Průzkum: televize v roce 2010

 • Jiří Ptáčník
  Kategorie: Novinky, Televizory - projektory
  květen 10, 2010
  5× Komentováno

  Agentura Mediaresearch se ptala respondentů, jak si představují televizi v roce 2010. Nejčastěji žádanými funkcemi jsou možnost připojení na internet, zobrazování ve 3D a využití televize jako univerzálního multimediálního centra. Průzkumu na internetovém netpanelu se zúčastnilo 998 respondentů starších 15 let.

  Televize budoucnosti má dle respondentů především podobu multimediálního zařízení. Nejvíce dotazovaných (15 %) by v TV uvítalo možnost internetového připojení. Dále lidé od televizorů příštího desetiletí očekávají 3D obraz (13 %), který není jen hudbou budoucnosti ale od poloviny dubna 2010 již dostupným zbožím na českém trhu.

  Více než desetina respondentů si představuje televizi jako náhradu za PC, která bude obsahovat vestavěné přehrávače a pevný disk. Dalších deset procent dotazovaných by v televizi uvítalo archiv pořadů s videopůjčovnou, díky kterému by si mohli organizovat vlastní televizní program.

  Více než dvě pětiny respondentů nedokázaly na otázku představy o televizi v roce 2020 odpovědět. Většina uvedených funkcionalit již ve světě i u nás existuje, nejsou ale masově rozšířené, nebo o nich lidé nemají povědomí.
   

   

  Kromě funkcí, lidem záleží také na kvalitě. Sedm procent respondentů by do budoucna uvítalo zkvalitnění obrazu a zvuku, což do značné míry souvisí se sílou signálu vysílání a použitými technologiemi.

  Podle šesti procent respondentů by „televize budoucnosti“ měla mít možnost alternativního ovládání - hlasem, dotykem a případně i pohybem. Okrajově respondenti zmiňují také interaktivní funkce (4 %), na které jsou lidé zvyklí z počítače.

  Z ostatních odpovědí respondenti dále uvádí již jen možnost výběru jazyka vysílání, titulků a možnost přeskočit reklamy (v současnosti částečně dostupné).
   

  PŘIDAT KOMENTÁŘ

  5 Komentáře

  1. Tak mě by stačilo HDTV v pozemním vysílání všech programů, připojení na net s možností prohlížení archivů všech stanic.
   Dál multimediální funkce, ze zadu TV bych připojil 2xHDD s filmy v mkv.
   3D technologii doma nechci, není to přirozený. Když zatoužím po 3D, tak zajdu do kina.
   A hlavně bych si přál aby NOVA vyhodila z pozemního vysílání zbytečný program NOVA Cinema a nahradila ho NOVA Sportem.

  2. Já bych si přál, aby životnost TV a ostatních zařízení spotřební elektroniky nebyla UMĚLE omezována RoHS direktivou EU a systémem plánované životnosti, kterou používají prakticky všichni výrobci.

   Prohlášení manažera společnosti Panasonic Lukáše Holuba:
   Zaplať pánbůh už nežijeme v době, kdy televizor v domácnosti vydržel deset let. Zvykli jsme si na pravidelné nakupování nových mobilních telefonů nebo počítačů, zvykneme si i na častější kupování televizorů.

   http://cs.wikipedia.org/wiki/C%C3%ADnov%C3%BD_mor
   http://www.rohs.cz/
   http://pandatron.cz/?1101&metodika_navrhu_plosnych_spoju_viii_%96_soucas...
   http://www.digizone.cz/clanky/nuzky-mezi-zajmy-vyrobcu-a-divaky-se-rozev...
   http://domazlicky.denik.cz/zpravy_region/draha-televize-skonci-ve-smeti-...

  3. To si Panasonic nedělá ale pěknou reklamu....

   Mě se teda nechce vyhazovat každý 3-5 let za novou značkovou TV cca 25-30tisíc.
   Jestli to bude opravdu takhle špatné s kvalitou, tak to radši přejdu na neznačkové TV za cca 10.000,-

  4. Neznačkovou TV si moc nepomůžeš - veškerá elektronika prodávaná oficiálně na území EU musí být pájená cínem bez příměsi olova. Muselo by jít o šedý dovoz, nákup zboží určeného pro jiný trh např. přes eBay přímo z Asie a podobně.

   Značkoví výrobci používají systém plánované životnosti a pečlivou segmentaci modelů podle ceny, takže dražší alias "vyšší" model má většinou o něco delší plánovanou životnost a zpravidla lepší vlastnosti. Přesněji levnější "nižší" model má záměrně zkrácenou životnost a zhoršené vlastnosti než model dražší "vyšší". Životnost bývá plánována obvykla na 2 až 5 let. Výjimky samozřejmě potvrzují pravidlo, ale bývá to způsobeno většinou chybou v systém plánované životnosti a ne dobrou či špatnou vůlí výrobce.

   "NoName" výrobci zpravidla systém plánované životnosti nepoužívají, protože by to pro ně byly další náklady, a "nějak to od oka zbastlí". Užitné vlastnosti se taky odvíjejí od použitých materiálů a technologie, která jim zrovna přišla pod ruku. Nejvíc to samozřejmě závisí od požadavků obchodníka, který si "NoName" výrobek objednal a jakým způsobem ho hodlá prodávat (nést záruku a podobně). Životnost tedy může být od zlomků sekund po dlouhé roky.

  5. Mně by stačilo, kdyby současné tv za desítky tisíc uměly alespoň takové elementární záležitosti jako:
   - zobrazit kvalitně SD signál,
   - zobrazit dokonale černou barvu,
   - zobrazit ostře pohyb,
   tj. všechno vlastnosti, které uměla i ta nejlevnější CRT před 20-ti lety.
   Nemluvě o takových "drobnostech" jako vypalování a phosphor trails u plazem, clouding u LCD atd.

 • Doporučujeme podobný obsah z našeho webu