Recenze externího disku AData SE760 – skladný datový expres

  • Igor Viduna
    Kategorie: Recenze, Přenosná zařízení
    Črv 13, 2020
    2× Komentováno

    Jistě znáte scény z filmů, kde, pro zvýšení napětí, při kopírování dat do nebo z počítače toho úplně nejvíc nejzlejšího padoucha prožívá hlavní hrdina perné chvíle, protože to jde prostě strašně pomalu. Kdyby měl po ruce testovaný SSD disk AData SE760, asi by si ušetřil mnoho nervů a potu...

    Kromě samotného disku čekejte dva typy kabelů: USB-A/USB-C a USB-C/USB-C.

    Možnosti volby nejsou příliš bohaté po stránce barev - černá nebo titanová šedá. Pokud vás zajímají případné kapacity, existují 128GB, 256GB a 1TB varianty, tedy vcelku běžná konfekce. S počítačem jej lze spojit buď kabelem USB-C / USB-A nebo USB-C / USB-C, takže respektuje moderní trendy. Proč je ale tak drahá? Z pochopitelných důvodů...

    Skutečná hmotnost disku bez kabelu činí pouze 77 g. Pro srovnání velikosti přikládáme foto s odolným kolegou AData HD770G.

    Žhavil Béda, žhavil drát

    Elegantní lehký hliníkový obal s jediným USB-C portem skrývá uvnitř rychlý M.2 SSD disk typu NVM Express (NVMe) a podporuje nejnovější standard USB 3.2 (Gen 2), tedy původní USB 3.1 s teoretickou propustností až 10 Gbit/s. A to už bude opravdu “fičák”.

    Kromě rychlosti čtení, umí disk rychle i zapisovat.

    A ono tomu opravdu tak je, jde o nejrychlejší externí disk, který se k nám do redakce dostal, jak mlžete vidět níže. Jistě jsme ale nevyěrpali zdaleka jeho potenciál.

    Externí SSD disk AData SD700.

    Eterní disk AData HD770G.

    Externí disk AData HD830.

    Externí disk AData HD710.

    Při tom jsme rozhodně z disku “nevymáčkli” maximum. Testovacím strojem byl notebook Lenovo s Celeronem N3450, 4GB RAM a 128GB eMMC úložištěm, disponující pouze portem USB 3.0 (resp. 3.2 Gen.1). Ale z měření je evidentní, že i tento lowendový stroj může z takto výkonného disku profitovat. Na tu rychlost si prostě zvyknete rychle.

    Teploty disku při lehkém zatížení, při intenzivním čtení a při intenzivním zápisu.

    Zvyknout si musíte nicméně také na vysoké pracovní teploty disku. Při čtení to ještě jde, oněch 60 oC vyděsí málokoho, ale při dlouhodobé zátěži zápisem velkých souborů (disk si neodpočinul, nezchladil se) se nám podařilo jej vyšponovat k 98 oC! To už opravdu není sranda disk udržet v ruce, hliník dělá, co může, aby se disk uchladil, proto pálí.

    A-Data SE760 256GB, ASE760-256GU32G2 lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do Kč (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>
     
    A-Data SE760 512GB, ASE760-512GU32G2 lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do Kč (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>
     
    A-Data SE760 1TB, , ASE760-1TU32G2 lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do Kč (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>
     

    Verdikt

    Testovaný disk není o kapacitě, odolnosti (i když otřesů, pádů ,třeba v nějakém obalu, či mrazu se jistě bát nemusíte) a rozhodně ne o nízké ceně. To opravdu ne. Mezi externími disky jde metaforicky řečeno o “supersportovní vůz”. Takže u něj hledejme rychlost a zase rychlost. Trošku se u toho asi zahřeje, nicméně, pokud často kopírujete a přenášíte větší objem dat, nehledíte na každou “kačku” a opravdu vás nebaví sledovat pomalu ubíhající procenta v Total Comanderu, patříte do cílové skupiny. Za rychlost si připlatíte. Abyste jej však mohli plně využít, musíte vlastnit rychlý počítač s nejnovějším USB 3.1 (Gen.2).

    Aplikaci HDDtoGo jsme nevyzkoušeli, disk ji nepodporuje. Přitom zde by aplikace pro "portable" programy měla smysl.

    AData SSD SE760 není zálohovacím médiem pro uložení velkého množství dat, zde stačí mechanické pevné disky, které nabídnou i vyšší odolnost, ale nástrojem pro rychlý a pohodlný přenos dat, tak říkajíc, postaru. Nepatří do rukou “greenhornům” a dobrodruhům, spíše jej vidíme v příruční tašce “bílých límečků” či grafiků a architektů. V tom nezklame.

    záporyklady
    - Znatelně se zahřívá při zátěži+ Rychlost, rychlost, rychlost
    - Vyšší pořizovací cena+ Malý a lehký, stylový vzhled
     + 2 typy kabelů (USB-A či USB-C)
     + Záruka 3 roky

     

    Za zapůjčení externího disku AData SE760 děkujeme společnosti

    PŘIDAT KOMENTÁŘ

    2 Komentáře

    1. Mám něco podobného a myslím že lepšího koupeno na alíku.
      Na jedné straně USB3 a na druhé USB-C a jde to i bez kablíků.
      Jinak nevím proč jste to vážně neotestovali na něčem co má USB 3.2 (Gen 2) - to je jako testovat porche na D1 :-)

    2. Dobrý den, budete se divit, ale v okolí jsem nesehnal "mašinu" s tím nejrychlejším USB. Lidé už asi netouží po tom "top", co je na trhu, protože jim to obyčejné stačí. A já jsem notebookář již řadu let, a nejvíce mi vyhovují 11,6palcové stroje... Tam to taky není.
  • Doporučujeme podobný obsah z našeho webu

  • Poradna

  • Komerční odkazy

    Používáme fotky z DepositPhotos
  • Anketa

    Jak přijímáte televizní vysílání?
  • Inzerce

  • Užitečné články k přečtení

    satelitní příjem

    Satelitní příjem je velkou konkurencí pozemního vysílání. Má své nevýhody, ale jeho výhody převažují. Zjistěte vše o tomto způsobu příjmu televizního vysílání. Vysvětlíme si jak technologii, kterou jsou vybaveny satelitní přijímače, tak i možnosti naladění, nastavení paraboly, propojení a výběr vhodných prvků a poskytovatele vysílání.

    gramofon

    Prodeje gramodesek dramaticky rostou, stejně tak přibývá lidí poslouchajících hudbu z gramofonu. Analogově. Je to nostalgie, je to magie, může to být i kvalitní zvuk. Ale má to smysl?