 4 leckoho potěší, stejně jako FM rádio přijímač. 2 SIM sloty pak podporují standardy 3G HSPA+, 2G EDGE a samozřejmě i klasické funkce volání a SMS. To vše obhospodařuje systém Android verze 4.2.2 Jelly Bean.

   

Detaily testu AnTuTu benchmark. Talos II získal 17809 bodů.  Na obrázcích najdete též testem zjištěné parametry tabletu. 

K TÉMATU  Recenze Xtreamer TV – Filmová knihovna především

 

V herním testu 3D Mark dosáhl Talos II na hodnotu 2874 bodů, konkrétně v testu Ice Storm. Detaily najdete na obrázcích. 

 

K dalším užitečným informacím patří následující: Nabíjení dodaným adaptérem trvá 2,5 hodiny, při zapnutém, ale nevyužívaném tabletu. Zápis do paměti tabletu přes USB probíhá rychlostí 13 MB/s. Talos II zvládne při plném jasu displeje a zapnuté Wi-Fi přehrávat video 4 hodiny. Při běžné práci se lehce dostanete i na více, než 5 hodin provozu, samozřejmě dle typu činnosti. 

 

Praktické postřehy

Výbava tabletu Talos II je úctyhodná a vše, co nabízí, lze snadno využít. Nejde sice o nejnovější trhač asfaltu, ani v procesorové, ani v grafické části, ale pro drtivou většinu využití zde máme k dispozici výkonu dostatek. Práce v systému je velmi rychlá, video ve full HD bez potíží běží, hry až na extrémně náročné 3D akce také.

A k tomu všemu zde máme slušné dílenské zpracování a příjemné rozměry – jednoduše, Talos II se velmi dobře používá. Už při základních činnostech pokoří mnohou konkurenci. A to zde máme navíc funkce mobilního telefonu (osazení až 2 SIM), dále GPS, Bluetooth, obstojné fotoaparáty (kamery) nebo například HDMI výstup. Tomu všemu pak sekunduje dobrá výdrž při provozu z 3500 mAh akumulátoru.

Jednoduše řečeno – Talos II je mimořádně vhodně sestavený tablet a za danou cenu se lepší konkurence hledá jen velmi těžko.  

 

Aktuální cena Ainol Numy 3G Talos II v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

zápory klady
– záda tabletu náchylná na otisky + dostatek výkonu se 4jádrovým procesorem a 1 GB RAM
– horší kvalita fotografií 5MPx fotoaparátu + dostatek prostoru se 16 GB FLASH
  + dobré dílenské zpracování, příjemné rozměry, slušná výdrž
  + využití také jako telefon s přístupem k mobilním datům až pro 2 SIM karty
  + výborná další výbava v podobě HDMI, GPS, Bluetooth, microSD slotu

 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Naos znamená posvátnou schránu pro sochy bohů. Co tím chce asi Lamax říci? Má přidomek evokovat nečekané schopnosti novinky? Modelové číslo X7.1 naopak naznačuje dílčí evoluci předchozí X7 Mira. Jak zní tedy odpověď? Nepůjde jen o evoluci, zjistíte záhy, protože přibylo nejen funkcí, ale též vybavení včetně dálkového ovladače a mnoho dalšího. Čekejme více, než byste tipovali, není to jen o dálkovém ovladači.
Powerbanku D16750 jsem poprvé viděl na tiskovce společnosti AData a, když se přiznám, že mám tyto odolné věci prostě tak nějak rád, nepřekvapí vás, že jsem okamžitě zatoužil po jednom kousku na recenzi. Přání se mi splnilo, ba co víc: „Dejte jí, co proto!“ Dostal jsem požehnání k drsnějšímu zacházení…
Doplněno o fotky a postřehy: Vega 6 star obohatila flotilu produktů značky Niceboy nedávno jako poslední ze dvou. Kromě nativního 2K videa se snaží zaujmout schopnostmi běžného fotoaparátu v nastavení parametrů včetně aktivní stabilizace obrazu. Samozřejmě čekejte dostatek (možná až nadbytek) příslušenství v luxusním balení. Stačí to na přesvědčení zákazníků, aby kameru koupili?
Na myšlenku vyzkoušet si výkonnou víceportovou USB nabíječku mě přivedly dvě skutečnosti, na stole se i začaly množit věci, čekající na nabití, a koupě hybridního tabletu s Atomem, který je nabíjen prostřednictvím USB. Hledal jsem alternativu k přehřívající se 2A nabíječce dodané s počítačem.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek