První pohled: ASRock N3150DC-ITX (miniITX deska s DC externím zdrojem v ceně)

 • Lukáš Honek
  Kategorie: Novinky, HTPC
  Led 12, 2016
  7× Komentováno

  Hoďte s námi očko na opravdu zajímavou malou základní desku s integrovaným procesorem a v podstatě i zdrojem. Kromě toho zaujme i 4mi SATAIII porty.

  Koho dnes zajímají miniaturní úsporné základní desky? Ty, kteří si chtějí postavit malý, tichý, úsporný počítač, multimediální HTPC nebo síťové úložiště NAS.

  Formát základních desek miniITX, které většinou rovnou nesou osazený procesor, je dobře etablovaný a na trhu je široká nabídka těchto produktů. Je zde ale jeden dlouholetý zásadní problém. Často počítají s napájením ze zdroje ATX, tedy klasickým zdrojem z velkých počítačů. Promiňte, ale to je zvěrstvo. Spotřeba těchto a podobných sestav je někde mezi 10 a 30 W. A horko těžko budete shánět ATX nebo obdobný zdroj pod 250 W. A nebude úplně tichý.

  Škoda, že se o této mezeře na trhu ví už dlouho a výrobce to netrápí. I my jsme o tom psali už na konci roku 2007. Už od té doby je tu ale řešení v podobě PicoPSU, které umožní využít externí napájecí zdroj, který znáte z notebooků. Při nižší wattáži, vyšší účinnosti, v tichosti. Ale i PicoPSU má své nevýhody. Není úplně levné a nemyslí na napájení více, než dvou pevných disků.

  Pak je tu pár základních desek, které rovnou počítají s připojením externího DC zdroje. Většinou jsou to nízkoprofilové miniITX desky. Ale ty mívají mnohdy chudší výbavu. Jednou z mála výjimek je dnes okoukávaná deska ASRock N3150DC-ITX. Ta má měniče napětí (tedy část zdroje) přímo integrované na desce. Stačí připojit externí 19V zdroj, kterých se všude válí hromady ze starých notebooků a podobně. Navíc 60W zdroj je i součástí balení této desky, takže si kupujete takřka hotové řešení. Stačí přidat RAM a disky do nějaké skříně a máte skoro hotovo!

  Tato deska zvládne až 4 pevné disky na 6Gbitových SATA portech a disponuje napájením všech těchto čtyř disků. A to zí hodně dobře pro NAS. Dodávaný zdroj o výkonu 60 W by ale čtyřem klasickým pevným diskům stačit nemusel (dva zvládne určitě, stejně tak čtyři 2,5palcové disky nebo SSD). Ale pro tento případ je tu snadná možnost použití jiného externího zdroje. 

  Věříme, že najdeme čas desku prověřit důkladněji. Prozatím se můžete podívat na její detailní obrázky včetně příslušenství. Případné dotazy a podněty k recenzi, co by vás kolem této desky zajímalo, uvítáme v diskusi pod článkem. 

   
  ASRock N3150DC-ITX lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
  Porovnat ceny >>
   

   

  Parametry desky ASRock N3150DC-ITX

  • Intel Quad-Core Processor N3150
  • Solid Capacitor design
  • Podpora DDR3/DDR3L 1600 memory, 2 SO-DIMM slots
  • 1 PCIe 2.0 x1, 1 Half-size mini-PCIe
  • VGA výstupy : DVI, HDMI, DisplayPort
  • GPU Intel 8th generation (Gen 8) graphics, DirectX 11.1, Pixel Shader 5.0
  • 7.1 CH HD Audio with Content Protection (Realtek ALC892 Audio Codec), ELNA Audio Caps
  • 4 SATA3, 6 USB 3.0 (2 Front, 4 Rear), 6 USB 2.0 (4 Front, 2 Rear)
  • 1 x LPT, 1 x TPM, 1 x COM Port
  • 1 x DC Jack (pro 19V napájecí zdroj)
  • 1 x 65W DC-in 19V 3.42A napájecí zdroj součástí balení

   

   

   

   

  PŘIDAT KOMENTÁŘ

  7 Komentáře

  1. Bohužel s vyplněním mezery na trhu ITX desek s DC napájením vznikla druhá mezera a to jsou skříně pro tyto desky. Buď jsou to mrňavé skříně pro externí napájení a jeden disk a pokud už je to na víc disků, tak jsou připraveny i na ATX zdroj a jsou tak větší než by mohly být. A mezi tím je to bída.

  2. Souhlasím. Ještě je tu navíc kategorie skříní, které mají DC-DC adaptér v rámci sebe sama.

   Specializované NAS skříňky se šachtami na disky jsou drahé. Pokud někdo nepotřebuje extra super design, tak může postupovat jako já:

   - Cooler Master Elite 110 za 1100 Kč
   - pojme 3 pevné disky 3,5 palce
   - nebo 4 pevné disky 2,5 palce v základu
   - ale má zbytečné místo na ATX zdroj
   - do prostoru ATX zdroje "vlepím" přiložený externí zdroj, ať se neválí kolem
   - kovový nosník pro ploché umístění dvou 3,5" pevných disků převrtám tak, že do něj našroubuji pohodlně čtyři 3,5" pevné disky na výšku

   Jinak první poznatky. Deska je super a jede jako hodinky. XPEnology šlape jak víno.

  3. Skvělá zpráva a těším se na recenzi. Konečně deska na kterou jsem čekal. Zajímá mě samozřejmě spotřeba a pak jak si vede v AES šifrování. Díky

  4. Přece jenom je to deska spíše pro domácí použití. Chybí podpora ECC pamětí, což je naopak doména AMD týmu. Ale pozitivní je, že v této řadě procesorů již najdeme podporu AES šifrování.

  5. Tiež mám túto dosku na PC čo mi beží 24/7. Trochu som ho pod taktoval a nasukal komponenty s nízkou spotrebu energie a rozumnou cenou. Na skrinku peniaze moc neostali a radšej som ich dal do lepších komponentov. PC skriňu som si spravil sam a som s ňou spokojný :) Stačil mi na to rezací nožík a trochu lepiacej pásky...

   https://drive.google.com/file/d/0B7dOZysVnPMXb0hacUhwZzFtR1g1WWduOVIxQWo...

   https://drive.google.com/file/d/0B7dOZysVnPMXLTBQWllIY3Y1cFhtVXFrUExoeVF...

   https://drive.google.com/file/d/0B7dOZysVnPMXWW5fTTZLRWVrdzhsdFhMZ1J0Vml...

 • Doporučujeme podobný obsah z našeho webu

 • Poradna

 • Komerční odkazy

  Používáme fotky z DepositPhotos
 • Anketa

  Jak přijímáte televizní vysílání?
 • Inzerce

 • Užitečné články k přečtení

  satelitní příjem

  Satelitní příjem je velkou konkurencí pozemního vysílání. Má své nevýhody, ale jeho výhody převažují. Zjistěte vše o tomto způsobu příjmu televizního vysílání. Vysvětlíme si jak technologii, kterou jsou vybaveny satelitní přijímače, tak i možnosti naladění, nastavení paraboly, propojení a výběr vhodných prvků a poskytovatele vysílání.

  gramofon

  Prodeje gramodesek dramaticky rostou, stejně tak přibývá lidí poslouchajících hudbu z gramofonu. Analogově. Je to nostalgie, je to magie, může to být i kvalitní zvuk. Ale má to smysl?