Recenze Adata SD700 – kvapník otloukánek pro pana Bonda

 • Igor Viduna
  Kategorie: Recenze, HTPC, Přenosná zařízení
  Bře 07, 2017
  0× Komentováno

  Nehodláme plýtvat slovy. SSD disky jsou především o vysoké přenosové rychlosti, mají-li mít smysl. Cenu řešíme až na druhém místě. Přesně to naplňuje model SD700, který pořídíte v kapacitách 256 GB, 512 GB či 1 TB za sumu citelně vyšší než klasický mechanický přenosný disk.

  Výrobce však slibuje rychlost zápisu 430 MB/s a čtení 440 MB/s i díky rozhraní USB 3.1. To je řešeno, jistě kvůli široké kompatibilitě konektorem typu A (USB typu C nečekejme). Logický a pochopitelný krok od inženýrů.

  Specifikace testovaného externího disku:

  rozměry šasi: 8,35 × 8,35 × 1,39 cm

  hmotnost disku: 74 g

  hmotnost datového kabelu: 24 g

  napětí a napájecí proud: 5 V a 900 mA

  256 GB, USB 3.1

  odolnost: IP68, MIL-STD-810G516.6

  záruka: 3 roky

   

  Za odolnost ručí armáda USA

  Zmíněny byly dva standardy. První znamená odolnost proti vodě a prachu – zde dosáhl výrobek maximální certifikace, která garantuje těsnost celou hodinu do 1,5 m vodního sloupce. Nám se nepodařilo zkoušený hardware vzít do bazénu. Stačila kádinka hloubky 20 cm, kde se disk koupal bez pár minut celou hodinu.

   

  Výsledek? Testovaná věc dostála slibům výrobce – vydržela, data pak tekla bez problémů. Disk to zvládl navzdory skutečnosti, že guma na první pohled nedrží kolem portů zapuštěných do kovového těla 100% těsně.

   

   

  Druhá šifra znamená armádní standard, který garantuje odolnost vůči vibracím či otřesům a nárazům – aby ne, uvnitř není žádná plotna, ložiska apod. Tím spíše se není čemu divit, když tyto standardy splňují běžně i odolné mechanické disky. Informaci o konkrétní výšce pádu jsme nenašli.

   

  Let ze stolu či pohazování po zemi pro disk neznamenalo žádné riziko. Pomáhá tomu jistě i malá hmotnost a pogumované rohy a hrany. Vedle toho bychom očekávali, že by disku neměly vadit ani nízké teploty. Oficiálně výrobce udává 5 oC až 50 oC, což nezní jako hitparáda.

   

   

  Datový express

  Jak jsme niž naznačili, u Adata SD700 jde především o rychlost toku dat, která byla nezvykle vysoká i na slabém notebooku Umax 14Wi s USB 3.0 – nic výkonnějšího jsme bohužel po ruce neměli. Pro srovnání uvádíme výsledky mechanického USB 3.0 disku Verbatim.

  Výsledky na portu USB 2.0. (Zleva: Verbatim a Adata)

  Výsledky na portu USB 3.0 - zde je rozdíl evidentní a propastný. (Zleva: Verbatim a Adata)

  Pro srovnání mechanický disk Adata HD710.

  Není pro každého

  Testovaný disk je odolný, rychlý a, přes poměrně malou kapacitu, není vůbec levný. Tyto tři vlastnosti říkají jasně: "Nebude vyhovovat každému." Jistě, nebude. Prezentační fotografie se nám snaží namluvit, že je určen do terénu jako zálohovací médium (nevíme čeho). My ho spíš vidíme jako přenosný kontejner napříllad pro grafiky či DTP pracovníky, kteří mohou přenášet často veliké množství dat v řádech desítek až stovek GB mezi prací a domovem a při odchodu si musí přenést aktuální práci – velká videa, množství obrázků ve vysokém rozlišení apod.

  Možná by se hodil Jamesi Bondovi, když kopíruje videa z kamer nějakému padouchovi během toho, kdy jeho rezidenci pohlcují plameny a boří výbuchy plastické trhaviny. Pokud nicméně nemáte hluboko do kapsy, neradi čekáte při kopírování filmů od kamaráda, může se hodit právě vám. Mimochodem, pro úplnost zmiňme zcela logickou informaci - tichý chod.

   

  Aktuální cena A-Data SD700 256GB, ASD700-256GU3 v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

  ZáporyKlady
  - Vysoká cena oproti mechanickým diskům+ Velmi rychlé čtení a zápis
  - Ve srovnání s mechanickými disky nízká kapacita+ Odolný
   + Nízká hmotnost

   

  Za zapůjčení odolného externího disku Adata SD700 děkujeme společnosti

   

   

  PŘIDAT KOMENTÁŘ

  0 Komentáře

 • Doporučujeme podobný obsah z našeho webu

 • Poradna

 • Komerční odkazy

  Používáme fotky z DepositPhotos
 • Anketa

  Jak přijímáte televizní vysílání?
 • Inzerce

 • Užitečné články k přečtení

  AV receiver

  AV receiver je mimořádně užitečné zařízení, jehož význam rozhodně neklesá. Naopak je až s podivem, kolik audio-video-počítačových nadšenců by jej využilo, ale přesto jej ještě nemají. Přitom takovéto zařízení vám může sloužit 10 až 20 let. Zjistěte s námi, k čemu vám bude dobrý a jakým byste si mohli třeba udělat radost.

  virtuální adresa pro zásilky ze zahraničí

  Nakupovat v zahraničí může být velmi výhodné. Mnohdy ale prodejci nedoručují do našich končin. Naštěstí existují služby pro přeposlání zboží. Tyto služby vychází občas i levněji, než doručení přímé.